Şimdi Ara

Görücü usülü tanışmak?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
3.563
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Size İyi ve kötü yanları nelerdir? Bu şekilde tanışan oldu mu hiç ? Dün böyle bi konu vardı ama trollerden nasibini aldığı için hortlatmadım.
    Şimdi olay şu şekilde yaş 25 askerlik yaptık iş güç var evlenmeye niyetimde var ama sokakta kafede denk getirecek imkanımda yok. Arkadaş çevremde sürekli seni şunla tanıştıralım tam sana ve ailene uygun vb muhabbetler yapmaya başladı. Hatta 2 3 hafta sonra birisiyle görüşeceğim. Sizin yorumlarınız düşünceleriniz yada öngörüleriniz nelerdir ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Görücü Usulü Biriyle Tanışmak

Görücü usulü tanışma, iki ailenin evlilik için uygun adayları tanıştırması uygulamasıdır. Bu uygulama, genellikle evlilik yaşına gelmiş ve hayat arkadaşı arayan kişiler için aileler tarafından tercih edilir.

Görücü usulü tanışma süreci, genellikle şu adımları içerir:

• Ailelerin Tanışması: Aileler birbirleriyle tanışır ve adaylar hakkında bilgi alışverişinde bulunur.
    • Görücü Mesajlaşma: Adaylar, ailelerinin aracılığıyla mesajlaşarak birbirlerini tanımaya başlar.
    • Görücü Usulü İlk Mesaj: İlk mesaj, genellikle aileler tarafından gönderilir ve adayların temel bilgileri, beklentileri ve uyumlulukları hakkında bilgi içerir.
    • Görücü Usulü Birini Tanışma: Adaylar uygun bir zamanda ve yerde buluşarak birbirleriyle tanışır. Bu buluşma genellikle ailelerin gözetiminde gerçekleşir.

Görücü usulü tanışmanın avantajları arasında, güvenilir aile ortamları aracılığıyla tanışma fırsatı, ailelerin destekleyici olması ve potansiyel eşler hakkında önceden bilgi edinme imkanı yer alır.

Ancak bazı kişiler, görücü usulü tanışmanın bireysel tercihlerin göz ardı edildiği ve duygusal bağ kurma fırsatının daha az olduğu yönünde endişeler taşır. Bu nedenle, görücü usulü tanışmayı düşünenlerin, beklentilerini ve sınırlarını açıkça ifade etmeleri ve kendi tercihlerini de göz önünde bulundurmaları önemlidir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Görüşme şekline göre değişir bence.Arkadaş ortamında arkadaşların seni tesadüfen görüştürür orda tanışırsın sonra hoşlanırsan muhabbet ilerler falan bu zaten normal bi süreçtir ve güzeldir de.
    Ama özellikle direk birbirinizi evlenme ve ya sevgili olma niyetiyle görüştürünce bence işin tadı kaçıyor.Karşındakine ister istemez eş adayı olur mu olmaz mı gözüyle bakıyosun yani demek istediğim gözünde bi perde oluyo karşı tarafı tanımaktan ziyade direk eş olur mu olmaz mı olarak bakıyosun.

Arkadaşların tanıştıracaksa bence bundan senin haberin olmamalı illa olacaksa karşı taraftaki kadının haberi olmasın ki sen hoşlanırsan tavlamak için biraz çaba sarfedersin daha değerli olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jessive -- 1 Kasım 2017; 11:40:41 >
  • hocam tamamen kumar gibi birşey, neden mi?

Görücü usülü tanışmalarda karşı tarafı tanıma zamanı çok kısıtlı,aileler bildiği için hemen yüzük takalım ehe ehe muhabbetleri dönüyor. şansın yaver giderse 1-2 ay görüşürsün, dışarda görüşmek zaten büyük lütuf. tam tanımadığın bir insanla evlenmek ne kadar doğru emin değilim. görücü usulüyle evlenip mutlu olan var mı var. bu tamamen senin beklentilerinle alakalı bir durum.

asıl önemli konu 25 yaşında ne evliliği. gez toz hayatını yaşa.
  • Jessive kullanıcısına yanıt
    Hocam haklısınız şöyle ifade edeyim arkadaşlarım hem beni hem de kızı tanıdıkları için siz birbirinize uyarsınız aile yapılarınız da aynı falan dediler. İlk olarak kızın en yakın arkadaşı ile buluşacağız ona göre bi yol belirleyeceğiz. Bu aracı kızın dediğine göre kız önümüzdeki 1 sene içerisinde evlenmeyi düşünüyor hem yaşı geldiği için hem de doğuya tahin olmadan hayatıhı kurmak için. Bu yüzden kızın haberi az çok vardır benden

• Aşk, sevgi olmadan evlenmeyin. Bunlar olmadan o anne babanın çocukları hiç iyi bir aile ortamında yetişmiyor. Ufukları dar, vicdanları kıt, merhametten ve empatiden uzak oluyor bu çocukların birçoğu.

