Şimdi Ara

EKSPERE DANIŞIN; KAZA SONRASI YANLIŞ UYGULAMALARDAN KORUNUN. (32. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.450
Cevap
130
Favori
256.039
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3031323334
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: hugo0686

Merhaba böyle uzman bir kişiyi bulmuşken bende bi kaç soru sormak istedim.Cevaplarsanız sevinirim geçen ay kaza yaptım 24/11/2015 tarihinde hasar ihbarında bulunduk hasar takibine baktığımda exper raporu bekleniyor yazıyor hala bu rapor ne zaman sonuçlanır,ikinciside kaza yaptığım zaman karşı tarafa rapor yazdırana kadar göbeğim çatladı deyim yerindeyse bölünmüş yoldan sola dönüş yapmak istiyordu bende duramadım çarptım kendinin haklı olduğunu idda ediyor ısrarla(sinyal verdiği için döndüğü yerde otopark olduğu için vs.) ve sonuç olarak rapora sinyal vererek sola dönüş yaptığım esnada karşı araç bana çarptı şeklinde ifade yazdı bu ifade sonucu etkiler mi? etkilerse ne yapmam nereye itiraz etmem gerekir ayrıca 11 yıldır araç kullanıyorum her kazada hep bi mağdurluğum olmuştur en buyuk mağdurluğumda aracım serviste kaldığı süre içinde araçsız kalmak oldu araçsız kalmamak için mutlaka kasko mu yaptırmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim.

Geçmiş olsun.

Siz arkadan çarptınız sanırım, bu durumda siz kusurlu çıkarsınız. Ancak Tramerden her türlü sonuç çıkabilir. Bu sonuçlara itiraz için önce kendi sigorta şirketinizle irtibata geçmeniz gerek. 5 iş günü süreniz var diye hatırlıyorum. Bu itiraz sonucunda Tramerde tekrar değerlendirme yapılır. Sonuç değişmezse kusur oranlarının tekrar belirlenmesi için dava açılabilir ya da sigorta tahkim komisyonuna başvurulabilir.

• Teşekkür ederim

Kaza şöyle oldu ben arkadan çarpmadım bölünmüş yolda ben kendi yolumda sağ şeritte ilerlerken karşı yönden gelen araç sola dönüş yapmak için önüme çıktı(kaza ankara çankırı caddesinde oldu belki bilirsiniz bu yolu)
  • Merhaba kaza sonrası kasko sirketi diyelim bana 7 gun için ikame arac verdi ve benim aracin isi serviste bitmedi 10 gun kalacak ben ikame araci 3 gun daha teslim etmedim kullanmaya devam ettim bana ne gibi bir zararı olur ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba öncelikle burda bizleri aydınlattığınız için gerçekten çok teşekkürler.

Şu an elimde bir araç var 13 bin tek kaza ve 6 binde ekstra olmak üzere toplamda 19 bin hasar kaydı gözüküyor. ekspertize soktum eksper araçda sadece iki kapı değişmiş diyor. benim daha önce neler yapıldığını neler değiştiğini görebileceğim bir sistem varmıdır.

saygılarımla
  • sorun çözüldü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LouisVuitton -- 12 Ocak 2016; 11:29:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mentalist_ch

Merhaba kaza sonrası kasko sirketi diyelim bana 7 gun için ikame arac verdi ve benim aracin isi serviste bitmedi 10 gun kalacak ben ikame araci 3 gun daha teslim etmedim kullanmaya devam ettim bana ne gibi bir zararı olur ?

Bu konu sigorta şirketlerinin müşteri memnuniyeti için uyguladığı bir promosyon. Herhangi bir mevzuatta bu konuyla ilgili herhangi bir madde yok. Bu tür bir sorun olduğunda, sigorta şirketinizle, acentenizle, servisle ve eksperle sorunu çözmeniz gerekir. 3 gün fazladan kullanırsanız ve aracı iade etmezseniz, kiralama ücretini yüksek ihtimal sizden alırlar. Poliçede azami sürenin 1 hafta olduğu yazar genelde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozoz15

Merhaba öncelikle burda bizleri aydınlattığınız için gerçekten çok teşekkürler.

