Şimdi Ara

Haksızlık lise

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
673
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar biliyorsunuzki okul puanı diploma puanına göre değişiyor.fen lisesinde zor soruları çözüp diploma notu 70 olan biride 40 puan geliyor.Düz lisedede kolay soruları çözenede 40 puan geliyor bu nasıl adalet hatta meslek liselerine kendi alanlarında daha fazla geliyor.bu hakmı 8.sınıfta test çözüp fen lisesine girmiş çocukla sokakta top oynamış meslek liseli çocuk bir tutuluyor.Bu haksızlığa bir an önce çözüm bulunmalı yoksa fen lisesine gidecekler meslek lisesi yazar.

• bu konudan ben de mağdurum, bizim okulda hocalar aşırı zorlardı, üniversite sınavlarında bu zorlukta çıkmayacağını söylerlerdi hep. Haliyle çoğu kişinin ortalaması düşüktü. Ama şöyle de bi durum var, fen liseleri olsun anadolu liseleri olsun geneli için konuşmuyorum devlet okullarındaki iyi hocalar oluyor en azından meslek liselerine göre. Meslek liselerinde arkadaşlarımdan duyuyorum, 12.sınıfa kadar temel kavram işlemişler her sene, bir de buradan bakmak gerekir diye düşünüyorum. Buradan mezunların çoğu bir fen lisesi öğrencisine rakip olamaz, olsa da çok geriden gelir. Ders çalışma ortamı, ders anlatım kalitesi vs. çoğu fen ve anadolu lisesiyle bir olamaz. Hı diğer liselerle aramızda fark olsa iyi olmaz mıydı benim açımdan fazlasıyla iyi olurdu. Ama ve lakin herkes açısından eksikler olan, haksızlıkların fazlasıyla olduğu bir sistem, idare etmek durumundayız sıkma canını.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mirallas -- 16 Nisan 2014; 23:36:29 >
  • Arkadaşım burada çıkıp saçma sapan şeyler iddia ediyorsunuz. öncelikle ben sağlık meslek lisesi mezunuyum senin dediğin gibi sokakta top oynayarak değil ,430 puanla girdim bu okula ve okulun gereği olarak bizim okuldan mezun olan herkes sayısalcı sıfatı taşır, ama 4 yıl boyunca bir tek sayısal ders gösterilmez. Daha önce duymadığın çeşitli latince terimler, haftanın üç günü staj yapıp milletin ağız kokusunu çekmek gibi rezillikler içerir. bunun karşılığı olarak da fen lisesi,anadolu lisesi mezunu öğrencilerle aynı kulvarda degerlendirilerek üniversite kazanmak için cabalarsin. Hele de lys ye gireceksen bittin demektir. Ayrıca şu ek puan diye kendinizi parçaladığınız şey yalnızca ygs ile yapılan tercihlerde mezun oldugun bölüme gelir örneğin hemşirelikten mezunsan ancak ygs ile alan hemsireliklere okul puanının yarısı verilir. bunu da bize çok görüyorsan. yapılacak bi şey yok tabiki.

• Türkiyede adalet aramak bir yerde bir şey aramaya benzer diye bir söz var hocam ben de fen lisesinde 72 ort yaptım anadoluya geçtim 88 yaptım 3 sene düşük ortalama genel ort 78 oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: helpfull0

Türkiyede adalet aramak bir yerde bir şey aramaya benzer diye bir söz var hocam ben de fen lisesinde 72 ort yaptım anadoluya geçtim 88 yaptım 3 sene düşük ortalama genel ort 78 oluyor.
    madurum da madurum... bunun böyle olacağı tam 5 sene öncesinden belliydi, sizde ona göre önlem alsaymışınız...
  • quote:

Orijinalden alıntı: dontgetdown

madurum da madurum... bunun böyle olacağı tam 5 sene öncesinden belliydi, sizde ona göre önlem alsaymışınız...

Alıntıları Göster
    orta okulda bile vardı bu bizim okulda sınıfları femdeki gibi derece derece ayırmışlardı iyi olan sınıfa soruları kitliyolardı diğerlerine daha kolay soruyolardı sonuç olarak sbs de çok etkiledi puanı şimdi de etkileyecek
  • Arkadaşım aobp vardı 2 yıl öncesine kadar bilmeden konuşma bence.Biz lise 2nin sonundayken getirdiler bu obp işini öyle olacağını bilsem fen lisesi yerine düz liseye giderdim
  • Fen liseliyim diplama notu 80 gelcek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dontgetdown

