Şimdi Ara

ERASMUS / AVRUPA'DA EGITIM ILE ILGILI SORULARINIZ ITINAYLA CEVAPLANIR (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
350
Cevap
63
Favori
45.781
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
155 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bunu görmemiştim ben, aynen bölüm koordinatörlüğü ile görüşüp buraya da durumu yazarım.

Şuan 2.sınıfım. Hiç aklımda yokken böyle bir heves oluştu içimde sayenizde. Bakalım nasipse yaparım inşallah. Teşekkürler tekrar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ByAmiral B kullanıcısına yanıt
    merhaba, her sitede farkli söylemesinin tek bir nedeni olabilir, her üniversitenin farkli kurallari olabilir.. Gitmek istedigin üniversitelerin sitesine girip tek tek bakman lazim türkiye icin nasil kurallari var diye.. Ekseri olarak 1 yil okuman gerek.. Sansliysan o bölümü kazanmis olman yeterli olabiliyor (sanirim avusturya'daki salzburg üniversitesinde kazanmis olman yeterliydi diye hatirliyorum ama emin degilim).. Yani tek tek üniversiteleri listeleyip bakman lazim.. Bulursan burada da paylasirsan diger arkadaslar da faydalanir
  • :) hayatini degistirebilecek bir yol hocam. Kaybedecek bi sey yok aslinda.. Ama kazanacagin cok sey var.. Allah kolaylik versin :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ertan2002

finlandiya'da o verilen hibenin yetmesi mümkün degil hocam.. Polonya'da ise yetebilir de yetmeyebilir de.. Belki kücük bir destege ihtiyacin olabilir..

Sigara konusuna gelince birakmak icin iyi bir firsat degil mi? Türkiye'den tütün götürecegim diye kacakci durumuna düsme, belli yasal sinirlari var ona göre.. Ayrica cek cumhuriyetinde görüyordum, tütün saran cok gördüm.. Artik ne kadar ucuz-pahali bilmiyorum. Eski mesajlarimdan birinde de hayat pahaliligi ile ilgili link verdim buradan hesaplayabilirsin kendinhttp://go-poland.pl/cost-living-poland
    polonya euro kullanmadigi icin avantajlisin, euro kullanmayan ülkeler genelde daha ucuz oluyor (isvicre, ingiltere vs haric)..

edit: daha önceki mesajimda yazdim hibenin tamami verilmiyor. %80 i ödeniyor, kalanini dönüste yatiriyorlar orada kaldigin güne göre hesaplaniyor. Ayrica hibeler biraz gec geliyor. Ekim, kasim hatta araligi da bulabiliyor. Ona göre yaninda para olmasi lazim. Bir sekilde ailenden borc alip, hibe parasini onlara verebilirsin.. Buna hazirlikli ol
    Anladım hocam dediğiniz gibiyse benim gitmem pek mümkün olmayacak sanırım. Teşekkürler

• Hocam bu 500 euro veriliyor ya kalacağımız yeri de mi bu parayla ödüyoruz? Önceden cevaplandi mi acaba bu

• Hocam ben gelecek sene estonyaya gidiyorumda türklere ırkçılık varmı yani ben avrupa kültürüne uyum sağlarım sorun olmaz.

• Mithrandir. kullanıcısına yanıt
    aylik 500 euro degil, atiyorum kac ay kalman öngörülmüs 5 ay.. toplamda 5*500= 2500 euro alman lazim ama bunun %80'i ödeniyor (ekim-kasim-aralik gibi alirsin). o da 2000 euro ediyor. Bu paradan baska bi para alamiyorsun dönene kadar. Hibe genelde gec yattigi icin ilk anda yaninda para götürmen lazim..

Egitim bitince kaldigin günler hesaplaniyor ve ona geri kalan %20 lik kisim ödeniyor ne kadar kalmissan.
  • ertan2002 kullanıcısına yanıt
    Hocam o zaman bu Erasmus işi bayağı pahalı ya

• hhhmehmet H kullanıcısına yanıt
    irkcilik öyle pek olmaz hocam, sen ögrencisin zaten bi sey görecegini sanmiyorum rahat ol.. :) Pislik yapmadigin sürece sorun olmaz
    maalesef verilen hibeler refah seviyesi yüksek ülkelerde yetmiyor hocam, ekstra senin vermen lazim.. Ama dogu avrupa ülkeleri icin genelde yetiyor. Ama hibeler gec yatiyor. Yapilacak is su, atiyorum sana 1200 euro hibe gelecek. Sen ailenden o miktari borc alirsin, hiben gelince de hiben onlarda kalir (gitmeden önce bankadan cekmeleri icin vekalet verirsin) böyle cözülebilir..

