Şimdi Ara

$hiBuMi......

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.087
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar Trevanıan'ın Shibumi adlı kitabını okuyan var mı? Yorumlarınızı bekliyorum.....

Shibumi demek;

Bilgiden çok anlayış demek.
    İfade dolu bir sessizlik demek.
    Kendini kanıtlama gereği duymayan bir alçak gönüllülük demek.

Anlatılamayacak bir niteliği tarif etme çabası: Bilindiği gibi Shibumi ;
    sıradan, olağan görünümlerin altında yatan gizli üstünlükleri anlatır.
    O kadar doğru bir sözdür ki cesaretle söylenmesine gerek yoktur.

Sanatta Shibumi, zarif bir basitliği ifade eder. Buna 'Sabi' denir.
    Felsefede kendini 'Wabi' olarak gösterir. Büyük bir ruhsal rahatlık ama pasiflik değildir.
    Bir insanın kişiliği ise hakimiyet peşinde olmayan otorite olarak ifade edilebilir.

İnsan Shibumi'yi elde edemez. Ancak onu... keşfeder.
    Bunu yapabilen pek az sayıda üstün nitelikli insan vardır.
    İnsan Shibumi'ye erişebilmesi için bilgilerinden geçerek basitliğe
    erişmesi gerekmektedir.

Trevanian

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sweet -- 21 Temmuz 2005, 12:00:47 >

• arkadaşlar bu kitabı okuyan yok mu hiç aranızdaaa....
  • Hiç okuyan yok sanırımmm
  • okudum ne olmuş yanii
  • İlk defa senden duydum. Biraz daha bahseder misin kitap hakkında? İlgi mi çekti.

Mesela roman mı? Felsefe kitabı mı?
  • Aslında ben şimdiye kadar okuduğunu düşünmüştüm.Neyse ben yine de bahsedeyim.Kitabı 5-6 sene önce okumuştum ama yinede iyi hatırlıyorum.Trevanian'ın okuduğum ilk ROMANI idi.Zaten yazarın hayranı olup diğer bütün kitaplarını okudum.
    TREVANIAN polisiye roman yazarıdır.Şibumiyede polisiye roman diyebiliriz.Kitapta siyasi ve politik olaylardan(münih beşlisi veOPEC gibi) bahsediliyor ancak kitabı okumayı bitirdiğinde kitaptaki felsefeden çok etkileniyorsun.Bu nedenle sorunun cevabı hem felsefi hemde polisiye diyebiliriz.Zaten kitapta da olaylar GO(dama,satranç gibi tahta oyunu) nun felsefesine göre ilerliyor.
    Açıkçası kitabı okumadığın için fazla açıklama yapmak istemiyorum . Okuduğuna pişman olmayacaksın bunu rahatlıkla söyleyebilirim.Okuduktan sonra bu cümleyi sende başkalarına rahatlıkla söyleyeceksin

• okudum ...

kitabin yazarinin kim oldugu belli degildir o trevanian kod isimdir zaten kitap cok bilinmez bu konulara ilgisi olan ancak okumustur , hayatimda okudugum en iyi kitap bence , kurtlar vadisi gibi olaylari karmakarisik etmeyip gercekleri dunyanin nasil yurudugunu birazda olsa anlaminizi saglar. Ozellikle cuce cok etkileyiciydi okuyan anlar
  • bn okudum ve bu kitapı kutuphaende okudum ama evede alcam ole bir karakter tasvri evimde bir kitap içinde de olsa bulunsun dursun istıyorum.yani sabır sebat gbi kavramların erdem oldugunu tekrar hatırlatıyor ve bu kadar şey anlatırken uzakdogu kültüür ve felsefesi içinde anlatıyor hoş bir kitaptı.mutlaka ama mutlaka oku
  • quote:

Orjinalden alıntı: sondunya

Aslında ben şimdiye kadar okuduğunu düşünmüştüm.Neyse ben yine de bahsedeyim.Kitabı 5-6 sene önce okumuştum ama yinede iyi hatırlıyorum.Trevanian'ın okuduğum ilk ROMANI idi.Zaten yazarın hayranı olup diğer bütün kitaplarını okudum.
    TREVANIAN polisiye roman yazarıdır.Şibumiyede polisiye roman diyebiliriz.Kitapta siyasi ve politik olaylardan(münih beşlisi veOPEC gibi) bahsediliyor ancak kitabı okumayı bitirdiğinde kitaptaki felsefeden çok etkileniyorsun.Bu nedenle sorunun cevabı hem felsefi hemde polisiye diyebiliriz.Zaten kitapta da olaylar GO(dama,satranç gibi tahta oyunu) nun felsefesine göre ilerliyor.
    Açıkçası kitabı okumadığın için fazla açıklama yapmak istemiyorum . Okuduğuna pişman olmayacaksın bunu rahatlıkla söyleyebilirim.Okuduktan sonra bu cümleyi sende başkalarına rahatlıkla söyleyeceksin

Neyse sağol. Galiba politik, polisiye falan olduğundan duyup da okumadım.

