Şimdi Ara

GAMER KASA DİZDİM AMA SORUNLAR VAR (R9 290 TRİ-X OC)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
0
Favori
1.899
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar geçen hafta vatana bilgisayardan bir sistem dizdim özellikler aşağıda size sorularım olacak..

gigabyte 990 fx ud3 anakart
    sapphire r9 290 tri-x oc
    4x2 gskill ripjaws 1866 mhz ram
    amd fx x8 8350 4.0 ghz işlemci
    seidon 120m sıvı soğutma
    haf 912 80+ plus 750 watt cooler master kasa..

g103 g500s klavye mouse ve asus 1ms tepkmeli 23.6 inç monitör(şu an tam kodunu hatırlayamadım)

sorularıma gelecek olursak...

1.)bf4 ve crysis 3 de ani fps düşmeleri oluyor acaba işlemcim darboğaz yapıyor olabilir mi ?testlerde baktığımda benim ekran kartı hiç 70 in altına düşmüyor neredeyse tüm oyunlarda 1080 p de.. ekran kartının trixx programına girip multi gpu diye bir seçenek vardı onu kaldırdım performans hissedilir derecede arttı..mesela aynı sahnede ultra ayarlarda belli bir açıya baktığımda 30 küsürlere düşen fps 40 küsürlere çıktı buda bir artı tabii..

2.)ekran kartımı tam performans kullanmıyor olabilirmiyim acaba..bu trixx prog. ve biosda işlemci de bazı yerleri aktif ederek yada kapatarak fps artışı sağlayabilirmiyim? pek bilgim yok bu konularda arkadaşlar özür dilerim..

3.)geçen bu forumda 270x ile bir arkadaş bf4 de mantle ile 70 fps in altına düşmüyorum oc de yapmadım demişti 1080 p ayarlarda..peki ben neden sizce böyle saçma performans alıyorum kartımda sıkıntımı var?
    driverlarım güncel bir ara mantle için beta driveri yükledim ama mantle seçeneği çıkmadı ve kastı bende şu anki en güncel whql driver yükledim min 41 max 140 a kadar çıkıyor..

4.)mantle ı neden açamıyorum ?

çok soru sordum özür dilerim arkadaşlar bu siteyide 3 senedir takip ediyorum hep bu forumu okuyarak dizdim sistemimi yinede beceremediğimi hissediyorum bu işi yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blackjackexit -- 2 Nisan 2014; 22:56:26 >

• ozur dilemenize ne gerek burasi paylasim yeri oncelikle.sorun donanimsal mi yazimsalmi onu tespit edin driver lari guzelce temizleyip beta degil stabil surumleri yukleyip deneyin tekrar Hatta.mumkunse sil bastan temiz.w8 kurun oyunlar d dedir zaten baktiniz formattan sonra.hic gelisme.yok ekran kartini benzer baska.bir bilgisayarda deneyip servise yollarsiniz once.sorunun kaynagini tespit edelim dedigim gibi bazen sadece.eksik yanlis bozuk driverlar olabiliyor
  • 1-İşlemcinizin darboğaz yapması mümkün değil tek gpulu sistemlerde fx 8350nin besleyemeyeceği kart olmadığını düşünüyorum.
    2-Oyunlarda gpu kullanımı ve cpu kullanımlarına bakmanızda fayda var bunu playclaw veya msi afterburner ile kontrol edebilirsiniz gpu kullanımınız %95 %99 arası gidip geliyorsa problem yok demektir bunlara ilaveten oyunların orijinal olup olmamasıda performansınızı etkileyecektir crysis 3 oyununuz orijinal değilse internette 1gblık bir patchi var onu kurduktan sonra tekrar değerlerinizi kontrol edin.
    3-r9 270x Toxic sahibim bf4'te ani fps düşüşleri bende yaşıyorum uzun uğraşlarım sonucu bu sorunun mantle'dan kaynaklandığını farkettim direct-x'e geçip oyunu yeniden başlatmanız durumunda bu problemleminizin çözüleceğini düşünüyorum.

