Şimdi Ara

Eğitim fakültesi düşünenler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
525
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar.Öncelikle tercih döneminde hepinize başarılar dilerim.
    Bu yıl hem sitemizi tanıtmak hem de öğrencilere yardımcı olmak amacıyla forumlarda üyelikler açtık.

Tercih hakkını eğitim fakültesinden yana kullanacak arkadaşların sahip olması gereken yeteneklerden bahsetmek istiyorum.

1)Çok iyi iletişim kurabilme,konuyu algıya göre ölçeklendirerek anlatabilmek.
    2)Söz sanatlarından faydalanabilmek.
    3)Analitik düşünmek ve düşünceyi anlaşılır bir şekilde aktarabilmek.
    4)Gözlem yapabilmek.
    5)Birey psikolojisinden anlayabilmek.
    6)Sabırlı olmak.

Bunlar eğitim fakültesinden mezun olacak bir kimsenin sahip olması gereken belli başlı özelliklerdir.
    Yine de iletişim ve diksiyon gibi faktörler zamanla geliştirilmeye açık öğelerdir.

Tercih döneminde herkese başarılar.

• Mtok ile böte yi karşılaştırırsak hangisi daha ağır basar sizce?
  • Aslında normal şartlarda BÖTE öğretmen yetiştirmek amacıyla kurulmuş bir bölümdür. Ama barındırdığı dersler ve eğitim hayatınız boyunca edindiğiniz deneyimler sizi farklı çalışma alanlarında da rol sahibi edebilir. Bu nedenle bu bölümü okuyacak öğrencilerin mutlu olabilmesi için muıhakkak eğitim yılları esnasında kendi arzuları ve istekleri doğrultusunda bir kariyer planı çıkarmaları gerekmektedir.

BÖTE okumaya karar veren bir öğrenci hangi üniversitede okuyacak sorusunun yanıtı ise çok daha çetrefilli ve karmaşık bir hal almaktadır. Aslında bakılacak olursa zorunlu derslerin tümü YÖK tarafından belirlenmiş ve üniversiteler tarafından da uygulanmaktadır. Ama bazı üniversitelerin öğrencilerine sağladığı seçmeli dersler öğrencinin kariyer planında çok büyük değişiklikler yaratabilmektedir. Bazı üniversitelerde seçmeli dersler eğitim ağırlıklı olurken bazı üniversitelerde de yazılım ağırlıklı olabilmektedir. Bu nedenle aday BÖTE tercih edecekse muhakkak okumak istediği üniversitelerin ders programlarına bir göz atmalı ve seçmeli derslerini de incelemelidir.

Ayrıca, BÖTE öğrencileri yeni sağlanan denklik programlarıyla ERASMUS öğrenci değişim programlarından da faydalanabilmektedir. O nedenle okuyacağınız üniversitenin bu tip programlara sahip olması da kariyeriniz için önem taşımaktadır.

Bazı üniversitelerde BÖTE ingilizce olarak okutulmaktadır. Bu durum KPSS gibi yerel sınavlarda terim ve içerik açısından sorun çıkartsa da akademik kariyer yapmak isteyen adaylar için önemli bir avantaj yaratmaktadır.

MTOK ise çok kısaca meslek liselilerin daha önce tercih edemedikleri ( kat sayı farkından dolayı ) mühendislik bölümleri gibi üst düzey bölümleri meslek liseli öğrencilerin tercih edebilmeleri için yapılmış bir düzenlemedir.

Yine de iki program arasındaki farklılardan çok kişinin bu programlara yatkınlığı önemlidir.
    Mesela mühendislik alanında çalışmayı düşünüyorsanız bu bağlamda MTOK daha akıllıca bir seçim olur.

• BÖTE mezunlarının atama sıkıntısından dolayı daha çok küçük-orta ölçekli özel sektör kuruluşlarında çalıştığını okuyorum. Yani öğretmen olma ihtimalini çıkartırsak iki bölüm mezunları da üç aşağı beş yukarı aynı sektörlerde, benzer görevlerde çalışacaklar.

Ben de meslek lisesi mezunu olduğumdan ve öğretmen olma ihtimalimi mevcut durumda pek yüksek görmediğimden iki bölüm arasında gidip geliyorum.

Bir diğer sorum, böte puanlarında nasıl bir oynama öngörüyorsunuz, artma , azalma vs?
  • Böte puanlarında artma veya azalma hakkında tam manasıyla bir şey söylemek mümkün değil.
    Çünkü ölçüt veriler çok değişken.
    Ancak şunu da rahatlıkla söyleyebilirim ki değişim olsa dahi geniş bir değişim olmaz.
    Çok dar aralıkta olacağını düşünüyorum.

Başarılar.
  • Zihinsel engelliler öğretmenliği hakkındaki düşüncelerinizi ve analizlerinizi öğrenebilir miyim acaba?
  • Vakıf üniversiteleri de dahil olmak üzere 30'a yakın üniversite de bulunan bu programın amacı 0 – 18 yaş arasında bulunan bedensel (görme ve işitme problemi olan) ve zihinsel olarak toplumsal gelişme ve uyum açısından normal eğitim göremeyecek düzeyde özürlü olan çocukların ve gençlerin genel gelişimi ve eğitimi konularında çalışacak öğretmenler yetiştirmektedir.