• quote:

Orijinalden alıntı: algorist2

Hocam haklısınız şöyle ifade edeyim arkadaşlarım hem beni hem de kızı tanıdıkları için siz birbirinize uyarsınız aile yapılarınız da aynı falan dediler. İlk olarak kızın en yakın arkadaşı ile buluşacağız ona göre bi yol belirleyeceğiz. Bu aracı kızın dediğine göre kız önümüzdeki 1 sene içerisinde evlenmeyi düşünüyor hem yaşı geldiği için hem de doğuya tahin olmadan hayatıhı kurmak için. Bu yüzden kızın haberi az çok vardır benden

Hocam şöyle bi sorun var; evlenmek için evlenilmez. Yani karşı taraf biraz sebepleri olduğu için evlenmek istiyor sanırım.Tabi hoşlanmadığı biriyle evlenecek değil ama yinede bu tarz sebeplerden dolayı evlilik düşünmek doğru değil ilerisi için sıkıntı oluşturur.Özetle yapay bi süreç olur bu şekilde.
    Bence en doğrusu iki insan birbirini tanır sevmeye başlar ondan sonra seviyoruz zaten neden hayatlarımızı birleştirmeyelim ki der ve evlenir.

• bjkamil kullanıcısına yanıt
    Hocam yeteri kadar gezdim tozdum artık hiçbişeyden keyif almıyorum geçen sene çalıştığımız bir firma bedava ukrayna tatili verdi ona bile gitmedim düşünün artık ben sadece hayatımı kurmak istiyorum. Mutluluk konusuna gelince 30senelik çiftler bile boşanıyor. Arkadaşlarım tanıştırdı diye kesin mutlu olurum veya mutsuz olurum diye de düşünmüyorum. Sadece ikimizi de tanıdıklarından bir bildikleri vardır diye düşünüyorum ama ileride veya ilk buluşmasa karşıma ne gibi sorunlar çıkar onu kestiremiyorum

• Görücü usülü kader kısmet hocam.Biraz sansa bağlı iyi de çıkabilir kötü de . Şans vermekten zarar gelmez bence fakat ben mantık evliliğinden yanayım
  • Aşktan ziyade bende işin mantık kısmıyla alakalıyım bu aralar. Eski sevgilim çok güzeldi ama anne olacak kapasitesi ve olgunluğu yoktu artık kriterlerimin başında 35 yaşına gelince çocuğuma nasıl bakar sorusu yatıyor. Kadınların güzelliği doğum yapınca ve 35i geçince gidiyor malumunuz bu yüzden sadakat, güven ve iletişim önemli hal alıyor

• Jessive kullanıcısına yanıt
    Bu dediğinize kısmen katılmıyorum hocam çünkü bende bazı sebeplere dayalı olarak evlenmek istiyorum. Tabiki görüşüp hemen evlenmek gibi niyetimde yok tanımak tanışmak çok önemli. Sadece doğru kişi olabilir mi diye denemek istiyorum :)

• algorist2 A kullanıcısına yanıt
    Erkeklerde aynı bence tip vs cok bir önem taşımıyor. Malesef olgun olan bir erkek de pek yok.Etrafa bakıyorum hiçbiri yaşının insanı değil.Adam kaç yaşına gelmiş evlilik üzerine dahi konuşabileceğin biri değil ki bir de evlenmeyi düşünesin.Daha ileri yaşlarda sanırım olgunluğu kazanıyorlar 30+ diye düşünüyorum tabi bu da herkes için geçerli değil.
  • algorist2 A kullanıcısına yanıt
    Tabii ki tanış görüş ama ilk karşılaşmada direk evlenilir mi evlenilmezmi gözüyle bakma bence.Yani en azından doğal süreç gibi olursa sonrasında hoşlanırsanız zaten evlenmeye doğru ilerlersiniz.Yukarıda da bi arkadaş demiş görücü usulunda iş aceleye geliyo sonra hemen söz yapıyolar falan, o duruma gelmesinde acele etmeyin bence. Tabi yine de kısmet nerde ne olacağı belli olmuyo
  • Kardeşim sana tek tavsiyem iyice tanı ailelerden biribirinizi tanımanız için süre isteyin. Tanımadan acele yüzük altın alıp verirseniz emin ol zararlı çıkarsınız ben dustum o hataya başkaları iyi dedi inandik. Kız kaşar cikti postaladim simdi borç ödüyorum. Valla sonra söyledi dersin ortalık çok kötü aman deyim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İyi tarafı günümüz gençliğinin burun kıvırmasına karşılık istatistiklere göre boşanma oranı en az evlenme şeklidir

Kötü tarafı ise günümüz gençliği bizim nesil kadar sabırlı ve hoşgörülü olmadığı için boşanmak için kapının gıcırdaması bile yeterlidir.

