Şimdi Ara

EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (27. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.450
Cevap
130
Favori
256.035
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2526272829
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhabalar gecen ay bir kaza gecirdim yaralanmali oldugu icin ben hastaneye kaldirildim. polis kusur olarak karsi tarafin trafik guvenligini tehlikeye atacak sekilde serit degistirilmesinden dolayi suclu bulmus benim icin her hangi bir kusur yazmamis. Karsi tarafin sigortasi sompo japan hicbir motorsiklet servisi ile anlasmalari yok ben motorsikletimi yetkili servise cektirdim 4 gun oldu eskper gelmis ancak degerlendirip donus yapicam demis servise ancak kaza raporu vs hic biri girilmemis tramere normalde 1 is gunu icerisinde bunu yapmalari gerektigini okumustum bunun sebebi ne olabilir? tesekkurler simdiden yardimci olacaklar icin

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ulker.orhann

cevabınız için teşekkür ederim. yapan servisle görüştük ben yazmadım bunları diyor hasarsız parçalarda yazılmış çünkü üstünden de baya bir zaman geçti geriye dönük dava falan açsak bu konuda düzeltme yapılır mı acaba özellikle hasar kayıtlarında bir değişiklik yapılıyor mu ?

Bir hata varsa tabi değiştirilir. SBM sitesinde bununla ilgili bildirim sayfası var. Söylediklerinizi kanıtlar evrak ve fotoğraf varsa bunlarla başvuru yaparak şansınızı deneyin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: farfar63

iyi günler dün ana yoldan caddeye çıkarken sagdan sokaktan 80 90 km hizla gelip sağ camirluguma bir araç çarptı adam ehliyetsizdi araya adamlar girdi rica ettiler başka birini şoför olarak gösterelim tüm masraflarınızı karşılarız dediler ben de kabul ettim. polis geldi tutanak tuttu fotoğraf çekti çizim yaptı biz de hastahaneye gittik. sonra ifade verdik . adam şimdi verdiği sözden caydı ifadesinde onlar bana çarptı demiş 8.500 tl masrafım var şikayetçiyim demiş. ben de adamlar ödeyecek diye aracı expertize götürdüm fiat yetkili servisine çekti . sigorta kasko işletmeden hasar kaydı girmeden halledecektim. şimdi nasıl bir yol izlemeliyim. kusur raporu daha cikmadi. yardımcı olur musunuz.

resimde ben kavşaktan çıkıp 467 yönünde ilerlerken 466 yönünden gelen araç bana çarptı hatalı kim acaba

EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN.

Söyleceklerim için kusura bakmayın.

Siz karşı tarafın sahtekarlığına çanak tutmuşsunuz. Şimdi sahtekarlığın üzerinde tekrar sahtekarlık yapmışlar, yandım diyorsunuz. Burada hatalı olan sizsiniz.

Bu olay adli bir vakadır. Benlik bir durum yok. Avukata danışmanızda fayda var, geçmiş olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: diegoforlan

merhabalar gecen ay bir kaza gecirdim yaralanmali oldugu icin ben hastaneye kaldirildim. polis kusur olarak karsi tarafin trafik guvenligini tehlikeye atacak sekilde serit degistirilmesinden dolayi suclu bulmus benim icin her hangi bir kusur yazmamis. Karsi tarafin sigortasi sompo japan hicbir motorsiklet servisi ile anlasmalari yok ben motorsikletimi yetkili servise cektirdim 4 gun oldu eskper gelmis ancak degerlendirip donus yapicam demis servise ancak kaza raporu vs hic biri girilmemis tramere normalde 1 is gunu icerisinde bunu yapmalari gerektigini okumustum bunun sebebi ne olabilir? tesekkurler simdiden yardimci olacaklar icin

Geçmiş olsun. Kolluk Kuvvetlerinin düzenledikleri tutanaklar TRAMER'e girilmez. Kusur dağılımı zaten yapılmış. En sağlıklı bilgiyi eksperin bürosunu arayarak edinebilirsiniz. Şu an muhtemelen motosiklet üzerindeki hasarı tespit çalışmaları yapıyorlardır.

