Şimdi Ara

ERASMUS / AVRUPA'DA EGITIM ILE ILGILI SORULARINIZ ITINAYLA CEVAPLANIR (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
350
Cevap
63
Favori
45.781
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
155 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    en uzun mesajimda anlattim hocam isvicre olayini biraz.. Dönemlik harc veriyordum 840 frank olmasi lazimdi.. Gittikten bi kac sonra is bulup calismaya basladim..
    Ben de isvicre'ye ilk geldigimde azcik fransizca biliyordum ingilizce haricinde.. Geri kalanini burda ögrendim.. 4 resmi dili var, biri sadece konusma dili, yazi dili olmadigindan italyanca, fransizca ve almanca resmi diller. Kantonlarin bir ya da iki resmi dili oluyor.
  • garip1mühendis G kullanıcısına yanıt
    merhaba, yazdigim diger mesajlara göz atarsan sordugun sorularin bazilarinin cevaplarini yazdim hatta hepsini yazdim, 300 euro dahil (gerci onu cek cumhuriyeti icin yazmistim sanirim)..

Kisaca tekrar yazayim, detaylar icin eski mesajlari oku lütfen

1- staj yerini kendin bulman lazim. Ben firma listelerini cikarip tek tek mail attim. Erasmus ile desteklenecegi icin ücret talep etmedigimi ilettim, öyle buldum. Tabi iyi bir CV, yaptigin isler vs önemli
    2- polonya icin 100-200 euro gibi ekstra bir para gerekebilir hayat tarzina bagli olarak
    3-erasmus benim hayata bakis acimi degistirdi. Suan bu konuyu acip bu kadar sey yaziyorsam bunla ilgili, suan isvicre'de yasiyorsam yine bunla ilgili.. Oraya gidip bos bos takilmak yerine, kendini gelistir, farkli kültürler tani, cevre edin (hocalarla, ögrencilerle), dilini gelistir, farkli ülkeler git gez gör.. kendi ayaklarinin üzerinde durmayi ögren. Bunlar hayatinda lazim olacak seyler :)
    iyi erasmuslar simdiden

• quote:

Orijinalden alıntı: ertan2002

Aiesec'ten baska bilmiyorum maalesef.. ama kendi imkanlarina bulabilirsin. Istersen üniversitelerde yap istersen sirketlerde.. Arayip bulman lazim. Hangi ülkeye gitmek istiyorsan oraya odaklan..

4. sinifta sikinti olabilir cünkü tez hocan, erasmustayken tez vermeyebiliyor. Bizim hocalar o konuda esnekti ama vermeyip de okulu uzattiran hocalar var (sanki uzay mekigi yaptiriyorlar, kibir iste!).. O yüzden tez hocani secerken bu durumu konus.. Ben 4. sinifin ikinci döneminde gitmistim staja, 3 dersim vardi 3 ünü de uzaktan aldim gelip finallere girdim, baya bi degisik seyler yaptim. Tez olayini da hocayla anlastim, tez 1-tez 2 yi de ilk dönemde bitirdim (3 haftada her seyi hazirladim) üstüne bir bilimsel dergide yayinlanmak üzere makale de yazdim (hoca ismini basa yazdi tabi).. Böyle olunca tez derdim kalmamisti ve okul varken staj yaptim.. Bendeki deli cesaretiymis :)
    Hocam sizin ki iyi cesaretmiş helal olsun diyorum. Tez konusunu hocayla konuşacağım. Hocadan hocaya tezin içeriği değişiyor bizde bazıları çok katı bazıları çok esnek. Ne yapmak istediğine göre hoca seçiyorsun. Her hoca her tezi yaptırmıyor. Benim amacım 4.sınıfta öğrenim görmek mezun olmak için stajı bırakmaktı sadece ama stajı yapamazsam bu sefer mezun olamam o yüzden 4 ün yazında yapmayı düşünüyorum. Bir de hocam staja gidip orada kalanlar oluyor mu bu konuda bilgin var mı?

