Şimdi Ara

Flaşsız Tripodsuz Gece Çekimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
1
Favori
7.116
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Canon 600D+18 55 IS2 kullanıyorum
    henüz acemiyim özellikle gece çekimlerinde.

FLAŞSIZ ve TRİPODSUZ hangi ayarlarda çekim yapmalıyım, yardımcı olursanız sevinirim.
    Teşekkürler.

• İlle elde çekmek durumunda mısınız ?
    Yanınızda taşıyacağınız ufak bir-iki mukavva ve destekleyici sünger gibi malzemeler ile gece çekimi yapacağınız yerde makinayı bir duvar üzerine koyup uygun açıya ayarlayıp zaman ayarlı kendisi çekecek şekilde makina hiç sarsılmadan uzun pozlamalar yapabileceğiniz fotoğraflar çekebilirsiniz. Ben bu şekilde 20-30 saniyelik uzun pozlamalar yapıyorum.
    -
    Tabi pozlama uzun tutlacak ise (8, 10, 20, 30 saniye), ISO en düşükte, diyafram (F olarak gösterilen) da kısılacak (yani rakamsal olarak yükseltilecek F13, F18, hatta F22 bile deneyebilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

İlle elde çekmek durumunda mısınız ?
    Yanınızda taşıyacağınız ufak bir-iki mukavva ve destekleyici sünger gibi malzemeler ile gece çekimi yapacağınız yerde makinayı bir duvar üzerine koyup uygun açıya ayarlayıp zaman ayarlı kendisi çekecek şekilde makina hiç sarsılmadan uzun pozlamalar yapabileceğiniz fotoğraflar çekebilirsiniz. Ben bu şekilde 20-30 saniyelik uzun pozlamalar yapıyorum.
    -
    Tabi pozlama uzun tutlacak ise (8, 10, 20, 30 saniye), ISO en düşükte, diyafram (F olarak gösterilen) da kısılacak (yani rakamsal olarak yükseltilecek F13, F18, hatta F22 bile deneyebilirsiniz.

Tripd sahini değilim henüz bu yüzden elle çekim yapmak istiyorum.

Dediğiniz gibi elde çekim yapılarak hangi ayarları kullanmak doğru olur benim öğrenmek istediğim bu.

Aslında verdiğiniz ayarları yumusatarak denemek kendımce ıstedımg sonucu verır sanıyorum.

• Üstüne bir de diyaframı kısıp isoya da el atmazsanız, ebru yaparsınız

Ama belki yakalamak istediğiniz etki budur, denemeden bilinmez
  • quote:

Orijinalden alıntı: mephistopheless

Üstüne bir de diyaframı kısıp isoya da el atmazsanız, ebru yaparsınız

Gece çekimide ne çekiyorsunuz, nereyi çekiyorsunuz, istediğiniz foroğraf ne dir. Ona göre ayar söylenir, gece şu ayarla fotoğraf çekilir diye bişey yok. Flaş olsa bile manzara çekemezsin tabi 1 güneş gücünde flaşın yoksa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cem -- 26 Ağustos 2012; 17:49:51 >

• @jiddi

merak ettim f13-f22 gibi değerler söylemişsiniz lenslere göre değişir ama genelde diyaframı zorlayıcı değerlere getirmek kaliteyi düşürmez mi yani genelde f11 in üstü pek tavsiye edilmez de o yüzden soruyorum ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: gky05

@jiddi

merak ettim f13-f22 gibi değerler söylemişsiniz lenslere göre değişir ama genelde diyaframı zorlayıcı değerlere getirmek kaliteyi düşürmez mi yani genelde f11 in üstü pek tavsiye edilmez de o yüzden soruyorum ?

Keskinlik azalır, kontrast bozulur azalır ama çekilmeyecek kadar da kötü değil yahu. Zira ölü gürüntü olacaksa o değerlerin kullanılmasına izin vermez üreticiler.

Çoooook uzun pozlamak istiyorsanız, isonuz 50'ye 25'e inmiyorsa, nd filtre kullanmıyorsanız, illaki o değerlere çıkmak durumundasınız.
  • iso max. 1600 bilemedin 3200'e ayarlanır, Av modunda en geniş diyafram aralığında (f düşük olacak yani), pozlamayı -1 ile 0 arasında ayarlarsan geriye bi enstantane kalıyor, onu da makina kendi ayarlar.
    Bu şekilde çekebilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: çekomastik

iso max. 1600 bilemedin 3200'e ayarlanır, Av modunda en geniş diyafram aralığında (f düşük olacak yani), pozlamayı -1 ile 0 arasında ayarlarsan geriye bi enstantane kalıyor, onu da makina kendi ayarlar.
    Bu şekilde çekebilirsin.

quote:

Orijinalden alıntı: pausanias

quote:

-

Dediğiniz gibi elde çekim yapılarak hangi ayarları kullanmak doğru olur benim öğrenmek istediğim bu.

Aslında verdiğiniz ayarları yumusatarak denemek kendımce ıstedımg sonucu verır sanıyorum.

