Şimdi Ara

GAMER KASA DİZDİM AMA SORUNLAR VAR (R9 290 TRİ-X OC) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
0
Favori
1.899
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: KediQ

quote:

Orijinalden alıntı: gokhanoflaz

Bende yaklaşık 3 ay kadar önce 8350 kullanıyordum. Memnun kalmadım sattım. Nedeni ise 8 çekirdeğin 4'ünü ihtiyaç olmadığı zaman kapatıyor. İhtiyaç anında aktif ediyor. Ama bu switchleme sırasında anlık donmalar ve fps düşüşleri oluyor. Ben 2 tane 760 kullanıyordum, Bf4 multide fps 100'lerden 20'lere düşüp tekrar 100'e çıkıyordu fakat bu fps düşüşü sırasında ölmek çok sinir bozuyor. Sırf bu yüzden oc ile sorunu çözerim diye custom sıvı soğutma kurdum, 4.9ghz'de kullanmama rağmen yine aynı sıkıntıyı çektim. Taki cpu unpark olayını keşfedene kadar. Youtube açık olsaydı linkini atardım ama bulamadım başka sitede. Bu unpark olayı 8 çekirdeğin her zaman aktif olmasını sağlıyor. Yani "park" olarak bekleyen 4 çekirdek diğer 4 çekirdek gibi "unpark" oluyor. Eğer araştıracaksan şunu söyliyim; unpark ile ilgili bir program var hiçbir işe yaramıyor, sakın deneme. Regedit üzerinden yapılan videoyu bulabilirsen kesinlikle yap. Büyük ihtimalle sorunun çözülecektir.

Sorununu sen halledememişsin yazık olmuş satman parkcontrol programıyla cok rahat unpark yapılıyor 8 cekirde ne boşta ne oyunda hiç birzaman kapanmıyor.

Ben cevabımda yazdığım gibi sorunu regedit üzerinden unpark yaparak çözdüm. Fakat daha sonra 120hz monitör alınca 2 adet 780 aldım. Bu 2 kartıda 8350 besleyemeyince mecbur sattım.

• gokhanoflaz kullanıcısına yanıt
    Sistemin rüya gibi güle güle kullan.
  • Teşekkür ederim fakat şu son 1 haftadır rüyam kabusa döndü. Sıvı soğutmanın suyunu değiştirirken meraklı bir arkadaşım anakartın cpu pinlerini parmağıyla yamulttu. 7-8 tanesi pert oldu. Düzelteyim derken 2 tanesinide ben kırdım. :) Neyseki çizgi elektronik ücretsiz tamir yapıyormuş, hemde garanti dışı kalmadan. 1 haftadır pc yok çok sıkılıyorum.
  • pass mark sonuçları karşılaştırması

cpu mark benim skorum:9126 sitedeki:9050
    3de mark :6223 sitedeki r9 290 düz :6357

pasmark genel puanım ise :2739,9

ne diyorsunuz arkadaşlar başka test ne yapabilirm ?
  • Problemin önce cd'deki driveri üstüne siteden indirdiğinizi kurduğunuzdan kaynaklı olabilir tavsiyem windows 8.1 temiz kurulum yapın ve sonrasında Amd'nin sitesinden driver indirip sisteminizi test edin eğer 8.1'e geçemem format atamam diyorsanız eski ekran kartı driverini tamamen temizleyen programlar var onlarla driver temizliği yaptıktan sonra şuanki işletim sisteminize uygun driverı Amd'nin sitesinden indirip kurun.
  • gokhanoflaz kullanıcısına yanıt
    Ucuz atlatmışsın yinede cizgi cizgiliğini göstermiş
  • Selam,

Battlefield 4'te Mantle API'sini kullanabilmeniz için şu şartları yerine getirmelisiniz:

1.) AMD'nin yayınladığı Mantle destekli beta sürücüyü sisteminize kurun: 14.3 Beta

2.) Daha önce yapmadıysanız, Origin altında Battlefield 4'ü güncelleyin.

3.) Mantle, Battlefield 4'ün sadece 64-bit sürümünde kullanılabiliyor. Yine Origin altında, oyunun hangi sürümünü kullanmak istediğinizi seçebiliyorsunuz. 64-bit sürümü çalıştırdığınızdan emin olun.

4.) Oyuna girdikten sonra video ayarları bölümünde "Graphics API" kısmından "Mantle" seçeneğini seçmelisiniz.

• blackjackexit B kullanıcısına yanıt
    http://bitsum.com/about_cpu_core_parking.php surdan 64 bitlik indir
    Download ParkControl 64bit
    soldakini max sağdakini min yap apply de cekirdekler hiçbirzaman kapanmıcak..
    + 14.3 beta driverını indir tabi indirmeden önce iyice temizle eski sürücü kalıntılarını sorunun büyük ihtimal bunlardandır
    İmzamda 270x le aldığım fpsler gözüküyor sen kim bilir neler alırsın cok iyi kartın var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panmordeczka -- 3 Nisan 2014; 0:27:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: blackjackexit

pass mark sonuçları karşılaştırması

cpu mark benim skorum:9126 sitedeki:9050
    3de mark :6223 sitedeki r9 290 düz :6357

pasmark genel puanım ise :2739,9

ne diyorsunuz arkadaşlar başka test ne yapabilirm ?

