Şimdi Ara

Ek Tercih Başvuruları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
1
Favori
847
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bu ek tercih olayı nedir ne değildir nasıl bi yol izleyeceğiz birbirimizi aydınlatmak için bu konu altında toplanalım ben yerleşemedim bundan sonra ki prosedür nedir ne yapıcaz ek tercihler için

• Bi yardım edin hiç mi yerleşemeyen yok??
  • quote:

Orijinalden alıntı: NoTingMan

Bi yardım edin hiç mi yerleşemeyen yok??
    up
  • quote:

Orijinalden alıntı: johhn

up

Alıntıları Göster
    Hangi bölümden yerleşemedin ? Bende yerleşemedim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Seva123

Hangi bölümden yerleşemedin ? Bende yerleşemedim :)
    Hayrına yazalım yine

1. Ek tercih için bir yere yerleşmemiş olman veya sınava girip tercih yapmamış olman gerekir.

2. Tercih yapmak istediğin bölümün taban puanı senin puanından az olmalı (X üniversitesi X bölüm 300,678 mf3 taban puan ise senin en az 300,679 mf3 puanın olması gibi)

3. Ek tercihlerde yer alacak kontenjanlar ise ya bölüm dolmamıştır yani 40 kontenjan açılmış 20 kişi yerleşmiş ise 20 kişilik yer ek tercihlerde öğrencilere sunulur veya bölüme 1. yerleştirmede kontenjan dolmuş olabilir ama kayıt tarihlerinde bazı kişiler kayıt yaptırmamışsa bu kontenjanlarda ek tercihlerde yer alır misal 3 kişi x bölümünü kazanmış ama kayıt yaptırmamış sizde o bölüme tercihte bulunabilirsiniz tabi puanınız oraya giren son kişiden yüksekse.

4. Ek tercihlerin avantajı şu dur, eğer ilk tercihlerde tercih listenizde belirtmiş olsaydınız son giren kişinin yerine sizin girmeniz gerekirdi 2. bir şans sunuyor size ösym. Yine taban puandan yüksekse puanınız.

5. Ek tercihlerdeki sıkıntılardan biri bir çok iyi bölümün kontenjanı dolduğu için 1-2-3 kişilik kayıt yaptırmayanlardan kalan kontenjanlar çıkıyor ve buna sizden başka kişilerde başvurduğu için yerleşme puanınız daha da yükseliyor (1. yerleştirmede 300 taban puanıyla kapatan bir yer ek tercihlerde en az 300.01 gibi veya tercih edilme durumuna göre 350 puanla bile kapatabilir, unutmayın kontenjanlar az olduğu için 1-2 kontenjan açılmış yere başvuran sayısı çok olur ve puan üstünlüğü uygulanır)

6. Sonuç olarak ek tercihlerde taban puanlar düşmez aksine yükselir. 15 tl gibi bir tercih ücretide alınmakta 2015 yılı için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K4RT4L -- 26 Temmuz 2015; 18:43:23 >

• K4RT4L kullanıcısına yanıt
    Hocam valla çok çok iyi oldu çok sağolun peki kontenjan açıkları ne zaman belli olur ösym kendi sitesinde açıklayacakmı bide bu sene kayıtlar 1 ay erken olduğuiçin geçen senekiler gibi ek yerleştirmelerde yerleşip okulun ilk günü gitme şansım varmıdır geçen senelerde okul açıldıktan sonra gidiyolardı ek yerleştirmeler diye biliyorum,çok soru sordum kusura bakmayın heycanlıyım
  • Seva123 S kullanıcısına yanıt
    Hukuk yazdım 1.5 puanla yerleşemedim hukuk pdr ve türkçe öğretmenliği yazmayı düşünüyorum
  • Kaç binle bende 24k ile kaldım :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Seva123 -- 26 Temmuz 2015; 19:19:33 >
    Yok ben direk özel yazmıştım ben 86k dayım da ama sözelim 10k idi ondan türkçe öğretmenliği düşünüyorum
  • Hmm. İnşallah istediğin yer gelir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Seva123 -- 26 Temmuz 2015; 19:23:07 >
  • NoTingMan kullanıcısına yanıt
    Ösym sitesini takip edersen orada açıklama yapacaklardır, tarihleri bilmiyorum denk gelirse direk ilk hafta başlarsın gelmezse 1-2 hafta geç katılmış olursun pek bir şey kaybetmezsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: K4RT4L

Ösym sitesini takip edersen orada açıklama yapacaklardır, tarihleri bilmiyorum denk gelirse direk ilk hafta başlarsın gelmezse 1-2 hafta geç katılmış olursun pek bir şey kaybetmezsin.
    7 ağustosda başlıyor yazıyordu bir üniversitenin sayfasında 2 gün sürüyor. 14 ağustos açıklanma tarihi.
    17 24 arasi olmasi lazim
  • Çünkü oranın taban puanı sıfır kontenjan dolmamış barajı geçen başvuru yapabilir. Taban puan yazanlar ilk tercihte kontenjanlar dolmuş kayıt yaptırmamışlardan kalan yerler açılır onlarda da taban puan yazar ve senin ondan yüksek olman gerekir.
  • http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2014/OSYS/osys-ek/t-4-baski15092014.pdf

Verdiğim linkte bazı bölümlerde puan kısmında hiç bir şey yazmıyor işte oralarda barajı geçtiysen başvurabilirsin, taban yazanlarda yüksek puanın olmalı.
    Tm3 denmi kaldiniz
  • quote:

http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2014/OSYS/osys-ek/t-4-baski15092014.pdf

Verdiğim linkte bazı bölümlerde puan kısmında hiç bir şey yazmıyor işte oralarda barajı geçtiysen başvurabilirsin, taban yazanlarda yüksek puanın olmalı.

Tarihi neznan
  • quote:

Orijinalden alıntı: waleur5

quote:

http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2014/OSYS/osys-ek/t-4-baski15092014.pdf

Tarihi neznan

Bende tarihleri meraK ediyorum kaçırmayız inşallah

• Evet hocam sizde mi kaldınız ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Seva123

Evet hocam sizde mi kaldınız ?

Hocam bu konuyu biraz daha aktif tutalım eğer sizde ek yerleştirmeleri bekliyorsanız birbirimize faydamız dokunur
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.