Şimdi Ara

ENTERNET kablosu içinden telefon hattı geçirmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.568
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar LINKSYS modemim VOIP (telekutusuz) özellikli paylaşımda komşumunda telefon hizmetini kullanmasını istiyorum lakin evden ikinci bir kabloda gitsin istemiyorum bu sebep ile enternet kablosu içinde 2 kabloyu iptal edip teelfon kablosu olarak kullanmak istiyorum hangi 2rengi iptal stsem cat52 kablomda internet paylaşmaya devam edebilirim önceden biliyorumki kablolardan bi tanesi kopmuştu ama yinede internet hizmetini paylaşıyorduk

Teşekkürler

• madem ki kablo koptu. mevcut kabloyu sök, kaç telli idi 8 mi? çok pinli bir kablo hatta yenden döşe.
    hem hattını güzelleştirirsin, hem de iki hattı tek bir kablo üzerinden uygun soketlerle dönüştürme yaparsan,
    güzelcene aktarmış olursun. kaç metre mesafe var? uygun bir yerden alırsan zaten pahalıya da gelmez o kablo, ucuz birşeydi bildiğim.

bazı modemler sanırım, kullanılan kabloların bağlantı şeklini ayırt etmiyordu. anlatabildim sanırım. sana da öyle denk gelmiştir.
    kablonun biri kopacak, sorun teşkil etmeyecek? bir kere denizde kabloyu ısıran olsa yurt dışı çöküyor..
  • quote:

Orijinalden alıntı: The souls migration

madem ki kablo koptu. mevcut kabloyu sök, kaç telli idi 8 mi? çok pinli bir kablo hatta yenden döşe.
    hem hattını güzelleştirirsin, hem de iki hattı tek bir kablo üzerinden uygun soketlerle dönüştürme yaparsan,
    güzelcene aktarmış olursun. kaç metre mesafe var? uygun bir yerden alırsan zaten pahalıya da gelmez o kablo, ucuz birşeydi bildiğim.

bazı modemler sanırım, kullanılan kabloların bağlantı şeklini ayırt etmiyordu. anlatabildim sanırım. sana da öyle denk gelmiştir.
    kablonun biri kopacak, sorun teşkil etmeyecek? bir kere denizde kabloyu ısıran olsa yurt dışı çöküyor..

Bir keresinde öyle olmuştu yani enternet kablomda aşınma sonucu bir renk kopmuştu ama internmet paylaşılıyordu.. ama o kabloyu zaten değiştirdik

hatta değiştirip kabloyu inşşat halindeki yolun altından döşedik yani değiştirme şasımız olsa zaten 2 kablo beraber döşeriz bilemiyorum ama sanki 16 ince kablo var gibi geliyor bana bu duurmda 8 tanesi boştamı oluyor acaba ....

• Arkadaşlar size bu olayı müjdelemek istiyorum CAT52 kablonuzda 8 ince kablo var ise ve ikinci bir kablo çekmeden CAT52 içinden telefon kablonuzuda geçirmek istiyorsanız evet bu münkün yani 6 adet kablo ile cat52 den internet paylaşılıyor lakin doğru kabloları devre dışı bırakmak gerek ben 5 kablo keserek doğru 2 kabloyu buldum

OLAYIN HİKAYESİ
    Telekom bizi kazıklıyor demek yerine bir arkadaşıma kurduğum MODEM ADSL paylaşım üzerinden arkadaşımın komşusuda daha az fatura ödemesi için onun ev telefonunuda iptal ettik malum arkadaş ev telefonunu kullanıyor lakin 2. bir kablo çekme şansımız yoktu ama durum enternet kablosu içinde zaten bir sürü kablo var bunların ikisi elektrik taşısa diğer 6sı data kablosudur 100Mbit hızada ihtiyacım yok 4 tanesi data taşısa yeter mantığı ile enternet kabloyu teker teker kesip hangi kabloları kesince internet gitmiyor onu öğrendik
    zaten 2 kablo iptal edilincede iç bir yavaşlama olmadı

mavi yandaki açı mavi-bayaz ve beyaz yanındaki gri kablolar kesince internet yinede gidiyordu yani CAT52 üzerinde böylecu bu 2 kabloyu keserek LINKSYS modem üzerinden phone 2 ye bağlayıp diğer tarafında normal telefona takıp onunda VOIP ektra kablo çekmeden kullanması sağladık

Bu forumda LINKSYS modemi telekutusuz kullnmasında bize yol gösteren arkadaşlara teşekkür ederken böyle küçük bir ayrıntıyıdıyıda paylaşmak istedim arkadaş için bu ayrıntı önemli idi çünkü yol inşaat halinde iken yolun altından karşı tarafa enternet kablosu çekmişler ikinci bir telefon kablosu çekme şansı mağlesef yoktu

onun dışında her iki kişininde DIAL PLANI içine *1 ve *2 kısayolları ekleyerek birbirlerinide kolayca aramalrını da sağladım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gittigider -- 3 Ekim 2009; 23:36:54 >

• Merhaba,
    Birkaç ilave ve düzeltme.
    Bahsi geçen kabo CAT5'dir, sonraki versiyonu CAT6.
    Ethernet kablosu içinde 8 tel vardır. 100 mbps için bu tellerden 4 tanesi yani 2 çift sarmal kullanılır. Diğer 4 tanesini istediğiniz gibi kullanabilirsiniz: mesela ikinci bir ethernet hattı için kullanbilirsiniz.
    Ethernet kablosu uzundaki RJ45 konnektörü içindeki aktif pinler ve renk sıralaması çok önemlidir. 100 mbps için RJ45 konnektörde 1,2,3,6 nolu pinler aktiftir. 1,2 ile 3,6 pinlerdeki kabloların kendi aralarında sarmal olması gerekir. Mesela 1,2 Tutuncubeyaz-Turuncu 3,6 Yeşilbeyaz-Yeşil olmalı.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.