Şimdi Ara

EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (31. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.450
Cevap
130
Favori
256.037
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ihakkis

Merhaba
    28.10.2015 tarihinde kırmızı ışık ihlali ile aracıma arkadan vurdular, aynı tarihte saat 19 gibi aracı hyundai servisine teslim ettim. Araçta arka tampon sol arka teker davlumbazı ve sol arka çamurlukta yamulma var. 29.10.15 tarihinde sigortadan hasar dosyası açıldıgı %100 haklı oldugumu belirten mesaj aldım. Araç 2013 nisan trafik çıkışlı servis orijinal parça kullanılmıyacagını değişen parçaları sigorta şirketinin temin edecegini belirtiyor. Bu gün ayın 12 si oldugu halde daha hala arka tampon bekliyoruz bunun belli bir süresi varmıdır şu kadar zamanda tamir olur diye, araç 3 yaşını doldurmadıgı halde orijinal parça kullanmadıkları için ne yapabilirim. Sol arka çamurluktaki düzeltmenin parça degişimi olmadıgı için deger kaybına girmiyecegi servis tarafından belirtiliyor araç 2013 model 32000 km de. Açıklarsanız memnun olurum, teşekkürler.

Geçmiş olsun.

Maalesef parça tedariki konusunda belirli bir kısıtlayıcı süre yok.

Aracınız kaza anında 3 yaşın altında. Orijinal parça ile değiştirilmesi gerekirdi parçaların. Aracınızda orijinal parça kullanılmasına dair bir talepte bulundunuz mu? Siz en baştan yan sanayi parçayı kabul etmişsiniz sanırım. Kaza olmuş, yedek parçanın yan sanayi geleceği size bildirilmiş. Siz bu zamana kadar orijinal parça talebinde ısrarcı davranmalıydınız bence.

Şimdi de yedek parçanın orijinal parça olması konusunda talepte bulunabilirsiniz. Yeni trafik sigortası genel şartlarında bu konu oldukça açık belirtilmiştir.

"Hasar halinde, hasar gören parça, onarımı mümkün değilse veya eşdeğer parça veya ömrünü tamamlamış araçlar mevzuatı kapsamındaki araçlardan elde edilen orijinal parça ile değişimine imkân yok ise orijinali ile değiştirilir. Kaza tarihine göre model yılından itibaren 3 yılı geçmeyen motorlu araçlarda hasar gören parça, onarımı mümkün değilse öncelikle orijinali ile değiştirilir, orijinal parçanın bulunmaması durumunda eşdeğer veya ömrünü tamamlamış araçlar mevzuatı kapsamındaki araçlardan elde edilen orijinal parça ile değiştirilir. Ancak model yılından itibaren 3 yılı geçmeyen motorlu araçta hasar gören parçanın orijinal olmadığı durumda eşdeğer veya ömrünü tamamlamış araçlar mevzuatı kapsamındaki araçlardan elde edilen orijinal parça ile değişim yapılır. Bu paragraf uygulaması sonucu araçta bir kıymet artışı meydana gelse dahi bu fark tazminat miktarından indirilemez."

Değer kaybı için bana evrak fotoğraf gönderebilirseniz daha sağlıklı yardımcı olabilirim. Servis sizi yanlış bilgilendirmiş gibi görünüyor.

• Merhaba
    Cevabınız için teşekkür ederim, aracımda degişmesi gereken parçalar serviste orijinal parça ile degişti, sol arka çamurlukta bir karış büyüklügündeki hafif göşük kısım düzeltilerek boyandı. Aracı servisten 16. günde çıkarabildik tramerde 1950 tl hasar gözükmekte.
  • SİLİNDİ......

