Şimdi Ara

Düz Lise Mi? Meslek Lisesi Mi? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
0
Favori
12.505
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git

Düz Lise Mi? Meslek Lisesi Mi?

(En Son Oy Tarihi: 29.3.2021)
Giriş
  • Sağlık meslek lisesini tercih ederdim.Zamanında sınavda iyi bir puan almıştım izmirde istediğim anadolu teknik lisesine giderdim.Okulun adı var diye ailem zorla meşhur bir anadolu lisesine yazdırmıştı.Okul bitince 3 kere öss'ye girdim istediğim yeri kazanmadım normal lise diploması işe yarmıyor.Mesleğe girip sonra 2 yıllık üni okusaydım şimdi güzel bir işte çalışıyor olabilirdim belki de dgs ile 4 yıllık okula girebilirdim.
  • Benim kuzenimde bu sene OKSye girdi ve 335 puan aldı.Anadolu liselerine yerleşmesi zor görünüyor.Büyük ihtimalle teknik lise olacak.Bilişim bölümüne göndermeyi düşünüyoruz.Sizce nasıl bir karar?
  • Düz liselerin kalkması lazım. Veya en azından düz lise meslek lisesli ayrımının kalkması lazım. Üniye ihl'den adam sokmucaz diye bir kural çıkardıklar meslek liselerinin azına afedersinzi sıçtılar. Bende anadolu teknik mezunuyum. 2 yıllık üniden mezun oldum şimdide. İş çok ama iş beğenemiyorum
  • Ben 2005 yılında Anadolu Teknik Makine'den mezun oldum. O sene 191 ham puan yaptım. 86 puanda okuldan geldi ve 277 puanla Sakarya Üniversitesi Otomotiv Öğretmenliğine girdim. Düz lise olsaydım bir yere giremeyeceğim kesindi. Çünkü içimde ÖSS'de başarı elde etmek için bir hırs yoktu... İki sene boyunca sadece dershaneye gittim geldim. Dershanenin verdikleri kitaplar tertemiz pırıl pırıldı. O kitapları açıp test çözmedim... Meslek lisesinden kendi bölümünle ilgili öğretmenliği kazanmak normal bir çalışmayla kolaydır. 4 senelik kazanamasan bile sınavsız 2 senelik üniversiteye geçiş hakkın var. Ne adamlar var 2 veya 2,5 diploma notuyla iki seneliklere giren...

Kaldıki Teknik Eğitim Fakültelerinin durumu değişecek. Daha doğrusu Marmara ve Gazi haricindeki diğer üniversitelerde bulunan Teknik Eğitim Fakülteleri, Uygulamalı Teknik Bilimler Fakültesi olacak. Tahminimce burada daha yoğun bir mesleki eğitim olacak. Tek farkı öğretmenlik eğitimi verilmeyecek... Bence daha iyi. Ya da illa öğretmenlik eğitimi alacam diyorsan Marmara ve Gazi'de bulunan Teknik Eğitim fakültelerine de girebileceksin...

• meslek4ever
  • quote:

Orjinalden alıntı: eggy13

quote:

Orjinalden alıntı: TurkıshPower

Düze gidip işsiz yada öğretmen olacağına meslek lisesine git mühendis yada tekniker ol.1

Ülkemizdeki milyonlarca işsiz bu yüzden iş bulamıyor.Adam vasıfsız.4 yıl boyunca matematikten kaçmış bedenden 5 almış.Diplomalı işsiz oluyo.2

Ama meslek çıkışlı olsa adamın elinde bi mesleği işi olur.Bende şu anda meslek lisesinde okuyorum3

1

Hangi mühendis hangi tekniker o mesleğe gidiyoruz mühendis oluyoruz

2

Bak arkadaşım herkesin beyin yapısı farklıdır kimisinin eline ver sayıları sana harikalar yaratsın kimiside vardır ki işin içine sayılar girdiği zaman çuvallar burada devreye doğru yönlendirmenin girmesi gerekmektedir bu nedir rehberlik vs kişinin çocuğun doğru yönlendirilmesi dayatmadan kaçınılması

3

mezun olunca adam haklıymış dersin Allah yar yardımcın olsun

İsiz birine sor.Keşke okusaydım der ve işsizlerin büyük çoğunluğu düz lise mezunu.Zevkine veya arkadaş orda diye gitmişler düze mezun olunca ÖSSden batırmış mundar etmişler ve iş arayanlar bu işsizler.Benim çok tanıdığım var düz çıkışlı olup 4-5 yıl ÖSSye hazırlanıp dershaneye giden.Bi işe girseydi Ustalığa yaklaşmıştı.

