Şimdi Ara

En çok sevdiğiniz padişah? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
117
Cevap
0
Favori
3.006
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hammer o yüzyılın en güvenilir tarihçisi zaten adam şöyle diyor 4. Murat Osmanlı'nın çöküşünü 100 sene geriye atmıştır diye daha fazlasına ise arşivlerde rastlıyoruz yani bizim tarihi kaynaklarımız da benim bildiğim bunları kabul ediyorlar
  • quote:

Orjinalden alıntı: CaVaLLioN

quote:

Orjinalden alıntı: Arthur

quote:

Orjinalden alıntı: Nihonjin

YAVUZ SULTAN SELİM
    En kısa tahta kalan ama en çok işi yapan padişah osmanlının ekonomik olarak en üst düzeyde olduğu dönemin hükümdarı.

+1000000

+1ytl

+1ytl de benden.Hem kısazamanda pekçok iş başarmış bir padişah hemde adaşım.

• Sen merak etme onların içinde ööle hızlı irtibatı olanlar haberleşenler vardı ki senin adsl halt etmiş.onlar oturdukları yerden 3 aylık mesafe yi seyreden insanlardı..biz elektronik siz burnumuzun ötesinden habersiz iz
  • kanuni den şaşmamak lazım...
    imagine o bol sıfırlı gunleri
  • YAVUZ SULTAN SELİM
  • heheh..
    dorudur..bir rivayete gore yavuz sultan selimin bir ati kaldirabildigi yonundeydi..
    senelerde bu lafa tepki "hass.." demek oldu..
    ama topkapi sarayinda adamin kilincini gordukten sonra fikrim degisti..
    bayaa bir arastirdim..adam hakkaten yeni cerilerle birlikte cok savasmis..
    zaten yeni cerilerin destegini alarak tahta cikti..
    babasinin iranin sii propagandasinda pasif kalmasi uzerine isyan etmisti..

aslinda osm bu gun hala yasayabilirdi..
    ama bu yalnizca bir teori..
    misal kanuninin oglu mehmet cok zeki,akilli bir devlet adamiydi..
    ama kanuni onu öldürttü..ve yerine icki,kari,kumar duskunu selimi getirdi...

aslinda bunun gibi bir cok sey var tarihte..

en fazla yolsuzluk yapilan devir kanuni devridir.. bunuda unutmayin :))
  • m1cf dediklerinin hepsine katılıyorum ama araştırdığım kadarıyla bahsettiğin çocuğu mustafa yukarıda da belirttim hemde ecneib karı sözüne gözünün önünde boğdurtmuştur
  • Tarihçiler genelde Yavuz Sultan Selim'i severler.
  • Abdülhamit niye seviliyor? En kötü padişah olduğu için mi?
    Osmanlı en çok toprağını onun döneminde kaybettiği için mi?
    Osmanlıyı jurnal sistemiyle yönettiği, bütün memleketi hafiyelerle doldurup, aydınları sürdüğü için mi? Gericiliği hortlattığı için mi?
    Osmanlıyı rezil rüsva dalga geçilecek, ona buna yalvaracak duruma getirdiği için mi?
    Vahdettin niye seviliyor,canını kurtarmak için memleketi İngilizlere sattığı içinmi, Anadolu da uçaklardan atılan , İngilizler padişahı kurtarmak için buradadır, Atatürk şeytandır, bölücüdür iblistir vs vs yazıları nın altında onun ismi olduğu için mi? Sarayın muhafızları İngiliz askerleri olduğu için mi?

Tabii ki Fatih Sultan Mehmet derim ben...
    Ne büyük bir dehadır o... Bizans surlarını kendiği tasarladığı toplarla yıktıran , mükemmel bir yönetici ,bir aydın, sanatsal yönü gelişmiş bir insan olduğu yanındaa aynı zamanda matematik dehası bir bilimadamı olduğu içinde...
    Kanuni Osmanlı nın en kötü padişahlarından biridir, kapitülasyon belasını ortaya sarıp Osmanlının yıklışını hazırlayan, döneminde saray eğlencelerinin koskoca İmparatorluk hazinesini zorlayacak duruma geldiği, türlü saray entrikalarına alet olan bence Osmanlıya zarar veren bir padişah...

Biz ne şanlı milletiz be , Atilla Mete Han,Çiçi, Alaattin keykubat, Kılıçarslan, Alparslan, Osman bey,orhan bey, Bayezid, Yavuz Selim,Fatih,(Sokullu mehmet paşa-Barbaros hayrettin paşa bunlarda lider vasıflı lar) 4.Murat , ve Atatürk....
    Bize aşağılık duydusu aşılamaya çalışıo avrupa daki bize karşı ezikliklerini yenememiş zihniyet , uğraşın misyonerlik te yapın ,ne yaparsanız yapın, AB nizide başınıza çalacağız merak etmeyin, halkımız uyanıyor, biz bir silkindik mi öyle bir kendimize geliriz, öyle bir tek yürek , tek yumruk oluruz ki, afallarsınız, ATALARINIZ BİLİRLER, gidin po ovasında papa nıza sorun ,Aslan yürekli rişardınıza, demir yürekli bilmemnenize, CHurchillinize, Winstonunuza inanmıyorsanız sorun onlar bilirler, öyle iyi bilirler ki....