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sangokudbgt -- 16 Kasım 2015; 3:50:52 >
  • buna ne diyorsunuz ark. kim suçlu
     EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN.
  • Hocam merhaba,
    Konu başlığı 2013 de açılmış ve siz hala buradasınız bunun için teşekkür ederim.
    Yaklaşık 10 gündür experlere kızıyordum sizin sayenizde experlerin imajı burada biraz kurtuldu.
    Benim öğrenmekistediğim şey şu;
    Experlik mesleğinin bir kalite standardı varmıdır?Yani kendisine gelen hasar dosyasını doğru düzgün sisteme girecek,parça onayını kazazedenin hakkını yemeden ve zamanında verecek ,onu ucuz parça bulacağım diye oyalamayacak ve dosyayı kapatacak.
    İşi yoğun olabilir vs. ama bir aracın parça onayı maximum kaç hafta sürmelidir?Benim dosyama atanan exper 10 gündür parça onayı veremiyor.Bu işler böyle mi yürüyordur? Ben mi acele ediyorum? Bu parça onayının süresi ortalama kaç gün olmalı? Kaç günü geçerse bu arkadaş bizi oyalıyor veya işini iyi yapamıyor,yeni exper talep edelim diyelim?
    Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: erkutr

buna ne diyorsunuz ark. kim suçlu
     EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN.

Çizimlerden ve beyanlardan anlaşılan, 06 plakalı aracın hatalı şerit değiştirdiği. Yani 06 plakalı araç kusurlu görünüyor. Ama Tramerden her türlü sonuç çıkabilir. Kamyona da kusur verilebilir, %50-%50 kusur da çıkabilir.

Bu kusur oranları nihai sonuç değildir. Tarafların itiraz ve tahkim komisyonuna başvuru hakkı var.

• quote:

Orijinalden alıntı: simpson72

Hocam merhaba,
    Konu başlığı 2013 de açılmış ve siz hala buradasınız bunun için teşekkür ederim.
    Yaklaşık 10 gündür experlere kızıyordum sizin sayenizde experlerin imajı burada biraz kurtuldu.
    Benim öğrenmekistediğim şey şu;
    Experlik mesleğinin bir kalite standardı varmıdır?Yani kendisine gelen hasar dosyasını doğru düzgün sisteme girecek,parça onayını kazazedenin hakkını yemeden ve zamanında verecek ,onu ucuz parça bulacağım diye oyalamayacak ve dosyayı kapatacak.
    İşi yoğun olabilir vs. ama bir aracın parça onayı maximum kaç hafta sürmelidir?Benim dosyama atanan exper 10 gündür parça onayı veremiyor.Bu işler böyle mi yürüyordur? Ben mi acele ediyorum? Bu parça onayının süresi ortalama kaç gün olmalı? Kaç günü geçerse bu arkadaş bizi oyalıyor veya işini iyi yapamıyor,yeni exper talep edelim diyelim?
    Teşekkürler

Teşekkürler, vakit buldukça elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum.

Bu bahsettikleriniz bence eksperin görev tanımı içinde zaten yok. Yani eksper yedek parça tedariki ve en ucuz yedek parça bulmak gibi işlerler uğraşmamalı diye düşünüyorum. Ancak piyasa şartları ve rekabet nedeniyle eksperler bu işleri yapıyor.

Bu bahsettiğiniz işlerde belirlenmiş yasal bir süre yok. Mevzuatta, rapor en kısa sürede tamamlanır denmiş, bu kadar.

Siz acele etmiyorsunuz, şikayetinizde haklısınız.

Konu hakkında hazine müsteşarlığına şikayet oluşturabilirsiniz. Bu yedek parça tedarik olayı maalesef işleri çok geciktiriyor. Herkesin cebinde yedek parçayı peşin alabilecek para da yok. Para olsa bile sigorta şirketinin eksik ödeme durumu oluyor. Parçayı ben alsaydım daha az maliyetle alacaktım, sen pahalı almışsın, ben eksik öderim diyebiliyor. Eksper değişimi olsa diyelim çok bir şey değişmez. Burada parça tedarikinde bir sorun var sanırım. Ya parça ellerinde yok, ya yanlış gitti, geri döndü. Ya da ucuz parça araştırması yapılıyor.

Sorunlar çok fazla. Çözümleri de şu an ufukta görünmüyor bile.