Evliliğe genel olarak yumurta küfesi değil ya lan, atarım sırtından olur biter mantığında bakıldığı için de görücü usulü yada flört dönemi sonrası evlilikler arasında da pek bir fark kalmamıştır.

Her şeye rağmen yine de geleneksel aile yapısı içinde yetişmiş ve şartlanmış kızlar ile evlenmek uzun ömürlü evliliklerde hala geçer akçedir bana göre

Bu tip kızlar eşlerine ve yuvalarına daha fazla sahip çıkar. Erkek ağır bir şerefsizlik yapmadığı sürece de kolay kolay boşanmazlar

Her iki tarafta evlilikte sevmenin ve sahip çıkmanın bir mecburiyet olduğunu kabul edip affedilecek ufak tefek hataları da tolere edebilirlerse sevgi zaman içinde ölümsüz bir aşka bile dönüşebilir

Ben 32 yıldır evliyim mesela. Ben istanbul doğumluyum eşim köy kızı. Ben önlisans mezunuyum eşimin ilk okul diploması bile yok. Yani sizin deyiminizle aramızdaki sosyal, kültürel ve inanç olarak büyük uçurumlar var

Buna karşılık bin defa gelsem şu dünyaya benimle yeniden evlenmesi için ille de birilerinin görücü olmasını beklemezdim

Bu uzun ve can sıkıcı yazının sana düşen kısa hissesi senin evlilikten ne beklediğin çok önemlidir.

Son olarak sana diyeceğim evlenirken kalbini değil mantığını çalıştır. Çünkü bugün kerem ile aslı, leyla ile mecnun hala bir destansa evlenemedikleri içindir.

• Sadece görücü usulü değil her evlilik bir yerde kader kısmettir

Üç sene flört edip daha iki ay geçmeden boşanan çiftlerin sayısı ciddi anlamda çoktur

Bana göre dört duvar arasında yaşamınızı birleştirdiğiniz an insanların asıl yüzü ortaya çıkar

Nişanlılık döneminde kıza yazılmak için klasik müzik dinleyen elemanın evlenince bir anda müslüm babaya dönmesi az görülen bir vaka değildir
  • emekli65 kullanıcısına yanıt
    Hocam güzel demişsin fakat bu dönemde kız kadar ailesi de önemli. Kızlari verdikten sonra kızına senin yerin kocanın yani diyeceklerine en ufak sorunda bırak gel diyorlar kızda bu desteği alınca rahatça boşaniyor. Ama aile kabul etmese biliyor ortada kalacağını istese de boşanamaz. Bu yüzden kızın ailede sözünü geçiren bir adam lazım öyle iskele babaları ile olmaz bu işte.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İstemeye gideceğin kızın ailesinin önemli olduğu bir gerçek

Burada zengin yada fakir olmasından değil karakterinin kimler tarafından nasıl şartlandığı önemlidir

Buraya kadar doğrusun

Yukarıda da bahsettiğim gibi evlilik ufak tefek hataları karşılıklı anlayış içinde affedebilmek demektir

Burada önemli olan affedilecek hatalar olmasıdır.

Evliliklerde erkek baskın karakter olduğu için yapacağı her hatayı kendine hak gördüğü için biter çoğu evlilikler

Kendi adıma kızım olsaydı " kocandır yavrum.. döver de sever de " diyemezdim açıkçası

Bugün hiç bir ailede en ufak bir sorunda gel yavrum demez... Sorunu çözmenin yoluna gider
    Yeter ki erkek samimi ve düzgün karakterli olsun

Bir erkek zamparalık yapıyor, ailesin geçimi için harcayacağı parayı har vurup harman savuruyorsa
    Bir erkek sosyal yaşamındaki başarısızlıkların faturasını şiddet uygulayarak eşinden çıkarıyorsa o kız geri çağrılır

Bütün bunca rezilliği yapmasına rağmen dön kızım o senin kocandır diyen varsa da bence onlar da ağır şerefsizdir

Unutma ki bir gün senin de kızın olursa evlendirir savarım başımdan demeyeceksin.
    Ben derim kardeşim diyorsan da sakın elin kızının başını yakıp da evlenmeyeceksin

• Hocam ailelerin haberi yok şuan sadece arkadaşlar aracılığı ile görüşeceğiz en az 3 4 ay normal konusuruz olursa. Aceleci davranmak istemiyorum

• emekli65 kullanıcısına yanıt
    Çok haklısınız hocam. Zaten ben gelenekçi bi aileden geldiğim için arkadaşlarım kızı bana yakıştırmışlar. Allah göstermesin. Baktım yürümüyor direk boşarım ya kafasında bir ergen değilim. Cevabınız için teşekkürler

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.