• antiochos Osmanlı'yı dalga geçirten o değildir ayrıca zamanına göre başarılı bir padişahtır.Başarı duruma göre yapılanların incelenmesidir dolayısı ile Abdülhamit ne en fazla toprak kaybedendir ne de rezir rüsva olmamıza sebep tam tersi bilinçli bir poltika güderek misal yahudi egemenliğini ertelemiş yada balkanlarda ortalama bir siyaset güdebilmiştir.Dolayısı ile kötü sıfatını 2. Abdülhamit bence hatetmiyor ayrıca ayrın dediğin genç türkler gerçekten bihaber insanlardı batışın sebebi ise onlardı.Halktan kopuk ve onu anlamayan avrupa sevdalısı aydın olmaz zira senin bahsettiğin polis anlayışı asıl İttihat ve Terakki egemen olduğu zaman egemen olmuştur
  • quote:

Orjinalden alıntı: antiochos

Abdülhamit niye seviliyor? En kötü padişah olduğu için mi?
    Osmanlı en çok toprağını onun döneminde kaybettiği için mi?
    Osmanlıyı jurnal sistemiyle yönettiği, bütün memleketi hafiyelerle doldurup, aydınları sürdüğü için mi? Gericiliği hortlattığı için mi?
    Osmanlıyı rezil rüsva dalga geçilecek, ona buna yalvaracak duruma getirdiği için mi?

Sultan 2. Abdülhamit'i yanlış değerlendiriyosun. Sana tavsiyem hayatını tamamen okuman. Sonuçta onun devrine gelinceye kadar Osmanlı süperdide omu batırdı. İçinde bulunduğu durumda yine en iyisini yapmaya çalıştı. Dış düşmanlarımızdan çok içtekilerle uğraştı adam.
  • quote:

Orjinalden alıntı: hp640c

Padişah Deli İbrahim. Kaçıncı ibo olduğunu bilmiyorym ama
    şaka bi yana bana padişahlar keyif, yemek, pompa üçgeninde yaşar gibi gelir hep. işleri de vezirler yapar. sokullu mesela ...

atatürk derim. bütün padişahları topla bi atatürk etmez.

bişey bilmediğin bariz ortada. İki üç kitap okuda sonra yorum yap.

Sokullu Mehmet yalan söyleyen tarihin devleştirdiği cücelerden birisidir. Lisedeki tarih kitaplarında göklere çıkarırlar adamı ama yaptığı hiç bişey yoktur aslında.

