Şimdi Ara

ERASMUS / AVRUPA'DA EGITIM ILE ILGILI SORULARINIZ ITINAYLA CEVAPLANIR (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
350
Cevap
63
Favori
45.781
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
155 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selam hocam. 2. Sınıf Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim, benim okulun Macaristan da Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi ile anlaşması varmış, not ortalamamı yüksek tutabilirsem 3. sınıfta gitmeyi düşünüyorum. Gider gitmez staj bulup, sonra orada da notlarımı yüksek tutabilirsem kaydımı o üniversiteye alıp, Macaristanda staj/iş kovalayabilir miyim sizce? Okulun dönemlik ücreti 3200 EUR imiş. Hiçbir şey. Ülke de mezun olanlara 1 sene çalışma hakkı veriyormuş, iş bulduktan sonra şirkette sponsor olursa bu süre uzatılabilir.

Sizce ne derece yapılabilir düşündüklerim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi filojistoN -- 14 Ağustos 2019; 16:59:59 >
  • filojistoN kullanıcısına yanıt
    selam hocam, eger 2. sinifi yeni okuyacaksan 3. sinifta gidebilirsin, yok 3. sinifa gecmissen kacmis zaten o zaman 4. sinifta gidersin..

Bahsettigin olaya "free mover" deniyor ve cogu kimse bilmiyor, erasmus ofislerinde calisanlar bile. sartlarindan biri, türkiye'deki okulundan kaydini sildirip (dondurabilirsin de), diger okula kaydini yaptirmak olacaktir. Ancak 3200 euro dönem ücreti cok fazla hocam yazik o kadar paraya.. Yerinde olsam 1 yil erasmus yaparim, yazin da orada staj yapardim. Daha sonra türkiye'de 4. seneni tamamlayip yüksek lisans basvurusu yapardin. Ben isvicre'de yüksek lisans icin dönemlik 840 frank civari ödüyordum (yaklasik 700 euro). O kadar para bir macaristan üniversitesine verilmez hocam bence. 3200 euroya hic bir sey diyorsan, daha refah ülkelerde yüksek lisansini yapmani tavsiye ederim.. En basitinden almanya 2 yil sonra kalici oturum veriyor. Doktora yapan bir cin'li arkadasim basvurdu buna. (tabi yüksek lisans sayilmayabilir ama okuldan sonra 2 yil calisirsan alirsin kalici oturmu).

Ama yok ben macaristan'da kalacagim dersen, budapeste harika bi sehir. Istanbul'dan sonra bana göre dünyanin en güzel sehri, sonra prag :) Ancak dili baya zor, cekce'den de zor.. Ogrenmen zaman alacak ve o dili bilmis olman pek bir avantaj saglamayacak. Okurken staj yeri bulabilirsin, ya da tatillerde calisabilirsin. Elbette ordan mezun olunca is bulman daha kolay ama kendini gelistirmis olman lazim + oranin dilini de bilmen lazim..

Dedigim gibi yerinde olsam orda sadece erasmus yapar, ortalamami yüksek tutar ve yüksek lisansimi iyi bir ülkede yapardim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ertan2002 -- 14 Ağustos 2019; 17:11:18 >

• Ben staj+öğrenimden yararlandım merak ettiğim konu şu EU ofisi tatilde soramıyorum ondan; okulun öğrenim için anlaşması olmayan bir üniversite ile ikili anlaşma yapıp staj yapabiliyor muyuz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ertan2002

destek veren kim anlayamadim?

staj bulmak biraz sikintili is ama erasmus staj hareketliligi ile gittiginde isler biraz daha basit.cünkü gittiginiz yer size ücret ödemiyor, erasmus karsiliyor. böyle olunca staj yapacaginiz firmanin da isine geliyor. Staj yerini genelde kendiniz bulmaniz lazim, ilgi alaniniza göre gitmek istediginiz ülkeden firmalari listeleyip onlara mail atin. CV, cover letter, motivation letterinizi yollayin. Ornek projelerinizi yollayin, onlarin ilgisini cekebilecek seyleri yani.. Ve en önemli noktalardan biri, her hangi bir ücret ödemeyeceklerini, erasmusun maas olayini karsilayacagini belirtirseniz sansiniz artar.
    Hocam tam nasıl anlatıcam bilmiyorum ama bir ekşi paylaşımı atıyorum böyle şeyleri duyduğum için biraz çekindim açıkcası. link

Tek sıkıntım staj yeri bulmak olacak sanırım. Bununla ilgili site falan var mı hocam? Daha önümde 1 sene var 4 ün yazında staj yapıp 4.sınıfta öğrenim yapasım var ama net karar veremedim. Geçiş öğrencisi olduğumdan bu seneyi kaçırdım.

