Şimdi Ara

El freni çabuk donuyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.914
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Dün aracı garajdan çıkarttım. Bir yere gittim el frenini çektim ve 3-4 saat sonra el freninde hafif boşluk vardı.
    El freni donmuş. Kısa mesafe olduğu için tekrar eve döndüm ve garaja çektim o halde.
    Gece 01:00 civarı tekrar aracı garajdan çıkarttım. El freninde ki boşluk gitmişti. Sıkıntı yoktu.
    01:30 gibi tekrar garaja park etmek için yanaştım. El frenini çektim ve garajın kapılarını açtım. Yine donmuş. 1 dk da nasıl oldu anlamadım.
    Garaja soktum. Sabah çıkartırken problem yoktu.
    Bu el freninin donması olayı değil gibi geldi bana. Sanki soğuktan dolayı farklı bir problem oluşuyormuş gibi.
    Sizce sorun ne olabilir. Şirket aracını garaja park etmediğim halde hiç böyle sorun yaşamıyorum.

Soğuk havalarda el frenin donması olayı, halatın donması mıdır? Balatanın donması mıdır? yoksa balatanın diske yapışması mıdır?
    Bu tür sorun yaşayanlar ne yapmalı, sorun yaşamamak için neler yapmalı?
    Yardımların ve vereceğiniz bilgilerden ötürü teşekkür ederim.

Not 1: 4 teker disk fren.
    Not 2: Dışarısı -9 dereceydi.
    Not 3: Garaj +7 dereceydi.
    Not 4: Hava yağışlı değildi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi admylmz -- 2 Ocak 2016; 13:54:47 >

• Merhaba,

Balatanın diske yapışmasıdır donma olayı. Balatanın yapıldığı sarf malzeme bunu büyük orabda etkiler. Kendimce yorumlayacak olursam tıpki demir parçanın üstüne düşen kırağı yalamak isterken yapışan dil gibi. Birisi sıcak diğeri de soğuk olunca donmaya hatta yapışmaya gayet müsait bir durum oluşuyor (dediğim gibi balatanın içeriği de etkili). Havaların da yağışlı olması bunun oluşmasının nedenlerinden birisidir. Yapılacak önlem kışın donma riskine karşı el frenini kullanmamak ve viteste bırakmak.

Saygılarımla..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • pi10 kullanıcısına yanıt
    Yorumunuz için teşekkür ederim. Yani balataların kalitesi en önemli faktörlerden birisidir.
    Anladığım kadarı ile benim sorunum "El freni donması" olayı değil.
    Çünkü; benim araçta arka tekerler dönüyordu. Zorlanıyordu ve balata kokusu oluşuyordu.
    Balata diske yapışmış olsaydı, arka tekerlek dönmeyi reddederdi diye düşünüyorum.
    Sanırım benim olayım daha farklı, halat, yada balatayı tutan parçalarla alakalı olabilir diye düşünüyorum.
    Tekrar teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: admylmz

Yorumunuz için teşekkür ederim. Yani balataların kalitesi en önemli faktörlerden birisidir.
    Anladığım kadarı ile benim sorunum "El freni donması" olayı değil.
    Çünkü; benim araçta arka tekerler dönüyordu. Zorlanıyordu ve balata kokusu oluşuyordu.
    Balata diske yapışmış olsaydı, arka tekerlek dönmeyi reddederdi diye düşünüyorum.
    Sanırım benim olayım daha farklı, halat, yada balatayı tutan parçalarla alakalı olabilir diye düşünüyorum.
    Tekrar teşekkürler.

Merhaba,

Aslında tam isim karşılığı olmadığı için el freni donması diyebiliriz. Ancak dediğiniz gibi balataların diske yapışmasıdır. Dönmeyi reddeder dediğiniz gibi ve karşı kuvvet uygular. Bunun karşılığında oluşan sürtünmeden kaynaklı balata kokusunun duyulması normaldir. Tıpki uzun rampalarda sürekli fren yaparak inerken aşağıda koku gelmesi gibi. Tekerleği kilitleyebilecek kadae bir kuvvet uygulayacağını sanmıyorum. Çünkü üstündeki ağırlık ve oluşan kuvvet tekerleği döndürmeye zorluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• ekim ayında ilginçtir benim el freni de donuyordu. kasımın 20 sinde aracıma bakım yaptırdım. arka fren balataları falan değişti. şimdi dışarıda el freni de çekili. ama sürmek istediğim zaman el frenini indirip devam ediyorum. hiç de donma olmuyor. istanbul beylikdüzünde oturuyorum. kapalı garajım da yok..
  • bilgilendirici bir konu +1

peki yeni balatalar mı daha riski yapışma konusunda yoksa belli bir aşınma geçirmiş balatalarmı? yoksa sadece kimyasal yapısımı önemli?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.