Şu an elimde bir araç var 13 bin tek kaza ve 6 binde ekstra olmak üzere toplamda 19 bin hasar kaydı gözüküyor. ekspertize soktum eksper araçda sadece iki kapı değişmiş diyor. benim daha önce neler yapıldığını neler değiştiğini görebileceğim bir sistem varmıdır.

saygılarımla

Aracın geçmiş hasar tarihlerini, hasar olduğu anda araç sahibi olan kişinin/kurumun tc/vergi numarasını ve araç plakasını biliyorsanız aşağıdaki sistemden eksper raporu sorgulayabilirsiniz. (Sadece 2012 sonrası hasarlarda bu sistemden eksper raporu sorgulanabilir)

SBM EKSRAP SORGULAMA

• quote:

Orijinalden alıntı: LouisVuitton

Merhaba,

Geçen hafta sonu aracımla tek başıma kaza yaptım. Aslında tek başına değil 3. bir şahıs vardı kazaya etki eden. TCK ' da kazaya sebebiyet vermeninde suç olduğunu biliyoruz. Neyse bunların peşinde koşmayacağım.

Aracımın fatura bedeli 120.000TL yaptırmış olduğum bilinçli kaskomda yeni araç değeri klozu var.

Aracın hasar tespiti sonucu 46bin liralık bir proforması mevcut ( aşağı yukarı oynayabilir ).

Hafta içi eksperin sigorta şirketine göndermiş olduğu raporda aracımın onarımına onay verilmişti. Fakat ben aracımın yüksek hasar tutarından dolayı direkt pert olmayacağı için sovtaj yapılmasını talep ettim. Sigorta şirketinden red cevabı geldi tabi bu eksperin bilgilendirmesi belkide bana yalan söylüyor bilmiyorum.

Öncelikle aralarında yaşanan raporlamaların benim bilgim dahilinde olması gerekiyor mu ? Bana eskperin tutumu samimi gelmiyor dolandırılıyorum gibime geliyor...

Başka eksper istememim bana artısı eksisi ne olur ?

Kasko yaptırdığım şirkette hiç oralı değil aracın yapılması taraftarı. Kendi dillleriyle söyledikleri şey sizin aracınızın hasar tutarı benim kendi aracamın %75 fiyatı gibisinden cümleler kuruluyor ki benim ne durumda olduğumu görüyorlar.

3. şahısın bana fiziksel olarak etkisi yok fakat dönüş şeridinde düz istikamette ve beni sıkıştırarak gelmesi olayın suç unsuru olmasına sebep midir? Eğer sebep ise mobese kayıtlarına başvurucam. Trafik polisinin beyanında sadece benim kusurlu olduğum gözüküyor. Beyanda imzam yok. İdari mahkemeye gitmelimiyim?

Yani ben bu kazayı en ufak sıyrıklar ile nasıl atlatırım başıma ilk defa böyle bir şey geliyor. Ne yapmam gerekiyor nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Geçmiş olsun.

Temas yoksa kusursuzsun diye bir olay yok. Bahsettiğiniz kazada Mobese kayıtlarını alma imkanınız varsa bence başvurun. Kusur oranlarının tekrar belirlenmesi için tespit davası açabilirsiniz. İlla karşı taraf %100 kusurlu çıkacak diye bir durum yok tabi, asli-tali kusur paylaşımı yapılabilir, ya da karşı taraf kusursuz bulunabilir.

Hasarınızla ilgili olarak, aracın tamir edilmesini istemiyorsanız, kendiniz bir eksper tayin edebilirsiniz. Kendi eksperinizden alacağınız raporla sigorta tahkim komisyonuna başvurabilirsiniz. Bana kalırsa bu şekilde hareket etmeniz en doğrusu.