• Puppey kullanıcısına yanıt
    okul neden uzasin hocam..Gerci ben erasmusa gitmeden önce üstten cok ders almistim (yaz okulunda bile gidip baska üniversiteden 3 tane üstten ders almistim), ayrica erasmusta önemli olan ders eslestirme hocam, ana ders secmeme gibi bi olay yok, bazi hocalar tez vermiyor o kadar (kaytarirlar diye), onun disinda ister okuyacagin yilin ister üst sinifin derslerini alabilirsin ki ben öyle yapmistim. Böylece geri döndügümde de ders yüküm azalmisti. Ben cek cumhuriyetinde part-time calistim, patron demisti mezun olduktan sonra burada calisabilirsin diye ama o konu coktan kapandi. Ben isvicre'de de calistim okurken ama 1 yil dolmadan calisma hakki vermedikleri icin staj gibi gösterdim mecburen. Ee 2 yila yakin o firmada calistim, bir cok ürününü gelistirdim, var olan ürünlere de cok gelistirmeler yaptim, elbette benden daha uygun birini nerden bulacaklar cünkü tüm ürünlerini biliyordum. O yüzden mezun olunca da kaldim.. Firma benim icin calisma iznine basvurdu ve aldi izni.. O yüzden hemen hemen her mesajimda diyorum, staj/part-time calisma önemli.. Orada bir referansiniz olur ve geri dönüp calisma daha kolay olur.

• 12 Angry Men kullanıcısına yanıt
    bazi seyleri eksik biliyorsun hocam, kulaktan dolma bilgilerle hareket ediyorsun gibi geliyor bana.. Bunun yerine biraz daha bilgilerin saglam olsun..

Ingilizce icin malta'ya bakabilirsin, orada da uygun diye duydum ama son durum nedir bilmiyorum. Kanada'ya dil kursuna gitmen iyi olur elbette ama hesaba katmadigin bi sey var, calisma hakkin olacak mi? üniversite okumadigin icin calisma hakkin olmayabilir. Oradaki bir türk de sana yardimci olamaz. Cünkü senin oraya gelis amacin kurs, o yüzden ya kurs biteck öyle basvuracak ya da döneceksin geri ya da kacak kalacaksin.. O yüzden kurstayken calisip calismadigina iyi bak.. Benim bildigim ingiltere'de öyle bi olay yok..

Ayrica ingilizce basit bir dil, a2 hatta b1 seviyesine kadar kendi kendine ögrenebilirsin rahatlikla. Ileri seviyeler icin kursa gitmeni tavsiye ederim..

Isvicre'ye turistik vize ile gelip de kalan yok olamaz hocam öyle bi sey :) bir firma o kisi icin calisma iznine basvurmasi lazim ve bu da iki dakikalik bi is degil. Yeri geliyor 1-2 ay sürüyor. Ayrica giris vizesini tekrar türkiye'den almasi lazim... O anlattigin olay cok yüzeysel kalmis, öyle olmasi mümkün degil, hele isvicre'de... Benim burda üniversite okuyup da dönmek zorunda kalan arkadaslarim vardi...

Not: yurtdisinda yasayan türklere pek güvenmeyin.. Insanin ilgiini sömürüler.. Cok nadir iyi insanlar olabiliyor. Dikkat edin derim

• Ekstra bi sey yok yazdiklarimdan baska.. Oraya gittiginde harc yatirmiyorsun (kendi üniversitene yatiriyorsan yine yatirmalisin tabi).. Dil konusunda gitmeden önce ne kadar kendini gelistirebilirsen o kadar az zorlanirsin,erasmus sinavini kazanman lazim tabi.. Bi de ortalamanin yüksek olmasi gerek.. Eger yurtdisinda yüksek lisans düsünüyorsan, ortalamani da 3 ün altina düsürme..

Zorlayacak pek bi seyi de yok hocam.. Bilinmezlik insani korkutuyor ama suan avrupa bana köy gibi geliyor :) o yüzden asya ülkelerine de gittim, kültür vs baya farkliydi. Hele japonya baya bi degisik geldi. insanlari ingilizce bilmyor,nerdeyse toplumun tüm kesmi.. Bazilari "bilse de" konusmuyor cünkü aksanlari cok kötü oldugu icin anlasilmiyor.. O yüzden utanip konusmuyorlar :) Avrupa'da genelde böyle bi durum yok ama dogu avrupa ülkelerindeki ingilizce bilmeme orani yüksek..