Alıntıları Göster
    Öncelikle bazı tabuları yıkmak istiyorum artık. Meslek lisesi veri tabanı (programcılık) bölümü 12. sınıfım. 5-6 sene önce büyük bir hata yaparak çalışmadım doğru.Eğer çalışsaydım kesinlikle belki bir fen lisesi olmasa da en iyi anadolu liselerinden birine gidebilirdim.ama çalışmadım ve bana adam akıllı tavsiye verecek birisi yoktu.olsaydı da sanırım dinlemezdim , hep kendi kararlarımla hareket ettim şimdiye kadar ve bundan sonra da böyle gidecek! Ama meslek lisesi sandığınız gibi hocaların kafasına göre puan verdiği biryer değil emin olabilirsiniz.Mesela 11. sınıfta bizim bölüm sınavlarımız olurdu ve emin ol programlama (C# , C++ , PHP, html dillerini öğrendik) göründüğü gibi bir olay değil.Bu sınavlarda abartmıyorum YGS den daha fazla stres yapardım. sınavlar başlamadan 1-2 hafta önce deli gibi kod yazardım. evin içinde zombi gibi dolaştığım günler olurdu. ve abartmıyorum bu ders mf deki (fizik kimya biyoloji ) derslerinden çok daha ağır bir ders. çok güçlü bir mantık + matematik + ingilizce bilmen gerekiyor. Sizlerin 10-11-12 de gördüğünüz fizik-kimya biyoloji derslerini bu sene hayatımda ilk defa dinledim ve kusura bakmayın ama kolay olduğunu düşünüyorum.(Pratik yapıp soru üzerinde gelişmem gerekiyor orası ayrı) Geçen sene yıllık projem vardı mesela "kütüphane programı". Bu programı yazmak inanın 1 yılımı aldı. versiyon 1 , 1.1 , 1.2 çıkartayım derken senenin sonunda v1.8 'e kadar uğraşmıştım.Ayrıca okuldaki çoğu kişi aklı başında olmayan insanlardı bir de bunlarla 4 sene boyunca aynı havayı solumak zorunda kaldım.yanlış anlaşılmasın çoğu senden zeki insanlar ama gelecek adına bir kaygıları yok sadece Ben 2-3 sene boyunca haftada 37 saat programlama dersi gördüm, sen fizik kimya biyoloji dersi gördün.Ortada bir haksızlık varsa bunun kesinlikle benim aleyhime olduğu açık ve net. sınava çalışmaya 7 ay önce başladım ve haftada 37 saatlik açık da öyle bir senede kapanmıyor maalesef. o yüzden mezuna kaldım. seneye sağlam bir üniversiteye yerleşemezsem bir sonraki seneye gidecem.(çünkü kötü bir okulda okumanın bedellerinin ne olduğunu iyi biliyorum) yani işin özü bu böyle dostum belki benim gibi 100lerce meslek liseli arkadaşım bir çocukluk hatası yüzünden benim durumumdadır. Sana gelince umarım bu sene kazanırsın ve kazandığın üniversite senin gibi önyargılı bir insan daha kazanır.(emin ol üniversitelerde senin gibi çok insan var, sen de onlardan biri olacaksın sadece) öyle oturduğun yerden birilerini yargılamadan önce sazan gibi burada konu açacağına, bir daha düşün derim..

• quote:

Orijinalden alıntı: o2eml

Öncelikle bazı tabuları yıkmak istiyorum artık. Meslek lisesi veri tabanı (programcılık) bölümü 12. sınıfım. 5-6 sene önce büyük bir hata yaparak çalışmadım doğru.Eğer çalışsaydım kesinlikle belki bir fen lisesi olmasa da en iyi anadolu liselerinden birine gidebilirdim.ama çalışmadım ve bana adam akıllı tavsiye verecek birisi yoktu.olsaydı da sanırım dinlemezdim , hep kendi kararlarımla hareket ettim şimdiye kadar ve bundan sonra da böyle gidecek! Ama meslek lisesi sandığınız gibi hocaların kafasına göre puan verdiği biryer değil emin olabilirsiniz.Mesela 11. sınıfta bizim bölüm sınavlarımız olurdu ve emin ol programlama (C# , C++ , PHP, html dillerini öğrendik) göründüğü gibi bir olay değil.Bu sınavlarda abartmıyorum YGS den daha fazla stres yapardım. sınavlar başlamadan 1-2 hafta önce deli gibi kod yazardım. evin içinde zombi gibi dolaştığım günler olurdu. ve abartmıyorum bu ders mf deki (fizik kimya biyoloji ) derslerinden çok daha ağır bir ders. çok güçlü bir mantık + matematik + ingilizce bilmen gerekiyor. Sizlerin 10-11-12 de gördüğünüz fizik-kimya biyoloji derslerini bu sene hayatımda ilk defa dinledim ve kusura bakmayın ama kolay olduğunu düşünüyorum.(Pratik yapıp soru üzerinde gelişmem gerekiyor orası ayrı) Geçen sene yıllık projem vardı mesela "kütüphane programı". Bu programı yazmak inanın 1 yılımı aldı. versiyon 1 , 1.1 , 1.2 çıkartayım derken senenin sonunda v1.8 'e kadar uğraşmıştım.Ayrıca okuldaki çoğu kişi aklı başında olmayan insanlardı bir de bunlarla 4 sene boyunca aynı havayı solumak zorunda kaldım.yanlış anlaşılmasın çoğu senden zeki insanlar ama gelecek adına bir kaygıları yok sadece Ben 2-3 sene boyunca haftada 37 saat programlama dersi gördüm, sen fizik kimya biyoloji dersi gördün.Ortada bir haksızlık varsa bunun kesinlikle benim aleyhime olduğu açık ve net. sınava çalışmaya 7 ay önce başladım ve haftada 37 saatlik açık da öyle bir senede kapanmıyor maalesef. o yüzden mezuna kaldım. seneye sağlam bir üniversiteye yerleşemezsem bir sonraki seneye gidecem.(çünkü kötü bir okulda okumanın bedellerinin ne olduğunu iyi biliyorum) yani işin özü bu böyle dostum belki benim gibi 100lerce meslek liseli arkadaşım bir çocukluk hatası yüzünden benim durumumdadır. Sana gelince umarım bu sene kazanırsın ve kazandığın üniversite senin gibi önyargılı bir insan daha kazanır.(emin ol üniversitelerde senin gibi çok insan var, sen de onlardan biri olacaksın sadece) öyle oturduğun yerden birilerini yargılamadan önce sazan gibi burada konu açacağına, bir daha düşün derim..

