Şimdi Ara

GÜNCELLENDİ: 3 Kırmızı Işık Problemi (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
353
Cevap
1
Favori
64.307
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaş bir şey söylemiş o beni kafama çok takıldı 480i ve 480p gibi crt tv kullananların bu 3 ışık hatasına yakalanma olasılığı daha düşük olduğu doğru olabilir.ben 1 yıldır xbox 360 kullanıyorum ve saatlerce açık bıraktığım oldu ama tv olarak 19' philips flat tv kullanıyorum sanırım 480i çözünürlük ve hiç bir hata yok ama hd ready ya da full hd kullananların daha sık oluyor gibi.ayrıca bir teori de benden.xbox 360 ı yatay kullanmak arkadaşın dediği gibi çok avantajlı bana kalırsa zorunlu olmadıkça dikey kullanmayın.
  • Codew i tebrik ediyorum yürekten, diken üstünde oynuyorum bende. Usb den yada güç ünitesinden taktığımız nyco, pelıcan gibi harici fanların da sanırım uzun vadede bir çözüm olmayacağı anlaşılıyor yazılanlardan. Zarar veriyorlarsa da kullanmayalım zaten.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Marmarali

Ben şimdi şunu düşünmeye başladım.

İyi bir sogutma sistemi yapabilmek için yerimiz ne yazıkki yok. Peki yer açmaya ne dersiniz. Dvd-rom içinden çıkarırsak yeteri kadar alan açılmış olacaktır. Sonrasında ise Gpu ve ramlerinin üzerine gelecek aktif bir sogutucu kullanırsak ve kasanın ust tarafınıda buna gore delikler açarsak ram ve gpu uzerindeki sogutma işlemini başarılı bir şekilde tamamlamış olabiliriz. Sıra cpu ya gelir... Sizce cpu sogutma blogu yeterlimidir? Degilse orayada aktif bir sogutucu ile bu ısınma problemi tamamen ordan kaladırabiliriz. Ama işte bazıları için Dvd-rom dışarıda kalması sorun yaratabilir? Benim için sorun olmayacaktır. Çünki bu cihazı uzun sureli kullanabilmek benim için cok daha onemli olacaktır. Sizce boyle bir çözüm garanti bir çözum olurmu? Birde hangi sogutucuları seçmeliyiz..(sogutuculardan hiç anlamam.)

Benim yaptıklarımı görseydiniz kafayı yerdiniz tamamen ,Makine kusursuz Fakat işçilik hatası özensizlikmi ne söliyim ,Benim uyguladıgım 1 jet7 + 12v thermalte kasa fanı + ekran kartı fanı taktım alet yine dayanamadı 1 gün oynadım hıc kapatmadan uyku uyumadım sorun olmuyor ama yine kapanıyor bir süre sonra ,ısıtınca sorun yok acılıyor fakat daha fazla dayanamadım(3 PAL ALDIM 1.taş gibi sattım,2si pert ŞİMDİ NTSC -U aldım ) ve yeni sisteme geçtim bende ,11.ay makine H-LG 78 model aldım bundada sorun olursa elimi ayağımı çekerim 360 dan cok sıkıntı verdi hala seviyorum aleti ama 4.makine olucak,1 tane yaptım sattım (topladım sıfır parca parca sorunsuz 2006 .3 .ay makıne ) ,2 tane bozuldu, Ben ne diyim artık siz düşünün Gpu ve southbridge te güçsüz noktalar var oralara Focuslanmalısınız ,İsterseniz buz dolabına koyun o lehimler güçsüzse Makineniz bugun değil yarın 3 kırmızıyı görücek,Mutlaka iyi bir işçilik ile Kuvvet vermeniz Şart artık makinenin altından girdim üstünden cıktım ,ram lere zalman soğutucu bile taktım...Başka bişey yazmama gerek yok ,artic 5 + soğutma sistemi gpu ve southbridge den sonrna yapılıcak işlemler akımlarınn hıc bırı bırbırıne uymuyor bunları esıtlemekte herkezın yapabılcegı bırsey diil ...saygılar yazınız cok guzel,Kimse yaşamaz İnşallah boyle sorunlar saglam ise makıneniz kesınlıkle calısan şeyi acıp kurcalamayın ,fan vs.... hıc gerek yok şansınıza kalmış artık 5 gün acık kalan arkadaşlarım var ve ıcersı alev gıbı yanıyor soba vs.. Yani ŞANS KISMET

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meroboy -- 18 Şubat 2007; 7:23:46 >

• quote:

Orjinalden alıntı: endem

vefalok ? Benim tanıdığım Vefa mıdır ? Bu yazı yazma işi zordur, tedirgin oldum.