Ayrica büyük bir ülkeye gidiyorsan oranin dilini de ögrenmeye calis, böylece oraya geri dönüp calisma sansin artar ;)

• Mart Kedisi kullanıcısına yanıt
    hocalarina durumu anlat hocam, güzel bir tez konusu da bul (hocalar da secebiliyor), ona göre uygun hocayla calisirsin.. Erkenden bitirebilirsen ne ala.. Stajini eramsus ile de yapabilirsin ve orada da kalabilirsin tabi hocam.. 4. siniftasin diyelim mezun oldun ve orada calismak istiyorsun.. Firma senin adina calisma iznine basvuruyor. Bazen zor olabiliyor bazen kolay.. ülkesine bagli biraz.. Ayrica bir cok ülke türkiye'deki lisans diplomasini tanimiyor o yüzden denklik alman lazim o ülkeden. O da duruma göre 3 ay-12 ay sürüyor.. O yüzden lisans sonrasi direk calisma yerine yüksek lisans ile calisma daha mantikli. Yüksek lisansi orada yapacagin icin, denklik derdi olmayacak ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ertan2002 -- 14 Ağustos 2019; 22:18:17 >
  • ertan2002 kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkur ederım hocam. Soyledılerınız çok mantıklı ve haklısınız, kulaktan dolma ve varsayımları bır tarafa koyup gercekçi olmam gerekıyor. Yurt dışına gönderen özel dil okulları var onlara detayları sorup etraflı öğrenırım. Hiç degılse 6 ay fılan yurt dışında dil ögrenırım hem de dünya göruşum artar asosyallıgımı yenerım yenı kulturler ogrenmış olurum. Evde oturarak ömrumu boşa harcıyorum.

Edit: Yurt dışındaki türkler hakkında soyledıklerınızde %100 haklısınız hocam. Genelde kaçak işçi çalıştırıyorlar ve daha çok mesai yağtırıp, az maaş verıyorlar. Çogu kişi mecburiyetten kaçak kalıp çalışıyorlar sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12 Angry Men -- 14 Ağustos 2019; 22:29:30 >

• Yüksek lisansa nasıl başvurdunuz hocam?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam lise son sınıf öğrencisiyim yabancı dil sınıfındayım Erasmus için dil öğrencisi olmanın bir etkisi var mı?.
    Atıyorum bir bilgisiyar mühendisi ile Tercümanlık okuyan bir üniversite öğrencisi arasında Erasmusa kabul açısından farklar oluyormu.bunu sormamin sebebi ailemin dil öğrencisi olup avrupaya Erasmus dahil herhangi bir programla daha kolay gidecegimi düşünmesi.sence ne kadar haklılar?

• baykus8 B kullanıcısına yanıt
    ben iki kere basvurdum maalesef. Simdi mantik söyle; ilk olarak belgelerini topluyorsun, basvuru ücretini yatiriyorsun ve belgelerini elektronik ortamda yolluyorsun. üniversite hocalari toplaniyorlar ve basvurulari degerlendiriyorlar, kabul edilirse bu sefer ögrenci islerine devreiliyor. Onlar da bakiyor ögrencinin sorunu vs var mi diye. Ben biraz gec basvurdum, hocalar kabul etti ama ögrenci isleri kabul etmedi cünkü vize yetismez diye.. Mecburen diger dönem basvurusunu bekledim ve ilk gün basvurumu yaptim, belgelerimi tekrar hazirlayip yolladim.. Kabul aldim yine ve okuldan kabul kagidi geldi..

Sonraki is vize süreciydi. Bu biraz sikintili gecti.. Isvicre'de okuyacak yabanci ögrenciler her yil isvicre bankalarinda ya da ülkesinde subesi olan banka hesaplarinda 18'900 frank göstermek zorundalar.. Zürih te Isbank diye bir banka var, o yüzden ben de türkiye'deki isbankasina yatirdim parayi ama polis kabul etmedi, bunlar farkli banka dediler. Nasil olur dedim, logolari ayni, sadece isim isbank yaziyor digeri is bankasi :) dediler madem ayniysa bize kagit getirin ayni olduguna dair kabul edelim. zürihteki isbank'i aradim. Ayni istirakiz ama farkli banka olarak geciyoruz dediler ama yardimci olabiliriz dediler. Türkiye'deki is bankasi araciligi ile zürihte hesap actirdim, sözlesmeler posta yoluyla geldi imzaladim geri yolladim, yanlis doldurmuslar sözlesmeyi, tekrar yolladilar :) neyse hesabi actik bi sekilde, sonra parayi oraya swift ile yolladim ve sonunda vizemi aldim. okula da 2 hafta gec gittim :)