Pasaport alirken vergi ödemiyorsun, sadece defter parasi o da cok pahali degil
    vize basvurusunda ücret ödemiyorsun
    ama tercümeler vs de ödüyorsun..
  • ertan2002 kullanıcısına yanıt
    Hocam siz aylık kiraya ne kadar verdiniz peki?

cek cumhuriyetinde gayet ucuzdu hocam.. tam hatirlamiyorum ama o zamanin parasiyla 300 tl falan veriyorduk (cek cumhuriyetinde).. Ancak baktim da simdi kron baya artmis.. 250 kron 25 tl civarindayken simdi olmus 60 tl :) ben isvicre'ye giderken 1 frank icin 2.2 tl ödemistim simdi bir frank 6 tl olmus :)
  • Hocam sizce toplamda izin verilen 12 aylık Erasmus+ programının 10 ay öğrenim + 2 ay staj olarak mı ayırmak daha iyi yoksa 4/5 ay öğrenim + geri kalanı staj yapmak mı daha iyi olur?
  • Gorkemq kullanıcısına yanıt
    hocam o kadar rahat olabilecegini hic sanmiyorum :) staj hibeleri daha yüksek.. o yüzden yapabilirsan staji daha yüksek tut :) Ama erasmus dersleri kolaysa ve zorlanmadan geciyorsan ortalamani yükseltme sansin var ve sürekli derslere girmek zorunda degilsin, stajda ise her gün gitmen lazim haftaici.. Ancak daha iyi referans olur orada is tecrübesi edinmis olman..

kisacasi nereden bakarsan oraya göre avantaj degisiyor.. Sana kalmis, neyi tercih ederdin sen söyle :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: enes13mes

nasıl geçti hocam ben hala erasmustayım 2 haftam kaldı dönücem
    çok güzeldi keşke biraz daha uzun sürseydi ama dönmem gerekti :( 9 ülke gezdim
  • quote:

Orijinalden alıntı: ertan2002

Ekstra bi sey yok yazdiklarimdan baska.. Oraya gittiginde harc yatirmiyorsun (kendi üniversitene yatiriyorsan yine yatirmalisin tabi).. Dil konusunda gitmeden önce ne kadar kendini gelistirebilirsen o kadar az zorlanirsin,erasmus sinavini kazanman lazim tabi.. Bi de ortalamanin yüksek olmasi gerek.. Eger yurtdisinda yüksek lisans düsünüyorsan, ortalamani da 3 ün altina düsürme..

Zorlayacak pek bi seyi de yok hocam.. Bilinmezlik insani korkutuyor ama suan avrupa bana köy gibi geliyor :) o yüzden asya ülkelerine de gittim, kültür vs baya farkliydi. Hele japonya baya bi degisik geldi. insanlari ingilizce bilmyor,nerdeyse toplumun tüm kesmi.. Bazilari "bilse de" konusmuyor cünkü aksanlari cok kötü oldugu icin anlasilmiyor.. O yüzden utanip konusmuyorlar :) Avrupa'da genelde böyle bi durum yok ama dogu avrupa ülkelerindeki ingilizce bilmeme orani yüksek..

Ayrica büyük bir ülkeye gidiyorsan oranin dilini de ögrenmeye calis, böylece oraya geri dönüp calisma sansin artar ;)
    Çok teşekkür ederim

• abi insanlara yardim etme cabani takdir ettim. soracak sorum yok ama ben de planlarimi yazayim. makine muhendisligi okuyorum 4 e gectim. yuksek lisansi almanyada yapip yerlesmek istiyorum ama oncesinde almanya'da erasmus dusuncem var. su an bu mesaji abd'den yaziyorum work and travel programiyla geldim. almancayi ise kisin ogrenmeye basladim ama onceden baslamadigima pismanim su an.
  • Erasmus a katılmak için ne gerekiyor ?
    TOBB 3 sömestr sıkıntı olur mu ?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Kimsede sormamış erasmusa giden türk kızlarını😂

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.