Şimdi Ara

Fizik momentum sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
514
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Cevap C. 10mv=4mv+10mvson şeklinde çözülüyor ama mantığını anlamadım.
    Fizik momentum sorusu

• :D Ben de ilk hiçbir şey anlamamıştım. Hocadan dinledim çok ezbere çözmüş. Soruyu unutmuştum sende görünce aklıma geldi uğraştım galiba çözdüm. Çözüm de baya aklıma yattı doğru mu emin değilim ama. Umarım anlatabilirim.

Şimdi ilk durumda çocuk durgun arabaya göre durgun tabii aslında yere göre sağa v hızı var arabadan düşerdi yoksa. İlk momentum (2m+8m)v dersek 10mv diyebiliriz. Veya çocuğun hızı v kütlesi 2m oradan geliyor 2mv arabadan geliyor 8mv yine ilk momentum 10mv aynı şey zaten.

Şimdi çocuk ARABAYA GÖRE 2v ile harekete başlıyor. Burada şunu düşünmeliyiz sanırım. Çocuk arabaya göre 2v hızında gitmeye başladığında araba da v' diye bir hıza sahip olacak. Bizden bu v' nü istiyor. Aslında çocuğun yere göre hızı sağa doğru 2v+v' çünkü araba sağa doğru v' hızı ile gidiyor çocuğa baktığında 2v ile gidiyor görebilmesi için çocuğun hızının böyle olması lazım. Şimdi çocuğun hızı 2v+v' kütlesi 2m o zaman sağa doğru 4mv+2mv' diye bir momentum var. Araba da sağa doğru v' ile gidiyor kütlesi 8m sağa doğru 8mv' diye bir momentum da var. Toplarsak 4mv+10mv' yapar ilk momentuma eşit o da 10mv buradan 6mv=10mv' geliyor v' de 3/5 geliyor.

• muhammed2000 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.