Şimdi Ara

İngiliz gözüyle 'Boğaz'da bir derbi'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
667
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Radikal

'FourFourTwo', şubat sayısında Galatasaray-Fenerbahçe derbisine beş sayfa ayırdı. 'Boğaz'ın derbisi' başlıklı yazıda Atatürk'ün tuttuğu takımdan, Souness'ın diktiği bayrağa kadar pek çok konu yer aldı

İngiliz futbol dergisi 'FourFourTwo' şubat sayısında Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki ezeli rekabete geniş yer ayırdı. Dergi, ligin ilk yarısında iki takım arasında oynanan derbi maçı ekseninde Türk futbolunun ve 'üç büyükler'in fotoğrafını çekiyor. Yazının başında ve sonunda üzerinde durulan konu derbi maçlarında konuk takım taraftarlarının stadyumlara alınıp alınmayacağı tartışması. Genel görüş her iki takımın taraftarlarının da maçları izleyebilmesi yönünde. Yazının sonlarına doğru Beşiktaş maçına Siyah-Beyaz giyinerek gizlice giren Fenerbahçe taraftarları da yazıdaki yerini almış.

Taraftarların farkı nerede?

Derbinin tarihsel açıdan durduğu yeri anlamak için 'üç büyüklerin' Türk futbolunda tuttuğu yeri bilmek önemli. Bu konuda 'FourFourTwo'da şu ifadeler yer alıyor: 'İstanbul derbileri yerel derbilerin klasik tanımlamasına uymuyor. Fakat her takımı belirlemekte sosyal sınıflar önemli bir rol oynayabilir. 1970'lerde önde gelen Türk akademisyenlerden (ve bir Fenerbahçe taraftarı) Kurthan Fişek'e göre Galatasaray Avrupalılaşmış aristokrasinin, Fenerbahçe burjuvazinin, Beşiktaş ise işçi sınıfının takımıydı.
    Fişek'in tanımı rekabetin biraz anlaşılır hale gelmesini sağlıyor ama Radikal gazetesi yazarı Bağış Erten'e göre modern gerçeklik daha akışkan. Doğal olarak pek çok sosyetik Beşiktaş taraftarı var ve fakir Galatasaray taraftarlarının sayısı hiç de az değil. Erten "Diğer büyük derbilerin kökeninde etnik, dini veya sınıfsal farklılıklar yatıyor olabilir ama Türkiye'de işler biraz farklı. Burada bir kulübün taraftarı olmayı seçmek demokratik vatandaşlık gibi. Herkes her kulübü seçebilir. Üç büyük kulüp yeni doğan her çocuğu taraftarı yapabilmek için yarışır" diyor.
    Bu tartışmalar arasında işin maddi kısmı da unutulmamış. İngilizlerin en ünlü futbol dergisi maddi açıdan son yıllarda atağa kalkan Fenerbahçe'yi 'hızla modernleşen Asyalı Türkiye'nin küçük bir örneği: Hırslı, çalışkan ve finansal açıdan zeki' şeklinde tanımlıyor.
    Yazının Atatürk'le ilgili kısmı ise Beşiktaş ve Galatasaray taraftarlarını kızdırabilir. Çünkü Atatürk -her ne kadar bu konuda yaşanan tartışmalar vurgulansa da- Fenerbahçe taraftarı olarak tanıtılıyor. Ve tabii söz konusu Galatasaray derbisi, bunu yazan da bir İngiliz dergisi olunca söz dönüp dolaşıp Şükrü Saracoğlu'na Greame Souness tarafından 1996 yılında dikilen bayrağa denk geliyor.

Atmasaydım asılırdım'

Souness'ın bu hareket sonrası Galatasaray taraftarları için bir kahramana dönüştüğü vurgulanıyor. Souness'la birlikte Galatasaray'a transfer olan Saunders, Fenerbahçe maçlarının önemini şöyle anlatıyor: "İlk maçımda golü penaltıdan attım. Eğer kaçırsaydım asılırdım. Sonra ikinci maç için Fenerbahçe'ye gittik. Çok düşmanca bir ortam vardı ama oynaması zevkliydi. Bir sonraki hatırladığım şey ise Greame'ın elinde bayrakla yanımdan geçişiydi. Hâlâ o anın resminin yer aldığı tişörtler sattıklarını duydum."

