Şimdi Ara

i5 8600k 90 Derece !!!!(COZULDU) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
0
Favori
5.954
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bilgisiz kişilerin eline donanım geçince ne olduğunu tekrar görmüş olduk.
  • Intel her nesil bu soğutma konusunda geriye mi gidiyor acaba? Ben 6700K'yı 212 Evo gibi dandik bir soğutucuyla en ağır yükte 65 dereceyi geçmeyecek şekilde rahatca kullanıyorum.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • F355 Challenge F kullanıcısına yanıt
    Termal performans olarak geriye gitmesi gibi bir durum yok. Hatalı montaj, doğru olmayan voltaj kullanımı ve anakarttan kaynaklı durumlar var. Ayrıca oda sıcaklığı kullanılan termal macun ve uygulama metodu gibi etki eden birçok durum da var. 212 evo ise dandik bir soğutucu değil

15dk lık stres testte 4,8 e oc li 7600k sıcaklıkları aşağıdaki gibi mesela.
    Max gördüğü sıcaklık 72, oda sıcaklığı 21, vcore 1.260 olarak adaptive ayarlandı biostan. Kullanılan soğutma x62 AIO ve macun noctua nt1. 8600k nın da benzer bir değer görmesi beklenmeli.

i5 8600k 90 Derece !!!!(COZULDU)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Chillout -- 19 Kasım 2017; 14:51:5 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• vamp kullanıcısına yanıt
    Kusura bakmayin actik konuyu takip etmedik.Ne bilgisizligimiz kalmis ne cahilligimiz neyse bios tayim suan

• quote:

Orijinalden alıntı: y0Se

Kusura bakmayin actik konuyu takip etmedik.Ne bilgisizligimiz kalmis ne cahilligimiz neyse bios tayim suan

Son durum nedir peki? 70 dereceye indi mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vamp -- 19 Kasım 2017; 18:44:45 >
  • vamp kullanıcısına yanıt
    Macunu biraz kalin yapmıştım onu incelttim 80 i geçmedi prime95de ocde yapmadim suan hala autoda ama aklima takilan konu şu oyunlarda pubgde vs. 50yi geçmiyor amma stress testinde 35den direk 80e cikiyor

• quote:

Macunu biraz kalin yapmıştım onu incelttim 80 i geçmedi prime95de ocde yapmadim suan hala autoda ama aklima takilan konu şu oyunlarda pubgde vs. 50yi geçmiyor amma stress testinde 35den direk 80e cikiyor

Oynadığın oyun optimizasyon özürlüsü bir oyun. Genel olarak günümüz oyunları sıkıntı yaratmaz. Ama crysis 3 ün bazı bölümlerinde, AC originste ve Cod ww2 150+fps de işlemcin ısınır. Stress testi işlemcinin ömrü bitip %100 çalıştığında göreceğin sonucu sana gösterir ya da profesyonel işler yapıyorsan 12 saatlik renderın ortasında kapanmamasını istiyorsanız yapmanız gerek bir testtir. 70-80 arası sıcaklıkta çok onu da söyleyim size. Şimdilik idare et ama arkadaşlarlar burda sana tavsiyelerde bulunurlar. Bu işi voltaj düşürerek düzeltebilirsin ancak. İşlemciniz kaç ghz de bu kadar ısınıyor onu da yazarsanız daha açıklayıcı olur.

3,6
    4,3
    4,7

??? İntelde stock diye birşey yok. Gazı verdikçe uçuyor uçtukça ısınıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: vamp

quote:

Oynadığın oyun optimizasyon özürlüsü bir oyun. Genel olarak günümüz oyunları sıkıntı yaratmaz. Ama crysis 3 ün bazı bölümlerinde, AC originste ve Cod ww2 150+fps de işlemcin ısınır. Stress testi işlemcinin ömrü bitip %100 çalıştığında göreceğin sonucu sana gösterir ya da profesyonel işler yapıyorsan 12 saatlik renderın ortasında kapanmamasını istiyorsanız yapmanız gerek bir testtir. 70-80 arası sıcaklıkta çok onu da söyleyim size. Şimdilik idare et ama arkadaşlarlar burda sana tavsiyelerde bulunurlar. Bu işi voltaj düşürerek düzeltebilirsin ancak. İşlemciniz kaç ghz de bu kadar ısınıyor onu da yazarsanız daha açıklayıcı olur.