• Sigorta Eksperi kullanıcısına yanıt
    Öncelikle teşekkür ederim ilgilendiginiz icin
    Nasıl oluyor ki hocam ben şerit değiştirmedim kamyon bana vurdu sol arka kapıya onun etkisi ile bende sağımda park halindeki araca surttum ayrıca kamyon yol çizgisinin üstünde şeridi belli değil
    suan sbm de MUTABAKATSIZLIK yazıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erkutr -- 20 Kasım 2015; 10:50:44 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Öncelikle teşekkür ederim ilgilendiginiz icin
    Nasıl oluyor ki hocam ben şerit değiştirmedim kamyon bana vurdu sol arka kapıya onun etkisi ile bende sağımda park halindeki araca surttum ayrıca kamyon yol çizgisinin üstünde şeridi belli değil
    suan sbm de MUTABAKATSIZLIK yazıyor

Esasen sorunuza hiç cevap vermeyecektim. Ama fikrimi sormuşsunuz, ben de açıkladım.

Benim yazdığım kendi fikrim. Ne sizi bağlar ne Tramer komisyonunu. Mutabakatsızlık sonucunda Tramer komisyonu kesin kararını verecektir. Çizimlerden ve beyanlardan sizin, park halindeki aracı sollamak için kontrolsüz şerit değiştirdiğinizi düşündüm. Dediğim gibi, çıkan sonuca itiraz ve yasal süreç başlatma hakkınız olacaktır, geçmiş olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: msz067

İyi akşamlar, konuya hala cevap yazdığınızı görünce bir şeyde ben sormak istedim. 28inde kaza yaptım bu pazartesi araç perte çıkarıldı. Şimdi teklif bekliyorum. Para hesabıma gelince sıfır araç almayı düşünüyorum, bu sefer kasko yaptırığımda zamlı ödeyeceğim duyumlarını aldım. Bu zam çok oynar mı sizce ? Şöyle örnek vereyim, şu an mevcut kaskomu 1400küsüre yaptırmıştım. Full kasko ve perte çıktıktan sonra kasko bozuluyor yeni araçta yeni kasko ne kadar oynar ? Aynı aracın sıfırını alacağım bu arada. Teşekkürler şimdiden

Geçmiş olsun. Kazada siz kusurluysanız priminiz artar tabi. Ancak ne kadar artar, bilemiyorum. Acentenize danışmanızda fayda var.
  • Sigorta Eksperi kullanıcısına yanıt
    Cevap verip zaman ayırdığınız için tsk ederim kusur oranları %50 çıktı son olarak itiraz etsem mi kamyonun ne sol şerit ne sağ şerit olması yol çizgisinin üzerinde olması bir ihlal degil mi

• Merhaba geçtiğimiz hafta malesef ki küçük bir kaza yaşadım.

Kazada 16 yaşında ehliyeti olmayan bir paketti çocuk karıştı. Ayağı kırıldı.

Motorun trafik sigortası yok, ruhsatı'da kayıp şu an için veya vermek istemiyor motor sahibi bilmiyorum.

Elimde sadece polisin yazdığı kaza hasar tutanağı, alkol testi ve karakolda verdiğim kendi ifadem var. Çocuğun ifadesi hala alınabilmiş değil.

Bu şartlar altında aracımı kendi kaskomdan yaptırmak istiyorum. Karşı tarafın ruhsatı vs. olmadan servise gitsem ne olur acaba? Karşı tarafın belgeleri de şart mı? Beklemekten sıkıldım artık hasarlı araç ile dolaşıyorum trafikte.
  • quote:

Cevap verip zaman ayırdığınız için tsk ederim kusur oranları %50 çıktı son olarak itiraz etsem mi kamyonun ne sol şerit ne sağ şerit olması yol çizgisinin üzerinde olması bir ihlal degil mi

Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız tüm haklarınızı kullanın. Ben olayı görmedim, bilmiyorum, hiçbir fikrim yok :) Geçmiş olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sangokudbgt

Merhaba geçtiğimiz hafta malesef ki küçük bir kaza yaşadım.

Kazada 16 yaşında ehliyeti olmayan bir paketti çocuk karıştı. Ayağı kırıldı.