2.Diyonki eline rakam ver harikalar yaratır.Bu arkadaş 318 almış bu sorularda.Çocukta kapasite yo veya hayatı öylesine yaşıyo.Bu çocuktan ÖSSde medet umma sen.

3.Senin dediğin olsun.Düzden mezun olsn ve ÖSSde batırsın işsizler ordusuna bu arkadaşımızda katılsın

(NOT:dediğim bu işli işsiz , meslek düz fakının aynısını lise seçimi yaparken SLAYT olarak gösterip tek tek anlatmışlardı.Bu belge M.E.B tarafından onaylıdır)

• Düz lise meslek lisesine göre daha avantajlı.İlköğretimi yeni bitirmiş bir öğrencinin yaşını göz önünde bulundurursak,bu öğrencinin lise seçimi konusunda çok sağlıklı fikirleri olmayabilir.ÖSS'yi kazanamazsa hiç değilse liseyi bitirince bir mesleği olur anlayışlıyla çocuğunu meslek lisesine gönderen aileler çok fazla.Ama çocuğun katsayı eşitsizliğinden haberi yok belki de.İleride ÖSS'ye girdiğinde önüne bu katsayı eşitsizliği çıkınca artık yapabileceği bir şey kalmayacak.Bu yüzden anne-babalara büyük iş düşüyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: necrovirus

quote:

Orjinalden alıntı: [eReN]

Bende Düşünüyorum ;
    Turizm ' mi
    Düz ' mi Diye ,,
    Düz Gitmem Sanırım Zaten Sevmiyorum Ders'i 4 Sene Daha İstemem.
    Turizm Sanırım 2. Senesinde Seni Bar'a vs.,, yerlere gönderiyordu.

madem dersleri sevmiyorsun hayellerini biraz yıkayım senin
    en yakınındaki meslek lisesine git sor bakalım günde kaç saat ders görüyorlarmış dur sen zahmet etme ben söyleyim
    meslek liseleri günde 10 saat ders görür.

bar vs yerlere demişssin benim arkadaşım truzimden mezun oldu okulun snei gönderdiği dediğin yer sadece staj (arkadaşım stajda sabah 06 dan gece 24 e kadar çalışmak zorundaydı(staj gören öğrencielr asğari ücretin 1/3 ünü alırlar asğari ücret 500 ytl civarı oldu
    500/3= 167 ytl civarı bir para alacaksın

bu arada haberin avrmı bilmem ama tüm liseler 4 sene oldu

uslubum biraz sert olmuş olabilir ama bir söz vardır dost acı söyler diye

Atmasak be abi...

Lise der programımızı yazayım:

Pazartesi 7 saat
    Salı 8 saat
    Çarşamba 10 saat
    Perşembe 5 saat
    Cuma 8 saat.

Senin dediğine göre hergün 10 saat oluyo..Bu programa göre günde 7,6 derse geliyo.Yani düz liseyle aynı.Sadece düzdeki bazı dersler yerine meslek dersi görüyoz ve seneye bütün gereksiz dersler kalkacak.Sadece şunlar olacak: mat , dil anlatım , coğrafya ve Full atelye dersleri.İlerde bana lazım olmayacak biyolojiyi niye 4 sene çekeyim.Ohh düzdeki birçokders bizde kalkacak.Öss umrumda değil.Düze gitsem o kadar ders görmemem rağmen kaç puan yapabilecektim?