• Merhaba bugun aracima arkadan bir arac carpma sonucu tamponda hasar olustu. polis tutunagi yazdi,demek istedigim araci tampon icin boyatmam gerekecek fakat zamanim olmadigi icin bir gun yatiramam acaba experi kendim cagirip hasar tespiti yaptirabiliyormuyum illa servistemi olacak yada.Herkese kazasiz gunler dilegiyle...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sigorta Eksperi kullanıcısına yanıt
    iyi dilekleriniz ve cevabını için çok teşekkür ederim. eksperin bürosunu aradım aracınızın ruhsat fotokopisi elimizde yok dediler çok enteresan istenilen tüm evrakları vermeme rağmen ne hikmetse evrak eksikmiş! piyasa araştırması yapılıyor size bilgi verilecek dediler. Başıma ilk defa böyle birşey geliyor umarım da son olur. Bu insanlarla uğraşmak gerçekten çok zor sözüm meclisten dışarı.
    hocam çok teşekkür ederim ilginiz için. buradan herkese tavsiyem kimseye güvenmeyin. bizim adam tüm masrafları üzerine yıktı ve hiç bir şeyi kabullenmedi. ehliyetsiz biriyle çarpışırsanız cezası ne ise çeksin acımayın yoksa benim gibi acınacak konuma düşersiniz ..

• quote:

Orijinalden alıntı: yildirimbey

Merhaba bugun aracima arkadan bir arac carpma sonucu tamponda hasar olustu. polis tutunagi yazdi,demek istedigim araci tampon icin boyatmam gerekecek fakat zamanim olmadigi icin bir gun yatiramam acaba experi kendim cagirip hasar tespiti yaptirabiliyormuyum illa servistemi olacak yada.Herkese kazasiz gunler dilegiyle...

Evet yaptırabilirsiniz. Ancak ekspertiz ücreti ödemeniz gerekebilir. Bence madem hasar tutarı düşük, masrafsız olacak biçimde sigorta şirketini arayarak hasar ihbarında bulunun. Hasarınızı nakden almak istediğinizi söyleyin. Parayı size yatırsınlar, aracı ister tamir ettirin ister bu şekilde kullanın, takdir sizin.

Sigorta şirketi bu şekilde olmaz derse de inanmayın. Kimse aracını tamirhaneye bırakmak zorunda değil. Hasar ödemenizi nakden talep edebilirsiniz. Eğer hasar dosyası açılmazsa da Hazine Müsteşarlığına şikayet yazarsınız. Geçmiş olsun.

• Size bir konuyla ilgili danışmak istiyorum. Hasarlı aracım için 28.8.2015 te sompo sigortadan dosya açıldı. 29 Ağustos ta eksper servise giderek aracı kontrol etmiş. O tarihten beri eksperi her aradığımda müsait olmadığını geri döneceğini belirtiyor ancak hiçbir şekilde bana bilgi vermiyor. Bu konuyla ilgili ne yapabilirim? Şikayet edebileceğim merci neresidir? Süreç bu şekilde mi işliyor? Vakit ayırıp cevap verebilirseniz çok sevinirim teşekkür ederim şimdiden

