Şimdi Ara

Inverter Giriş Akımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
12
Cevap
0
Favori
14.163
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar ben 12 voltu 220 volt 2000watt enerjiye ceviren inverter almak istiyorum. Ancak
    gelen akım siddeti 2 amper.
    Bu akım şiddeti bu gucteki inverter için uygun mu? Eger uygun degilse kaç wattlık inverter almam gerekir?

• 2000 watt guc cekmen icin en az 2000 wat guc vermen gerekir. basit bir hesap ile

P=IxV
    2000=Ix12
    I=166 Amper

yani 12 volt veren batarya ya da cihazin en az 166 amper vermeli...

ya da P=12volt x 2 amper =24 Watt
    senin elindeki guc kaynagi 24 watt... 220 volt ta yapsan 1000 voltta yapsan harcayabilecegin guc 24 watt..
  • inverter verimi %100 ise 166 amper vermen gerekli ki mümkün değil genelde verim %85 civarındadır ona göre hesap et.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NEŞELİMEŞEODUNU -- 20 Mayıs 2012; 12:48:15 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sürekli 2000 w güçde mi kullanacaksın ? Şöyle düşünmeli 150 - 200 w lık bir yük bağladığında 166 a'ya ihtiyacın olmayacak.Yüke bağlı olarak akım çekeceği için daha düşük yüklerde de daha düşük akım çekecektir.Bunu da hesabına kat.
  • Ben sürekli 2000w kullanmayacagım ancak en az 1000 w ile 1500 watt arası gerekli bana.

Bu arada bu inverter aküden nasıl besleniyor. Aküdeki amper 166 amperlik mi????
  • quote:

Orijinalden alıntı: ali0000

Ben sürekli 2000w kullanmayacagım ancak en az 1000 w ile 1500 watt arası gerekli bana.

Bu arada bu inverter aküden nasıl besleniyor. Aküdeki amper 166 amperlik mi????

Çekeceği akıma göre,Mesela 45 ah akü kullansan 1500 w gene kullanırsın ama akü çabuk biter. 500 w'lık bir çevirici tam kapasitede ortalama olarak 25-27 a akım çeker.Bu genellemedir.Kimi inverter var 75 w lık bir ampül için 1.5 a çeker.Yani 1500 w devamlı kullanım için en kötü 150 ah'lık bir akü olacak ,10 ah lik akü de kullanırsın ama ,Süngeri sıkınca suyu bıraktığı gibi aküde boşalacakdır.Akülerin üzerinde kaç amper olduğu yazar amper saat olarak geçer.50 ah gibi.ister 12 v 200 ah lık bir akü al yada elinde 12 v örnek veriyorum 50 ah akü vardır bir tane de 100ah alır paralel bağlarsın 150 ah olur.

Bu inverter ile ne çalıştıracaksın ? ev aletlerimi yoksa sahra da makine ? bir matkap ile bir buz dolabı bir olmayacaktır.

• Ben guneş pilinden gelen enerjiyi 12v 2 amper gibi sabitliyorum ve bunu
    inverter ile en azından ışıklar, bilgisayar ve televizyon gibi sistemlere yönlendirmek istiyorum.
    Asıl amacım bu....
  • Selamlar.
    Bu HAYALinizi gerçekleştirebilmeniz bu kadar güneş paneli ile imkansız gibi bir şey. Şöyleki :

http://www.oto724.com/oto-aku/otomobil-starter-akuleri/mutlu-silver-calcium-12v-100ah-amper-aku
    Böyle bir aküyü , hiç kayıp olmadığını varsayarak ve elinizdeki 12VDC / 2A lik kaynağı bir şarj cihazına uygun hale getirerek ( mesela 15VDC / 1.6A gibi ! ) şarj etmeye kalkarsanız , 100Ah/1.6A ile 62.5 saatte ancak şarj edebilirsiniz. Ve maalesef bu akü full dolu olduğunda da yine hiç bir kayıp olmadığını farzetsek bile 1200Watt lık bir güç harcamasını ancak 1 saat karşılayabilir.
    Yani 62.5 saatte şarj , 1 saatte deşarj !!! Yani kısacası anlamsız bir çaba !
    Yapmanız gereken şey , 12VDC / 2A lik güneş panelinizi arttırmak zorunda olmanız. Bunu da şöyle kabaca 1500 Watt lık bir güç harcamasını ve ortalama bir gece için 8 saat süre ile kullanacağınızı farzederek basit bir hesap daha yaparsak :

