Şimdi Ara

Efootball Takımım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
50
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Fifa/EA FC kökenli bir oyuncuyum ve Efootball’a geçeli çok olmadı ayrıca çok iyi bir oyuncu da değilim hala alışma aşamasındayım fakat oyun beklediğimden daha fazla keyif verdi. Bu konu altında takımım hakkında bilgiler paylaşmak istedim. Hem ilerde geriye dönüp baktığımda benim için de eğlenceli bir arşiv olacaktır hem de okuyanlar bir şeyler öğrenebilir ya da ben yazılan yorumlardan bir şeyler öğrenebilirim diye düşünüyorum.

Şu etapta kullandığım taktik bu şekilde: 

Efootball Takımım

Fark ettiğiniz üzere hiç santrafor kullanmıyorum çünkü oyunda paslaşmak bence kolay değil. Tamamen boş bir oyuncu bulmadan atılan paslar genellikle kesiliyor. Bu nedenle de geçiş oyununda zorlanıyor ve çoğu zaman amatör takımlar gibi topu şişirmek zorunda kalıyordum. Gizli forvetlerin top almak için geriye gelmeleri oyuna hükmetmemi kolaylaştırıyor. Duruma göre bu oyuncular geriye gelip top alıyor, duruma göre de doğrudan kaleye yöneliyorlar. 

Ayrıca sahanın her tarafından hücuma yönelmek yerine bazı alanlara odaklanmamın gol bulma şansımı artırdığını gözlemledim. O yüzden atak yönüm sadece sahanın ortası ve sol kanat. Sağ kanadın görevi yalnızca savunma yapmak ve topu orta ve sol bölgelere taşımak. Örneğin sağ bekde savunma talimatı varken, sol bekim hücumcu olarak oynuyor. 

Şimdi tek tek futbolculara değinelim bu sayede taktik daha iyi anlaşılacaktır.

Merkez Gizli Forvet: Platini

Takımın HoeneB’le beraber defans yapmadan sadece hücumu düşünen iki isminden biri ve aynı zamanda topla oynama konusunda en yeteneklisi. Bu bölgede aradığım özellikler;

üst seviyede denge ve dripling yeteneği

90+ bitiricilik

iki ayağını da aynı güçte kullanabilmesi

fiziksel anlamda çok zayıf kalmaması

hava toplarında tamamen etkisiz olmaması

Platini bu istediklerimin hepsini hatta fazlasını karşılıyor. Sadece zıplama, fiziksel temas ve kafa özelliklerinin yeşil olmasını isterdim. Onun dışında kusursuza yakın bir futbolcu. 

Efootball Takımım

Sol Gizli Forvet: HoeneB

Tam bir alman panzeri. Hem hızlı, hem dengeli, hem tüm dripling özellikleri ve bitiriciliği turkuaz, hem 90+ fiziksel temasa sahip hem de hava toplarında etkili başka bir oyuncu var mı bilmiyorum. Ayrıca bomba şut özelliğinin olması sayesinde uygun durumlarda beklenmedik goller atmasını sağlıyor. Kısa pasının yeşil olması sayesinde de maç içerisinde göbek bölgeye güzel asistler servis edebiliyor. Takımın süper starı diyebilirim. 

Efootball Takımım

Sağ Ofansif Orta Saha: Griezmann

Ofansif orta sahalarımın birici görevi geçiş oyununu sağlamak ve aynı zamanda oyunun iki yönüne de destek vermek. O yüzden bu bölgedeki futbolcularda bazı özelliklerinin ön plana çıkmasını değil kalecilik hariç bütün yeteneklerinin çok zayıf olmamasını istiyorum. Griezmann şimdilik işimi görüyor ama takımda değiştirmeyi istediğim üç oyuncudan biri. Örneğin Gullit tarzı bir oyuncu bu bölgede çok daha etkili olacaktır. Griezmann’ı değiştirmek istememin birinci nedeni fiziksel temasının zayıf olması. Genel olarak kadroyu güçlü oyunculardan kurmaya çalışıyorum, Griezmann bu yapıya uymuyor.

Efootball Takımım

Sol Ofansif Orta Saha: Veron

Beklentilerim sağ ofansif orta saha ile aynı ve Veron aslında tam istediğim profil. Hem defans, hem hücum açısından çok dengeli bir oyuncu. Kalecilik haricinde sarı olan sadece üç özellik var. Zıplama, ofansif farkındalık ve bitiricilik ki onlar da 79'da yani oyuncunun oku yeşil olduğu zaman yeşile dönüyor ve bildiğiniz gibi epicler %65 civarında yeşil ya da mavi ok ile maçlara başlıyorlar. Dediğim gibi bu bölgede bazı özelliklerinin çok iyi olmasını değil tüm özelliklerinin kötü olmamasını istiyorum. Aslında bu pozisyon merkez orta saha olarak da konumlandırılabilir fakat Veron’un orkestra şefi olmasını sevmiyorum. Veron orkestra şefi değil de boşluk kollayan ya da en azından tam orta saha olsaydı o zaman ofansif orta saha yerine merkez orta saha görevi verebilirdim. 