• Merhaba,

Arac is yerimizden cikarken guvenlik kulubesine carpti ve maddi hasar oldu.Aracta kasko mevcut.Kulubeyi kaskodan yaptirmak icin hangi islemi yapmamiz gerekir.Tesekkurler bilgileriniz icin.Trafik polisi tutanak tutup bize kaza no yu verdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bladeandneo -- 13 Aralık 2015; 22:42:34 >
  • bladeandneo B kullanıcısına yanıt
    Merhaba, kulübede meydana gelen zararın tespiti sonrasında ön yazı ile evraklarınızı sigorta şirketine göndererek aracın Zorunlu Mali Mesuliyet Sigorta Poliçesi'nden kulübede meydana gelen zararın karşılanmasını talep edebilirsiniz. Araçta meydana gelen zarar için ise kaskoya başvurulur,
  • quote:

Orijinalden alıntı: bladeandneo

Merhaba,

Arac is yerimizden cikarken guvenlik kulubesine carpti ve maddi hasar oldu.Aracta kasko mevcut.Kulubeyi kaskodan yaptirmak icin hangi islemi yapmamiz gerekir.Tesekkurler bilgileriniz icin.Trafik polisi tutanak tutup bize kaza no yu verdi.

Güvenlik kabini, aracın trafik sigortasından yapılabilir. Kabin sahibi kişi/kurum, aracın trafik sigorta şirketinden hasar ihbarı açacak. Sonrasında tazminat tutarı belirlenip hasar ödemesi yapılacaktır.
  • Park halindeyken aracıma çarptılar.tutanak tutuldu haliyle karşı taraf kusurlu olduğunu kabul etti ve ben tutanakla beraber mahalledeki tanıdık bir tamirciye gittim evrakları verdim kendisine .benden hesap numarası aldı ve .evrakları işleme koyduğunu söyledi sonra expertiz hasar tespiti yapıp gitmiş.O tamircinin işciliğini pek tavsiye etmedikleri için açıkcası başka yere yaptırmak istiyorum aracı ..henüz araca el sürülmesi böyle bir şansım varmı aracı başka bir tamirciye götürebilirmiyim ..hesap numarası almıştı tamirci benden hasar parası benim hesabımamı yatacak..bilgilendirirseniz sevinirim ..şimdiden teşekkürler @Sigorta Eksperi

• Merhaba öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim herkese cevap vermeye çalışmışsınız. Benim de çok acil cevaba ihtiyacım var geçen cuma günü benim kusurlu olduğum bir kaza yaptım. Karşı taraf aracındaki bir kaç parçayı orijinalleriyle değiştirmek istiyor ancak bilindiği üzere sigorta orijinal parçayı karşılamıyor. Bende karşı taraf arkadaşım olduğu için farkı ödemeyi kabul ettim. Arkadaşın aracı götürdüğü usta kendince parçaların orijinal fiyatlarını ve yan sanayi fiyatlarını çıkarmış kabul ediyorsanız parçaları alayım dedi. Bende hem bir parçanın değişmesi gerektiğine emin olamadığım için hem de fark çok yüksek geldiği için sigorta şirketiyle görüştüm. Açıkçası usta pek güven vermedi orijinal takılacağı için eksper yan sanayi fiyatını vermez raporunda gibi bir şey demiş. Sigorta şirketim eksper raporu olmadan parça almamamız gerektiğini söyledi. Ancak eksper raporu hala çıkmadı, arkadaş da arabasını kullanamadığı için acele ediyor. Benim size sorum eksper raporu ne zaman çıkar ve sizce de eksper raporunu beklemeli miyiz parçaları almak için?

• Merhaba sayın ekspertiz;
    benim birkaç tane sorum olacak cevaplarsanız minnettar olurum.