Evet, kartin olmasi gerektigi gibi performans sergiliyor demek ki.
    O halde geriye iki ihtimal kaliyor.
    1- Sorun bf4 optimizasyonunun senin kartin icin uygun olmamasinda. Yani senin karta sahip herkeste benzer sikintilar olmasi gerekiyor bu durumda.
    2- Sorun islemci ya da baska bir sey.

Biraz arastirinca soyle bir sey buldum, ilginc :http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-1899802/radeon-290-low-fps-bf4.html
    Ayni problemi baska bir insan daha yasamis. Best solution olarak secilen cozum de su : go into your bios and disable thermal throttling and stuff like that. I had the same problem with my radeon r9 290. and I didn't buy an extra cooler so I manually set the fan to 100% when playing games and battlefield runs flawlessly on ultra for me.

Yani BIOS'tan CPU icin thermal throttling'i disable etmek gerekiyor.

Ek olarak arkadaslarin bahsettigi unpark olayini deneyebilirsin.Acikcasi ben hic duymamistim bile, Hic AMD sistem kurmadim isinma problemi sebebiyle.

Bir de sana tavsiyem ve ricam, lutfen bu onerilen adimlarin hepsini ayni anda yapma. Tane tane ilerle ki hem gercek cozumun ne oldugunu anlayalim hem stabil sisteme zarar verme.

• quote:

+ 14.3 beta driverını indir tabi indirmeden önce iyice temizle eski sürücü kalıntılarını sorunun büyük ihtimal bunlardandır
    İmzamda 270x le aldığım fpsler gözüküyor sen kim bilir neler alırsın cok iyi kartın var

hemen deneyeceğim ayrıca mephalay arkadaşın dediklerinide yapıp buraya sonuç yazacağım teşekkür ederim inşallah olur

• quote:

vallahi hayran kaldım sizin aldığınız fps lere ya :)
    güzelce uninstall edip 14.3 betayı yükledim mantle ile açtım yinede 60 lara 55 lere düşüyor hocam bu nasıl iştir anlamadım gitti..

bir adam var i7 işlemci vs benim kartın aynısı ile min 98 fps max 150 lerle geziyor bendeki sorun nedir anlamadım gitti

Hocam arada bir düşmesi normal oyun sorunlu daha tam oturtamadılar hele shangaide tam kafayı yior..ortalama kac fps alıyorsunuz siz..
  • quote:

Hocam arada bir düşmesi normal oyun sorunlu daha tam oturtamadılar hele shangaide tam kafayı yior..ortalama kac fps alıyorsunuz siz..

hocam bir daha sildim tekrar yükledim makinayı baştan başlattım windows güç ayarlarına tekrardan baktım yüksek performans seçtim oyuna girip mantle ı seçip çıkıp tekrar girdim oyuna sanırım düzeldi..lancang dam de nadirende olsa 75 e düşüyor ortalama 83 99 arası geziyor bazen 125 lere vuruyor ama o performans devam etmiyor tabi..unpark olayınıda denedimde gözle görülür bir fark yapmadı bende..

gpu maks 70 derece gördü cpu ise 50 li derecelerdeydi..sizce nasıl ?

lakin dediğim videodaki arkadaş ciddi anlamda 100 altına düşmüyordu belki çok nadir..
    Bence fpsniz iyi büyük ihtimal videodaki işlemci extreme bişey mi oc yapma şansınız varsa 4.6 felan deneyin aklıma başka bişe gelmiyor ve fpsleriniz gayet iyi geliyor bana.
    Görev yöneticisi >performans> Kaynak izleyici>Cpu kısmında sağ tarafa bakın beklemede yazan cekirdek varmı boştayken eğer yoksa unpark olmuştur..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panmordeczka -- 3 Nisan 2014; 3:03:18 >
  • quote:

Bence fpsniz iyi büyük ihtimal videodaki işlemci extreme bişey mi oc yapma şansınız varsa 4.6 felan deneyin aklıma başka bişe gelmiyor ve fpsleriniz gayet iyi geliyor bana.
    Görev yöneticisi >performans> Kaynak izleyici>Cpu kısmında sağ tarafa bakın beklemede yazan cekirdek varmı boştayken eğer yoksa unpark olmuştur..

Şimdilik bu kadarı kâfi hocam oc konusunda deneyimsizim..yarın indirdiğim crysis 3 assasins creed 3 ve blackflag oyunlarına da bakıp karşılaştırma yapacağım ona göre performansım hakkında karar vereceğim yardımlarınız için teşekkür ederim saolun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Editledim mesajı hocam bi bakın unpark olmuş mu.
    Oc konusunda yardımcı olurum soğutucunuz varsa aynı anakart ve işlemciyi kullanıyoruz..
  • quote:

Editledim mesajı hocam bi bakın unpark olmuş mu.

Yarın bakacağım hocam malum askeri personelim sabah mesaim var yarın dönüş yapacağım size :)

• Benzer bir durumla karsilasmistim bende. (Intel de). Sistem bf3 u haylu hayli karsilamasina ragmen surekli donuyor veya atiyordu. Islemci sogutucusunu degistirdim. Iyi bir islemci sogutucusu aldim. Sorun cozuldu.

• quote:

Orijinalden alıntı: curukcul

Benzer bir durumla karsilasmistim bende. (Intel de). Sistem bf3 u haylu hayli karsilamasina ragmen surekli donuyor veya atiyordu. Islemci sogutucusunu degistirdim. Iyi bir islemci sogutucusu aldim. Sorun cozuldu.

Hocam seidon 120m sıvı soğutma var ve oyunlarda cpu 50 lerde geziyor yük altında iyi bir değer değil mi

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.