*Ekran kartının driverini gelen cd ile mi kurdunuz yoksa amdnin kendi sitesinden son sürümünü mü indirdiniz?
    *Sistemini gayet güzel toplamışsın beceremediğini falan düşünme

• quote:

Orijinalden alıntı: Shalesh

ozur dilemenize ne gerek burasi paylasim yeri oncelikle.sorun donanimsal mi yazimsalmi onu tespit edin driver lari guzelce temizleyip beta degil stabil surumleri yukleyip deneyin tekrar Hatta.mumkunse sil bastan temiz.w8 kurun oyunlar d dedir zaten baktiniz formattan sonra.hic gelisme.yok ekran kartini benzer baska.bir bilgisayarda deneyip servise yollarsiniz once.sorunun kaynagini tespit edelim dedigim gibi bazen sadece.eksik yanlis bozuk driverlar olabiliyor

3-4 kere ekran kartı driverlarını güncelledim sildim bir daha yükledim tekrar tekrar oyuna girip ayar yaptım olmadı..win8.1 single language var orijinal..daha 1 hafta olmadı yükleneli..anakartımı da güncelleyeceğim şimdi win 8 ide eğer varsa ama biosa karışmayacağım eğer güncel değilse çünkü bilmiyorum teşekkür ederim..
    3-4 kere ekran kartı driverlarını güncelledim sildim bir daha yükledim tekrar tekrar oyuna girip ayar yaptım olmadı..win8.1 single language var orijinal..daha 1 hafta olmadı yükleneli..anakartımı da güncelleyeceğim şimdi win 8 ide eğer varsa ama biosa karışmayacağım eğer güncel değilse çünkü bilmiyorum teşekkür ederim..

• quote:

Orijinalden alıntı: blackjackexit

quote:

ozur dilemenize ne gerek burasi paylasim yeri oncelikle.sorun donanimsal mi yazimsalmi onu tespit edin driver lari guzelce temizleyip beta degil stabil surumleri yukleyip deneyin tekrar Hatta.mumkunse sil bastan temiz.w8 kurun oyunlar d dedir zaten baktiniz formattan sonra.hic gelisme.yok ekran kartini benzer baska.bir bilgisayarda deneyip servise yollarsiniz once.sorunun kaynagini tespit edelim dedigim gibi bazen sadece.eksik yanlis bozuk driverlar olabiliyor

Alıntıları Göster
    sorun ana kartta yatıyor gibi geldi bana. anakartın özelliklerini inceler iken PCI-E 2.0 destekledini gördüm. ekran kartınız PCI-E 3 destekliyor.

PCI-E2 PCI-E3 e göre ekran kartlarına hız ve veriyolu olarak baya darboğaz oluşturuyor.

eğer mümkün ise ekran kartını PCI-E 3 ü destekleyen bir anakart üstünde dener iseniz o zaman sorunun nerede olduğunu anlayabiliriz.

• mantle beta sonucta ve sizin cok iyi bir kartiniz var. ihtiyaciniz yok stabil surum druver.yukleyip directx.deneyin arkadasin dedigi gibi olmuyorsa karti baska.bir.sistemde.veya sisteme.baska kart takarak sorunlu parca ekran kartimi emin olun birde belki sorun bf de de olabilir benchmark yazilimlari ve baska oyunlar deneyin dunyada 8350+290 kullanam yuzlerce.insam vardir.puanlari karsilastirin eger puan benzer.olursa sorunu oyunda arayin hatirlarsiniz ilk ciktiginda 6300 kullanicilari 9-8 fps.de. oynuyordu
  • quote:

Orijinalden alıntı: maxhacker

sorun ana kartta yatıyor gibi geldi bana. anakartın özelliklerini inceler iken PCI-E 2.0 destekledini gördüm. ekran kartınız PCI-E 3 destekliyor.