1-aracım engelli aracı bu ne kadar önemli bilmiyorum. renault clio aracım var 2015 model
    500km de bi kaza geçirdim ortalama 2000tl hasar kaydı oldu. aracın tamiri yapıldı
    fakat direksiyon kutusunda sıkıntı varmış ben bunu aracı 1000 km kullandıktan sonra farkettim.
    aslında daha öncesinde farkettim fakat uzun yola çıkınca artık yapacak bişey kalmamıştı.
    geri dönüp aracın direksiyon kutusunu değiştirdim bunu değer kaybı ücreti almak için ekspertiz raporuna ekletmek istedim.
    dosya kapanmış cevabı verdiler ekleme yapılamıyormuş.
    tabi bunun öncesinde de böyle bir sorun çıkacağını bilmediğim için dosyanın açılması için karşı tarafın sigortasına gönderdim.

bu aşamada nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

2- 7 gün ikami araç kullandım bununla beraber hasar kaydı ödemem acaba ne kadar olur acaba.

şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için

• quote:

Orijinalden alıntı: Hilmimeral

Park halindeyken aracıma çarptılar.tutanak tutuldu haliyle karşı taraf kusurlu olduğunu kabul etti ve ben tutanakla beraber mahalledeki tanıdık bir tamirciye gittim evrakları verdim kendisine .benden hesap numarası aldı ve .evrakları işleme koyduğunu söyledi sonra expertiz hasar tespiti yapıp gitmiş.O tamircinin işciliğini pek tavsiye etmedikleri için açıkcası başka yere yaptırmak istiyorum aracı ..henüz araca el sürülmesi böyle bir şansım varmı aracı başka bir tamirciye götürebilirmiyim ..hesap numarası almıştı tamirci benden hasar parası benim hesabımamı yatacak..bilgilendirirseniz sevinirim ..şimdiden teşekkürler @Sigorta Eksperi

Evet, bu bahsettiğiniz durumda para size yatacak. Aracı başka bir servise götürebilirsiniz. Ancak aracı ilk bıraktığınız servise en azından dosya açtığı, hasar tespiti yaptığı için bir miktar ücret ödemeniz bence doğru ve hakkaniyete uygun olacaktır bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: enm

Merhaba öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim herkese cevap vermeye çalışmışsınız. Benim de çok acil cevaba ihtiyacım var geçen cuma günü benim kusurlu olduğum bir kaza yaptım. Karşı taraf aracındaki bir kaç parçayı orijinalleriyle değiştirmek istiyor ancak bilindiği üzere sigorta orijinal parçayı karşılamıyor. Bende karşı taraf arkadaşım olduğu için farkı ödemeyi kabul ettim. Arkadaşın aracı götürdüğü usta kendince parçaların orijinal fiyatlarını ve yan sanayi fiyatlarını çıkarmış kabul ediyorsanız parçaları alayım dedi. Bende hem bir parçanın değişmesi gerektiğine emin olamadığım için hem de fark çok yüksek geldiği için sigorta şirketiyle görüştüm. Açıkçası usta pek güven vermedi orijinal takılacağı için eksper yan sanayi fiyatını vermez raporunda gibi bir şey demiş. Sigorta şirketim eksper raporu olmadan parça almamamız gerektiğini söyledi. Ancak eksper raporu hala çıkmadı, arkadaş da arabasını kullanamadığı için acele ediyor. Benim size sorum eksper raporu ne zaman çıkar ve sizce de eksper raporunu beklemeli miyiz parçaları almak için?

Eksper raporunun ne zaman çıkacağını bilemem. Mümkün olan en kısa zamanda raporunu yazacaktır. Kanuni olarak herhangi bir süre belirlenmiş değil.

Bu sorunuz açıkçası özel bir mesele. Arkadaşınız, siz ve servis arasında yaşanan bir sorun. Benim, parça alın ya da almayın gibi bir öneride bulunmam doğru olmaz.

Şirketiniz doğru demiş. Önce eksper raporu çıksın, ödeme gelsin. Ne eksik ne gedik bakılsın. İlla bu ustadan parça alacaksınız diye bir durum da yok. Parçacıları kendiniz gezin, fiyatlandırma yaptırın.