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dronebey -- 8 Eylül 2015; 9:56:40 >
  • Selamlar.
    Bir konuda bilgi almak istiyorum. 2012 yılında İstanbul E-5 Çobançeşme fidanlık mevkiinde bir kaza geçirdim. Önümdeki aracın ani fren yapması sonucu hakimiyetimi kaybedip sağ ve sol bariyerlere vurarak durabildim. kaza sonucunda yaralandım. ambulans ile hastaneye götürüldüm. aracım perte çıktı. bedelini aldım. edavimi oldum. kasko ve sigortam vardı.
    Kesinlikle evraklarımda, ehliyetimde bir eksik yok ve alkol de almış değildim.
    3 sene sonra dün şuanki aracıma bir icra dairesinden haciz konulduğunu öğrendim. sebebini araştırdığımda bir sigorta şirketine olan borcumdan dolayı olduğu söyledi. Yaklaşık 6500 TL'lik bir tutar çıkmış. Alacaklı sigorta şirketini aradığımda detaylı bilgi alamadım. Avukatı aradığımda yine detaylı bilgi alamadım. Araştırmalarım devam ediyor.
    Fakat tahminimce hasar gören bariyerler ve birde yanyolda giden aracın üzerine devrilen bir elektrik direği vardı kazada. Sanırım sigorta bunların parasını devlete ödedi. şimdi benden talep ediyor.
    Bu konuda ne yapmam gerekli. Bu tutarı ödemek zorunda mıyım?
    Ödemek durumunda isem neden kasko ve sigorta yaptırıyorum o zaman
    Yardımcı olursanız sevinirim.
    İyi çalışmalar dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi |artemis| -- 10 Eylül 2015; 21:25:48 >

• Merhabalar..
    Uzun yıllar sigorta şirketleri içinde hasar birimi halende bir hukuk bürosunda sigorta davaları ile ilgili çalışmaktayım gerek tahkim hukuku gerek sigorta hukuku araç hasarları yangın hırsızlık trafik kasko gibi tüm konularda sorularınızı yanıtlamaya çalışacağım.
  • Merhabalar..
    Uzun yıllar sigorta şirketleri içinde hasar birimi halende bir hukuk bürosunda sigorta davaları ile ilgili çalışmaktayım gerek tahkim hukuku gerek sigorta hukuku araç hasarları yangın hırsızlık trafik kasko gibi tüm konularda sorularınızı yanıtlamaya çalışacağım.
  • Merhabalar.. gecen hafta karşı tarafın kaza raporuna göre %100 kusurlu oldugu trafik kazasi gecirdik. Aracim su an serviste. Gerekli tamir islemleri benim kaskom tarafindan yaptirilacak ve karsi tarafin zts sirketinden tahsil edilecekmis.dolaysiyla benim kaskomun hasarsizligi delinmeyecek. Ancak deger kaybi tahsili icin benim ugrasmam gereecekmis. Burda benim merak ettigim konu karsi tarafin zts sirketinin tipki tamir masrafi gibi odemek zorunda oldugu deger kaybını tahsil etmek icin neden benim gayret etmem gerekiyor. Bunu neden dogrudan kaskom karsi tarafa rucu etmek uzere bana odemiyor. Aslinda nasil ki tamir islemleriyle ben ugrasmiyorsam yasal hakkim olan deger kaybi icin neden işi gücü birakip ugrasmam gerekiyor.. yorumlariniz icin simdiden tesekkurler..

• Merhaba, 11.09.2015 tarihinde bir trafik kazası yaşadım. olay şu şekilde oldu. hususi otomobilimle ışıklarda bekliyordum. Bulunduğum yer kavşaktı ve tam olarak karşıya gececektım. Solumda ise bir otobus bulunuyordu, otobus ıse kavsaktan sola donecektı. ışık yandı otobus onu bosaldığı ıcın harekete gectı ben ıse onumde uygun hareket alanı bulamadıgım ıcın hareketsız kaldım. Otobus hareketının ardından kavşaktan sola donmek ıcın genıs aldı(kavsakta en soldaydı en sağdan çıkış yaptı) ve sola manevra yaptı bu esnada otobusun sag arka tamponu aracımın sol on kapısından başlamak uzere sol on camurluga kadar aracıma surttu. Sonra polis geldı ve tutanak ıcın carpıstık seklınde yazın fotograflar herseyı acıkılıyor dedı. bız de o sekılde yaptık. olay da mobeselerın onunde gerceklestı.
    merak ettıgım konu su, tutanakta olayı bu sekılde net anlatamamdım. olay kameraların onunde gerceklestı. kımın kusurlu olduguna karar verecek olan komısyona tutanagıma ek olarak ayrı bır tutanak da kendım yazsam eklesem olur mu. kamera kayıtları da haklılgımı ortaya koyar fakat kayıda bakma ıhtıyacı hıssederler mı?
     EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN.