• iyiki galatasaray war
    Fenerbahçesiz Galatasaray Galatasaraysız Fenerbahçe düsünülemez...
  • Güzel yazı. Ama taraftar sınıfı konusunu en güzel Bağış Erten açıklamış. Taraftarlık sınıfa göre değil istege göre seciliyor. Yani her takımın her sınıftan taraftarı var. Dolayısıyla şu takım işçi sınıfının şu takım sosyetenin vs vs tartışmaları çok gereksiz.
  • Yazıda "Atatürk'ün tuttuğu takım" tartışmasından da bahsediliyormuş ama radikal onu almamış. Bak merak ettim şimdi.
  • boşveeeer şahsen Atatürk FB li ya da GS li olmuş benim için pek öenmli değil. Bunun bu kadar polemik konusu olmasını da anlamıyorum. Hangi takımı tutuyorsa tutuyor size ne kardeşim
    quote:

Orjinalden alıntı: montoya

Yazıda "Atatürk'ün tuttuğu takım" tartışmasından da bahsediliyormuş ama radikal onu almamış. Bak merak ettim şimdi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: alpyanar

Güzel yazı. Ama taraftar sınıfı konusunu en güzel Bağış Erten açıklamış. Taraftarlık sınıfa göre değil istege göre seciliyor. Yani her takımın her sınıftan taraftarı var. Dolayısıyla şu takım işçi sınıfının şu takım sosyetenin vs vs tartışmaları çok gereksiz.

bu lawuk ingilizler insanları sınıflandırmaya alıskın ya bizdede ole oldunu zannediyolar..ırkçılık falanda azdı gene bunlarda çok kafam bozuluyo bu muhabbetlere.
  • quote:

Yazıda "Atatürk'ün tuttuğu takım" tartışmasından da bahsediliyormuş ama radikal onu almamış. Bak merak ettim şimdi.

fenerli olduğunu yazıyor yayınladığın bölümde..
  • quote:

Güzel yazı. Ama taraftar sınıfı konusunu en güzel Bağış Erten açıklamış. Taraftarlık sınıfa göre değil istege göre seciliyor. Yani her takımın her sınıftan taraftarı var. Dolayısıyla şu takım işçi sınıfının şu takım sosyetenin vs vs tartışmaları çok gereksiz.

BEŞİKTAŞ İŞÇİ SINIFININ TAKIMIYMIŞ, VAY BE İŞÇİ SINIFI TAKIMININ STADINA BAK BOĞAZIN GÖBEĞİ DOLMABAHÇEDE, NASIL BİR İŞÇİ SINIFI STADIYSA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ABROMOVICH -- 17 Ocak 2006 14:15:33 >

• türkiye de bir kısma hitap yok 3 büyük kulüp her kesme hitap ediyor sınıfçı ingilizler kendilerine göre yorumlamış.
  • adamlar zaten "normalde derby takımalrında oldugu gibi işçi sınıfının takımı, burjuva takımı gibi sınıflandırmanın" türkiyede olmadıgını yazmışlar

Bu tür bir ayrımı zamanında yapan maalesef yine bir Türk'müş (Kurthan Fişek)
    quote:

Orjinalden alıntı: sarı907

türkiye de bir kısma hitap yok 3 büyük kulüp her kesme hitap ediyor sınıfçı ingilizler kendilerine göre yorumlamış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bakkal Gazi -- 17 Ocak 2006 14:30:03 >

• ingiliz kurthan fişek
  • Pardon ya. Ben o paragrafı okumamışım valla.

quote:

Orjinalden alıntı: sarı907

quote:

fenerli olduğunu yazıyor yayınladığın bölümde..
  • Galatasaray aristokrasinin takımı olsaydı bu kadar mali sıkıntı çeker miydi, o da ayrı konu.
  • dedim ya taa zamanında kurthan denyosu bu ayrımı yapmış
    quote:

Galatasaray aristokrasinin takımı olsaydı bu kadar mali sıkıntı çeker miydi, o da ayrı konu.
  • güzel yazı ancak sınıf farkını sallamışlar
  • abi sallamış diyonuzda adam 1970 lerden bahsediyo demkii o zamn böyle bi sınıf farkı varmış
  • quote:

boşveeeer şahsen Atatürk FB li ya da GS li olmuş benim için pek öenmli değil. Bunun bu kadar polemik konusu olmasını da anlamıyorum. Hangi takımı tutuyorsa tutuyor size ne kardeşim
    quote:

İşte bu

• quote:

Orjinalden alıntı: hetfield

abi sallamış diyonuzda adam 1970 lerden bahsediyo demkii o zamn böyle bi sınıf farkı varmış

batı ulkeleri herzaman insanları burujuwalar,asilzadeler,işçi sınıfı,köylü sınıfı die ayırmıslardır.ama Turk insanı bole bişey yapmamıstır.ingilizlerde burada oyle olduğunu zannediyorlar.ama yanılıyorlar.
    mesala chelsea asillerin,kraliyet ailesinin takımıdır,liverpool ise işci sınıfının takımıdır.saçma sapan bi insan değerlendirmesi yapmıs adamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi y@nkee -- 18 Ocak 2006 11:34:01 >
  • Bide şu 'SİR' olma işi var alex ferguson sir olana kadar bayağı bi yırtmış ve sonunda olmuş sir efendim demek zaten ne var bunda bi mağzaya girdiğinde adam gelip buyrun EFENDİM ne arzu etmiştiniz diyo sana

Sömürgeci bi tarihi olan bi ülke ancak öyle davranabilir bu yapabillecekleri en ince davranıştı
    Biz ise,kahramanca tarihi olan,atatürk gibi bi önderi olan,toprak altında yatan şehitleri olan bir ülkeyiz biz onların yaptığı işe tam ters düşen bir ülkeyiz
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.