Şimdi Ara

Fiber optik kabloyu kim bulmuş (şehir efsanesi)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.299
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • High-tech ürünleri çoğunu ya Amerikalılar bulmuştur, ya da Japonlar. Diye, biliriz biz cahil takımı. Aslına bakarsanız adamların bizden yürüttüğü sürü sepet yenilik var. Buz kalıbından jeton yapan güzel insanların aklından şüphesi olan mı var! Mesela fiber optik kabloyu Paşabahçe�de çalışan bi işçinin bulduğundan kaç kişi haberdar?
    Paşabahçe Cam Fabrikası�nın hurda cam deposunda taşımacılık yapan Rıfat, kafayı kısa yoldan zengin olmaya takmış. Hayatını hep avantalar üzerine kurmak istiyomuş. Oturduğu gecekondunun elektriği de kaçakmış ama TEKçiler iki de bir gelip kesiyomuşlar elektriği. Bi gün Rıfat depoda otururken aklına bi fikir gelmiş: �Ulan camdan bi kablo yapıp hattı öyle çeksem bu TEKçilerin ruhu bile duymaz. Heriflerin gözünün önünde paşa paşa kullanırım elektriğimi� diyerek hemen harekete geçmiş.

Hurda camlardan kabloyu yapmış yapmasına ama arada hava kaldığından bi türlü elektriği iletmeyi başaramamış Rıfat. Epey bi uğraşmış, olmayınca da projeyi rafa kaldırmış. Cam kablodan da kendine tesbih yapmış.

Aradan bi zaman geçmiş. AT&T firması Paşabahçe�yi Türkiye�de pilot fabrika seçip buraya mühendislerini göndermiş. Gavurlar bi gün depoda çalışırken havada bi ışık huzmesi görmüşler ve dumura uğramış bi şekilde ışık nerden geliyo diye etrafı incelemeye başlamışlar. Bi masanın üstünde de kopuk bi tespih durmaktaymış. Tesbihin bi ucu yere dönük, bi ucu da florasan lambaya bakıyomuş. Üzerindeki taneleri ışık için izole edilen �tesbih kablo� tavandan aldığı ışığı masanın altına iletmekteymiş. E, bunlar koskoca AT&T mühendisi, onlar anlamıycak da kim anlıycak, olayı o an çözmüşler. �Demek ışık böyle de iletibiliyo, o halde bunu geliştirebiliriz� demişler.

Hemmen tesbihin sahibi Rıfat bulunmuş. Bizimkini aldıkları gibi Amerika�ya uçurmuşlar. Patent işlemlerinden sonra tesbih geliştirilip bugünkü fiber optik olayı bulunmuş. Rıfat şu an epey yaşlıymış ama hala AT&T labaratuvarlarında ar-geci olarak çalışıyomuş.

Ekleyen/Kaynak: efsaneler.com

Aslı var/yok Paylaşmak istedim. CAN

• bana ilk okuduğumda da yalan geldi şimdi de yalan geliyo bi kere At&T nin Tr de ne işi var hadi Tr ye geldi camcı firma ile network firması arasında ne bağlantı var anlayamadım??? biraz saçma yani bill gates tr ye gizlice gelmiş paşabahçede gezerken görse falan daha inandırıcı olurdu.
  • Güzel çalışma
  • Fazla inanmadım
  • buradan görülebileceği gibi bu kablonun yapılabileceğini ilk olarak rıfatın iş arkadaşları değil irlandalı fizikçi keşfetmiş ışığın eğri bir malzeme içinde yol alabildiğinden yola çıkarak buradan
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.