Öğrende gel + Bilmeden atlama

• quote:

Orjinalden alıntı: Manoℓya

Düz lise meslek lisesine göre daha avantajlı.İlköğretimi yeni bitirmiş bir öğrencinin yaşını göz önünde bulundurursak,bu öğrencinin lise seçimi konusunda çok sağlıklı fikirleri olmayabilir.ÖSS'yi kazanamazsa hiç değilse liseyi bitirince bir mesleği olur anlayışlıyla çocuğunu meslek lisesine gönderen aileler çok fazla.Ama çocuğun katsayı eşitsizliğinden haberi yok belki de.İleride ÖSS'ye girdiğinde önüne bu katsayı eşitsizliği çıkınca artık yapabileceği bir şey kalmayacak.Bu yüzden anne-babalara büyük iş düşüyor.

Abi madem öyle çocuk hiç mi araştırmamış OKSyi SBSyi?Haberlerde hiçmi duymamış katsayı ne?Sormamışmı ki kimseye aga bu nedir?Nereye dönse katsayı duyuyo bu çocuk.

• quote:

Orjinalden alıntı: aksoy93

quote:

Orjinalden alıntı: necrovirus

quote:

Orjinalden alıntı: [eReN]

Bende Düşünüyorum ;
    Turizm ' mi
    Düz ' mi Diye ,,
    Düz Gitmem Sanırım Zaten Sevmiyorum Ders'i 4 Sene Daha İstemem.
    Turizm Sanırım 2. Senesinde Seni Bar'a vs.,, yerlere gönderiyordu.

madem dersleri sevmiyorsun hayellerini biraz yıkayım senin
    en yakınındaki meslek lisesine git sor bakalım günde kaç saat ders görüyorlarmış dur sen zahmet etme ben söyleyim
    meslek liseleri günde 10 saat ders görür.

bar vs yerlere demişssin benim arkadaşım truzimden mezun oldu okulun snei gönderdiği dediğin yer sadece staj (arkadaşım stajda sabah 06 dan gece 24 e kadar çalışmak zorundaydı(staj gören öğrencielr asğari ücretin 1/3 ünü alırlar asğari ücret 500 ytl civarı oldu
    500/3= 167 ytl civarı bir para alacaksın

bu arada haberin avrmı bilmem ama tüm liseler 4 sene oldu

uslubum biraz sert olmuş olabilir ama bir söz vardır dost acı söyler diye

Atmasak be abi...

Lise der programımızı yazayım:

Pazartesi 7 saat
    Salı 8 saat
    Çarşamba 10 saat
    Perşembe 5 saat
    Cuma 8 saat.

Senin dediğine göre hergün 10 saat oluyo..Bu programa göre günde 7,6 derse geliyo.Yani düz liseyle aynı.Sadece düzdeki bazı dersler yerine meslek dersi görüyoz ve seneye bütün gereksiz dersler kalkacak.Sadece şunlar olacak: mat , dil anlatım , coğrafya ve Full atelye dersleri.İlerde bana lazım olmayacak biyolojiyi niye 4 sene çekeyim.Ohh düzdeki birçokders bizde kalkacak.Öss umrumda değil.Düze gitsem o kadar ders görmemem rağmen kaç puan yapabilecektim?

Öğrende gel + Bilmeden atlama

anadolu meslek ve anadolu teknik liseleri 1. sene yukarda yazıdın gibi(çünkü meslek dersleri değil kültür dersler verilir+atelye(son çıkan zamazingolarla artık atelye yok bildiğim kadaryla)) 2.ve 3. senelerde günde 10 -9 saaat ders görürler
    zaten anadolu meslek ve teknik liselerde elektronik bilgisayar gibi bölümler direkman fen lisesi mufradatına tabi tutulur yanlarına birde meslek dersleri verilir
    mesala fen lisesinde 5 saat mat 4 sat türkçe varsa meslekte mat 3 türkçe 2 saat olur artan zamana 1-2 meslek dersi sıkıştırılır böylece toplam 35-36 saatlik der programı olur birde haftalık atelye dersini eklerde 10-12 saatten haftalık 9 saat en az