• quote:

Orijinalden alıntı: picco_z

Ben staj+öğrenimden yararlandım merak ettiğim konu şu EU ofisi tatilde soramıyorum ondan; okulun öğrenim için anlaşması olmayan bir üniversite ile ikili anlaşma yapıp staj yapabiliyor muyuz?
    Oncelikle stajin nerede oldugu cok önemli degil.. Ancak daha önce staj yaptigin icin ya erasmus stajindan yararlanamazsin ya da puanini düsürürler.. Hibesiz belki gitmene gözyumarlar.. Ya da erasmus harici kendin bulup gidebilirsin ancak ya maas alacaksin ya da orada gecinecegin kadar paranin oldugunu bankada göstermen gerek/sponsor bulman gerek (aile bireylerinden biri de olabilir sponsor). vize icin bu gerekli
  • ertan2002 kullanıcısına yanıt
    Anladım hocam.

2. Sınıfı yeni okuyacağım. Benim kafamda bu sene hem not ortalamasını yüksek tutmak hem de Almanca seçmeli ders alıp Almancayı öğrenmek, 3. Sınıfta Erasmus, 4. Sınıfı orada tamamlayıp iş bulmaya çalışmak vardı. Macaristanda da çat pat öğrenip çoğunluğu İngilizceyle halledemez miyim acaba? Okulun eğitim dili İngilizce olacağı için onda sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Yüksek lisansı tam araştırmadım zor bir olay gibi geliyor bana BS ile iş bulabilirim diye düşünüyordum. Almancayı bu sene halledebilirsem Yüksek Lisans için düşünebilirim tabii ki oraları.

İş bulduktan sonra alacağım maaşı düşününce 3200 EUR'un iyi bir yatırım gibi geliyor.
  • Mart Kedisi kullanıcısına yanıt
    Aiesec'ten baska bilmiyorum maalesef.. ama kendi imkanlarina bulabilirsin. Istersen üniversitelerde yap istersen sirketlerde.. Arayip bulman lazim. Hangi ülkeye gitmek istiyorsan oraya odaklan..

4. sinifta sikinti olabilir cünkü tez hocan, erasmustayken tez vermeyebiliyor. Bizim hocalar o konuda esnekti ama vermeyip de okulu uzattiran hocalar var (sanki uzay mekigi yaptiriyorlar, kibir iste!).. O yüzden tez hocani secerken bu durumu konus.. Ben 4. sinifin ikinci döneminde gitmistim staja, 3 dersim vardi 3 ünü de uzaktan aldim gelip finallere girdim, baya bi degisik seyler yaptim. Tez olayini da hocayla anlastim, tez 1-tez 2 yi de ilk dönemde bitirdim (3 haftada her seyi hazirladim) üstüne bir bilimsel dergide yayinlanmak üzere makale de yazdim (hoca ismini basa yazdi tabi).. Böyle olunca tez derdim kalmamisti ve okul varken staj yaptim.. Bendeki deli cesaretiymis :)
  • filojistoN kullanıcısına yanıt
    senin bilecegin is hocam, sadece ingilizce yetmeyebilir. Macaristan öyle refah bir ülke degil öncelikle ayrica sen AB vatandasi degilsin, baska ülkede is bulmak yine kolay olmayacak, macaristan'dan mezun olman cok bi seyi degistirmez ama macaristan'da daha kolay bulursun is ama macarca bilmiyorsan da sikinti olabilir.. Cünkü macarlarin hepsi iyi ingilizce bilmiyor olabilir..

Almanca ögrenmen elbette önemli. Ancak bi dönemlik dersten cok bi sey bekleme. Yüksek lisans cok sikinti degil hocam, notlarin yükek olsun, ögrencilikte bos zaman gecirmemis ol,kendini gelistirmis ol, bulursun bi yer..

