Şimdi Ara

I5 750'den I7 Serisine Güncelleme Yapmalı mıyım?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
988
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar selamlar, 2009 yılında aldığım sistemime ufak güncellemeler yapmak istiyorum. I5 750 olan işlemcimi yine aynı soketi kullanan I7'lerle (tercihen I7 870 ile) değiştirmeyi düşünüyorum ama kararsızım. Son zamanlarda oyunlarla pek aram yok bilgisayarı günlük işler dışında grafik tasarım ve 3d için kullanıyorum.

Sistemim aşağı yukarı şöyle bir şeydi;

I5-750 işlemci
    Asus P7 P55D Anakart
    Palit GTS250 Green 1GB
    6 GB RAM

Ki bu sistem güncellemesi sanırım min 600 TL civarlarında bir paraya mal olacak. Sözün özü yukarıda verdiğim bilgiler ışığında I5'den I7'ye geçişin bana (maliyetine oranla) performansı nasıl olur?

• eğer oyun için istemiyorsan değiştirmene hiç gerek yok aslında ama yinede değiştirmek istiyorsan pcin masaüstü olmalıdır laptopsa bazı dosyalar zarar görebilir hiç tavsiye etmem
  • Teşekkürler :)

Evet nerede diğer ilgili ve bilgili DH üyeleri. Bir el atıverelim arkadaşlar :)
  • İkinci el i7 860 vs. bulmak kolay değil, ne kadar ucuza bulacağınıza göre değişir bence. Uygun fiyata bulunamazsa ve 600 tL ödemeye zaten hazırsanız, 250TL civarına anakart da değiştirip i7 2600k alınabilir ki, çok belirgin oranda fark yaratır. Onun dışında i7 860'a faln geçmek eğer şu an perf. sıkıntısı varsa ve az biraz da olsa perf artışına razıyım deniyorsa olabilir. O da genel anlamda değil özel anlamda, 3dsmax kullanıyorum, az biraz dha hızlı render olsa parasını hakeder deniyorsa yani olabilir. Yoksa bi çay kahve almaya gittim geldim diyebileceğim zaman kadar fark önemli değil, zaten çok bi götürüsü olmuyor deniyorsa da biraz gereksiz olur.

Eğer o 600TL civarını vermeye razıysanız, i7 2600k veya daha iyisi 3770k alınabilir, ciddi ciddi farkını yukardaki bahsettiğim şeylerde görürsünüz. Yoksa forumda da var, işlemci / platform değiştirip (AMD >> intel) makinanın daha hızlı açılmasını bekleyen, i5 2500k kullanıp web sayfalarının anında açılmasını isteyen, oyun kastığı zaman bunun hdd nin okumasından olduğunu anlayamayıp çok laf edenler gibi bi sürü şey var.

Daha özele yönelik beklenti varsa dediğim gibi olabilir, hatta üstüne bi miktar para konup i7 3770k geçilebilir.

Eğer çok aciliyet yoksa, bi 6 ay civarı beklerim faln gibi, bence beklemek lazım. Overclock yoksa da mutlaka yapmak lazım.

• Sadece ekran kartı değiştir
  • Al bi hd 6850 idare eder seni
  • Arkadaşlar teşekkür ederim..

Ekran kartı ile ilgili öneri yapan arkadaşlar zahmet olmazsa biraz daha detaylandırabilirler mi? :)

quote:

Orijinalden alıntı: Rubisco

İkinci el i7 860 vs. bulmak kolay değil, ne kadar ucuza bulacağınıza göre değişir bence. Uygun fiyata bulunamazsa ve 600 tL ödemeye zaten hazırsanız, 250TL civarına anakart da değiştirip i7 2600k alınabilir ki, çok belirgin oranda fark yaratır. Onun dışında i7 860'a faln geçmek eğer şu an perf. sıkıntısı varsa ve az biraz da olsa perf artışına razıyım deniyorsa olabilir. O da genel anlamda değil özel anlamda, 3dsmax kullanıyorum, az biraz dha hızlı render olsa parasını hakeder deniyorsa yani olabilir. Yoksa bi çay kahve almaya gittim geldim diyebileceğim zaman kadar fark önemli değil, zaten çok bi götürüsü olmuyor deniyorsa da biraz gereksiz olur.

