Şimdi Ara

Emerge ve Occur un farkı ??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.308
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • bana emerge ve occur fiilinin tam olarak farkını açıklayıp hangisi genel olarak nerede kullanılır söyleyebilirmisiniz?(özellikle bir kaç örnek cümle üzerinde gösterirseniz sevinirim)

• Merhabalar,

Tam Türkçe karşılıklarını yazıyorum. Emerge "ortaya çıkmak" anlamına gelmektedir, istediğiniz gibi örnek kurabilirsiniz. Emerge into daylight örnek verilebilir ki en sık kullanılan deyimlerden birisidir ve gün ışığına çıkmak, açıklığa kavuşmak anlamına gelmektedir. Occur ise gerçekleşmek, meydana gelmek demektir. "A great disaster occurred" gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cevirionline -- 25 Mart 2012; 22:48:55 >
  • bence occur ve happen benziyor onların farkını bilen varmı
  • quote:

Orijinalden alıntı: cevirionline

Merhabalar,

Tam Türkçe karşılıklarını yazıyorum. Emerge "ortaya çıkmak" anlamına gelmektedir, istediğiniz gibi örnek kurabilirsiniz. Emerge into daylight örnek verilebilir ki en sık kullanılan deyimlerden birisidir ve gün ışığına çıkmak, açıklığa kavuşmak anlamına gelmektedir. Occur ise gerçekleşmek, meydana gelmek demektir. "A great disaster occurred" gibi.

teşekkür ederim birşey daha sorucam mesela a great disaster emerged diyemezmiyiz? occurun kullanılabildiği ama emerge in kullanılamadığı ne gibi örnekler var?
  • quote:

Orijinalden alıntı: şinanay

quote:

Orijinalden alıntı:

Merhabalar,

teşekkür ederim birşey daha sorucam mesela a great disaster emerged diyemezmiyiz? occurun kullanılabildiği ama emerge in kullanılamadığı ne gibi örnekler var?

Diyebilirsiniz. emerge birşeyin arkasından yada arasından uç vererk belirmektir. Occure daha ortada olan olaylar için kullanılır.
    Occur aynı zamanda happen (olmak) anlamındadır. genellikle beklenmeyen , kaza ile ortaya çıkan durumlar için kullanılır.

Sun emerged behind the clouds. Güneş bulutların arkasından belirdi.(kendini gösterdi)
    An accident have occured(happened) just in front us. Tam önümüzde bir kaza meydana geldi.

• merhaba,
    sn carot, acaba "dün akşam arabamı tamir ettiriyordum" nasıl deriz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: carrot

quote:

quote:

Orijinalden alıntı:

Merhabalar,

Diyebilirsiniz. emerge birşeyin arkasından yada arasından uç vererk belirmektir. Occure daha ortada olan olaylar için kullanılır.
    Occur aynı zamanda happen (olmak) anlamındadır. genellikle beklenmeyen , kaza ile ortaya çıkan durumlar için kullanılır.

Sun emerged behind the clouds. Güneş bulutların arkasından belirdi.(kendini gösterdi)
    An accident have occured(happened) just in front us. Tam önümüzde bir kaza meydana geldi.

a great disaster emerged denmez. emerge ortaya çıkmaktır, ki doğal afetler ortaya çıkmaz, gerçekleşir.

• quote:

Orijinalden alıntı: cevirionline

quote:

Orijinalden alıntı: carrot

quote:

quote:

Orijinalden alıntı:

Merhabalar,

a great disaster emerged denmez. emerge ortaya çıkmaktır, ki doğal afetler ortaya çıkmaz, gerçekleşir.

Neden olmasın?! bakınız aşağıda bir metinde kullanılmış. Cümlede nasıl hangi anlamda kullandığınıza da bağlı.. emerge 'in "appear" anlamı da vardır. Bir felaket ortaya çıkamaz mı beliremez mi yani..Türkçede de kullanmıyormuyuz? "olamaz " dediğinizde 2*2=4 gibi bir matematiksel sonuç vermiş oluyorsunuz dikkat ediniz.

"Through a chain of events from witnessing Brother Eye's failed attempt to control Apokolips, the Challengers and their allies were sent to a reconstructed Earth-51 by Monitor Solomon where the Great Disaster emerged there through the so-called Morticoccus Virus."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi carrot -- 18 Nisan 2012; 22:31:55 >

• quote:

Orijinalden alıntı: figor44

merhaba,
    sn carot, acaba "dün akşam arabamı tamir ettiriyordum" nasıl deriz?

I was getting my car repaired last evening.(para karşılığı)
    I was having my car repaired last evening.(rica ile)

Söyleyebiliriz diye düşünüyorum. İnglizcede zorlandığım alanlardan biridir. Görüşleri olan arkadaşlar düşüncelerini paylaşırsa bende sevinirim.
  • Cevap için teşekürler..şahsen bende causative yapılar konusunda fazla bilgi sahibi değilim ancak çatıyı oluşturup zaman göre, mesela örnekte past continous yapı olduğu için was + ing li form alacağını düşünmüştüm..ancak sizin verdiğiniz rica/para durumu hakkında bilgim yoktu...katkılarınız için teşekkürler.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.