---
    Edit Eklenti: Dönem ücreti hatirladigim kadariyla 840 isvicre frangi veriyordum. Ilk basvurdugumda basvuru ücreti olarak da 100 frank ödemistim

----
    daha sonra iran'li bi arkadasa sormustum sen nasl yaptin diye, hsbc ye yatirdim dedi :) ben bosuna debelenmisim böyle :)

benim okudugum yer burasihttp://mcs.unibnf.ch/
    burdan isteyen basvurabilir, detaylari ögrenebilir :)
    mcs.unibnf.ch
    Admission and registration | mcs.unibnf.ch
    http://mcs.unibnf.ch/organization/admission-registration

ana üniversitem fribourg'du ki iyi ki orayi secmisim :)

dikkat etmeniz gerekenler: basvuru tarihleri (ab vatandasi olmayan ülkelerin ögrencilerinin farkli tarihi var, daha erken basvurmalari gerek cünkü vize gec cikiyor), basvurumda ne bulduysam ekledim.. Güzel bir cover letter yazdim, projelerimi, makalelerimi vs ekledim..

Normalde disardan gelen yabanci ögrencilerin cogu ek ders aliyordu. Yani bazi arkadaslar makedonya'dan gelmisler, onlara lisans derslerinde 3-5 tane vermisler cünkü ülkelerindeki bazi dersler eksikmis.. Benim toplamda 240 kredim vardi :) bana hic bi ders vermediler ..

biraz stresli bi sürecti benim icin ama sükür atlattim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ertan2002 -- 15 Ağustos 2019; 16:45:19 >

• kemalbey12 kullanıcısına yanıt
    bi haklilik paylari yok hocam.. Her bölüm belirli sayida üniversite ve belirli kontenjanlara sahip. Atiyorum X bölümü toplamda 10 ögrenci gönderirken Y bölümü 5 tane gönderebiliyor. O yüzden gidecegin bölümün hangi üniversitede ne kadar gönderdigine bakacaksin.. Bu kontanjana girmek icin de not ortalaman + erasmus icin girecegin dil sinavi belirleyecek..

Benim bildigim türkiye'de en cok ögrenci gönderen üniversite sakarya üniversitesi.. Her yerde sakarya'dan gelenleri görüyordum :) Bilgisayar yoktu ama cok makine ve insaat vardi. Bugüne kadar tercümanlik okuyan görmedim.. ama erasmus forumda vardi öyle bi kac kisi. Acikcasi kontenjan sayisini bilmiyorum az mi cok mu.. Ama dedigim gibi bölümün anlasmasina bagli bunlar. O yüzden "ekstra" bir avantajin maalesef yok.. Ama gidersen, dile daha yatkin oldugun icin avantajin olabilir..

• Öncelikle bu aydınlatıcı konu başlığı için çok teşekkür ederim.

Burada okadar çok yorum okuyunca hevesle girip okulumun anlaşma yaptığı yere baktım. Harita Mühendisliği okuyorum. Alman KARLSRUHE UNIVERSITY ile anlaşması olduğunu gördüm.

İngilizcem fena değil, hatta iyi bile diyebilirim. Almanya'da öğrenci olabilmek için A1 seviyede almanca bilmen gerektiğini okumuştum daha önce ve ingilizce öğretmenlerimden birisi de alman'dı. Bana a1 seviye almanca zor değil demişti.

Geriye bir tek bu alman üniversitede erasmus sınıfı ingilizce mi almanca mı eğitim veriyor? Bunu öğrenmem gerekiyor. Nasıl öğrenebiliriz?

Eğer eğitim almanca ise a1 seviye yeterli olmaz diye düşünüyorum. Oraya gidip derslerden kalmakta istemem doğrusu.

