Şimdi Ara

İkametgah Değiştirmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
831
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selam arkadaşlar.Üniversiteye gideceğimiz şehire ikametgahımızı nasıl aldırabiliriz?Üniversite yurdunda kalmayı düşünüyorum?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: ŞaringanKemal

Selam arkadaşlar.Üniversiteye gideceğimiz şehire ikametgahımızı nasıl aldırabiliriz?Üniversite yurdunda kalmayı düşünüyorum?

Evinizi değiştirmenin doğuracağı en büyük dertlerden biriside muhtarlıktan ikametgah adresinin değişikliği işlemidir. Aslında ikametgah adresini değiştirmek, e-devlet uygulamasına geçildikten sonra çok daha kolaylaştı ve artık muhtarlıkla falan uğraşmıyorsunuz.

İlk olarak ikametgahınızı değiştirmeden önce yeni evinizdeki faturaları kendi üzerinize almanız gerekmektedir. Bu şekilde bu adreste kaldığınızı kanıtlamış oluyorsunuz. Daha sonrasında ise üzerinize olan bir fatura ( doğalgaz faturası, elektrik faturası, su faturası, telefon veya internet faturası) veya abonelik sözlemesi, kira sözleşmesi ve nüfus cüzdanınız ile taşındığınız evin bağlı olduğu nüfus müdürlüğüne gidiyorsunuz. Bu belgelerin fotokopileri alındıktan sonra size hemen orada yeni ikametgah adresinizi içeren ikametgah belgesini veriyorlar. Bu işlemler eğer sıra yoksa 5 dk’nızı almıyor.

Üzerine herhangi bir fatura olmayan ailenin diğer bireyleri ise o adreste ikametgah kaydı yaptıran kişiyle birlikte nüfus dairesine gitmek zorundalar. Burada bir dilekçe ile ilgili kişinin aynı adreste ikametgah ettiğini onaylıyorum tarzında beyanda bulunuyorsunuz. Ve işlem bitiyor.

[Alıntı]

• quote:

Orijinalden alıntı: neonoktabir

quote:

Orijinalden alıntı: ŞaringanKemal

Selam arkadaşlar.Üniversiteye gideceğimiz şehire ikametgahımızı nasıl aldırabiliriz?Üniversite yurdunda kalmayı düşünüyorum?

Evinizi değiştirmenin doğuracağı en büyük dertlerden biriside muhtarlıktan ikametgah adresinin değişikliği işlemidir. Aslında ikametgah adresini değiştirmek, e-devlet uygulamasına geçildikten sonra çok daha kolaylaştı ve artık muhtarlıkla falan uğraşmıyorsunuz.

İlk olarak ikametgahınızı değiştirmeden önce yeni evinizdeki faturaları kendi üzerinize almanız gerekmektedir. Bu şekilde bu adreste kaldığınızı kanıtlamış oluyorsunuz. Daha sonrasında ise üzerinize olan bir fatura ( doğalgaz faturası, elektrik faturası, su faturası, telefon veya internet faturası) veya abonelik sözlemesi, kira sözleşmesi ve nüfus cüzdanınız ile taşındığınız evin bağlı olduğu nüfus müdürlüğüne gidiyorsunuz. Bu belgelerin fotokopileri alındıktan sonra size hemen orada yeni ikametgah adresinizi içeren ikametgah belgesini veriyorlar. Bu işlemler eğer sıra yoksa 5 dk’nızı almıyor.

Üzerine herhangi bir fatura olmayan ailenin diğer bireyleri ise o adreste ikametgah kaydı yaptıran kişiyle birlikte nüfus dairesine gitmek zorundalar. Burada bir dilekçe ile ilgili kişinin aynı adreste ikametgah ettiğini onaylıyorum tarzında beyanda bulunuyorsunuz. Ve işlem bitiyor.

[Alıntı]

Sanırım son paragraf beni ilgilendiriyor.Peki ama öğrenci yurdunda kiminle gideceğiz nüfus müdürlüğüne

• yurtta kalacaksan degistirmene gerek yok

• İkametin farklı ilde olursa yurtta kalman kolaylaşmıyor mu ya ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: schumacher075

yurtta kalacaksan degistirmene gerek yok

Bir işe başvurmam gerekiyor.sanırım ikametine göre şubelerine yerleştiriyorlarmış.şimdi ben diğer şehirde çalışmak istediğimi nasıl belirticem.

• up

• quote:

Orijinalden alıntı: SoNTHERoK

İkametin farklı ilde olursa yurtta kalman kolaylaşmıyor mu ya ?

Aynen ben de boyle biliyorum

• arkadaşlar biz taşındık ama adres değişikliğini bildirmenin 20 gün süresi varmış, 20 gün içinde bildirmezsek epey yüklü bir cezası varmış. ve biz de bu süreyi geçirdik malesef.. bilmiyorduk cezayı. e-devlet sitesinden baktım, adresimiz halen eski evin adresi gözüküyor.. yani bu şu anlama mı geliyor? o oturduğumuz eski eve yeni taşınanlar adres beyanı yapmamış ve bu sebeple de bizim ceza ödememizin önüne geçilmiş mi oluyor? ödememek için umut var mı yani?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.