örneğin bizde 10-10-10-10-9 şeklinde giderdi son sınıfta ondan önce 10-9-10-10-8 idi kısaca düz endüstiri liseleri(onları geç bunlar çöp) 1.sene kültür derslerini gördükten sonra haftafa 3 gün staja giderler adam gibi dersleri olmaz ama anadolu meslek ve anadolu teknik liseleri çok fazla öğrenciyi bunaltır (şöyle diyeyim elektrik elektronik müh derslerini neredeyse 2.sınıfa kadar alıyor bi elektronik okuyan - devre analizi elekronike giriş mat kimya fizik vs. gibi)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LAVMAN -- 18 Temmuz 2008; 0:26:07 >

• quote:

Orjinalden alıntı: aksoy93

quote:

Orjinalden alıntı: Manoℓya

Düz lise meslek lisesine göre daha avantajlı.İlköğretimi yeni bitirmiş bir öğrencinin yaşını göz önünde bulundurursak,bu öğrencinin lise seçimi konusunda çok sağlıklı fikirleri olmayabilir.ÖSS'yi kazanamazsa hiç değilse liseyi bitirince bir mesleği olur anlayışlıyla çocuğunu meslek lisesine gönderen aileler çok fazla.Ama çocuğun katsayı eşitsizliğinden haberi yok belki de.İleride ÖSS'ye girdiğinde önüne bu katsayı eşitsizliği çıkınca artık yapabileceği bir şey kalmayacak.Bu yüzden anne-babalara büyük iş düşüyor.

Abi madem öyle çocuk hiç mi araştırmamış OKSyi SBSyi?Haberlerde hiçmi duymamış katsayı ne?Sormamışmı ki kimseye aga bu nedir?Nereye dönse katsayı duyuyo bu çocuk.

OKS,SBS yi umursamayan,ilköğretim zamanlarında ders çalışmaktan bir haber olup da, lisede aklı başına gelen çocuklar yok mu?

Mesela bizim dersanemizde çok çalışkan olan ve deneme sınavlarında çok iyi puanlar alan arkadaşlarımız vardı.Ama meslek lisesi mezunu olduklarından ne mühendisliklere yerleşebildiler ne de hukuk,tıp,ya da diş hekimliğine.Peki şimdi suç 14-15 yaşında OKS 'yi önemsemeyen,katsayıları bilmeyen çocuklarda mı?Hiç sanmıyorum.

• Meslek Lisesi..
  • Başta amacınızı belirlemeniz gerekmektedir.
    Hangi liseye gitmek istediğiniz hiç önemli değil, hayattan ne beklediğiniz önem arz ediyor.

Bu ne demek şimdi?
    Anlatayım; liseyi bitirdikten sonra ara eleman olarak iş hayatına bir an önce atılmak mı istiyorsunuz yoksa farklı hedefleriniz mi var?

Düz lise diye tabir edilen liselere giderseniz ne olur?
    4 yıllık bir lise eğitim öğretiminden sonra öğretiminize kuvvetle muhtemel dershane yaşantınızla devam edersiniz. Bu süreç kaç yıl sürer maalesef bilemiyorum.
    Nihayetinde bir üniversite kazanabilirsiniz.

Kazanacaksınız da ne olacak?
    Yıl 2008. Lise mezunu oldunuz yıl 2012. Dershane takviyesi ile bir bölüm kazandınız yıl 2014. Bölümü bitirdiniz yıl 2018. Erkekseniz bir de askere gittiniz yıl 2019.
    Bundan 11 yıl sonra size hangi bölüm iş garantisi sağlayabilir bunun analizini sağlıklı yapmanız gerekiyor.

Bir uzman olarak ben yapamıyorum. Bildiğim tek bir nokta var ki sağlık alanında önünüz uzun yıllar daha açık kalacaktır. Çünkü var olan fakülte sayısı ve şu an verilen mezun sayıları bellidir.

Örnek veriyorum; Eğitim Fakültesi kazandınız ve de öğretmen oldunuz. Şu an itibari ile atanamayan 225000 öğretmen olduğunu biliyor musunuz? 11 yıl sonra ne olur sizce? Yahut şu an iş arayan İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunu kaç yüz bin kişi var hiç düşündünüz mü?

11 yıl içerisinde yeni eklenen mezunlarla bu birikim havuzunu ne olur dersiniz?