• Hocam soracağım şey önceden sorulduysa affola. Ben göremedim.

Hibe dışında 1 kuruş para olmadan polonya-finlandiya gibi ülkelerde erasmus yapılabilir mi? Hiçbir gezme tozma olmadan yalnızca kalacak yer ve yemek masrafını karşılar mı hibe?
    Gitmek istiyorum aklımda finlandiya ve polonya var erasmus için fakat gidersem ve orada param biterse ne yaparım bilmiyorum. Sigara kullanıyorum ama yanımda bolca tütün götürerek vs hallederim sanırım o meseleyi.
  • güzel yaklasmissin hocam a1 ile egitim olmaz :) Sitesine baktim en az B1 gerekiyor. Ancak söyle iyi haberler var.
    Ingilizce dersleri var onlari secebilirsin, almanca secersen onlarin seni kabul etmeme hakki var. Sertifikan varsa B1'den kabul ediyorlar.. Tez icin gidiyorsan ve ordaki tez hocasi da almanca istemiyorsa o zaman yine gidebilirsin..

yukarda bahsettigim bilgileri buradan ögrenebilirsin
    www.intl.kit.edu
    KIT - INTL - ERASMUS-Students - Requirements
    http://www.intl.kit.edu/istudies/3172.php

Senin durumuna göre sadece ingilizce dersleri secmen yeterli olacak..

ingilizce verilen derslerin listesine suradan ulasabilirsinhttp://www.intl.kit.edu/download/KIT_Courses%20in%20English_TOC.pdf

bölümün tam olarak gecmiyor hocam burda. Anladigim kadariyla Geomatik diye olmasi lazim ama bulamadim. O yüzden belki geosciences olabilir.. Burdan bachelor dersleri secebilirsin..

Ayrica kendi fakültenin disinda da dersler alabilirsin ama %80'i kendi fakültenden olmak zorundaymis burdan bakabilirsin
    www.intl.kit.edu
    KIT - INTL - ERASMUS-Students - Learning Agreement & Course Selection
    http://www.intl.kit.edu/istudies/3377.php

sorularin icin hangi bölümde okuyacaksan tam olarak onlara mail atip sorabilirsin
    www.intl.kit.edu
    KIT - INTL - ERASMUS-Students - ERASMUS Coordinators
    http://www.intl.kit.edu/istudies/3742.php

(hotmail ile degil de üniversite mailinle yolla)

learning agreemntini türkiye'deki erasmus koordinatörünle birlikte doldurman gerek
    http://www.intl.kit.edu/download/Learning%20agreement_2017-18-Incoming.docx

burdan verdigim ingilizce derslerini secmne lazim..

burda da genel bilgiler var en gec ne zamana kadar basvurman gerekgi vs
    www.intl.kit.edu
    KIT - INTL - ERASMUS-Students - Application
    http://www.intl.kit.edu/istudies/3378.php

a2 ye kadar bir kac ayda siki calismayla gelebilirsin. daha önceki mesajimda elit egitim setini tavsiye etmistim, ben faydasini gördüm.. Baslangic asamasinda yardimci olur. Almancasini temin edebilirsin..

kolay gelsin :)

• quote:

Orijinalden alıntı: KaptanMemo1234

Öncelikle bu aydınlatıcı konu başlığı için çok teşekkür ederim.

Burada okadar çok yorum okuyunca hevesle girip okulumun anlaşma yaptığı yere baktım. Harita Mühendisliği okuyorum. Alman KARLSRUHE UNIVERSITY ile anlaşması olduğunu gördüm.

İngilizcem fena değil, hatta iyi bile diyebilirim. Almanya'da öğrenci olabilmek için A1 seviyede almanca bilmen gerektiğini okumuştum daha önce ve ingilizce öğretmenlerimden birisi de alman'dı. Bana a1 seviye almanca zor değil demişti.

Geriye bir tek bu alman üniversitede erasmus sınıfı ingilizce mi almanca mı eğitim veriyor? Bunu öğrenmem gerekiyor. Nasıl öğrenebiliriz?