Efootball Takımım

Merkez DOS: Lothar Matthaus

Değiştirmeyi istediğim hatta en çok istediğim oyuncu. Boyunun kısa olması büyük handikap yaratıyor. Bu bölgeye uzun boylu bir oyuncu arıyorum ve mümkünse ön libero özelliğinde olsun istiyorum.

Efootball Takımım

Sağ DOS: Makelele

Bu oyuncunun birinci görevi orta sahada ve özellikle de sahanın sağ bölgesinde rakibe pres uygulamak ve beklenmedik top çalmalarla ani ataklar başlatmak. O yüzden hız, hızlanma, defans ve fiziksel temas özellikleri birinci önceliğim. Genellikle kaptığı topları Griezmann ve Platini ile buluşturmaya çalışıyorum. Ayrıca bazı zamanlarda Griezmann’a pas alternatifi oluşturması da kıymetli olabiliyor. Oyuncuda yıkılmaz kale özelliğinin bulunması ise ilk yarısını önde tamamladığım maçlarda büyük konfor sağlıyor. 

Efootball Takımım

Sağ Bek: Cafu

Değiştirmeyi istediğim son oyuncu Cafu. Kötü bir futbolcu elbette değil ama bu bölge için defansif özellikleri daha güçlü, daha uzun boylu ve daha fizikli bir adam arıyorum çünkü sağ bekimle hiç atak yapmıyorum. Bu oyuncunun tek görevi defans yapmak ve defansın sıkıştığı durumlarda pas alternatifi oluşturmak.

Efootball Takımım

Sol Bek: Roberto Carlos

Sol taç çizgisi boydan boya ona emanet. O yüzden hem defans, hem hücum yönü güçlü hem de çok hızlı olmalı. Takımın değişmezlerinden değil ama 90+ dengeye sahip ve hem hücumda, hem savunmada bu kadar etkili olabilen ve yerine orta gibi özellikleri bulunan başka bir oyuncu ne zaman bulabilirim bilmiyorum. Bu pozisyon hem oyuna hükmetmeme, hem sıkışmış oyunu genişletmeme, hem de yaptığı ortalarla kafa golleri bulmama yardımcı oluyor. Ayrıca Carlos’a adam markajı, kayarak müdahale, top kesme, açıyı daraltma ve ara pası verme becerilerini ekledim. 

Efootball Takımım

Merkez Defans: Maldini

Defansif özellikler açısından muhtemelen oyunun en iyisi ve bir de yıkılmaz kale özelliği var fakat hız konusunda zaman zaman zafiyet yaşatabiliyor. 

Efootball Takımım

Merkez Defans: Kyle Walker

Takımın son transferi. Defansif farkındalığının çok yüksek olmaması nedeniyle problem yaşar mıyım diye düşünüyordum ama şimdilik son derece memnunum. Hatta kendisi takımın yeni kaptanı oldu. Sol tarafta kullanmamın sebebi ise hızlı olması çünkü Carlos’un ileri çıktığı durumlarda sol bölgede açıklar verebiliyorum. Walker hızı sayesinde bu açığı kapatmama yardımcı oluyor. Ayrıca yıkılmaz kale özelliğ Walker’da da var. Yani üç defansif oyuncumda yıkılmaz kale özelliği bulunuyor. Bu nedenler ilk yarısını önde tamamladığım maçların ikinci yarısı çok daha konforlu geçiyor. 

Efootball Takımım

Kale: Cech

Söylenebilecek çok da fazla bir şey yok. Oyunun en iyi kalecisi değil ama en iyilerinden biri. 

Efootball Takımım

Bu taktik ve bu oyuncularla şimdilik oyuna hükmetme ve geçiş oyununda zorlanma problemlerimi büyük oranda aştığımı düşünüyorum. Defansif anlamda da ciddi zafiyet yaşadığım bir bölge yok sadece Cafu ve Matthaus’un yerine daha uzun boylu ve defansif yönü daha güçlü adamlar transfer edebilirsem takım olarak yıkılmaz bir kaleye dönüşebiliriz. Griezmann’ı değiştirmek için de Gullit paketini bekliyorum. Muhtemelen o paketten Gullit ve Rijkaard’ı alıp Griezmann ve Matthaus’u yedeğe çekeceğim. 

Takımla ilgili gelişmeleri ve ilave bilgileri paylaşmaya devam edeceğim. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Her türlü soru, fikir ve görüşe açığım önemli olan takımın başarısı :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eddy -- 14 Ekim 2024; 16:48:14 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.