işte bunu anlamıyorlar kardeşim. tutturmuşlar bi meslek lisesi diye çok kolay sanıyorlar okumasını hem ygs-lys müfredatını sonuna kadar görüyorlar 4 yıl hem de konuşuyorlar. biz ne zorluklar çekiyoruz haberleri yok.

• Comfortfamily kullanıcısına yanıt
    kesinlikle 4 sene boyunca MF derslerini görmüş olmanın kıymetini bilmeleri gerek
  • Yahu bırader duz lıseden ılk 30bıne gıren nadır adam vardır. Sen bır fen lıselı olarak ılk 30bıne gıremıyorsan zaten okul puanı hesabı yapma yanı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-DFE3C8F4-B

Yahu bırader duz lıseden ılk 30bıne gıren nadır adam vardır. Sen bır fen lıselı olarak ılk 30bıne gıremıyorsan zaten okul puanı hesabı yapma yanı
    düz liselerde deli gibi kasıp 90 ortalama yapan pek yok kardeş sen gönlünü ferah tut
  • quote:

Cemaat kur, müridin olalım :D

Ben de atl bilgisayar okudum. Adamlar çok kolay sanıyor Ha benim için kolaydı. Meslek derslerini ben zaten çok önceden beridir görmüştüm. Ama hiç bilmeden gelmiş adamlar vardı. Her programlama dersinde dökülüyolardı. Çok kolay sanıyo millet. Okulu 2. bitirdim. 78 ortalamam var. 1. bitiren de 80-82 filan. O kültür derslerine de çok kastı. Yani okul 1.si 80 ortalaması. Sanki herkesin diploma puanı 90larda anasını satym.

Şimdi ben demiyorum haksızlık yok. Her iki tarafada haksızlık var. Ama çoğu kişi taraf tutmanın peşinde. Bana kalsa okul puanı diye bir şey olmamalı. Herkes sınavda ne yaptıysa onla girsin.

"Ama meslek liselerine bol bol not veriyolar hacii yiiiaaa"
    yav he he.

• Yazın çok saçma düz liseye gidenle fen lisesindeki çocugu mu karşılaştırıyorsun yazık
  • ya arkadaş niye bütünlemeye kalanlar fenden daha çok meslekte yok öyle bi dünya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi optimizatio3n12123 -- 17 Nisan 2014; 16:12:03 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: optimizatio3n12123

ya arkadaş niye bütünlemeye kalanlar fenden daha çok meslekte yok öyle bi dünya
    türkiyede adalet sadece bayan ismidir bu arada haklısın ben de en iyi anadolu lisesindeyim sınavlar hem zor hem de hocalar leş
  • quote:

+1

• Baska bir yonden ele alalim bulundugun ilde dersle ve zekayla ilgisi olmayan devlet okulunda sinif gecemeyenler takdir aliyor durumu biraz iyi olablar 100 ile sinif geciyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: tsoflu61

Yazın çok saçma düz liseye gidenle fen lisesindeki çocugu mu karşılaştırıyorsun yazık

Taktiniz bi fen lisesine tutturdunuz gidiyorsunuz ya hic degilse bir ornek vereyim forumda kastamonu fene giden adam vardi netlerim daha iyidi ondan (duz liseliyim) ha fen lisesindeki adam kasarsa deli gibi ozaman kimse tutamaz onu karsilastirma yapmaya gerek yok calismassan istersen kastamonu fenden mezun ol meslek liseliyle ayni seviyedesin
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.