Şimdi Ara

Ekran Kartı Görüntü Gidip Geliyordu Artık Gelmiyor Şimdi Ekran Kartsız Aynı Problem

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
252
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar, konuyu problemim hem dahili hem harici ve birden fazla donanımdan olduğu için buradan açtım. Umarım yardımınız dokunur şimdiden teşekkürler.

Pc özelliklerim şunlar;

Windows 10 x64 İşletim Sistemi

ASUS H170-PRO ANAKART

Intel® Core™ i7-6700 CPU @ 3.40GHz

Intel® HD Graphics 530

EKRAN KARTI Asus R7 370 STRIX GAMING 4GB GDDR5 256Bit AMD Radeon

12 GB RAM(Biri 4gb 2133mhz diğeri 8 gb 2400mhz) (Anakart desteği 2133mhz)

Problemler silsilesiyle karşılaştığım için olayları en başından anlatıyorum.

Masaüstü bilgisayarımı ram ve hardisksiz ikinci el aldım 1,5 senedir kullanıyorum uzun süre oyun oynamadım ancak özellikle pandemiyle beraber kendimi resmen oyuna verdim. Ekran kartım iyi olduğu için FIFA 20, F1 2018 gibi oyunları fullde oynayabiliyorum son zamanlarda bir kaç ufak twitch yayınları da yaptım. Ekran kartında hdmi ve dvi girişi olduğu için ve monitörümde vga olduğu için bilgisayarı aldığım ilk zamandan beri çevirici kullanıyorum. Yaklaşık 2 ay sorunsuz oyunumu oynarken son zamanlarda bir kaç kez oyunda ekranım söndü tekrar yandı. Ben de ekran kartımın yeni sürümü var mı diyen baktım varmış driverımı güncelledim. Yakın bir zaman sonra ekranım söndü ve gelmedi. Ben de monitörden olabileceğini düşünerek yedek monitörüm olan daha küçük bir monitör taktım. Baktım onda görüntü var dedim monitör yandı herhalde. Başka bir monitör sipariş verdikten sonra ödünç olarak aldığım başka büyük çözünürlüklü monitörü kullanmaya başladım. Bir süre hiç sıkıntı yaşamadım bu arada bir kaç kez pc açıkken binanın elektrikleri kesilme durumları yaşandı. Bi gün yine oyunumu oynadım akşam pcyi kapattım sabah açtım yaklaşık 10 dk sonra oyunda değil tarayıcı üzerinde gezinirken windowsun aygıt takma çıkarma sesini duyarak ekranım söndü ve gelmedi. Ben de reset atmak zorunda kaldım. Anakart logosunu gördüm monitörde sıkıntı yok kabloda sıkıntı yok ekran kartı da mantık olarak çalışıyor ancak tam windows açılacakken görüntüm gidiyordu. Hiçbir şekilde fare görüntüsü yok iken klavyeden de herhangi bir komut ekranımda tepki vermiyordu. Bir reset daha atmamla beraber windowsum çöktü. Geri kurtarmaya çalıştım fakat geri yükleme noktamın da olmadığını farketmemle beraber hiçbir şekilde kurtaramadım windowsuma format atmak zorunda kaldım. Kurulum yaptıktan sonra en son ekran kartı driverıma geldi. Yüklemenin sonlarına doğru ekranım sönme yanma kısmında bir kere söndü ve yandı hemen sonra yine windows aygıt takma çıkarma sesini duymamla beraber ekranım söndü ve kaldı. Klavye ışıkları hiçbir tepki vermiyordu ve reset atmak zorunda kaldım. Bir kez daha denedim sonuç aynı oldu. İnternette araştırmaya koyuldum son dönemde amdnin yazılım sorunlarını global olarak olduğunu okudum çeşitli sorunlarla karşılaşan insanlar yerli yabancı makaleler okudum. Eski yeni bir çok driver denedim sonuç aynı oldu ayrıca her seferinde güvenli modda DDU ile önceki driverımın kalıntılarını da sildiğimi belirteyim. BIOS güncel değilmiş onu da güncelledim. Uzun uğraş ve araştırmalarımla beraber pes ettim ve ekran kartımı çıkarıp son bir format attım şuan ekran kartı alacak param olmadığından anakartın ekranıyla devam ediyorum. Bir süre sıkıntı yaşamadım ancak daha sonra oyun oynayabilir miyim diye denedim herhangi bir oyunu tam ekran açınca görüntü bozuk hatası alıyorum çerçeveli şekilde oyun oynanabiliyor ama çok küçük bir çerçevede. Oyun oynayamıyorum hadi onu geçtim şimdi yine anakartın dahili ekran kartını kullanırken bile ekran sönüp yanma durumlarıyla karşılaşıyorum. Ama bu genelde pc kullanmazken ekranın söndüğü zamanlarda oluyor. Bütün bu problemler bir şanssızlıklık mı benim hatam mı yoksa bir çözümü var mı yok mu bilenlerden yardım ve çözüm bekliyorum tekrar teşekkür ederim iyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi montalbo -- 16 Haziran 2020; 20:30:38 >

• arkadaşlar 2008de kayıt olmuşum bu foruma. Bu sorunlarımla alakalı diğer makaleleri okudum bana yardımı olmadı. Bi yardımınız dokunursa bi el atın konuya
  • "Ama bu genelde pc kullanmazken ekranın söndüğü zamanlarda oluyor." bu cümleden anladığım bilgisayar uyanmaya çalışınca monitör gidip geliyor.Ramları uzun süreli tek tek denediniz mi?Aynı marka farklı MHZ 'deki ramlar bile uyumsuzluk yapabiliyor.Birde monitörü uyku durumunu iptal edin.Bir başka ihtimal PSU.Onu değiştirerek deneyiniz eğer imkanınız varsa.
  • teşekkür ederim imkanım olunca PSU yu değiştirmek aklımda
  • Bence ekran kartının fazlarından biri bozuldu. Ekran kartı sürücüsü yüklenip elektrik çektiği an kapanıyor. Monitör psu felan almayın başka bir ekran kartı bulup sistemi test edin.R7 370 kaç senelik.
  • Ekran kartım 3 senelik faz bozulduysa tamiri olur mu ne kadara olur?
  • Garantisi bitmiş kartları servisler genelde tamir etmiyorlar parasını verseniz bile. Ekran kartı tamir edebilen birini bulacaksınız onda yedek parça olacak çok uzun iş. Bende de rx 480 var bozuk tamir ettiremedim istanbulda.
    Siz önce bi denemelik ekran kartı bulun bakalım anakart veya ram de sıkıntı olmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rerererara -- 1 Temmuz 2020; 23:4:6 >
  • Tamamdır deneme fırsatım olunca bunu da deneyeceğim ilginiz için teşekkürler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.