Şimdi kafam karıştı. İkiniz de birbirinizin tersini söylemiş olmuyormusunuz. Hangi yöntem doğru

• O zaman gece fotoğraflarından örnekler koyalım da öyle konuşalım.
    Diyafram açmanın(F'in düşük değere getirilmesinin) etkilerinden birisi alan derinliği etkisi değil mi ? Gece portresinden bahsetmiyor isek diyafram açılmayacak, kısılacak. Bugün gündüz dahi manzara çekerken bakacak olursaniz makinanın otomatik ayarlarında bile diyafram yüksek değerlerde olur.
    -
    Benim yukarıda bahsettiğim yüksek değerli diyafram ayarı, düşük iso'lu ve uzun pozlamalı çekimin sonucu her yeri aynı netlikte bir fotoğraf verir. Bir de eğer çekilen manzarada hareket eden ışıklı obje (araba, gemi veya sizin yapay bir ışık kaynağınız) var ise bunların ışık hareketi de sahnede ışık çizgileri olarak çıkar.
    -
    Aksini istiyorsanız. Yani gece fotoğraf çeker iken an'ı dondurmak istiyorsanız yapılacak şeyler tersi. Yüksek ISO(1600-3200) ile perde hızını daha yükseltebilme şansı kazanmak, diyaframı açarak(F değerini düşürerek) sensöre daha fazla ışık alarak perde hızını yüksek tutabilmek. Neticesinde odakladığınız bir reklam tabelası, aydınlatılmış bir anıt, duran bir araba vs. gibi obje net olur iken arkaplanda(ve önplanda da) bulunan diğer herşey odak mesafesinden uzaklaştıkça artan bir flu etkisine sahip olacaklardır.
    -
    Evet konuyu açan arkadaş ne türde gece fotoğrafları çekmek istediğini açıklamamış. Ben gece manzarasına dair açıklama yapmıştım yukarıdaki mesajımda. Diğer arkadaşlar başka durumlara ait açıklamalar yapmış.
    -
    F9 - F13 aralığında manzara fotoğrafı için çektiğiniz tüm kareyi net fotoğraflamak isterseniz tercih edebilirsiniz diyebilir miyiz ? (Tabi gece elde çekim için değil ama genel olarak)
    Yüksek F değerlerinde görüntü kalitesinin düşeceği genel olarak(fiziken en azından) doğru değil ama elbetteki lense göre de değişebilir. Fakat dediğim gibi dikkat ederseniz manzaralar yüksek F değerleri ile çekilir. Manzarada 3-5 km ötedeki binanın penceresi keskin çıkmış mı gibi bir şey aranmayacağından detayda keskinlik yerine fotoğrafın tümünde netlik daha kabul edilir bir durumdur. Bu sebeple de F değeri yüksek tercih edilmesi iyidir. Mesela şöyle de bir test fotoğrafları serisi var, bakın...
    cameralabs
    Nikkor DX kit lens group test: 18-55mm vs 18-70mm vs 18-135mm vs 18-200mm VR
    http://www.cameralabs.com/reviews/Nikkor_kit_lens_group_test/page4c.shtml

F değerlerine bakacak olursanız, hep yüksek F değerine sahip fotoğraflarda netlik çok daha iyi olmuş !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 28 Ağustos 2012; 12:05:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: soldier.

quote:

Orijinalden alıntı: çekomastik

iso max. 1600 bilemedin 3200'e ayarlanır, Av modunda en geniş diyafram aralığında (f düşük olacak yani), pozlamayı -1 ile 0 arasında ayarlarsan geriye bi enstantane kalıyor, onu da makina kendi ayarlar.
    Bu şekilde çekebilirsin.

quote:

quote:

-

Şimdi kafam karıştı. İkiniz de birbirinizin tersini söylemiş olmuyormusunuz. Hangi yöntem doğru

Flaşsız tripotsuz deyince ben elde çekilen minimum fluluk istenilen fotoğraf anlarım, bunun içinde yüksek iso ve düşük diyafram şart. (diyafram ışığa göre yükseltilebilir elbet)
    Bir de kullandığınız lenste görüntü sabitleyici olması çok büyük avantaj getirir, misal canon IS II lenslerde 4 stop etki eden görüntü sabitleme var, 1/8 ile fotoğrafı çektiğinizde 1/128 sn lik miş gibi daha az titreme ve az flulaşma olmakta. Lens seçiminizde IS faktörünü de değerlendirmelisiniz.

• makineyi sabit bir cismin üzerine bırakın tripod görevi görür +10
  • quote:

Merhaba.
    Canon 600D+18 55 IS2 kullanıyorum
    henüz acemiyim özellikle gece çekimlerinde.

FLAŞSIZ ve TRİPODSUZ hangi ayarlarda çekim yapmalıyım, yardımcı olursanız sevinirim.
    Teşekkürler.

Siz en iyisi güneş batmadan makinayı çantaya koyup kaldırın... Güneş doğduktan sonra devam edersiniz çekimlere...
  • Merhaba, Gece Fotoğraf nasıl çekilir? soruysuyla ilgili çok güzel bir makale, sizlerle paylaşmak istedim, linkten yazıya ulaşabilirsiniz, umarım faydalı olur.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.