3,6
    4,3
    4,7

Çalışıyor ki ısınıyor, ryzen demekki doğru düzgün çalışmıyor ki çoğu oyunda 20 fps fark yiyor. 20 fps fark yedikten sonra isterse 20 derecede çalışsın anlamı yok

Zaten stres testlere göre sıcaklık yorumlamak saçmalık, adı üstünde stres test normalde günlük kullanımda da oyunlarda da o kullanımlara ulaşamazsınız. Ki zaten arkadaş kendisi söylüyor oyunlarda 50 derece diye, e gayet normal ryzende oyunlarda aynı sıcaklıklarda.

Yani aslında sıcaklık problemi diye birşey yok, işlemcinin gereksiz şekilde zorlanması var.

• Ben de yakın zamanda i7 8700K işlemci aldım açıkçası herhangi bir test programıyla falan zorlamayı düşünmüyorum çünkü çekirdek üzerine sürülen macun dandik olduğu için test ettikten sonra sıcaklık ona artık her ne yapıyorsa sonraları işlemci sürekli sıcak çalışıyor ve sen de delid yapmak zorunda kalıyorsun. Ben bir kere i5 3570k işlemcimde stres testi uyguladım. İşlemciyi aldığımdan beridir yani 5 yıldır 4.2ghz de serin serin kullanıyordum oyunlarda max gördüğüm derece 67-68 oluyordu sonra şu forumdaki stres testini uygulayayım dedim sıcaklık bir kerede 90a çıktı ve test sonrasında oyunlarda işlemcim 75 dereceleri geçer oldu.

Ne gerek var? Hiç test etme gitsin. Çok merak ediyorsan gir inceleme videolarını izle oradaki skor neyse seninki de odur.

• Garibim 8600k o kutudan çıktığına pişman olmuştur
  • quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

quote:

quote:

3,6
    4,3
    4,7

Çalışıyor ki ısınıyor, ryzen demekki doğru düzgün çalışmıyor ki çoğu oyunda 20 fps fark yiyor. 20 fps fark yedikten sonra isterse 20 derecede çalışsın anlamı yok

Zaten stres testlere göre sıcaklık yorumlamak saçmalık, adı üstünde stres test normalde günlük kullanımda da oyunlarda da o kullanımlara ulaşamazsınız. Ki zaten arkadaş kendisi söylüyor oyunlarda 50 derece diye, e gayet normal ryzende oyunlarda aynı sıcaklıklarda.

Yani aslında sıcaklık problemi diye birşey yok, işlemcinin gereksiz şekilde zorlanması var.

:) Bak yine gülümsettirdin beni. benim ryzen işlemcinin oyunlar ve stress testi arasında sadece 10 derece fark oluşuyor. Oyunlarda 50 stress testinde 60. Demekki gayet iyi çalışıyormuş değil mi?

Siz sadece kulaktan dolma bilgilerle burda kendinizi avutuyorsunuz. Ben buraya senin için bir inceleme bırakayım gersini sen araştır. Donanımcı kardeşim

• Anakart oto voltajı rezalet ayarladığından 90'a kadar çıkıyordur (yeni çıkan platformlarda normaldir bios güncellemesi ile düzelir) ; yapacağınız en mantıklı iş google amcaya 8600k overclok guide yazmak orada adım adım gösteren videolar çıkar. Seni aşağılayan arkadaşlara bakma fanboyluktan insanlara saldırıyorlar.
  • donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    Bir kez daha alıntılayım seni. Valla alıntılanma tahtası oldun Stress testiyle sıcaklık yorumlanır tabi. Buyrun 8 dakikalık prime 95 testi. Hava soğutmasıyla. Adama diyeceksiniz şimdi tamam stabil oldu. Sonra girecek AC origins oyununa bütün çekirdekler %100 çalışınca yine 90 dereceye çıkacak işlemci. Böyle tavsiye olmaz. Prime95 ya da başka bir stress testinden bu arkadaşın işlemcisini 70 derecenin altına indirmeniz lazım.