81’li yılların başına kadar meslek ve teknik liseler ülkemizde gerçekten çok büyük bir değere sahipti Bu değerin akislerini 90’lı yılların sonuna kadar da görebildik. Ne olduysa o dönemden sonra oldu zaten... Genellikle vasat olarak ifade edilen öğrenciler tarafından tercih edilen bu liselerimiz ne kendilerinden beklenilen düzeyde ara eleman mezun edebildiler ne de onların önü açılabildi.

Lakin son yıllarda yine bir değişim süreci içerisine girilmiştir. Ara eleman kıtlığı aşikârdır.

Bu nokta da uzmanlaşacağınız bölümü de iyi tercih etmeniz gerekmektedir.

Uzun lafın kısası iş yine sizde bitmektedir. Çalışmayı ne kadar seviyorsunuz burası önemli... Kaldı ki dediğim gibi çalışmanız da kendi başına size hiçbir şeyin garantisini veremez.

Sözümü neticelendirmeden önce yukarıda da izah etmiştim;

Öğrencilerime de izah ediyorum,

Benim evladım Fen Lisesi ve dengi okulları kazanamamış olsaydı, özel bir okulda da okutabilme imkânım olmasaydı evladımı Tekstil Meslek liseleri, Tapu ve Kadastro Meslek liseleri, Denizcilik Meslek liseleri, Adalet Meslek liseleri gibi liselere yönlendirirdim.

İyi Geceler.

• Aslında çok basit ;

Hedef Üniversite İse Cevap Belli : Düz Lise

Hedef Üniversite Değilde Meslek Sahibi Olmaksa : Meslek Lisesi
  • Meslek lisesi daha kârlı bence bitrdiğin zaman elinde bir işin oluyor.
    Ama ders saatleri uzun oluyor bu tür liselerin
    Örneğin ben Eminönü Matbaa Meslek teyim.
    9-10-7-10 seklinde ders görüyorum ama 3 günde tatilim var
  • konu hort olmuş
  • quote:

Orjinalden alıntı: TurkıshPower

Düze gidip işsiz yada öğretmen olacağına meslek lisesine git mühendis yada tekniker ol.

Ülkemizdeki milyonlarca işsiz bu yüzden iş bulamıyor.Adam vasıfsız.4 yıl boyunca matematikten kaçmış bedenden 5 almış.Diplomalı işsiz oluyo.

Ama meslek çıkışlı olsa adamın elinde bi mesleği işi olur.Bende şu anda meslek lisesinde okuyorum

işte ortalıkta işsizim diye gezenlerin mantığı bu.Konu açılalı çok olmuş ama görüşümü belirtmek isterim.Toplumda bilinen bir yanlış var.mesleğe git en azından bi meslek sahibi olursun.tamamen çağdışı ve saçma sapan bir düşünce ben kendi tanıdıklarımdan biliyorum mesleğe gidip iş sahibi oldular ama afedersin günde 12 saat eşşek gibi kir pas içinde çalışıyorlar.Belli bir seviyen ve bilgin olmadıktan sonra lise mezunu olmuşun olmamışın hiç bi önemi yok,kaldı ki bu devirde üniv mezunları bile iş bulamıyor.o nedenle yapman gereken çok çalışıp bak özellikle belirtiyorum sağlık alanına atılman lazım.devlete kapak atma düşüncen varsa sağlıktan şaşmıyacaksın.mutlaka bişekilde iş buluyorsun.ben 4 yıllık bölümümü bitirdikten sonra 2 yıllık bile olsa sağlıkla alakalı bölüm okuyacağım.sana hayatında başarılar dilerim ..

• Merhaba arkadaslar.
    ben de oks den 375 puan alarak ilk yerleştirmede Ankara Adalet Meslek Lisesi'ne girdim.
    Okul guzel,eyitimi flan fevkalade.
    İş olanağı da var.
    Tabii ki kişi kendine guveniyorsa bence meslek lisesine gitmemeli ama KPSS ye girmeden hepimiz işsiziz bunu da unutmamak gerekir.
    Bizim dersler hep 7 ders.
    Sabah 7.25 giriş oglren 13.45 cıkıs
    o 10 saatli olanlar heralde anadolu ticaret ya da anadolu meslekler.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.