• quote:

Orjinalden alıntı: hayattakiler

quote:

Orjinalden alıntı: sondunya

Aslında ben şimdiye kadar okuduğunu düşünmüştüm.Neyse ben yine de bahsedeyim.Kitabı 5-6 sene önce okumuştum ama yinede iyi hatırlıyorum.Trevanian'ın okuduğum ilk ROMANI idi.Zaten yazarın hayranı olup diğer bütün kitaplarını okudum.

Neyse sağol. Galiba politik, polisiye falan olduğundan duyup da okumadım.

polisiye olunca ne oluyor ki?
    herşeyin bir felsefesi yok mu?

• trevanianın ilk kitabı sanırım. polisiye gibinsi ( ) siyasi ve felsefi çok güzel bir kitap.

yalnız Shibumi ye uyuzluğum var. bursa daki bir bar. adamlar 33 lük biraya 8 milyon alıyor. kazıkçılar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ReBeR

trevanianın ilk kitabı sanırım. polisiye gibinsi ( ) siyasi ve felsefi çok güzel bir kitap.

yalnız Shibumi ye uyuzluğum var. bursa daki bir bar. adamlar 33 lük biraya 8 milyon alıyor. kazıkçılar.

ilk kitabı değil.ilk kitabı kasaba(Main)
  • kitabın yazarının gerçek adı rodney whitaker dır. Roman kahramanının adı Nicholai Hel dir. 100 polat alemdar gücündedir. Ayrıca bazı konularda 5. mertebedir Ayrıca mistik bir çocuktur kendisi ilk cinayetini babasına karşı işlemiş yarı rus yarı alman japon generali olarak yetiştirilmiş dünyanın en iyi suikastçisidir. özünde saftır duygusaldır ama ne olduysa bu amerikan düşmanlığı yüzünden olmuştur. Pis işlere bulaştıkça mistik güçlerini kaybetmeye başlamıştır ama genede playboyluğunda bi düşüş yoktur. Kısaca ideal erkektir.

Ayrıca yazarıda geçen sene aralık gibi ölmüştür mezarının yerini bilinmemektedir amcam ölümünden sonrada gizeminin korunmasını arzulamıştır anlıcağınız
  • Ben okuyorum gerçi bu aralar pek fırsat bulamıyorum.Başları çok etkileyici değildi ama okudukça ilgisini çekmeye başlıyor insanın güzel kitap bir de en başlarda Türkçe'ye çeviren kişi pek dikkat etmemiş sanırım bir çok yazım hatası var ben bunları gördüğümde dikkatim dağılıyor.Hikaye güzel ama beni en çok etkileyen kahramanın dinlenme yeteneği ve onsuz yaşayamıyacağını düşünmesi.
  • 3 sene önce okumustum ben bizim grubun en fawori kitabıydıçok güzeldi bende magara bölümlerinde baymıstım ama
  • quote:

Orijinalden alıntı: maydanoz

kitabın yazarının gerçek adı rodney whitaker dır. Roman kahramanının adı Nicholai Hel dir. 100 polat alemdar gücündedir. Ayrıca bazı konularda 5. mertebedir Ayrıca mistik bir çocuktur kendisi ilk cinayetini babasına karşı işlemiş yarı rus yarı alman japon generali olarak yetiştirilmiş dünyanın en iyi suikastçisidir. özünde saftır duygusaldır ama ne olduysa bu amerikan düşmanlığı yüzünden olmuştur. Pis işlere bulaştıkça mistik güçlerini kaybetmeye başlamıştır ama genede playboyluğunda bi düşüş yoktur. Kısaca ideal erkektir.

Ayrıca yazarıda geçen sene aralık gibi ölmüştür mezarının yerini bilinmemektedir amcam ölümünden sonrada gizeminin korunmasını arzulamıştır anlıcağınız

Nicholai Hel iyiydi de çevresi kötüydü bence.

• Aksiyon, polisiye konularına merakınız varsa mutlaka bu kitabı edinmenizi öneririm.
  • En sevdiğim kitaplardan biridir. Arada rastgele biryerinden açıp okurum.
  • Güzel bir kitaptı cidden.
    maydanoz, 100 Polat gücü kısmı güzelmiş

Edit : Başlık ne biçim öyle ya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nasozby -- 3 Temmuz 2011; 1:11:54 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.