Evet Mustafa Abi, Vefa adında birine rastlaman zaten zor, artı, bu alemde rastlaman daha zor, artı ukalalığımdan anlamışsındır.

xbox kullanıcısı olmamda senin çook büyük payın var biliyorsun. Ben aslında playstation u seviyorum, ki halen gönlüm ondan yanadır. Çünkü Amiga dan yıllar sonra bana zevkle oyun oynatan ilk alet playstationdur. Ve iki oyunu vardır ki, (MGS ve GT) karizmalarını yıllar geçse de, korkunç rakipler çıksa da, azcık bile sarsmamışlardır.

Gelgelelim, gerçeğe dönelim, uzuuuuun süre ps2 bekleyip de, Endem e gidip, Mustafa Abiyi dedinleyince, direkten döner gibi xbox almaya karar vermiştim. Ve almıştım o kara ve kaba kutuyu.

Aldım çünkü..: çok kısaca.....:

- ps2 nin lens sorunu vardı, o zaman hddsi yoktu
    - xbox un hdd si vardı ve Mustafa Abinin de dediği gibi, benim gibi -eskiler- için biçilmiş kaftandı. (yani, kurcalanaCak çok şeyi vardı)

Ve Gelmiştik aralık 2006 ya!
    Divx oynatan, hdd de oyunlar dolu olan, rss haber, multımedya, bazı imkanlarla ucretsiz live desteği,.. vs gibi guzel ve özel şeyleri olan xboxu SATTIM!

Yine aklımda eski gözağrım playstation vardı! Ve ps3 gerçekten de eşsiz özellikleriyle (cell, blueray, vs) SAĞLAM geliyor görunuyordu!
    Ama!!!! Ben yine o uyuz olduğum mıkrozofta mecbur kaldım. (tıpkı uyuz vındovsa -şimdilik- ??mecbur?? kaldığımız gibi)
    Hoş, sanki bunlar hayat nebat meselesi mi ki? ALT TARAFI OYUUN! İnanın gereğinden çok önem veriyor ve vakit harcıyoruz!
    Hani bir video vardı, herkes görmüştür, salak herifin biri, aldığı saatte, sokağa çıkıp, balyozla ps3 ü kırıyordu o ılk satış ve kuyruk gunlerınde.
    Salak, salak çünkü bu yaptığı sadece boş ve salakça bir gösteriydi. O gösteriyi, TUKETİM ÇILGINLIĞIMIZ veya TEKNOLOJIYE BAĞIMLILIĞIMIZA işaret eden bir protesto ile yapsaydı, o zaman bu salakça icraati bir işe bir amaca yaramış olurdu!

Şu an geldiğim noktada bile xbox360 var. sorunlar, korkular, arayışlar, paralar, 3 kırmızılar, çip beklentileri, hdtv, tüplü tv, forum, oyun bulmak, ... vs vs..

Sonuçta bir bilanço yaparsam, teknoloji geliştikçe stresim artıyor. xbox xbox360 dan daha rahattı... ps1 xboxdan daha çok zevk vermişti... Amiga ps1 den çook daha geniş bir ufka sahipti... c64 Amigadan daha mühim ve daha kraldı! ...bu liste üç taş oyununa kadar uzar..