https://store.donanimhaber.com/c6/1a/fd/c61afd9a06bbb3df74434366b3d42a59.png
    Sadece 58 derece ve en fazla 94 watt çekmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vamp -- 19 Kasım 2017; 22:39:5 >

• Son durum böyle suan 1.12v 4.5ghz voltaji düşünürsem mi acaba ?

• quote:

Son durum böyle suan 1.12v 4.5ghz voltaji düşünürsem mi acaba ?

80 küsürler havada uçuyor. İyi değerler değil bunlar. Önümüz kış. Bir şekilde idare dersin. Fakat yaza doğru dahada sıkıntıya düşersin. AC origins gibi 5-6 tane daha oyun çıkarsa ekran kartında güçlüyse sürekli %100 kullanırsın işlemciyi sıkıntı yaşarsın. Voltaj çok değil gibi görünüyor ama sanırım bu işlemciye çok. forumda bu işlemciyi bu şekilde kullanıpta bu iş oldu tamam diyen varsa kendini kandırır. İntel overclock uzmanları biraz tavsiye verirse iyi olur arkadaşımıza.

• quote:

Bir kez daha alıntılayım seni. Valla alıntılanma tahtası oldun Stress testiyle sıcaklık yorumlanır tabi. Buyrun 8 dakikalık prime 95 testi. Hava soğutmasıyla. Adama diyeceksiniz şimdi tamam stabil oldu. Sonra girecek AC origins oyununa bütün çekirdekler %100 çalışınca yine 90 dereceye çıkacak işlemci. Böyle tavsiye olmaz. Prime95 ya da başka bir stress testinden bu arkadaşın işlemcisini 70 derecenin altına indirmeniz lazım.

Dostum elimizdeki işlemleri tüm çekirdekleri yüzde yüz işgal edecek bir oyun yok bir kere onu kabul edelim.

Tüm çekirdeklerin yüzde yüz olması zaten oyunu oynayamayacağın anlamına gelir, gpu tarafında bottleneck başlar. Bak bu olay sizin şu çok poh pohladığınız ryzen 3 1200'de oluyor, ha bak son dönem çıkan bazı işlemci canavarı oyunlarda i5'in bazı modellerinde de olmuyor değil ama ona rağmen fps droplar ryzende 40-50 fps iken intel'de 10-15 fps oluyor. Test istersen çıkartır koyarım problem yok.

Neyse konu dağıldı, tüm çekirdeklerin yüzde yüz kullanımda olduğu bir uygulamada zaten sıkıntı vardır. Yani buradan savunma yapman yanlış. Ayrıca sana bir ipucu daha vereyim.

Aida64 stres testi ve cinebench r15 multi testinde tüm çekirdeklere yüzde yüz yük biner fakat aida64 stres testinde sıcaklıklar dengesiz şekilde yükselir ama cinebench r15 de sıcaklıklar daha dengeli şekilde yükselir. Eeee ama ikisindede tüm çekirdekler yüzde yüz nasıl birinde sıcaklık düşük? Hah işte onun cevabını ben biliyorum ama söylemeyeceğim senin araştırmanı istiyorum. Youtube videolarında arama ama orada bulamazsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 19 Kasım 2017; 22:50:28 >

• quote:

quote:

Dostum elimizdeki işlemleri tüm çekirdekleri yüzde yüz işgal edecek bir oyun yok bir kere onu kabul edelim.

Tüm çekirdeklerin yüzde yüz olması zaten oyunu oynayamayacağın anlamına gelir, gpu tarafında bottleneck başlar. Bak bu olay sizin şu çok poh pohladığınız ryzen 3 1200'de oluyor, ha bak son dönem çıkan bazı işlemci canavarı oyunlarda i5'in bazı modellerinde de olmuyor değil ama ona rağmen fps droplar ryzende 40-50 fps iken intel'de 10-15 fps oluyor. Test istersen çıkartır koyarım problem yok.