Merhabalar..bir eksper olarak sizede soraym :)
    Hastane onunde dortlulerımı yakarak park etmistim.arkamdan yola cıkmaya calisan arabaya anayoldan gecen arabalar yol vermeden yola cıkmaya calisinca kadında panıkle sol arkamdan arabama carpti.kendisinde sag arka tarafda vuruklar olustu.tutanakta kendisi *kurallara uygun parkedilmis araca carpma* sıkkınıda ısaretledi ve hatasınıda kabulesiyor.bense bana uyan bır sık olmadıgı ıcın hıcbır ısaretlemenyapmadm.ptesi servise goturucem arabayı.sorum su o kutucugn ısaretlı olmasi sucun karsı tarafda oldugunun ıspatına yeterlımıdır acaba yoksa ekspr farklı bırseye karar verebılır mı cunku olay anınım heyecanı ıle yeterli acıklama yapamadim kagitta

Sımdıden tesekkurlerı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba,

Cümleten geçmiş olsun :)

Bir hafta kadar foruma bakamadım. Soru soranlara özel mesaj yoluyla cevap yazdım. Öteki türlü yazılanlar çok karışıyor.

Herkese iyi haftalar dilerim.
  • Merhaba,
    1 ay kadar önce size mail yoluyla bahsettiğim kampüs içide trafik polisinin gelmediği bir motosiklet kazası vardı. Beklenilen şekilde karşı tarafında sigortası kusur tutanağı bulunmadığından ödemeyi reddetti ve ilgili eksperden bu redde dair resmi(yazılı) bir evrak talep ettim ancak alaycı bir dille benimkisi gibi "hayali" bildirimlere yazılı bir evrak vermeyecekleri konusunda ısrar etti, durumu mahkemeye taşımam yönünde bilgi verdi. (Zaten mahkemeye sunmak açısından istemiştim, yanlış hamle yapmamak adına.) Her neyse bu arada motosikleti kendim çektirip yetkili serviste ekspertize sokmuştum ve orijinal parçaların pahalılığından dolayı motosikletin 2. el değerinin(30-32bin civarı) üzerinde değişmesi gereken parça listesi çıkartıldı(35bin lira), Eksper ile görüşmemde bu konuyu da sordum, dava sonucunda %100 haklı çıksam bile fotoğraflar incelendiğinde ödemesi yapılacak ücretin 3.250tl civarı (yetkili servisin çıkarttığı ücretin 10'da 1'i bile değil ! ) belirleneceğini de ifade etti. Belli ki yan sanayi parça, tamirat tadilat yaparak, bir çok detay hasarı görmezden gelerek üstün körü böyle bir çıkarım yapmışlar/yaptırmışlar.

Sorum şu: 2013 model 2013 Mayıs ayında trafiğe çıkan daha önce kayıtlı kazası bulunmayan bu araç için haklı çıkmam halinde trafik sigortasının yetkili olmayan serviste tamir ettirme, orijinal olmayan(yan sanayi/eşdeğer/çıkma vs.) parça takmaya hakları var mı? Kısacası benim motosikletimin tamir edilecekse orijinal olmayan parçalar ile tamir edilmesini, bana değer kaybı olarak yansıyacak hiç bir tamirden geçmesini istemiyorum. Henüz mahkemeye başvurmuş değilim, bu durumu da dahil etmek adına sormaktayım. Teşekkürler.

< Bu mesaj 18.9.15 tarihinde kaybolan verilerden kurtarılmıştır >

• quote:

Orijinalden alıntı: Sigorta Eksperi

Merhaba,

Cümleten geçmiş olsun :)

Bir hafta kadar foruma bakamadım. Soru soranlara özel mesaj yoluyla cevap yazdım. Öteki türlü yazılanlar çok karışıyor.