Bu yaşıma kadar binlerce belki onbinlerce çeşit oyun oynadım. c64 de binlerce oyunum vardı, şimdi xbox360 da sadece 3 oyunum var. ve bütün -olumlu- yazılara rağmen ben xboxla oyun oynarken -acaba ne zaman bozulacak?- sorusunu kafamdan atamıyorum.

mıkrozoftun kullanıcılara yaptığı bu saygısızlık ve paragözluluk yuzunden bu noktadayız. ve belki de bu muameleyi hak ediyoruz.

ne sunarlarsa satın alıyoruz! hatta fanatiği olup, o marka için kavga ediyoruz.

ben sonuçta ne mi yapıyorum? haftada, 15 gunde bir açarsam xbox360 ı gears of war i bitirmeye çalışıyorum. :) ve arkadaşım gelirse de pes6 oynuyoruz. o kadar.... bunun için çok para vermişim tabi ki.. ve tabi ki bir de 3 kırmızı gibi dertler bekliyor.

• Estafurullah... Bizdeki yerin ayrıdır her zaman. Takma kafanı. ALLAH'ın izni ile çözeceğiz, olmadı 8 ay değil 2 seneye çıkaracaz 3 kırmızı belasını, aşağısı kurtarmaz. Bir yol her zaman vardır.

Sayın Admin. Bir kaç gün silmezseniz sevinirim, sonrasında zaten bayatlamış olacak bu cevap.
  • arkadaşlar,

güzel sözleriniz, yapıcı desteğiniz ve fikir/bilgi paylaşımınız için candan teşekkürler.
    çok yakında 3.bölüm ile devam ediyoruz.

saygılar.

quote:

Orjinalden alıntı: hell line

peki bunu microsoft ve mühendisleri nasıl akıl edemiyorlar onu anlamıyorum ben ... orda çalışanlar bizim ''uçuk'' diye tabir ettiğimiz zehir gibi kafaları çalışan adamlar ( heralde öledir ) bunları tasarlarken düşünülmedimi hiç... yoksa bu insan aklının ermeyeceği aptal bi tasarım stratejisimidir...

cevap konsolu ps3 ten önce çıkarıp sükse yapmak ise.. bence cevabı bu değil bukadar kolpa bi firma ve marka değil microsoft.. bile bile kim eksik veya bikaç ayrıntısı düşünülmemiş konsol çıkartırki...

bence söylediğiniz iki şey de doğru ve o şekilde gerçekleşti. yani MS'deki her grup sadece kendi tarafını düzgün ve yeterli dizayn etmeye çalıştı. birleştirdikten sonra iyi test etmediler çünkü vakit yoktu. 360, PS3'den önce çıkmalıydı ki satışta yol alsın, piyasada kendine yer etsin ve yerini sağlamlaştırsın. bana kalırsa bunu da başardılar ama yeterince test edilmemiş olmasının cezasını hep beraber çekiyoruz. test edip görmüş olsalar bile konsepti feda edip düzeltirler miydi bilemiyorum.

quote:

Orjinalden alıntı: darkd66

arkadaşlar ben xbox360 ımı şuanda cam bir sehpada kullanıyorum ve eskiden masa üstünde kullandığıma göre çok daha az ısınıyor. 2 saat oynadıktan sonra bile hala çok sıcak değil, masa üstünde 2 saat kullansam el değmez derecede sıcak oluyordu nerdeyse.

cam ısıyı tahtaya, suntaya mdf ye göre daha iyi iletiyor değilmi

doğru. her türlü soğutmaya ihtiyaç olan bu durumda (her ne kadar fazla olmasa da) cam sehpanın tahtaya göre pozitif etkisi olacaktır.

quote:

Orjinalden alıntı: Marmarali

İyi bir sogutma sistemi yapabilmek için yerimiz ne yazıkki yok. Peki yer açmaya ne dersiniz. Dvd-rom içinden çıkarırsak yeteri kadar alan açılmış olacaktır. Sonrasında ise Gpu ve ramlerinin üzerine gelecek aktif bir sogutucu kullanırsak ve kasanın ust tarafınıda buna gore delikler açarsak ram ve gpu uzerindeki sogutma işlemini başarılı bir şekilde tamamlamış olabiliriz. Sıra cpu ya gelir... Sizce cpu sogutma blogu yeterlimidir? Degilse orayada aktif bir sogutucu ile bu ısınma problemi tamamen ordan kaladırabiliriz. Ama işte bazıları için Dvd-rom dışarıda kalması sorun yaratabilir? Benim için sorun olmayacaktır. Çünki bu cihazı uzun sureli kullanabilmek benim için cok daha onemli olacaktır. Sizce boyle bir çözüm garanti bir çözum olurmu? Birde hangi sogutucuları seçmeliyiz..(sogutuculardan hiç anlamam.)