Motorun trafik sigortası yok, ruhsatı'da kayıp şu an için veya vermek istemiyor motor sahibi bilmiyorum.

Elimde sadece polisin yazdığı kaza hasar tutanağı, alkol testi ve karakolda verdiğim kendi ifadem var. Çocuğun ifadesi hala alınabilmiş değil.

Bu şartlar altında aracımı kendi kaskomdan yaptırmak istiyorum. Karşı tarafın ruhsatı vs. olmadan servise gitsem ne olur acaba? Karşı tarafın belgeleri de şart mı? Beklemekten sıkıldım artık hasarlı araç ile dolaşıyorum trafikte.

Sorun olmaz, kaskonuz araç onarımını sorunsuz tamamlamak zorundadır. Sorun çıkaracaklarını sanmıyorum.

Siz edindiğiniz tüm bilgi ve belgeyi iyi niyet çerçevesinde sunarak görevinizi yerine getiriyorsunuz.

• sigorta ve expertiz işlerinden hiç anlamayan biri olarak ilk defa kaza yaptım. anlaşmalı tutanak tuttuk ve kusur %100 karşı tarafa verildi. aracı bıraktığım atölye ve expert değişecek parçaları şehir içinden temin edemediklerini ve benim kendimin temin etmesi gerektiğini söylediler. buradaki değerli yorumlarınızı okuyarak çok şey öğrendim.
    aracım 2006 model Proton Waja, daha önce kazası değişeni yok. piyasada parçaları pek bulunan bir araç değil, sertifikalı eşdeğer parçası hiç yok galiba. hele de Hazinenin eşdeğer parça genelgesinden sonra TSE sertifikalı parçası hiç yok. yalnızca orijinal ve Çin malı sertifikasız parçalar var diye biliyorum. bu durumu hem expere hem de karşı sigortaya söyleyerek orijinal parça takmak durumunda olduğumu söyledim. tamam tak dediler faturaları getir değerlendiririz dediler. ben de orijinal parçaları distribütörden sipariş ettim. şimdi şunları sormak istiyorum:

1- sigorta şirketi orijinal parçaların faturasını bana eksiksiz öder mi? eksik öderse tahkim komisyonuna mı başvurmalıyım?

2- istanbuldan diyarbakıra parçalar kargoyla gelecek. sigortanın kargoyu karşılamayacağını ama yine de kargo faturasını dosyaya ekleyebileceğimi söylediler. kargo masrafını sigortadan nasıl alabilirim.

3- aracın ön iki jantları göbekten eğrilmiş, kırılma ve çatlama var. değişim yerine tamir olacak dedi eksper ve neticede kaynak yapıldı yamukluk düzeltildi. bu jant tamir gördüğü için ilerde arıza çıkarırsa sigortadan hak talep edebilir miyim. ya da tamir görmüş jantları kabul etmeme yenisini taktırma hakkım var mı?

4- aracın değer kaybı için exper mi mahkeme mi daha iyi sonuç alır. ne yapmalıyım. kargo masrafını da mahkeme yoluyla alabilir miyim.

• jantların fotoğrafları bunlar:
    biri köşeden kırık , diğerinde de çatlak var. her ikisi de göbekten yamulmuş. eksper bunları RS diye bir firmaya verdi, onlar da anlaşmalı oldukları "ön düzenci nizam" adında bir atölyeye verdiler. gittim baktım. kırık ve çatlakları kaynak yapılan jantları tüple ısıtıp yamuğunu düzeltmişler. içim rahat etmedi ama eksper değişim kabul etmiyor, bu şekilde tamir ettirdiler. jantları değiştirme hakkım var mı, varsa dosya kapanmadan veya kapandıktan sonra nasıl bir yol izlemeliyim.
     EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN.

