Şimdi Ara

KALİTELİ FOTO ÇEKİM HAKKINDA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
605
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • ARKADAŞLAR YUKARIDA FOTO ÇEKİM TEKNİKLERİ DİYE Bİ BÖLÜM VAR AMA ÇOK UZUN VE BENCE BİRAZ DAHA FAYDALI ŞEYLER YAZILABİLİR MESELA BU DİYAFRAM ENSTANTENE İSO F DEĞERLERİ FALAN NEDİR DİYE ANLATILMIŞ AMA BUNLAR NERDE NASIL KULLANILIR MESELA GECE MANZARA ÇEKERKEN NELER HANGİ DEĞERE GETİRİLMELİ GECE IŞIKLI OBJELERİN PARLAMASINI ENGELLEMEK İÇİN NELER YAPILMALI İÇ MEKKAN YÜZÜN GÖLGELERİNİN KAYBOLUP PARLAK Bİ YÜZ OLUŞMASI NASIL ÖNLENİR MAKRO ÇEKİMLER NASIL VE HANGİ AYARLARDA DAHA İYİ SONUÇLAR VERİR MESELA ISO ŞU DEMEKTİR ŞU İŞE YARAR ATIYORUM GECE ÇEKİLERİNDE İSO ARTIRILIP F AZALTILIRSA DAHA İYİ SONUÇLAR ALIRSIN GİBİ KISA ANLAŞILIR ŞEYLERLE YENİ FOTO MAKİNESİ KULLANMAYA AŞLAYAN ARKADAŞLARA DA DAHA FAYDALI OLMUŞ OLURUZ(TABİ BANA DA )

• ASLINDA BU TÜR AYARLAR PRATİK YAPTIKÇA DAHA İYİ ANLASILIR,
    HEM BÖYLECE MAKİNESİNİ DAHA İYİ TANIMIŞ OLUR,MESELA BEN BALKONDA OTURURKEN BİLE
    KARŞI BİNANIN 4 FARKLI DEĞERDE FOTOSUNU ÇEKERİM VE SONRA BUNLARI NOT EDERİM
    BİLGİSAYARDA KARŞILAŞTIRIRIM..BUNUN GİBİ YANİ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi soylu -- 15 Kasım 2006; 10:30:46 >
  • bende bi örnek veriyim arkadasın dediğine cok katılıyorum bi gece manzarası cekeceksın diyelim gece modunda baska modlarda ısoyu bi yukseltıp bi indirirsen sonrada resme baktıgın da hangısının en guzel olduguna kara verp o ayarda cekmeye baslarsın kı ne kadar okursan oku bi makınenın ayarı diğerini tutmaz o yuzden makınenı tam anlamıyla alısman için 1000 kare veya daha fazla bı fotoraf cekmen lazım kı daha iyi alısasın benım yorumum bu bilmem belkı baskalarının kı farklı olabilir
  • ALAKALI ÜST KONULARIN uzun olduğuna katılıyorum ama, yakında bu topik kaldırılır gibime geliyor. Ben yinde de ilgilenenler için fotoğrafçılıkta birkaç konudan bahsedeyim.

1- Fotoğrafta alan derinliği - diyafram : Alan derinliği veya netlik derinliği diye bir tabir vardır. Kadrajınız içindeki net en yakın nokta ile net en uzak noktalardan objektif eksenine dik olacak şekilde geçen sanal düzlemler arasında kalan bölgeye denir. Bu kısımdaki nesneler net, bu iki düzlemin arasındaki netlik (alan) derinliğinin "depth of field" dışında kalan nesneler ise "flu" çıkar. Bize bu kontrolü diyafram (f) verir. Bu kontrol sayesinde, çekilmek istenen asıl objenin net, önde ve arkada kalan ikincil objelerin puslu çıkması mümkündür, böylece fotoğrafta vurgu sağlanmış olur. Netlik derinliğini büyütmek için diyaframı kısmak (yani f2.8 yerine f8 ile çekim yapmak) gerekir. Unutulmamalıdır ki, diyafram kısıldıkça, mercekten giren ışık yoğunluğu azalır, daha uzun pozlamalara ihtiyaç oluşur. Fakat netlik derinliği de büyümüş olur.

Mesela,
    portre veya nesne çekimlerinde, sadece öekmek istediğimiz nesnenin net çıkması için diyaframı olabildiğince açarız. (f5 yerine F2.8 kullanmak gibi)

Manzara çekimlerinde, arkadaki dağların ve uzaktaki nesnelerin de öndekiler gibi net çıkmasını istediğimiz için diyaframı kısarız. (f2.8 yerine f5, f8 gibi) Manzara çekimleri zaten genelde bol ışıklı ortamlarda yapıldığı için diframın kısılması ile düşen ışık miktarı çok sorun oluşturmaz. Düşük ışık koşullarında sorun olduğu durumlarda ISO değerinin arttırlılması veya tripot kullanılması, titremeyi önlemek için gerekli olur.

Gece çekimlerinde, ışık yetersiz olduğu için, mecburen diyafram makinanın olabildiği en büyük değerlere ulaştırılır (f2, f2.5 gibi...) Bu da yeterli olmaz ise, ISO değerini arttırmak veya tripot kullanmak zaruridir. Diyaframı büyüttüğümüz için gece çekimlerinde netlik derinliğimiz genelde çok yüksek olmaz.

Flaş kullanmak da, ışığın yetersiz olduğu durumlarda yedek bir çözümdür, ama flaş mesefasi 3-4m ile sınırlıdır. Bunadan daha uzak çekimlerde, flaş etki mesafesini arttırmak için ISO değerini yükseltmek gerekir. Mesela 800 ISO larda flaş etkisi 10-15m lere kadar uzanabilir.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.