Herkese iyi haftalar dilerim.

Ceske alintalayarak cevap verseydiniz herdaim gorulurdu :)
    Neyse sağlık olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: RcALTIN

Merhaba,
    1 ay kadar önce size mail yoluyla bahsettiğim kampüs içide trafik polisinin gelmediği bir motosiklet kazası vardı. Beklenilen şekilde karşı tarafında sigortası kusur tutanağı bulunmadığından ödemeyi reddetti ve ilgili eksperden bu redde dair resmi(yazılı) bir evrak talep ettim ancak alaycı bir dille benimkisi gibi "hayali" bildirimlere yazılı bir evrak vermeyecekleri konusunda ısrar etti, durumu mahkemeye taşımam yönünde bilgi verdi. (Zaten mahkemeye sunmak açısından istemiştim, yanlış hamle yapmamak adına.) Her neyse bu arada motosikleti kendim çektirip yetkili serviste ekspertize sokmuştum ve orijinal parçaların pahalılığından dolayı motosikletin 2. el değerinin(30-32bin civarı) üzerinde değişmesi gereken parça listesi çıkartıldı(35bin lira), Eksper ile görüşmemde bu konuyu da sordum, dava sonucunda %100 haklı çıksam bile fotoğraflar incelendiğinde ödemesi yapılacak ücretin 3.250tl civarı (yetkili servisin çıkarttığı ücretin 10'da 1'i bile değil ! ) belirleneceğini de ifade etti. Belli ki yan sanayi parça, tamirat tadilat yaparak, bir çok detay hasarı görmezden gelerek üstün körü böyle bir çıkarım yapmışlar/yaptırmışlar.

Sorum şu: 2013 model 2013 Mayıs ayında trafiğe çıkan daha önce kayıtlı kazası bulunmayan bu araç için haklı çıkmam halinde trafik sigortasının yetkili olmayan serviste tamir ettirme, orijinal olmayan(yan sanayi/eşdeğer/çıkma vs.) parça takmaya hakları var mı? Kısacası benim motosikletimin tamir edilecekse orijinal olmayan parçalar ile tamir edilmesini, bana değer kaybı olarak yansıyacak hiç bir tamirden geçmesini istemiyorum. Henüz mahkemeye başvurmuş değilim, bu durumu da dahil etmek adına sormaktayım. Teşekkürler.

Motosiklet kaza anında 3 yaşından küçük olduğu için, onarım orijinal parçalarla yapılır. Bu durumda orijinal parça üzerinden ekspertiz yapılması gerekir. (1 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe giren trafik sigortası genel şartlarına göre)

Motosiklet orijinal parça ile onarılsa dahi değer kaybınız olacaktır. Başvuru yaparken hem kusur tespiti, hem hasar tespiti hem de değer kaybı tespiti isteyin.

Bu arada eksper, ekspertiz raporunun bir örneğini motosikletin ruhsat sahibine vermek zorundadır.

• RcALTIN R kullanıcısına yanıt
    istediğiniz serviste yaptırıp sonra da parnızı şirketten isteyebilirsiniz, ödemezlerse de dava açarsınız.
    ancak açtığınız davada, kazanın dediğiniz şekilde meydana geldiğini, kusurun karşı tarafta olduğunu kanıtlamanız gerek. bunu şahit, güvenlik kamerası görüntüsü vs. her türlü yasal delille yapabilirsiniz. dava yaklaşık 1-1,5 sene sürer.
    arcınızı yaptıracak kadar paranız yoksa, tespit davası açıp araçtaki hasar bedelinin tespitini istersiniz, bu dava çok hızlı sonuçlanır. sonrasında alacak davası açarsınız. alacak davası da yukarıda dediğim gibi 1-1,5 sene sürer.
    bunun dışında, eksperin söylediği 10'da 1!i kadar para alırsınız kısmı biraz zorlama olmuş, yok öyle bir şey, zararınız neyse tamamını alırsınız.
  • 
Sayfa: önceki 2526272829
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.