Senin bilecegin is yine de, ben kendimi senin yerine koyup, su anki bilgim olsaydi ne yapardim sorusunu sorup cevapliyorum.. Diyorsun ki bu sekil daha iyi bilemem..Kendi istemedigim seyi baskasina yap demem :)
    Teşekkürler hocam yine de tavsiyeler için. Macaristana bir Erasmusla gideyim artık ondan sonra düşünmem daha sağlıklı olur :)
    Hocam Türkiye deki çoğu üniversite bu imkanları sağlıyormu (erasmus) sormamda sakıncası yoksa hangi üniversiteden mezun oldunuz?

• hmdkrc kullanıcısına yanıt
    Evet bizim okulun erasmus toplantısında öyle demişlerdi yine de kendi okulunun erasmus koordinatörüne sor

• Sonthor kullanıcısına yanıt
    tam sorunu anlamadim hocam, hangi imkanlari kastediyorsun?

mugla'dan mezunum
  • Üniversitelerin yabancı üniversitelerle anlaşması mesela Eşkisehir Teknik Üniversitesi eskiden Anadolu üniversitesiydi(mühendislik fakültesi ayrılarak eşkisehir teknik üniversitesi adı altına geçti) simdi ben erasmus yapmak istiyorum bu değisimin bir etkisi olurmu kendi sitesinde erasmus yapılabileceği YÖK ATLAS dan baktığımdada erasmus icin gidenleri görüyorum ama hangi ülkelere gidip gidilmeyeceği yazmıyor bunu üniversitemi belirliyor kendimizmi.

• Sonthor kullanıcısına yanıt
    her sey üniversitelerin anlasmasi ile ilgili hocam. Eger bahsettigin bölümün daha önce anlasmasi varsa ve ayri bir üniversite haline geldigi halde o anlasmalari devam ettiriyorsa sorun olmaz. Etmiyorsa yeniden anlasmalari lazim. Kafana göre ülkeye gidemiyorsun. Once bölümünün anlasmasi gerek. Daha sonra tercihlerini yapiyorsun ve ingilizce sinavina giriyorsun ortalama+ingilizce puanina göre siralaman yapiliyor. Siralamana göre tercih sonucun belli oluyor. atiyorum senin ilk tercihin almanya ama senden yüksek nota sahip iki kisi almanyayi sectiyse ve toplam kontenjan 2 kisi ise almanya'ya gidemiyorsun.. Onun yerine 2. tercihine gidebiliyorsun eger daha yüksek puanli biri yoksa..üniversite tercihleri gibi aslinda
  • Hocam merhabalar, ingilizce hazırlığı bitirdikten sonra üniversite birinci sınıfa başlayacağım bu sene. Bölüm ingilizce ve moleküler biyoloji ve genetik. Hedefim erasmus yapıp ardından üniversiteyi bitirdikten sonra yurt dışında çalışmak/hayat kurmak. Önerileriniz neler olur? Sizce ikinci sınıfta mı erasmusa gitmeli yoksa 3 veya 4te mi? Bu arada anlaşmalı üniversiteler geneli iskandinav ülkeleri. Her türlü önerinize açığım

Yüksek Lisans Diploması olarak geçen programlarda(minimum 5 yıl süren tıp,diş hekimliği,veteriner hekimlik gibi)Erasmus hakkı 24 aya kadar çıkabiliyor

• Yere düşen erasmus lari ne yapıyorsunuz?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 2 hafta sonra yurtdışında eğitime başlıyorum. Tek merak ettiğim acaba hocalar ders anlatırken anlamama durumunda ne yapmak gerekiyor. Tek korkum o

• BaBoFaTaL11 kullanıcısına yanıt
    bölümün iyi hocam :) önerim yüksek lisans icin yurtdisini düsün ve okurken de bi yerde staj yap. Güzel bir bilim merkezi olursa iyi olur.. Erasmus icin de keza öyle.. Simdiden staj yapabilecegin yerleri de arastir..

Ben erasmus'a 3. sinifta gittim gayet iyi oldu. Eger 4. sinifta gidip de kalirsan okulun uzar, ya da tez var mi sizde bilmiyorum ama bazi hocalar tez vermiyorlar erasmusa gidenlere.. Ona göre en mantikli yili secmek gerek. Bence 3. sene iyi görünüyor.. Finlandiya, isvec ve norvec :) basarilar
  • picco_z kullanıcısına yanıt
    evet ama bi kere yararlandiktan sonra ikinci kez yararlanabiliyor musun soru o :) cünkü bizim üniversitede buna izin vermiyorlardi.. Yani 24 ayi dolduracagim diye 4 kere 6 aylik gidebilir misin :) hic sanmiyorum ama yine de bak...
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.