PCI-E2 PCI-E3 e göre ekran kartlarına hız ve veriyolu olarak baya darboğaz oluşturuyor.

eğer mümkün ise ekran kartını PCI-E 3 ü destekleyen bir anakart üstünde dener iseniz o zaman sorunun nerede olduğunu anlayabiliriz.

Alıntıları Göster
    Dostum şimdi sen böyle şeyler diyince üzüldüm eminim ki bir hevesle topladın ve olmadı ama pes etmek yok hemen

Gerekirse tüm kasanı sök tertemiz bir şekilde yeniden tak tüm parçaların herşeyin yerli yerine tam oturduğuna emin ol.

Format at tekrardan güncel sürücüleri yükle tüm test programların ile sömür parçaları yük altında yük altında değilken incele forumda bizler ile paylaş bilgili kişiler yorumlasınlar.

Eğer gene olumsuzsa al o parçaları arıza her neredeyse aldığın yere götür gözlerinin içine sok.

• maxhacker M kullanıcısına yanıt
    pci 3 geriye.donuk uyumlu.zaten usb gibi bir.sorun olucagini zannetmiyorum
    http://www.pugetsystems.com/labs/articles/Impact-of-PCI-E-Speed-on-Gaming-Performance-518/
    mesut cevik ten duymustum sanirim pci x2 nin 5birimlil hizi zaten tam olarak kullanilamiyor.pcix3.un 8birimlik hizina.gerek yok diye sata gibi
    sizin gorusunuz.nedir.hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: akke4323

1-İşlemcinizin darboğaz yapması mümkün değil tek gpulu sistemlerde fx 8350nin besleyemeyeceği kart olmadığını düşünüyorum.
    2-Oyunlarda gpu kullanımı ve cpu kullanımlarına bakmanızda fayda var bunu playclaw veya msi afterburner ile kontrol edebilirsiniz gpu kullanımınız %95 %99 arası gidip geliyorsa problem yok demektir bunlara ilaveten oyunların orijinal olup olmamasıda performansınızı etkileyecektir crysis 3 oyununuz orijinal değilse internette 1gblık bir patchi var onu kurduktan sonra tekrar değerlerinizi kontrol edin.
    3-r9 270x Toxic sahibim bf4'te ani fps düşüşleri bende yaşıyorum uzun uğraşlarım sonucu bu sorunun mantle'dan kaynaklandığını farkettim direct-x'e geçip oyunu yeniden başlatmanız durumunda bu problemleminizin çözüleceğini düşünüyorum.

*Ekran kartının driverini gelen cd ile mi kurdunuz yoksa amdnin kendi sitesinden son sürümünü mü indirdiniz?
    *Sistemini gayet güzel toplamışsın beceremediğini falan düşünme

gpu kullanımıma şimdi baktım msi afterburner indirdim yüzde 5 e düştüğüde oluyor yüzde 99 olduğuda..son driverlar yüklü whql önce kendi cd sinden üzerine amd sitesinden son sürüm yükledim..

mantle zaten hiç açamadım..şimdi oynadığımda 40 lara kadar düşüyor fps hemde öyle çok fazla aksiyon olan sahnede değil mesela koşuyorsun karşına 1 adam çıkıyor bunda yani..

diğer arkadaşım pci 3.0 demiş..ben burada okuduğmda pci Express 3.0 ile 2.0 arasında yüzde 1-2 fark var demişlerdi ona güvendim..
    hem yüzde 10 bile fark olsa r9 270x li arkadaş sadece mantle ile 75 in altına düşmüyorsa bende bir sıkıntı var demektir diye düşünüyorum..

gpu kullanımı dalgalı bir en üst bir en dip neredeyse.. neden olur ki bu ?