Neyse konu dağıldı, tüm çekirdeklerin yüzde yüz kullanımda olduğu bir uygulamada zaten sıkıntı vardır. Yani buradan savunma yapman yanlış. Ayrıca sana bir ipucu daha vereyim.

Aida64 stres testi ve cinebench r15 multi testinde tüm çekirdeklere yüzde yüz yük biner fakat aida64 stres testinde sıcaklıklar dengesiz şekilde yükselir ama cinebench r15 de sıcaklıklar daha dengeli şekilde yükselir. Eeee ama ikisindede tüm çekirdekler yüzde yüz nasıl birinde sıcaklık düşük? Hah işte onun cevabını ben biliyorum ama söylemeyeceğim senin araştırmanı istiyorum. Youtube videolarında arama ama orada bulamazsın

Cevabı belli cinebench testi 30 saniye sürüyor

Bak 8600k ya % kaç olmuş %100 bu da 80 derece demek oluyor arkadaşımız için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vamp -- 19 Kasım 2017; 22:52:30 >

• Arkadaş işlemcim stres testinde ısınıyor diye onu açmış, konuda garip birisi var "çalışıyor o yüzden ısınıyor", "tüm çekirdekleri kullanan oyun mu var" diye yorum yazıyor.
  • quote:

quote:

quote:

Cevabı belli cinebench testi 30 saniye sürüyor

Bak 8600k ya % kaç olmuş %100 bu da 80 derece demek oluyor arkadaşımız için

Güldürdün beni dostum ben sana iyice araştır dedim 10 saniyede bulabileceğin birşeyi sana sormazdım zaten. 30 saniye sürüyor demişsin, aida64 stres testinde 30 saniye sonra mı sıcaklıklar fırlıyor? Yooo 3-5 saniyede zaten sıcaklık fırlıyor. Yanlış cevap yani sen araştırmaya devam et.

Verdiğin video ile yazdıkların tezat, videoyu izlediğine emin misin? Tüm çekirdekler yüzde yüz olmamış yaklaşmış ama olmamış ve yaklaştığı anda sizin 1800x yüzde 67 cpu kullanımına ulaşmış, aaaa o da ne ona rağmen 8600x 1800x'den yüksek fps vermiş, bak sen şu işe Bunları niye yazmıyorsun vamp dostum ayıp değil mi Ve ayrıca koyduğun video bir benchmark testi yani işlemciye maksimum olacak yükü bindiren bir stres testi sayılır, bu kullanımlar gerçek oyunda olsaydı sizin ryzen 1200-1300 ler ile bu oyunu açamazdınız bile. 1800x'de yüzde 67 cpu kullanımı görülmüş, yuh yuh yuh. Bunu yazsana vamp dostum

Ve yine 80 derece oluyor demişsin, test süresince işlemcinin sıcaklığı 60-62 derecelerde gezmiş. Kendi koyduğun video'da fena çuvallandın vamp dostum. Neyse kafana takma bir dahaki sefere

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 19 Kasım 2017; 23:18:55 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mutlak.Sıfır

Arkadaş işlemcim stres testinde ısınıyor diye onu açmış, konuda garip birisi var "çalışıyor o yüzden ısınıyor", "tüm çekirdekleri kullanan oyun mu var" diye yorum yazıyor.

Çevirin çevirin mesajları kendi işinize geldiği gibi çevirin. Anlayan anladı ne demek istediğimi ama ryzen tayfasının cımbızla laf çekip kendini kandırması her zaman gördüğümüz şeyler. Üzülme sende birgün intel işlemci kullanıp daha yüksek fpsler alıp saçma sapan ram sorunlarıyla uğraşmaktan kurtulacaksın. Senin için dua edeceğim bu gece.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 19 Kasım 2017; 23:10:48 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.