bu kesinlikle iyi, yeterli ve doğru bir çözüm olacaktır. ama yazının ileri bölümlerinde de değineceğim gibi, soğutma önleminin 3 kırmızı illeti makinaya bulaşmadan alınması gerekiyor. birçok kişinin görmediği bir problem için bu denli (doğru olmakla beraber) radikal adımları atacağını sanmıyorum, şahsi fikrim.

quote:

Orjinalden alıntı: meroboy

Benim yaptıklarımı görseydiniz kafayı yerdiniz tamamen ,Makine kusursuz Fakat işçilik hatası özensizlikmi ne söliyim ,Benim uyguladıgım 1 jet7 + 12v thermalte kasa fanı + ekran kartı fanı taktım alet yine dayanamadı 1 gün oynadım hıc kapatmadan uyku uyumadım sorun olmuyor ama yine kapanıyor bir süre sonra ,ısıtınca sorun yok acılıyor fakat daha fazla dayanamadım(3 PAL ALDIM 1.taş gibi sattım,2si pert ŞİMDİ NTSC -U aldım ) ve yeni sisteme geçtim bende ,11.ay makine H-LG 78 model aldım bundada sorun olursa elimi ayağımı çekerim 360 dan cok sıkıntı verdi hala seviyorum aleti ama 4.makine olucak,1 tane yaptım sattım (topladım sıfır parca parca sorunsuz 2006 .3 .ay makıne ) ,2 tane bozuldu, Ben ne diyim artık siz düşünün Gpu ve southbridge te güçsüz noktalar var oralara Focuslanmalısınız ,İsterseniz buz dolabına koyun o lehimler güçsüzse Makineniz bugun değil yarın 3 kırmızıyı görücek,Mutlaka iyi bir işçilik ile Kuvvet vermeniz Şart artık makinenin altından girdim üstünden cıktım ,ram lere zalman soğutucu bile taktım...Başka bişey yazmama gerek yok ,artic 5 + soğutma sistemi gpu ve southbridge den sonrna yapılıcak işlemler akımlarınn hıc bırı bırbırıne uymuyor bunları esıtlemekte herkezın yapabılcegı bırsey diil ...saygılar yazınız cok guzel,Kimse yaşamaz İnşallah boyle sorunlar saglam ise makıneniz kesınlıkle calısan şeyi acıp kurcalamayın ,fan vs.... hıc gerek yok şansınıza kalmış artık 5 gün acık kalan arkadaşlarım var ve ıcersı alev gıbı yanıyor soba vs.. Yani ŞANS KISMET

takdir edilesi bir çaba gerçekten. zayıf noktalar konusunda da dediklerinize katılıyorum. acaba çalışmalarınızı daha detaylı anlatabilir misiniz ?.

quote:

Orjinalden alıntı: endem
    Takma kafanı. ALLAH'ın izni ile çözeceğiz, olmadı 8 ay değil 2 seneye çıkaracaz 3 kırmızı belasını, aşağısı kurtarmaz. Bir yol her zaman vardır.

mustafa abi, inşallah diyorum ben de. yine de söylemek isterim ki 2 senede bir bakım gerekse, bence bu rahatlıkla bir çözüm olarak kabul edilebilir. sana ve bu konuda uğraşan herkese kolaylıklar diliyorum.

quote:

Orjinalden alıntı: AlpTéKiN

Hocam üste kesinlikle alacağım bu konuyu. Ama yazının tamamlanmasını beklesek daha iyi olur diye düşündüm. Ama şimdiden üst konu olsun diyorsanız, yapalım. Bu tip kaliteli yazılar pek sık yazılmıyor forumda

Bu arada bu konuyu inceleme altına aldım, gereksiz mesajları direk sileceğim. Kirlilik yapmasın.

