Şimdi Ara

Inverter Klimada Yüksek BTU Düşük Btu Olayı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.024
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bende diyelim şu çok övülen (bir zamanlar) LCC serisi fujitsu var 9.000 plasma olan.

Bu klimayı açıyorum oda 12 derece iken ayarlıyorum 30 dereceye agız çıkış sıcaklıgı 55 derece üflüyor, indiriyorum 18 dereceye 42 derece üflüyor.

Oda oluyor 22 derece klima ayarlı 24 dereceye 45 derece üflüyor yani ayarladığım dereceye fan hızına göre odanın ısısına göre ağız çıkış sıcaklığı değişiyor.

Eee şimdi bu klima en yüksek btu ile en düşük btu arası çalışıyor mu ? Çalışmı yor mu?.

Ben bazı klimalarda olan şu tuştan bahsetmiyorum onu biliyorum o özellikle 15 yada 20 dakika çalışıyor.

Örnek o özelliklere.

Toshiba = Hİ POWER

MHİ = Hİ POWER

Daıkın = PowerFul

Midea = Turbo Çalışma

Arçelik Jetcool

Her marka aynı şeye farklı farklı isimler vermiş, bunu sormuyorum bunu zaten daıkın, 20 dakika, arçelik 20 dakika başka bir marka 30 dakika demiş maksimum bu özellikte çalışır diye.

Ama ben açıyorum 9.000 plasma fujitsuyu 2 saat maksimum btuda çalışıyor 55 derece üfleyere ( bu 2 saat örnek, bazen 3 saat bazen 45 dakika hava şartlarına göre).

Saatlere ölçüyorum 1-2 derece değişiyor ama yüksek çalışmaya devam ediyor üflediği ısıdan ve sessinden anlıyorum ınvertere geçmedğini.

Bazı arkadaşlarda yok olmaz nerde çalıştırırsan çalıştır aynı çalışır btu yükselmesi olmaz demiş.

Nasıl olmaz o büyük şirketler o değerleri sallamışlar mı?.

Lütfen açıklayacak arkadaş teknik - mühendislik açıklama değil sokaktaki sıradan daha yeni ınvertere geçiş yapmış birine göre açıklasın, o verilen grafiklere teren bakar gibi bakıyoruz (kendi ve çevrem adına).

Eğer btu yükselmesi olmuyorsa yada düşmesi, ınverter klima nasıl 56 - 58 derece üflüyor oda ayarlanan dereceye yaklaşınca kademe kademe üflediği ısı düşüyor.

58
    57
    56
    55
    52
    50
    48
    45
    42
    39 bakıyorum sonra durmuş daha düşük üfleme yapmamak için (üşütmemek için) klima duruyor ihtiyaç yoksa.

• bu konu önemli ama esas cevap verecekler kaçak güreşiyor.

çünkü dah öncede yazdım fujitsu çalışır diyor birol ustada çalışır diyor. ama çalışmaz diyende çoğunlukta.

ben kendi fikrimce ve deneyimlerimce görmedim dedim. ve şimdide şunu diyebilirim.

normalde yaşadığım alanlar hiç bir zaman 17-18 in altına düşmedi daha önce bu durumu kışın deneyeceğimi yazmıştım. denemediğim için bilmiyorum ama soğutmadan eminim. en üst devire çıkmıyor.

söz gelimi bendeki klima nominalde 1075 btu tüketiyor 12000 btu- max ta 13500 e yükseliyor sanırım geçen yanlış yazmışım şimdi aklıma geldi 17000 btu yükseliyor demiştim o btu ısıtmadayükseldiği aralık.

soğutmada ise hiç 1000 btuya ulaştığını görmedim yazın.

ban göre sizin klimada sesli çalışsada gene inverteri kullanıyordur. ama o aralığa gelip ses düşene kadar tabi bir ölçü aleti ile bakmak daha mantıklı olur.

ayen katılıyorum düzgünce hocalar bu konuya katkıda bulunmaları lazım.

• Benim aklımda şu hava debisi olayına takılıyor. Mesela toshiba ras18skv nin hava debisi ras16skvr den daha yüksek ama ras16 skvr nin ısıtma btu su daha yüksek. Yani hava debisi ile btu doğru orantılı değil mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • inverter klimanın çalışma sistemi normal klimalara göre farklıdır normal klima motoru sabit devirde çalışır verdiği sogutma yada ısıtmada sabittir ama inverter klimada motor devri değişkendir frekansla devir düşürür yada arttırır buda çıkıştaki sıcaklık yada soğukluk değerlerinde değişiklik olmasını sağlar yani basit bi örnek gerekirse istenilen sıcaklık yüksekse motor tam devirle çalışır istenilen değere ulaşıldıgında yavaş yavaş devrini düşürerek ısıyı sabit tutar durk kalk yapmaz sürekli motor devrededir buda elektrik tüketimini azaltır..
  • quote:

Orijinalden alıntı: kiral33

Benim aklımda şu hava debisi olayına takılıyor. Mesela toshiba ras18skv nin hava debisi ras16skvr den daha yüksek ama ras16 skvr nin ısıtma btu su daha yüksek. Yani hava debisi ile btu doğru orantılı değil mi

şöyle söyleyeyim. elin yandığında elinin yanan yerine nasıl üflersin, kışın elin üşüdüğünde nefesinle nasıl ısıtmaya çalışırsın.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.