Şimdi Ara

İLK RPG OYUN TAVSİYESİ (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
2.479
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Şu yaz sıcağında üşenmedin de cevap mı yazdın? Gerçekten tebrik ederim. Senin deyişine göre bu durumda Infamous RPG oluyor. Nur topu gibi yeni bir RPG'miz oldu. Zaten RPG'yi merak eden birisi daha fazla bilgi için hazır metinlerden faydalanır. Ben burada sadece neden Far Cry'ın RPG olmadığını açıklamaya çalıştım ama doğru bir açıklama değilmişi ne yapalım sağlık olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: melkor23

quote:

Orijinalden alıntı: Tuomir

Oyunun içinde kendi yarattığımız bir karakter var ise ya da bu bize verilen karakteri istediğimiz şekilde kişiselleştirebiliyorsak. Bu karakter oyun içinde seviye atlayabiliyor ve birçok yeteneği de yine başarımlarımızla gelişiyorsa o oyun rpg'dir. Bir de J-RPG (Japon RPG'leri) vardır. RPG'ye başlayacaksan JRPG ile başla derim.

Bu doğru bir açıklama değil yalnız, karakter yaratma ya da belli bir karakteri kişiselleştirme bir oyunun rpg olmasını sağlamaz, o tip her oyuna da rpg denmez. Rpg olabilmesi için içerisinde diyalog ve tercihler barındırması gerekir. Rol yapma ifadesi de oynayan kişinin diyaloglar üzerinden kendi kararlarını vererek, (masaüstü frp'lerde olduğu gibi) hikayeyi ve karakteri istediği gibi şekillendirmesinden geliyor. Bir oyunun rpg olabilmesi için karakter geliştirme ekranına veya aksiyona ihtiyacı yok, baştan sona tamamen diyalogdan oluşması dahi yeterlidir.

O zaman sen, Diablo serisini rpg olmaktan çıkardın. Gerçi Diablo 2 ve 3 daha çok Hack & Slay'e giriyor. Hmmm...
    @Tuomir arkadaşın açıklaması yeterli gibi sanki

• @Tuomir

Sert çıkacak bir durum yok, FC ile ilgili yazdığın kısım beni ilgilendirmiyor. Ben ilk mesajında rpg nedire verdiğin mesaja cevap yazdım, çünkü doğru bir açıklama değil. Benim deyişime göre Infamous'da rpg olmuyor, oysa diyalog ve tercihin yanlış yorumlanmaması için masaüstü frp örneğini vermiştim. Neyse, daha fazla uzatmak istemiyorum ilk mesajımda gerekli açıklamayı yaptım.

@yanusay

Diablo hiçbir zaman rpg olmadı, kendi forumlarında bile yıllardır kabul edilmeyen bir şey bu. Diablo bir H&S oyunudur. Karakter seçme, skill tree gibi seçenekler bir oyunu rpg yapmaya yetmez.
  • Rpg oyunların frplerden turemesi ve apayrı bir tür olmasının üstünden belki de on yıllar geçmiş durumda. Bununla da kalmayıp birçok alt dalları oluşmuş bulunmakta. Bugun bir oyunun yapımında çeşitli dinamiklerden faydalanılıyor ve daha çok satış yapması için farklı türlerden örnekler alınıyor. Demek istedigim artık bir oyunun hangi türe ait olduğunu kesin çizgilerle ayiramiyorsunuz. Eğer bir ayrım yapmanız gerekiyorsa bunu oyunun geneline bakarak yapmalısınız. Bu şartlar altında rpg türünün de artık eski koridorda ilerlenen ilk örneklerinden ayrı tutulması gerektiğini düşünüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Şu yaz sıcağında üşenmedin de cevap mı yazdın? Gerçekten tebrik ederim. Senin deyişine göre bu durumda Infamous RPG oluyor. Nur topu gibi yeni bir RPG'miz oldu. Zaten RPG'yi merak eden birisi daha fazla bilgi için hazır metinlerden faydalanır. Ben burada sadece neden Far Cry'ın RPG olmadığını açıklamaya çalıştım ama doğru bir açıklama değilmişi ne yapalım sağlık olsun.

Kızacak birşey yok çünkü o tercihler oyunun Dünyasına direk etki ediyor, infamous da uzun diyaloglar sürekli kelime seçme diye birşey bile yok. Sadece öldür veya öldürme tarzında bu dünyaya etki bile etmiyor hatta karaktere etkisi bile yok desem abartı olmaz. Çünkü iyi veya kötüye özgü bir iki hakaret bide metinler ufaktan değişebiliyor. Mesela Witcher da o seçimler oyunun dünyasına direk etki edip şekillenmesini senin eline bırakıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mactavish- -- 4 Ağustos 2015; 0:43:15 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Mactavish- M kullanıcısına yanıt
    Infamous'a etki etmiyor demişsiniz de oyunun iki tane sonu var ve yaptığınız seçimler oyundaki güçlerinize etki ediyor. Dahası bununla da kalmıyor bir de üstüne kahraman ya da kötü şöhretli birisine dönüşüyorsunuz ve o zamanın teknolojisine göre bu oyunun dünyasına etki ediyor az da olsa. Tabi Infamous'un rpg olmadığını ben de biliyorum ama bu sadece bir örnek. Kızdığımı nereden çıkardınız bu arada, kızdığım falan yok konuşuyoruz sadece.
  • quote:

Infamous'a etki etmiyor demişsiniz de oyunun iki tane sonu var ve yaptığınız seçimler oyundaki güçlerinize etki ediyor. Dahası bununla da kalmıyor bir de üstüne kahraman ya da kötü şöhretli birisine dönüşüyorsunuz ve o zamanın teknolojisine göre bu oyunun dünyasına etki ediyor az da olsa. Tabi Infamous'un rpg olmadığını ben de biliyorum ama bu sadece bir örnek. Kızdığımı nereden çıkardınız bu arada, kızdığım falan yok konuşuyoruz sadece.

Ufak tefek kalıyor yine de hani o yüzden Witcher gibi saf rpg bir oyun değilm.
    Witcher da Dünyayı sana bırakmışlar hani demek istediğim olay o.

• Mactavish- M kullanıcısına yanıt
    Yakuza serisi de çok güzel rpg'dir
    ne ararsan var

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zack06

Yakuza serisi de çok güzel rpg'dir
    ne ararsan var

Oynamadım abi ilgimi çekmedi hiç.

• Peki stealth olan bi rpg varmı skyrim dışında mesela witcher fln

• tozuk kullanıcısına yanıt
    Dishonored var. Skyrim kadar özgür bir RPG değil ama aksiyon olarak Skyrim'den 10 kat daha iyidir. Oyunda stealth ilerleyebildiğin gibi savaşarak da gidebilirsin ek olarak kimseyi öldürmeden de oyunu bitirebilirsin.
  • Saolasın ama onu zaten oynuyorum

Stealth-RPG deyince demek akla ilk o geliyor

Geç keşfettiğim güzel bir oyundur oyunun tek kötü yanı oyunda adam öldürdükçe kaos artmakta ve bu kaos finali bir miktar etkilemekte. Oyunda adam öldürmek için mükemmel bir mekanik var ama bu mekaniği uyguladığınız için oyun sizi cezalandırıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Merc With a Mouth

Stealth-RPG deyince demek akla ilk o geliyor

Geç keşfettiğim güzel bir oyundur oyunun tek kötü yanı oyunda adam öldürdükçe kaos artmakta ve bu kaos finali bir miktar etkilemekte. Oyunda adam öldürmek için mükemmel bir mekanik var ama bu mekaniği uyguladığınız için oyun sizi cezalandırıyor.

Nasıl etkiliyor finali hocam anlatsana biraz

Hikayeyi çok etkilemiyor ama finalde kaos yüksek olursa düşmanların daha fazla koruması oluyor, düşmanlar sana ve birbirlerine karşı daha saldırgan ve karanlık da bir hava oluyor. Düşük kaos olursa daha az koruma ve aydınlık bir hava oluyor.
    Havanın aydınlığı oyunu etkilemiyor sadece kaosu gösteriyor. Güzel düşünülmüş bir detay düşük kaosun sonunda hava güzelken yüksek kaosta kasvetli bir hava oluyor.
  • quote:

Hikayeyi çok etkilemiyor ama finalde kaos yüksek olursa düşmanların daha fazla koruması oluyor, düşmanlar sana ve birbirlerine karşı daha saldırgan ve karanlık da bir hava oluyor. Düşük kaos olursa daha az koruma ve aydınlık bir hava oluyor.
    Havanın aydınlığı oyunu etkilemiyor sadece kaosu gösteriyor. Güzel düşünülmüş bir detay düşük kaosun sonunda hava güzelken yüksek kaosta kasvetli bir hava oluyor.

O zaman ilk stealth sonradan ikinciye canavar gibi bitirmek lazım peki oyunun far cry gta gibi story sonrası free modu var mıdır

Story sonrası yok maalesef. Son görev ile oyun bitiyor.
    İlk stealth sonra yarmagül sonra da barışçıl denemek idealdir. Veya stealth ile yarmagül yer de değişebilir.
  • quote:

Story sonrası yok maalesef. Son görev ile oyun bitiyor.
    İlk stealth sonra yarmagül sonra da barışçıl denemek idealdir. Veya stealth ile yarmagül yer de değişebilir.

Peki alternatif sonlar neydi birinde emily ölüyo birinde psikopat oluyo peki diğerlerinde neler

Dishonored
    sonların birinde amiral, emily'yi tepeden atıyor tabi zamanı durdurup veya sıçrayıp kurtarmak mümkün diğerinde ise Emily odada kilitli Amiral'i ikna edip anahtarı alabiliyoruz. Sonlar arasında çok fazla fark yok birisi daha barışçıl sadece

• Skyrim tabi ki. =)
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.