çok teşekkür ederim, güzel sözleriniz için. umarım bu yazının bir çözüme ulaşmakta da bir faydası olur. saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi codew -- 18 Şubat 2007; 22:16:41 >

• ya arkadaki ikiz fanların teknik bilgilerini nerden alabiliriz kaç cfm hava üfler ve kaç dba ses üretir voltajını nasıl 8v yada 9v'a yükseltiyorsunuz ben ordaki kabloları kesip dışardan harici bi adaptöre bağlasam 12v yada bendeki sanırım 13.küsür volt ...ses önemli değilde sonuçta nyko kadar ötemezzzz inşallah ..ötersede bunlardan biriyle değiştiricem hangisini tavsiye edersiniz
     GÜNCELLENDİ: 3 Kırmızı Işık Problemi

ve board fan kablolarını kestim diye yani takılı değil diye sorun çıkarırmı anlarmı acaba net bi bilgisi olan arkadaşlar yardımm

• hayır çıkarmaz, işlem doğrudur. fan üzerinde devir hesaplaması ile ilgili bir devre yok. bu hesaplama sıcaklık ölçüsüne göre hesaplanıp ona göre egzos sistemine güç veriliyor.
  • iki yeni bölüm ile devam ediyoruz.
    saygılar.
  • Merhaba atik elektronikte yanılmıyorsam fatih bey yaptıgı kırmızı ısıklardan hıc bırı geri dönmemiş,bizede anlatbılırmı sorun nerdee ,ne yapıyorda makine birdaha sorun cıkarmıyor,ben böyle duydum ve kendısını buraya bekliyoruz inşallah birazda bizi aydınlatır...yanlışsam düzeltin saygılar...
  • Konuyu başından beri takip ediyorum fakat ancak yorum yazma zamanı bulabildim, öncelikle hazırlayan arkadaşın eline, bilgilerine sağlık. Forumda hala bu tür bilgilendirici ve teknik içerikli yazıları görebildiğimizi hissetmek güzel.

Devamını bekliyoruz. Bu ve bunun gibi makaleler sayesinde kullanıcı tam olarak sorunun kaynağını ve olası durumlarda ne yapılması gerektiğini anlayacak, 360 mimarisine uzak arkadaşlar da daha rahat bir şekilde sorunu idrak edeceklerdir.

Teşekkürler tekrar
  • tşk codew
  • playstation 3 leri microsft mühendislerinin eline vermek lazım. konsol nasıl tasarlanır görsünler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: darkd66

playstation 3 leri microsft mühendislerinin eline vermek lazım. konsol nasıl tasarlanır görsünler.

doğru sadece güzel soğutmuşlar konsolu gerisi balon.
  • diyosun yani
  • Teoriler hakkında cevaplarım şunlar:

(1) Evet HD oyunlar Dar ekrandır fakat NormalTV'de oyunlar 4:3'lük ekrana tam oturtulur menü Vs tamamen buna göre yerleşir.
    Bu yüzden Tomb Raider Legend'daki FPS düşmeleri Normal TV'de görülmüyor. Konsol Normal TV'de daha az zorlanıyor.

(2) Hayır işte bu doğru değil. Oyunlar kötü grafikli olabilir ama Xbox360'ı tam zorluyor olabilir. Bu tamamen oyunu yapanlara ve grafik motoruna bağlı birşey. Buda önemli olan nokta konsolu yıllar geçtikçe daha çok zorlamak değil. DAHA VERİMLİ KULLANMAYI ÖĞRENMEK.

Bu arada GPU'nun çok ısınması doğal çünki şu anda piyasada eşi benzeri olmayan bir GPU.
    Shader Model 3.5 desteğinin yanı sıra 10MB embed rami bulunuyor GPU ile bitişik bi şekilde.
    dvdrom sorununu benq-liteon-philips'in sessiz drive'ı ile çözeceklerine inanıyorum.