1500W x 8 saat = 12000 Watt güç harcayacaksınız. En verimli sistemi kullansanız ki % 90 verim desek , bu 12000 Watt , 13200 Watt olacaktır. Bu size gereken min. kapasite ! Saatlik harcama kapasiteniz de 1650 Watt olacaktır. Bu da saatte 1650 / 12 = 137.5 Ah lik kapasite demektir. Bu durumda size 100Ah lik akülerden en az 137,5 x 8 = 1100 Ah lik toplam kapasite yani 11 adet akü gerektirecektir.
    Şayet Bu akü grubunu , bahsettiğiniz bu güneş paneli ile şarj etmeye kalkarsanız , yine hiç bir kayıp olmadığını farzetsek bile : 1100 / 1.6A = 687.5 saatte şarj edebilirsiniz. Yani : 687,5 / 24 = 28.65 günde !!! yani özet olarak bir ay şarj ederseniz ( ki bunun 24 saat sürekli olması şartı ile !!! ) 1 gece istediğiniz kullanımı sağlayabilirsiniz.
    Şayet , ben bunu 12 saatte şarj etmek istiyorum diyorsanızda , güneş panellerinizin gücünü : 1100 / 12 = 91.66 A ve yaklaşık 15VDC olarak çoğaltmanız gerekecektir hiç kayıp olmadığını farzedersek şarj esnasında ! Yani kabaca bir tarif ile ,
    58 adet elinizdeki güneş pili kullanabilirseniz bu isteğiniz gerçekleşebilir. Biraz daha gerçeğe dönersek kayıpları da gözönüne alarak , en az 70 80 tane elinizdeki güneş pilinden , 12 adet 12VDC / 100Ah lik aküden ve en az da 2-2.5 kWATT lık bir invertörden edinebilirseniz bu düşünceniz gerçekleşebilir.
    Saygılar.

• Herkse cevapları için teşekkür ediyorum. O zaman gunes pilleri ile bu is olmayacak gibi.

Bir de az devir ile yuksek volt ve yuksek amper veren şarj dinamoları konusunda bilgisi olan var mı?Bunları nereden temin edebilirim?
    Alternatif akım veya doğru akım uretmesi fark etmez. Onemlı olan az devir ile yuksek guc elde etmek.
  • Güneş pilleri ile bu iş olur fakat tek hücre ile olmaz. Sen konuyu çözüme ulaştırmak için kulağını tersten tutmaya çalışıyorsun. 220v değeri yüksek güçte lede etmek için 24 adet 12v aküye ihtiyacın var. Güneş panellerinin de bu aküleri doldurabilmesi için ve güç ihtiyacını karşılaması için 2A çıkışı olan 24 tane hücre lazım sana. Yakın çevrende akarsu gibi birşey yoksa düşük devirle elektrik jenarötörü fikrin çok işe yaramaz. Rüzgar türbini yapacaksan o ayrı tabi. Onun maliyetide sana fazla gelir gibi gözüküyor.
  • arkadaşlar merhabalar. ben evime saatte ortalama 1kv lık enerji tüketimi olacak şekilde güneş enerji sistemi kurmak istiyorum. ama bu sistem bana ortalama 10 saat gitmeli. önerileriniz ne olur acaba. kaç amperlik aküler kullanmalıyım.

• k_kus28 K kullanıcısına yanıt

O işi unut..

Kullanacağın yerde hiç elektrik yoksa belki mantıklı olabilir.

1kv yanlış bir terim bunu 1000W olarak düşünürsen.

12 volt ile hesaplasak 1000/12=83,3 amper eder saatte.

10 saat için 10 ile çarp.Kayıplarla beraber 1000 amper akü lazım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.