Şimdi Ara

İŞLEMCİ DEĞİŞİMİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
483
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Elimdeki notebookun işlemcisini değiştirmek istiyorum.

İşlemci; Haswell i7-4700MQ, yerine koymak istediğim Haswell i7-4930MX . Değişme imkanı var mı? Uyumsuzluk çalışmama vs olur mu?

Birkaç yere sordum bazıları aynı nesilse sıkıntı olmaz bazıları notebookta işlemci değişmez falan dedi. Emin olamadım, kesin bir bilgisi olan varsa cevap bekliyorum.

Saygılar

• hocam sıkıntı yaşıyabilirsiniz laptop'u kendiniz açıp kapatacak olan sizseniz düzgün yaparsanız sıkıntı olmaz, ama başka biri baştan savma yaparsa laptop bi daha dikiş tutmayabilir, bide bios ayarları uyumu lazım.

aradaki performans farkı' nedir hocam %10 falan ise değmez uğraşmayın derim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Frozee

hocam sıkıntı yaşıyabilirsiniz laptop'u kendiniz açıp kapatacak olan sizseniz düzgün yaparsanız sıkıntı olmaz, ama başka biri baştan savma yaparsa laptop bi daha dikiş tutmayabilir, bide bios ayarları uyumu lazım.

aradaki performans farkı' nedir hocam %10 falan ise değmez uğraşmayın derim

Dostum öncelikle ilgin için çok teşekkürler.

Notebook MSI marka, kendi servislerine göndereceğim. Mevcut işlemci i7-4700MQ, bunun yerine i7-4930MX taktırmayı düşünüyorum. İşlemci tak çıkar ben yapmayacağım, servis kendisi uğraşacak tabi bu işlem mümkünse notebooklar üzerinde. (MSI Dragon Ed. 2)
  • Çok fazla performans farkı yoksa tavsiye etmem.Servistekilerede güvenmeyin orasını burasını bozup verirlerse o laptop o servisten çıkmaz paranızla rezil olursunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH | equ*

Çok fazla performans farkı yoksa tavsiye etmem.Servistekilerede güvenmeyin orasını burasını bozup verirlerse o laptop o servisten çıkmaz paranızla rezil olursunuz.

hocam demek istediğim buydu, dikiş tutmayabilir yani, servisede güven olmaz ayrıca baştan savma yaparlar, yada yapabilirler. hocam daha açık şekilde ifade etmiş, o işlemciyi alıcaksınızda ne olucak eğer anakartın üzerinde gpu varsa ya haswel'i kullanacaksınız yada gpu yu ikisini aynı anda kullanamıyacaksınız. ha bide haswell'in içindeki gpu yu hiç kullanamıyabilirsiniz bios izin vermezse. bide yeni işlemci bios ayarı sıkıntısı var. hocam gerçekten arada performans uçurumu olacağını pek sanmam bide iyi bi haswel işlemciyi, heleki notebook ise yeni çıktığında çoook çok pahalıya alırsınız, çok boşa giden bi hareket olur uyarayım

haswell'i takarsınız üstündeki gpu yu kullanırsınız, dahili gpu belleğini değilde ramden yer performans düşer... bunun gibi birsürü olumsuzluklar var.

size önerim haswell'e geçmekte israrlı iseniz elinizdeki notebook'u elinizden çıkarıp üzerine para koyup yenisini almanızdır. emin olun yine aynı parayı ödersiniz ve çektiğiniz sıkıntıya değmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Frozee -- 17 Haziran 2013; 7:50:34 >

• Kusera kullanıcısına yanıt
    ayrıca hocam işlemcileri inceledim taktırmak istediğiniz işlemci 1000$ elinizdeki işlemci ise 400$ civarı elinizdeki işlemciye forum tabiri ile çok sağlam bi f/p ürünü diyebiliriz

ayıntılı inceleme sonucu ise değiştirmeye gerçekten gerek olmadığını farkettim elinizdeki işlemci gayette iyi. yakın zamanda laptop almayı düşünüyordum sanırım sizin işlemci numarasına sahip bi laptop alıcam.

ha diyorsanız ki param çok ben uğraşırım servis peşinde koşarım, sinir hastası olmak istiyorum diyorsanız beklemeyin. ama yinede çok bir şey beklemeyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Frozee -- 17 Haziran 2013; 7:51:04 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Frozee

ayrıca hocam işlemcileri inceledim taktırmak istediğiniz işlemci 1000$ elinizdeki işlemci ise 400$ civarı elinizdeki işlemciye forum tabiri ile çok sağlam bi f/p ürünü diyebiliriz

ayıntılı inceleme sonucu ise değiştirmeye gerçekten gerek olmadığını farkettim elinizdeki işlemci gayette iyi. yakın zamanda laptop almayı düşünüyordum sanırım sizin işlemci numarasına sahip bi laptop alıcam.

ha diyorsanız ki param çok ben uğraşırım servis peşinde koşarım, sinir hastası olmak istiyorum diyorsanız beklemeyin. ama yinede çok bir şey beklemeyin

Bu güzel yorumun için çok sağol dostum :) Para çok değil bende sadece o dediğim 4930mx arkadaştan alacağım bir nevi hediye gibi. Ben sadece uyum sorunu çeker miyim diye araştırmak istedim, sorun çıkar mı vs vs. Aksi halde sağlam ellere de gödnerebilirim değiştirmesi için ama sıkıntı çıkacaksa hiç istemem doğrusu. Siz arkadaşlar da çok yardımcı oldunuz çok teşekkür ederim. Hala kesin bir bilgi yok ama sanırım değiştirmem bu yorumlardan sonra :))

• Kusera kullanıcısına yanıt
    hocam büyük ihtimal uyum sorunu yaşamazsınız. çünkü dragon edition ile dragon edition extreme (4930mx işlemci kullanıyor) aynı bios dosyasını kullanıyor.

http://www.msi.com/product/nb/GT70-Dragon-Edition-2.html#down-bios
    http://www.msi.com/product/nb/GT70-Dragon-Edition-2-Extreme.html#down-bios

bu da demek oluyor ki aynı anakarta sahipler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DocZ -- 17 Haziran 2013; 17:26:52 >

• quote:

Orijinalden alıntı: bronzeage

hocam büyük ihtimal uyum sorunu yaşamazsınız. çünkü dragon edition ile dragon edition extreme (4930mx işlemci kullanıyor) aynı bios dosyasını kullanıyor.

http://www.msi.com/product/nb/GT70-Dragon-Edition-2.html#down-bios
    http://www.msi.com/product/nb/GT70-Dragon-Edition-2-Extreme.html#down-bios

bu da demek oluyor ki aynı anakarta sahipler

Teşekkürler araştırıp bulduğun bilgiler için, ben de biraz daha ayrıntılı inceledim sanırım bu iki işlemci değişimi mümkün. Herşeyleri aynı, sadece performans farkları var. Yani ne anakart üzerinde ne de bios gibi başlıca gereksinimlerde uyumsuzluk sorunu çıkmaz gibi.

Tekrar sağol

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.