• codew hocam zaman harcamış oturmuş yazmışsın/yazıyorsun. Fazlasıylada anlaşılır dil ve düzgün bir üslüpla ellerine, kollarına sağlık

360'ın kırmızı ışık ve donanımıyla ile ilgili ben herhangi birşey söylemek istemiyorum. Sadece yazıdaki güç tüketimleri değerleri gözüme çarptı bununla ilgili bir iki şey söyliyip kaçıyorum

PS3 380w'lık bir psuya sahip olmakla birlikte şuan için 200w üstü güç tüketimi gerçekleştiren bir uygulaması bulunmuyor, belkide hiçbir zamanda bulunmayacak. Playstation 3'ün, 360'ın 180wlık elektirik tüketiminden 20-50w arası (uygulamaya/oyuna bağlı olarak) daha fazla bir tüketimi var. Hatta dashboardlarda 360a göre daha az tüketimi bile sahip. Yani PS3ün 360a karşın dediğiniz şekilde çok bir güç tüketimi yok. xbox360ı ekstradan 40wlık bir ampül yakarak oynadığınızı düşünün.. İşte ps3ün güç tüketimi

quote:

Orjinalden alıntı: codew
    Sony PlayStation3 çalışırken ortalama 380 Watt’lık bir enerji harcıyor. Bunun büyüklüğünü anlayabilmek için PS2 ile karşılaştırırsak, PS2’nin zayıf bir 45 Watt çektiğini söyleyebiliriz. Xbox 360 bile ortalama 160 Watt’lık bir tüketime sahiptir. Wii’nin tüketimi ise karşılaştırılamayacak kadar azdır. Burada iki konu çok nettir:

[1].İçinde omlet yapılabilen 360’tan (bakınız Link) iki kattan daha fazla enerji harcayan PS3 patlamaya hazır bir bomba gibi olmalıdır. Bu durum üstünde durduğu masayı eritip yakabilecek kadar çok ısınması gerektiği anlamına gelmektedir.

[2].PS3 elektrik faturanıza 360’dan çok daha fazla katkıda bulunacaktır. Muhtemelen hissedilecek miktarlarda olacak bu artış konumuz dışında olmak ile beraber bir çözümü de yoktur.

• emeğin için teşekkürler .benim kullandığım xbox360 10. 2005 üretimi makinayı aldığımdan beri normal televizyonda kullanıyorum ...yaklaşık bir sene makinaya firmware yaptırmadan kullandım ama sürekli donmalar meydana gelmeye başlayınca endemde ilk uygulanan fan sistemini ve firmware işlemi yaptırdım donmalar yine oluyor ama çok nadir ve gears of war gibi oyunlarda....ama daha sonra makina 6-7 saat açık kalsa bile ısınma donma gibi bir sorun olmuyor....sadece dediğim gibi bahsedilen oyunlarda açıldıktan bir kaç dakika sonra ve nadiren oluyor ...sence hd televizyonda kullanmak makinamda sorun yaratırmı ...? normal tv de kullanmam daha doğrumu olur? bide bu donmalar herkeste oluyormu ? donma problemini tamamen çözmenin kesin bir yolu varmı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi masterchief33 -- 24 Şubat 2007; 12:38:11 >
  • YAzı çok güzel olmuş bence saol... bu arada 360 ın anakartı uyduruk tasarlanmış diyenlerin asıl sorunun kasanın küçük olması ve yalıtım nedeniyle soğutmanın sorunlu olduğunu anlarlar umarım, çünkü anakart tasarımları gerçekten çok benziyor...360 kullanıyorum ama ps3 çok güzel bir soğutma-yalıtım sistemine sahip...
  • quote:

Orjinalden alıntı: codew

[1].Teoride, GPU'muz HD görüntü oluşturup ekrana gönderirken ısınıyor ise, 360'ını makinanın tüm hayatı boyunca normal televizyonda (480i) kullanmış bir oyuncunun makinasının "3 Kırmızı Işık" hatası almamış ve muhtemelen almayacak olması gereklidir (Bu şekilde kullanan arkadaşlar varsa fikirlerini yazabilirler mi, lütfen ?).

arkadaşım, bende 360 kullandım ve ömrü boyunca normal tv'de oynandı makine. buna rağmen 3 kırmızı verdi, tamir edildi. o makine ömrü boyunca hd görüntü vermedi.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.