• Merhabalar bende dün itibariyle kaza yaptım önümdeki araç ani frenleme yaptı ben zor da olsa durabildim ancak arkamdan gelen araç duramadı bana çarptı.kaza tutanağını tuttuk hiçbir sıkıntı yok o konuda gittim bi referans doğrultusunda iyi bir servise tampon değişir bagaj kapağı düzeltilir dediler exper bu sabah gelecekti gittim daha exper gelmemişti benimde çok acil bir işim olduğundan aracı ve evrakları bırakıp gitmek zorunda kaldım. Daha sonra aradım servisi exper geldi mi diye. Geldi falan dediler ee dedim ne kadar çıkardı ne dedi falan diye sen napcan ne kadar hasar çıkardığını falan dedi exper benim ben ne dersem o dedi.Bende çok uzatmak istemedim sonuçta işçilikleri çok iyi dedikleri için bir de aradaki tanıdık olduğundan çok sıkıntı yapmazlar diye düşündüm. Hata yaptım heralde aracı bırakmakta böyle birşey ilk defa başıma geldiği için biraz da saflığımdan yaptık bir hata. Yani exper gelip 20000 gibi birşey çıkarsa tramere gittiğinde dosyam oradaki heyet ya da her neyse görevliler o hasar tutarında değişiklik yapma hakları var mı benim kafamdaki soru bu ?? Çünkü aracımda öyle çok fazla hasar olabilecek birşey yok diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cebecicihan -- 27 Kasım 2015; 23:53:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: cebecicihan

Merhabalar bende dün itibariyle kaza yaptım önümdeki araç ani frenleme yaptı ben zor da olsa durabildim ancak arkamdan gelen araç duramadı bana çarptı.kaza tutanağını tuttuk hiçbir sıkıntı yok o konuda gittim bi referans doğrultusunda iyi bir servise tampon değişir bagaj kapağı düzeltilir dediler exper bu sabah gelecekti gittim daha exper gelmemişti benimde çok acil bir işim olduğundan aracı ve evrakları bırakıp gitmek zorunda kaldım. Daha sonra aradım servisi exper geldi mi diye. Geldi falan dediler ee dedim ne kadar çıkardı ne dedi falan diye sen napcan ne kadar hasar çıkardığını falan dedi exper benim ben ne dersem o dedi.Bende çok uzatmak istemedim sonuçta işçilikleri çok iyi dedikleri için bir de aradaki tanıdık olduğundan çok sıkıntı yapmazlar diye düşündüm. Hata yaptım heralde aracı bırakmakta böyle birşey ilk defa başıma geldiği için biraz da saflığımdan yaptık bir hata. Yani exper gelip 20000 gibi birşey çıkarsa tramere gittiğinde dosyam oradaki heyet ya da her neyse görevliler o hasar tutarında değişiklik yapma hakları var mı benim kafamdaki soru bu ?? Çünkü aracımda öyle çok fazla hasar olabilecek birşey yok diye düşünüyorum.

Hasarı fazla gösterme gibi bir durum olmaz. Olsa bile hata ile olur, bu da düzeltilebilir bir durumdur, herkesin başına gelebilir.

• Teşekkürler ilginiz için.

• Merhaba böyle uzman bir kişiyi bulmuşken bende bi kaç soru sormak istedim.Cevaplarsanız sevinirim geçen ay kaza yaptım 24/11/2015 tarihinde hasar ihbarında bulunduk hasar takibine baktığımda exper raporu bekleniyor yazıyor hala bu rapor ne zaman sonuçlanır,ikinciside kaza yaptığım zaman karşı tarafa rapor yazdırana kadar göbeğim çatladı deyim yerindeyse bölünmüş yoldan sola dönüş yapmak istiyordu bende duramadım çarptım kendinin haklı olduğunu idda ediyor ısrarla(sinyal verdiği için döndüğü yerde otopark olduğu için vs.) ve sonuç olarak rapora sinyal vererek sola dönüş yaptığım esnada karşı araç bana çarptı şeklinde ifade yazdı bu ifade sonucu etkiler mi? etkilerse ne yapmam nereye itiraz etmem gerekir ayrıca 11 yıldır araç kullanıyorum her kazada hep bi mağdurluğum olmuştur en buyuk mağdurluğumda aracım serviste kaldığı süre içinde araçsız kalmak oldu araçsız kalmamak için mutlaka kasko mu yaptırmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim.

• 
Sayfa: önceki 2930313233
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.