Geçmiş olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: serukanu

Merhaba sayın ekspertiz;
    benim birkaç tane sorum olacak cevaplarsanız minnettar olurum.

1-aracım engelli aracı bu ne kadar önemli bilmiyorum. renault clio aracım var 2015 model
    500km de bi kaza geçirdim ortalama 2000tl hasar kaydı oldu. aracın tamiri yapıldı
    fakat direksiyon kutusunda sıkıntı varmış ben bunu aracı 1000 km kullandıktan sonra farkettim.
    aslında daha öncesinde farkettim fakat uzun yola çıkınca artık yapacak bişey kalmamıştı.
    geri dönüp aracın direksiyon kutusunu değiştirdim bunu değer kaybı ücreti almak için ekspertiz raporuna ekletmek istedim.
    dosya kapanmış cevabı verdiler ekleme yapılamıyormuş.
    tabi bunun öncesinde de böyle bir sorun çıkacağını bilmediğim için dosyanın açılması için karşı tarafın sigortasına gönderdim.

bu aşamada nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

2- 7 gün ikami araç kullandım bununla beraber hasar kaydı ödemem acaba ne kadar olur acaba.

şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için

Direksiyon kutusu masrafı nasıl aynı rapora eklenmiyor peki? Neye göre ödemesi yapıldı bu durumda? Direksiyon kutusunu cebinizden mi yaptırdınız?

Hasar kaydı ile değer kaybı çok farklı şeyler. Hasar boyutunu bilmediğim için hiçbir fikrim yok bu konuda.

• Sigorta Eksperi kullanıcısına yanıt
    Hocam şimdi ilk hasara gore deger kaybi ücreti belli olmuyor mu? Direksiyon kutusu icin ucret odemedim garantiden yapıldıgini soyledir fakat bu kaza sonucunda olan bir hasar yani ekspertizin rapora yansitmasi ve deger kaybi ucretine yansimasi gerekmez mi?
    Tesekkurler

• quote:

Orijinalden alıntı: serukanu

Hocam şimdi ilk hasara gore deger kaybi ücreti belli olmuyor mu? Direksiyon kutusu icin ucret odemedim garantiden yapıldıgini soyledir fakat bu kaza sonucunda olan bir hasar yani ekspertizin rapora yansitmasi ve deger kaybi ucretine yansimasi gerekmez mi?
    Tesekkurler

Garantiden değişmişse zaten karşı tarafın sorumluluğu yok demektir.
  • Mrb sayin eksper ben 28.12.2014 tarihinde bir kaza yaptim aracim ile bir supetmarketin kapali otoparkindan cikarken tek yonlu yoldan,arayoldan saga donmek isteyen arac sag on ve arka kapima carpti tutanak tuttuk karsi taraf tutanaga carptim ifadesini yazdi bende bana carpti ifadesini yazdim fakat bir sure sonra ogrendim ki kusuru %100 bana vermisler sbm den inceledigimde raporlarda gozle gorulur hatalar yapildigini fark ettim sigorta bilgi ve gozetim merkezine dosya girilirken karsi taraftaki araci ben kullaniyorum gibi yani baska aracla kendi aracima carpmisim gibi gosterilmisim ayrica ehliyetim a2+b iken sadece a2 olarak gosterilmis bunlari is isten gectikten sonra ogrendim cunku kesin karsitarafa cikacak diyorduk neyse sonuc olarak bu bilgileri boyle yazan kimdir yasal yukumlulugu nedir bu kisiler yuzunden aracimdan sogudum sattim magdur oldum halen mahkeme devam ediyor araca hasar tespiti yaptirdim ve ticaret mahkemesinde dava actim ama isin temelinde bu hatayi yapanada dava acmak istiyorum yardimci olursaniz sevinirim saygilar.veyahut yapabilecegim baskabirsey izleyebilecegim bir yol varmidir bilgi verirseniz sevinirim

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 3031323334
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.