Eğer o 600TL civarını vermeye razıysanız, i7 2600k veya daha iyisi 3770k alınabilir, ciddi ciddi farkını yukardaki bahsettiğim şeylerde görürsünüz. Yoksa forumda da var, işlemci / platform değiştirip (AMD >> intel) makinanın daha hızlı açılmasını bekleyen, i5 2500k kullanıp web sayfalarının anında açılmasını isteyen, oyun kastığı zaman bunun hdd nin okumasından olduğunu anlayamayıp çok laf edenler gibi bi sürü şey var.

Daha özele yönelik beklenti varsa dediğim gibi olabilir, hatta üstüne bi miktar para konup i7 3770k geçilebilir.

Eğer çok aciliyet yoksa, bi 6 ay civarı beklerim faln gibi, bence beklemek lazım. Overclock yoksa da mutlaka yapmak lazım.

Gayet detaylı bir açıklamada bulunmuşsunuz teşekkürler, ufak tefek farklar için o kadar parayı vermek istemezdim doğrusu.

Bahsini ettiğiniz gibi 2600K'lara bakma ihtimalim var gibi. Ya da diğer arkadaşların da önerisi olan Ekran Kartı güncellemesi de yapabilirim.

Oyunlarla pek aram yok dedim ama mesela Empire Total War oyununu çok severim ve fırsat buldukça oynamaya çalışırım. Oyunu açıp belli bir süre oynadıktan sonra oyun bilgisayarı kitliyor, cızırtı gibi kesintisiz bir ses geliyor ve ben bilgisayarı kapatana kadar böyle devam ediyor. Konu ile alakasız olabilir ama diğer arkadaşların ekran kartı önerisini görünce aklıma geldi, acaba bu sorunun nedeni ekran kartı mıdır?

Ve 6 ay beklenilmesini salık vermişsiniz. Bunun nedeni nedir? Yeni gelen işlemcilerden dolayı piyasa fiyatlarının değişecek olması vs. falan mıdır acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thyke.mc -- 6 Temmuz 2012; 16:23:23 >

• AMD'nin yeni işlemcileri gelicek, sonrasında Intel'in de yeni gelicek işlemcilerinin durumu netleşir. Haswell ile intel farklı sokete geçicek, performansın yüksek olması bekleniyor ama net bişey yok ortada. AMD nin yeni işlemcileri, şimdiki Bulldozerlerden %15-20 civarıda yukarıda perf. verebilecek gibi. Belki Intel fiyat indirimine gider yada AMD size uygun gelebilir vs. vs.
  • Ok anladım, biraz daha beklemekden zarar gelmez. Belki arada ekran kartı alırım :)

Teşekkürler...
  • İntel'in genel oc müşterileri baltaladığı K serisinden önce çıktığı için fiyat/performans/oc oranının bence son kralıdır. 4 ghz'e sorunsuz oc olur, üzmez, kızmaz. Haswell'e kadar pek fark göremezsiniz.

http://www.tomshardware.com/reviews/core-i5-750-overclock,2438.html

• quote:

Orijinalden alıntı: WinteR

İntel'in genel oc müşterileri baltaladığı K serisinden önce çıktığı için fiyat/performans/oc oranının bence son kralıdır. 4 ghz'e sorunsuz oc olur, üzmez, kızmaz. Haswell'e kadar pek fark göremezsiniz.

http://www.tomshardware.com/reviews/core-i5-750-overclock,2438.html

Bilmediğim bir ayrıntıydı, sanırım OC işini bir araştırmakta fayda var :) Teşekkürler!...

• Hiç oc olmadan 2,66'da kullanıyorsanız olmaz zaten. Stabil olarak 4ghz civarında oc edip, yeni işlemciler gelene kadar devam etmek lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rubisco

Hiç oc olmadan 2,66'da kullanıyorsanız olmaz zaten. Stabil olarak 4ghz civarında oc edip, yeni işlemciler gelene kadar devam etmek lazım.

Yok üstat hiç OC ile işim olmadı. Performans ile oynamak namına yaptığım tek şey aşağıda görüntüsünü paylaştığım "ASUS EPU-6 Engine" isimli ek programcığı kullanmaktı. :)))

Sanırım bu OC işini araştırmakta ciddi ciddi fayda var...

Teşekkürler...

• i5 750 def. halde bile i7 3770K' dan çok daha düşük seviyede değil, kaldı ki kaç sene önceki mimariyi kullanıyor, o.c yaparak kullandığın taktirde gayet yeterli olacaktır;

http://www.anandtech.com/bench/Product/109?vs=551

Az da olsa sisteme genel anlamda faydalı olacağını düşündüğümüz ram kullanımını da dual kite çevirmen de fayda var, 2+2+2+2 şeklinde yaparsan iyi olur.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.