Eğer eğitim almanca ise a1 seviye yeterli olmaz diye düşünüyorum. Oraya gidip derslerden kalmakta istemem doğrusu.
    Özür dilerim ben üniversitemin kendi personeline aldıracağı eğitimde anlaşmalı olduğu okulu görmüşüm. Konya Teknik üniversitesinde okuyorum. Tekrar baktım ama bölümlerin hangi üniversitelerle anlaşmalı olduklarını göremedim.

Okulumuz Selçuk Üniversitesinden geçen sene ayrıldı. Bu sebepten belki de siteye girilmemiş olabilir bu bilgiler.

• buroigil B kullanıcısına yanıt
    finlandiya'da o verilen hibenin yetmesi mümkün degil hocam.. Polonya'da ise yetebilir de yetmeyebilir de.. Belki kücük bir destege ihtiyacin olabilir..

Sigara konusuna gelince birakmak icin iyi bir firsat degil mi? Türkiye'den tütün götürecegim diye kacakci durumuna düsme, belli yasal sinirlari var ona göre.. Ayrica cek cumhuriyetinde görüyordum, tütün saran cok gördüm.. Artik ne kadar ucuz-pahali bilmiyorum. Eski mesajlarimdan birinde de hayat pahaliligi ile ilgili link verdim buradan hesaplayabilirsin kendin
    polonya euro kullanmadigi icin avantajlisin, euro kullanmayan ülkeler genelde daha ucuz oluyor (isvicre, ingiltere vs haric)..

edit: daha önceki mesajimda yazdim hibenin tamami verilmiyor. %80 i ödeniyor, kalanini dönüste yatiriyorlar orada kaldigin güne göre hesaplaniyor. Ayrica hibeler biraz gec geliyor. Ekim, kasim hatta araligi da bulabiliyor. Ona göre yaninda para olmasi lazim. Bir sekilde ailenden borc alip, hibe parasini onlara verebilirsin.. Buna hazirlikli ol

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ertan2002 -- 14 Ağustos 2019; 23:28:58 >

• ertan2002 kullanıcısına yanıt
    Ne yaptınız öyle hocam. Allah razı olsun valla, ben forumda böyle bilgi yüklü özel bir mesaj görmedim. Teşekkür ederim tekrar utandırdınız beni valla.

Evet geomatik uluslararası ismi, belirttiğiniz gibi geoscience tir muhtemelen. Ben okuldan detaylıca öğreneyim. Hocalarını Almanya ya gönderiyorsa muhtemelen öğrencilerini de gönderiyordur.

Tekrar teşekkürler faydalı konunuz ve aydınlattığınız için.

• söyle bi aciklama var

Konya Teknik Üniversitesi Erasmus Koordinatörlüğü tarafından 2019 yılı Erasmus+ Değişim Programı bütçe başvurusu gerçekleştirilmiş ancak başvuru sonucumuz henüz belli olmadığı için Koordinatörlüğümüz tarafından ilana çıkılmamıştır.

Ayrıca her geçen gün yeni anlaşmalar yapılmaktadır. Dolayısı ile öğrenim duyurusunun ilerleyen zamanlarda yapılması öğrencilerin lehine olacaktır.

Gerekli prosedürler tamamlanır tamamlanmaz "tahmini" öğrenci kontenjanları belirlenerek Üniversitemiz web sayfası üzerinden duyuru yapılacaktır.

Sonuç olarak önümüzdeki dönem için öğrencilerimizi Üniversitemize ayrılan bütçeye ve anlaşma sayımıza göre yurtdışına göndereceğiz. Öğrencilerimiz herhangi bir mağduriyet yaşamayacaktır.
    ktun.edu.tr
    Konya Teknik Üniversitesi
    http://ktun.edu.tr/Home/Duyuru/412

okulundan bilgi alacaksin hocam maalesef..

• Merhabalar, iyi geceler. Bu sene YKS sınavına girdim ancak Türkiyede değil Almanyada okumak istiyorum. Vize için bir üniversiteye yerleşmiş olmam lazım mı, yani kayıt yaptırmadan sadece yerleşmiş gözükmem mi önemli yoksa bunun bi önemi var mı yok mu merak ediyorum. Eğer öyleyse ek tercih hakkımı kullanacağım. Araştırdım ama her site farklı bir şey söylüyor. Şimdiden teşekkür ederim.

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.