• quote:

Arkadaşlar geçen hafta vatana bilgisayardan bir sistem dizdim özellikler aşağıda size sorularım olacak..

sapphire r9 290 tri-x oc
    seidon 120m sıvı soğutma

g103 g500s klavye mouse ve asus 1ms tepkmeli 23.6 inç monitör(şu an tam kodunu hatırlayamadım)

1.)bf4 ve crysis 3 de ani fps düşmeleri oluyor acaba işlemcim darboğaz yapıyor olabilir mi ?testlerde baktığımda benim ekran kartı hiç 70 in altına düşmüyor neredeyse tüm oyunlarda 1080 p de.. ekran kartının trixx programına girip multi gpu diye bir seçenek vardı onu kaldırdım performans hissedilir derecede arttı..mesela aynı sahnede ultra ayarlarda belli bir açıya baktığımda 30 küsürlere düşen fps 40 küsürlere çıktı buda bir artı tabii..

2.)ekran kartımı tam performans kullanmıyor olabilirmiyim acaba..bu trixx prog. ve biosda işlemci de bazı yerleri aktif ederek yada kapatarak fps artışı sağlayabilirmiyim? pek bilgim yok bu konularda arkadaşlar özür dilerim..

3.)geçen bu forumda 270x ile bir arkadaş bf4 de mantle ile 70 fps in altına düşmüyorum oc de yapmadım demişti 1080 p ayarlarda..peki ben neden sizce böyle saçma performans alıyorum kartımda sıkıntımı var?
    driverlarım güncel bir ara mantle için beta driveri yükledim ama mantle seçeneği çıkmadı ve kastı bende şu anki en güncel whql driver yükledim min 41 max 140 a kadar çıkıyor..

çok soru sordum özür dilerim arkadaşlar bu siteyide 3 senedir takip ediyorum hep bu forumu okuyarak dizdim sistemimi yinede beceremediğimi hissediyorum bu işi yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler..

bende aynı karttan var senaryo modunda daha düşük fps alman normal fakat multide o kdar düşüş olmadı hiç en düşük yerlerde 58 gördüğüm oldu mantle falan yok tabi 13.12 sürücüsüyle test et derim gpu kullanımında oynamalar olabilir
    http://www.youtube.com/watch?v=TxTksNbQCSM bu sorundan yaşıyor olabilirsin bendeki işlemci farklı 4770k bu arada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi prototype1903 -- 2 Nisan 2014; 23:27:44 >

• quote:

http://www.pugetsystems.com/labs/articles/Impact-of-PCI-E-Speed-on-Gaming-Performance-518/
    mesut cevik ten duymustum sanirim pci x2 nin 5birimlil hizi zaten tam olarak kullanilamiyor.pcix3.un 8birimlik hizina.gerek yok diye sata gibi

www.pugetsystems.com daki teslere göre dedikleriniz mantıklı gözüküyor. o zaman geriye birkaç sorun kalıyor. ramlerin gecikmeleri fazla yada yazılımsal olarak bir sorun var ( işletim sistemi yaza arkada çalışan ve bilgisayarı yoran işlemler )

• quote:

Orijinalden alıntı: maxhacker

quote:

www.pugetsystems.com daki teslere göre dedikleriniz mantıklı gözüküyor. o zaman geriye birkaç sorun kalıyor. ramlerin gecikmeleri fazla yada yazılımsal olarak bir sorun var ( işletim sistemi yaza arkada çalışan ve bilgisayarı yoran işlemler )

Alıntıları Göster
    arkadaşlar bana sistemimi test etmem için gereken 3d mark vsvsvs tam bilmiyorum programların linklerini verebilirmisiniz ?
    trial dir sanırım ücretli değildir..herşeyi test edip sizlere ekran görüntüsü göstereceğim belki yorumlarınız yönlendirir beni?
    dediğim gibi gpu kullanımı bir 100 bir 19 29 vs oluyor dalgalı belki bundan

• quote:

Orijinalden alıntı: ulaulas

Kardesim baska insanlarin dediklerine inanip kendi kartinin kotu performans verdigini dusunme hemen.
    Oncelikle sunu yap:
    Buradan Passmark isimli benchmark programini indirip ekran kartini test et :https://www.passmark.com/download/pt_download.htm
    Test 10 dakika kadar surebilir.
    Sonrasinda sana yazilimin verdigi sonucu su linkteki ile karsilastir :http://www.videocardbenchmark.net/gpu.php?gpu=Radeon+R9+290
    Eger arada %10 ve ustu fark var ise ekran kartinda problem var demektir. Beklenen performansi vermiyor demektir.