• Hepsi birbirinden değerli...Ama Y A V U Z'un yeri başka..
  • Fatih iyi çocuktur, severim.
  • Fatih Sultan Mehmet
  • Cenaze
    Sultan Murad Han o gün bir 'hoş'tur. Telaşeli görünür Sanki bir şeyler söylemek ister sonra vaz geçer. Neşeli deseniz değil, üzüntülü deseniz hiç değil. Veziriazam Siyavuş Paşa sorar: - Hayrola efendim, canınızı sıkan bir şey mi var? - Akşam garip bir rüya gördüm. - Hayırdır inşallah... - Hayır mı şer mi öğreneceğiz. - Nasıl yani? - Hazırlan, dışarı çıkıyoruz. Ve iki molla kılığında çıkarlar yola. Anlaşılan o ki, Padişah hâlâ gördüğü rüyanın tesirindedir ve gideceği yeri iyi bilir. Seri, kararlı adımlarla Beyazıt'a çıkar, döner Vefa'ya, Zeyrek'ten aşağılara sallanır. Unkapanı civarında soluklanır. Etrafına daha bir dikkatle bakınır. İşte tam o sırada yerde yatan bir ceset gözlerine batar, sorarlar: - Kimdir bu? - Aman hocam hiç bulaşma, derler. - Ayyaşın sarhoşun biri işte! - Nerden biliyorsunuz? - Müsaade et de bilelim yani. Kırk yıllık komşumuz... Bir başkası tafsilâta girer: - Biliyor musunuz, der. Aslında iyi sanatkârdır. Azaplarçarsısı'nda çalışır. Nalının hasını yapar... Ancak kazandıklarını içkiye, fuhuşa harcar. Hem şişe şişe şarap taşır evine, hem de nerde namlı mimli kadın varsa takar peşine.. Hele yaşlının biri çok öfkelidir:
    - İsterseniz komşulara sorun, der. Sorun bakalım onu bir cemaatte gören olmuş mu?.. Hasılı, mahalleli döner ardını gider. Bizim tebdili kıyafet mollalar kalırlar mı ortada! Tam Vezir de toparlanıyordur ki, Padişah keser yolunu: - Nereye? - Bilmem, bu adamdan uzak durmayı yeğlersiniz sanırım. - Millet bu, çeker gider. Kimseye bir şey diyemem... Ama biz gidemeyiz, şöyle veya böyle tebamızdır. Defini tamamlamak gerek. - İyi ya, saraydan bir kaç hoca yollar, kurtuluruz vebalden. - Olmaz, rüyadaki hikmeti çözemedik daha. - Peki ne yapmamı emir buyurursunuz? - Mollalığa devam... Naaşı kaldırmalıyız en azından. - Aman efendim, nasıl kaldırırız?
    - Basbayağı kaldırırız işte. - Yapmayın, etmeyin sultanım, bunun yıkanması, paklanması var. Tekfini, telkini...
    - Merak etme ben beceririm. Ama önce bir gasilhane bulmalıyız.
    - Şurada bir mahalle mescidi var ama...
    - Olmaz, vefat eden sen olsaydın nereden kalkmak isterdin?
    - Ne bileyim, Ayasofya'dan, Süleyman iye’den, en azından Fatih Camii'nden...
    - Ayasofya ile Süleymaniye'de devlet erkanı çoktur.
    Tanınmak istemem. Ama Fatih Camii'ni iyi dedin. Hadi yüklenelim... Ve gelirler camiye. Vezir sağa sola koşturur, kefen tabut bulur. Padişah bakır kazanları vurur ocağa... Usulü erkânınca bir güzel yıkarlar ki, naaş; ayan
    beyan güzelleşir sanki. Bir nurdur, aydınlanır alnında. Yüzü sâkilere benzemez. Hem manâlı bir
    tebessüm okunur dudaklarında. Padişahın kanı ısınmıştır bu adama, Vezir'in de keza...
    Meçhul nalıncıyı kefenler, tabutlar, musalla taşına yatırırlar.
    Ama namaz vaktine bir hayli vardır daha... Bir ara Vezir sıkıntılı sıkıntılı yaklaşır.
    - Sultanım, der. Yanlış yapıyoruz galiba... - Nasıl yani? - Heyecana kapıldık, sorup soruşturmadan buraya getirdik cenazeyi. Kim bilir belki hanımı vardır, belki yetimleri?
    - Doğru, öyle ya, neyse... Sen başını bekle, ben mahalleyi dolanıp geleyim. Vezir, cüzüne, tesbihine döner. Padişah garip maceranın başladığı noktaya koşar. Nitekim sorar soruşturur. Nalıncının evini bulur. Kapıyı yaşlı bir kadın açar. Hadiseyi metanetle dinler. Sanki bu vefatı bekler gibidir. - Hakkını helal et evladım, der. Belli ki çok yorulmuşsun. Kadın eşiğe çöker, ellerini yumruk yapar, şakaklarına dayar... Ağlar mı? Hayır. Ama gözleri kısılır, hatıralara dalar belki. Neden sonra silkinip çıkar hayal dünyasından...
    - Biliyor musun oğlum? Diye dertli dertli söylenir... Bizim efendi bir âlemdi, vesselâm. Akşamlara kadar
    nalın yapar... Ama birinin elinde şarap şişesi görmesin; elindekini avucundakini verir satın alırdı.
    Sonra getirip dökerdi helâya! - Niye? - Gençler içmesin diye... - Hayret...
    - Sonra, malum kadınların ücretlerini öder eve getirirdi. Ben sizin zamanınızı satın aldım mı? Aldım, derdi. Öyleyse şimdi dinlemeniz gerek... O çeker
    gider, ben menkıbeler anlatırdım onlara... - Bak sen! Millet ne sanıyor halbuki...
    - Milletin ne sandığı umurunda değildi. Hoş, o hep uzak mescitlere giderdi. Öyle bir imamın arkasında
    durmalı ki, derdi. Tekbir alırken Kabe'yi görmeli... - Öyle imam kaç tane kaldı şimdi?
    - İşte bu yüzden Nişancı'ya, Sofular'a uzanırdı ya... Hatta bir gün; "Bakasın efendi, dedim. Sen böyle böyle yapıyorsun ama komşular kötü belleyecek. İnan cenazen kalacak ortada..." - Doğru, öyle ya? - Kimseye zahmetim olmasın deyip, mezarını kendi kazdı bahçeye. Ama ben üsteledim. İş mezarla bitiyor mu, dedim. Seni kim yıkasın, kim kaldırsın?
    - Peki o ne dedi? - Önce uzun uzun güldü, sonra; "Allah büyüktür hatun,dedi. Hem Padişah'ın işi ne?

VATAN SANA CANIM FEDA

• yukardaki hikaye çok güzel. üşenmedim okudum güzelmiş... isteyen okusun

• ULU HAKAN CENNET MEKAN
    2. ABDÜLHAMİTHAN[/
    font]
  • fatih sultan mehmet
  • Ahanda Siyasi KOnu Heran Kitlenebilir

600 yıl dünyayı dürüstçe yöneten osmanlı padişhlarını kim sevmez! Bugünnde dünya birilerinin elinde ama Temelleri Kan ve Göz Yaşı Olan bir Devlet Yıkılmaya Mahkumdur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Peynir Alti Suyu Tozu -- 19 Ocak 2005, 22:05:42 >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.