Şimdi Ara

Gearbox Faulty

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
2.285
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Beyler araba sogukken calıstırdıgımda araba ısınana kadar 1 kereye mahsus bu hatayı verıyor. kontagı kapatıp acıyorum ve bır daha bu hatayı hıc vermıyor. vıtes gecıslerınde en ufak bır sıkıntı yok yokusta kaydırma yok vs vs... bır arkadasım sanzuman yagı degıstırıldıkten sonra kodlanmamıstır dedı. bende korkudan goturemıyorum servıse... cozumu nedır?

• Yapay Zekanın Yanıtı

Vites Kutusu Arızası: Ne Demek ve Nedenleri

Vites Kutusu Arızası Nedir?

Vites kutusu arızası, aracınızın vites değiştirmede zorlanmasına veya hiç vites değiştirememesine neden olan bir sorundur. Bu durum, manuel veya otomatik şanzımanlı araçlarda ortaya çıkabilir.

Vites Kutusu Arızasının Yaygın Nedenleri

• Yağ Sızıntısı: Vites kutusundaki yağ seviyesi düşükse veya sızıntı varsa, dişliler düzgün şekilde yağlanmaz ve hasar görebilir.
    • Aşırı Isınma: Vites kutusu fazla ısındığında, yağın viskozitesi azalır ve dişlileri etkili bir şekilde yağlayamaz.
    • Dişli Aşınması: Dişliler zamanla aşınır ve bu da kaymaya veya vites değiştirme sorunlarına neden olabilir.
    • Kavrama Sorunları: Otomatik şanzımanlarda, yıpranmış veya hasarlı kavramalar vites değiştirmeyi engelleyebilir.
    • Elektriksel Sorunlar: Otomatik şanzımanlarda, elektrikli bileşenlerdeki arızalar vites değiştirme sorunlarına yol açabilir.

Özel Araç Modellerinde Ortaya Çıkan Vites Kutusu Arızaları

Belirli araç modelleri, vites kutusu arızalarına karşı daha hassastır:

• Peugeot 308: Bu model, özellikle otomatik şanzımanlı modellerinde vites kutusu arızalarıyla bilinmektedir.
    • Citroen C4: Bu modelde de otomatik şanzımanlı modellerde vites kutusu arızaları yaygındır.

Vites Kutusu Arızası Belirtileri

• Vites değiştirmede zorluk veya gecikme
    • Viteslerin kayması veya atlaması
    • Şanzımandan gelen uğultu veya gürültü
    • Vites kolunun hareket etmede zorlanması
    • Aracın hareket etmiyor olması

Vites Kutusu Arızası Nasıl Onarılır?

Vites kutusu arızası onarımı, sorunun ciddiyetine bağlı olarak değişir. Küçük sızıntılar veya aşınmalar sıvı değişimi veya parça değişimi ile onarılabilirken, daha ciddi arızalar vites kutusunun komple değiştirilmesini gerektirebilir.

Vites kutusu arızası belirtileri fark ederseniz, aracınızı en kısa sürede yetkili bir servise götürmeniz önerilir. Erken teşhis ve onarım, daha ciddi hasarları ve masraflı onarımları önlemeye yardımcı olacaktır.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Kesin bir yerlere hata atiyordur anlayan bir usta ile hata koduna baktirin ve mumkunse not alip internette aratin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aLLyC

Kesin bir yerlere hata atiyordur anlayan bir usta ile hata koduna baktirin ve mumkunse not alip internette aratin.

10 günden beri hiç hata almıyorum. anlamadım ne iştir.
  • Bir temassizlik ya da birşeyler islamis kurumuş olabilir :) kendi kendini tamir eden araç sahibi olmakta başka :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benzin kullandığımda kesiliyor. LPG kullanmaya başladığımda araba şaşırıyor. Devrelerde mi sorun var acaba. Gerçi uzun zamandan beri hata almıyorum. Onun için de gidip baktırmadım :D
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.