Ayni seyi islemci icin de yapabilirsin ama islemci ile ilgili oldugunu sanmiyorum. Bu kart icin spesifik bilgim yok ama genelde AMD kartlar fazla enerji tuketme egilimindedirler. Maksimum guc icin PSU nun da bunu destekleyebiliyor olmasi gerekir. Belki yuk altinda performans dususu yasamanin sebebi ekran karti degil psu'dur.

Son olarak bir de stres testi deneyebilirsin ekran karti icin. O da genelde 10-15 dakika surer ama strese dayanamayacak olsa bilgisayar kapanirdi, performans dususu gormek aklima baska seyler getiriyor.

Karti nereden aldiniz ? Guvenilir bir yer mi ?

Edit: Ayni linki yanlislikla iki defa vermisim, kusura bakmayin. Duzelttim simdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mephalay -- 2 Nisan 2014; 23:38:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mephalay

Kardesim baska insanlarin dediklerine inanip kendi kartinin kotu performans verdigini dusunme hemen.
    Oncelikle sunu yap:
    Buradan Passmark isimli benchmark programini indirip ekran kartini test et :https://www.passmark.com/download/pt_download.htm
    Test 10 dakika kadar surebilir.
    Sonrasinda sana yazilimin verdigi sonucu su linkteki ile karsilastir :https://www.passmark.com/download/pt_download.htm
    Eger arada %10 ve ustu fark var ise ekran kartinda problem var demektir. Beklenen performansi vermiyor demektir.

Ayni seyi islemci icin de yapabilirsin ama islemci ile ilgili oldugunu sanmiyorum. Bu kart icin spesifik bilgim yok ama genelde AMD kartlar fazla enerji tuketme egilimindedirler. Maksimum guc icin PSU nun da bunu destekleyebiliyor olmasi gerekir. Belki yuk altinda performans dususu yasamanin sebebi ekran karti degil psu'dur.

Son olarak bir de stres testi deneyebilirsin ekran karti icin. O da genelde 10-15 dakika surer ama strese dayanamayacak olsa bilgisayar kapanirdi, performans dususu gormek aklima baska seyler getiriyor.

Karti nereden aldiniz ? Guvenilir bir yer mi ?

vatan bilgisayarda dizdirdim tüm sistemi..dediğinizi hemen yapacağım

• blackjackexit B kullanıcısına yanıt
    en son beta driverını indir kur bf4 de mantle ac bakalım..
    http://support.amd.com/en-us/download/desktop?os=Windows+7+-+64
    şurda alttaki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Panmordeczka -- 2 Nisan 2014; 23:39:40 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: prototype1903

bende aynı karttan var senaryo modunda daha düşük fps alman normal fakat multide o kdar düşüş olmadı hiç en düşük yerlerde 58 gördüğüm oldu mantle falan yok tabi 13.12 sürücüsüyle test et derim gpu kullanımında oynamalar olabilir
    http://www.youtube.com/watch?v=TxTksNbQCSM bu sorundan yaşıyor olabilirsin bendeki işlemci farklı 4770k bu arada

senaryo modu da benzer performans sergiliyor benim 40 a düşüyorum dediğim multi zaten ve oyunum orginal herşeyi güncel..mantle henüz hiç açamadım zaten..biliyorumki bu sistem bf4 ü ultrada 85 lerde oynatabilir multide hadi düştü diyelim 75 olur..