Bu bölümleri tercih edeceklerin sabırlı, anlayışlı, hoşgörülü, çocukları seven, özverili, yardım etmekten hoşlanan kişiler olmaları gerekmektedir.
    Öğretim süresi 4 yıldır. Bu programlarda temel eğitim ve psikoloji dersleriyle her bölümde kendi alanıyla ilgili kuramsal ve uygulamalı bilgiler verilmektedir.
    Mezunlara “Özel Eğitim Öğretmeni” unvanı verilir. Mezunlar resmi ve özel eğitim kurumlarında, hastanelerde ve kreşlerde görev yapabilirler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OSSTercih.Tv

Vakıf üniversiteleri de dahil olmak üzere 30'a yakın üniversite de bulunan bu programın amacı 0 – 18 yaş arasında bulunan bedensel (görme ve işitme problemi olan) ve zihinsel olarak toplumsal gelişme ve uyum açısından normal eğitim göremeyecek düzeyde özürlü olan çocukların ve gençlerin genel gelişimi ve eğitimi konularında çalışacak öğretmenler yetiştirmektedir.

Bu bölümleri tercih edeceklerin sabırlı, anlayışlı, hoşgörülü, çocukları seven, özverili, yardım etmekten hoşlanan kişiler olmaları gerekmektedir.
    Öğretim süresi 4 yıldır. Bu programlarda temel eğitim ve psikoloji dersleriyle her bölümde kendi alanıyla ilgili kuramsal ve uygulamalı bilgiler verilmektedir.
    Mezunlara “Özel Eğitim Öğretmeni” unvanı verilir. Mezunlar resmi ve özel eğitim kurumlarında, hastanelerde ve kreşlerde görev yapabilirler.

Vakıf üniversiteleri dediğiniz zaten 1 tane vakıf var oda maltepe üniversitesi diye biliyorum yanlış mıyım?

Ayrıca sizin düşüncelerinizi merak ediyorum, bu bölüm hakkında bilgi sahibi misiniz?

• Vakıf üniversitelerinde Maltepe ve Uluslararası Kıbrıs üniversiteleri var.
    Benim düşüncem şudur ki bu mesleği yapacak kişinin çocukları gerçekten sevmesi ve sabırlı olması gerekir.
    İş olanakları özel sektörde bu işi yapan rehabilitasyon merkezleriyle ağırlık kazanıyor.Her şeyden önce bu mesleği başarabileceğinize inanıyor olmanız gerekir.
  • Selçuk Üni. İngilizce Öğr. düşünüyorum. Biraz bilgi verebilir misiniz? İlköğretimde öğretmen olmak istiyorum. Nasıl olacak? Ayrıca 2. öğretimi okul birinciliğiyle kazanırsam harç ücreti nasıl olur? Teşekkürler.
  • İngilizce Öğretmenliği Programının Amacı
    İngilizce yazma, okuma, anlama ve konuşma becerileri geliştirilmekte ve İngiliz edebiyatının çeşitli dönemleri ele alınarak, edebi eserler yazıldıkları çağın siyasal yaşamı ve fikir akımları çerçevesinde değerlendirilmektedir.

Öğretim süresi 4 yıldır. İngilizce Dilbilgisi, İngilizce Fonetik, Metin Okuma ve İnceleme, ingilizce Sözlü Anlatım, Anlambilim, Çeviri, İngiliz Edebiyatı Tarihi gibi dersler
    Mezunlara “İngilizce Öğretmeni” unvanı verilir. Özel şirketlerde, TRT’de, bankalarda. Millî Eğitim Bakanlığı’nda, Dışişleri Bakanlığı’nda, Kültür Bakanlığı’nda ve turizm sektöründe çalışma imkânları vardır.

İkinci öğretim ücreti 900-1050 tl arasında değişir.
    Bu programın ikinci öğretimi geçen yıl 416 puanla kapatmış.Taban sıralaması ise yaklaşık 6150.
    Bu yıl bu sıralamanın çok fazla geriye düşeceğini düşünmüyorum.

İlköğretim öğretmenliği için kamu sınavını kazanıp atanmanız gerekir ama bunun için bir şey söylemek şimdiden zor.4 yıl sonra sistem değişebilir,yeni uygulamalar gündeme gelebilir.

Başarılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SuhaAta -- 18 Temmuz 2011; 17:32:38 >

• Bilgisayar öğretmenliği olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OSSTercih.Tv

Vakıf üniversitelerinde Maltepe ve Uluslararası Kıbrıs üniversiteleri var.
    Benim düşüncem şudur ki bu mesleği yapacak kişinin çocukları gerçekten sevmesi ve sabırlı olması gerekir.
    İş olanakları özel sektörde bu işi yapan rehabilitasyon merkezleriyle ağırlık kazanıyor.Her şeyden önce bu mesleği başarabileceğinize inanıyor olmanız gerekir.

Anladım, haklısınız. Çok teşekkürler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.