• quote:

Orijinalden alıntı: prototype1903

quote:

Arkadaşlar geçen hafta vatana bilgisayardan bir sistem dizdim özellikler aşağıda size sorularım olacak..

sapphire r9 290 tri-x oc
    seidon 120m sıvı soğutma

Bende yaklaşık 3 ay kadar önce 8350 kullanıyordum. Memnun kalmadım sattım. Nedeni ise 8 çekirdeğin 4'ünü ihtiyaç olmadığı zaman kapatıyor. İhtiyaç anında aktif ediyor. Ama bu switchleme sırasında anlık donmalar ve fps düşüşleri oluyor. Ben 2 tane 760 kullanıyordum, Bf4 multide fps 100'lerden 20'lere düşüp tekrar 100'e çıkıyordu fakat bu fps düşüşü sırasında ölmek çok sinir bozuyor. Sırf bu yüzden oc ile sorunu çözerim diye custom sıvı soğutma kurdum, 4.9ghz'de kullanmama rağmen yine aynı sıkıntıyı çektim. Taki cpu unpark olayını keşfedene kadar. Youtube açık olsaydı linkini atardım ama bulamadım başka sitede. Bu unpark olayı 8 çekirdeğin her zaman aktif olmasını sağlıyor. Yani "park" olarak bekleyen 4 çekirdek diğer 4 çekirdek gibi "unpark" oluyor. Eğer araştıracaksan şunu söyliyim; unpark ile ilgili bir program var hiçbir işe yaramıyor, sakın deneme. Regedit üzerinden yapılan videoyu bulabilirsen kesinlikle yap. Büyük ihtimalle sorunun çözülecektir.

• blackjackexit B kullanıcısına yanıt
    http://www.youtube.com/watch?v=Nc_pXTkRefg burda Senaryo Buda Multihttp://www.youtube.com/watch?v=KE66cR8DOZo Bazı haritalarda değerler düşebilir multide
  • sistemin gercekten cok guzel. sorunlar yazilimsal gorunuyor.8350 de bazi arkadaslarda sorun yasamislardi forumda ve biosdan halletmislerdi cok degil 2-3 gun once.bence forumu biraz arastir...

gecmis olsun

(mobildeyim yaxim yanlisi cok k.b)
  • quote:

Orijinalden alıntı: gokhanoflaz

Bende yaklaşık 3 ay kadar önce 8350 kullanıyordum. Memnun kalmadım sattım. Nedeni ise 8 çekirdeğin 4'ünü ihtiyaç olmadığı zaman kapatıyor. İhtiyaç anında aktif ediyor. Ama bu switchleme sırasında anlık donmalar ve fps düşüşleri oluyor. Ben 2 tane 760 kullanıyordum, Bf4 multide fps 100'lerden 20'lere düşüp tekrar 100'e çıkıyordu fakat bu fps düşüşü sırasında ölmek çok sinir bozuyor. Sırf bu yüzden oc ile sorunu çözerim diye custom sıvı soğutma kurdum, 4.9ghz'de kullanmama rağmen yine aynı sıkıntıyı çektim. Taki cpu unpark olayını keşfedene kadar. Youtube açık olsaydı linkini atardım ama bulamadım başka sitede. Bu unpark olayı 8 çekirdeğin her zaman aktif olmasını sağlıyor. Yani "park" olarak bekleyen 4 çekirdek diğer 4 çekirdek gibi "unpark" oluyor. Eğer araştıracaksan şunu söyliyim; unpark ile ilgili bir program var hiçbir işe yaramıyor, sakın deneme. Regedit üzerinden yapılan videoyu bulabilirsen kesinlikle yap. Büyük ihtimalle sorunun çözülecektir.

Sorununu sen halledememişsin yazık olmuş satman parkcontrol programıyla cok rahat unpark yapılıyor 8 cekirde ne boşta ne oyunda hiç birzaman kapanmıyor.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.