Şimdi Ara

KASA TEMİZLİĞİ 'herkes okumalı aslında'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
679
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Soru: Sevgili Explorer hocam bu kasayı nasıl temizleriz ?
    Cevap:

Firça ve Basinçli Hava : PC içindeki fanlar PC'nizi sogutmaya yararlar ve bilgisayarinizin büyüklügüne ve ihtiyaç dahilinde birkaç tane faniniz olabilir. Çekilen hava ile birlikte kasanizin belli yerlerinde toz birikmeleri olabilir. Bu çok normaldir. Çünkü tozlar ve bilgisayariniz bir bütündür. Nem orani yüksek ortamlarda bu toz parçalari birikir ve biriktikleri yerlerde sert bir kütle olusturabilirler ve bu toz kütleleri elektrigi iletebilirler. Bu durumda elektriksel arizalarin önüne geçmek çok zordur. Hiç hesapta olmayan bir iletken donanimlariniz arasinda illegal elektriksel bir köprü olusturur.
    Bu yüzden yilda en az bir defa, ki, tozlu ortamlarda çalisan bilgisayarlar için bu süre daha kisadir, bilgisayarinizin içini temizlemelisiniz. Bunun için bir saç firçasi kullanabilirsiniz. Saç firçasi ile bu toz yiginlarini toplayip elektrik süpürgesiyle tozlari alabilirsiniz.
    Yalniz burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Elektrik süpürgesiyle bilgisayarin içini temizlerken bilgisayar parçalarina süpürgeyi fazla yaklastirmayin. Çünkü kablolar yerinden oynayabilir, hava sürtünmesinden dolayi süpürgenin ucu elektrostatik yüklenip çiplere zarar verebilir, anakart üzerindeki jumper'lari içine çekebilir.
    Basinçli hava aslinda elektrikli süpürgeye göre daha etkili ve güvenilir bir çözümdür. Bunu ya basinçli hava kompresörleri ya da basinçli hava spreyleri ile yapabilirsiniz. Ama bunu yapmadan önce bilgisayarinizi açik bir alana çikarmanizi tavsiye ederim, çünkü tozu dumana katabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Kompresör veya sprey kutusunu bilgisayar parçalarina 30 cm'den fazla yaklastirmayin.
    Kasanizin fanlarinda zamanla kurumus toz yiginlari olusabilir. Böyle bir durumla karsilasmamak için disardan faninizi arada bir temizleyin. Bunu çok seyrek olarak yapmazsaniz ileriki zamanlarda güç kaynagini temizlerken sökmeniz gerekebilir. Ancak güç kaynaginin temizlenmek için açilmasi da pek tavsiye edilen bir sey degildir.

<b>Soru:</b> Explorer hocam iyi güzel bize faydalı şeyler yazıyorsunda ? Peki bunun kaynağı neresidir ?
    <b>Cevap :</b> Bunu her seferinde sormak zorundamısın?

• ben bir cif bir de bir kova suyla işi bitiriyorum..
    sonra da antistatik çözeltili suyla anakarta banyo yaptırıyorum iş bitiyor..[:P]

son aşamada slotları pamuklu çıbukla kurulayıp kartları takıorumm.
    bir de cpu socket girişini de kuruttuk mu tamam..(slotlarda b21 i paslandırsanız da olur.Malum
    o zaman ii o/c olur..)
  • vayy be ne kadar uğraşıonuz kasayla alt tarafı 3gr toz küçük el süpürgesi ile temizleyin yeter yaw
  • hakatten yaa.Olm alt atrafı bi kasa ve biraz toz yaws
  • slm konu hakkında yeni yorumlar bekliyorum aslında
    kasa temizliği bence çok önemli..
  • kasa temizligi orf ve adetlerimize uyacak sekilde yapilmalidir, kasayi actiginiz zaman mahrem bolgeleri yabanci kisiler es dost anne baba bakkal hamdi dahil kimse gormemelidir. zinhar su kullanmadan temizlik yapilmamalidir. eger su yoksa teyemmum yapilabilir. 3 kere cpu'yu 3 kere ramleri 3 kere anakarti bolca suyla yikamadan once tabi ki niyet edilmelidir.
    niyet ettim allah rizasi icin su kirden kapkara olmus kasayi temizlemeye dedikten sonra kollar sivanip hortum musluga takilmali, ve tazyikli su ile kasanin ici disi ve bilimum gizli kapakli bolumleri yikanmalidir.

nasil yorum ama?
    kasa temizliginin yorumu mu olur?
    olursa boyle olur..
  • evet kasa temizliği olayına katılıyorum ben ucuz bi diş fırçasıyla senede 1 kere hallediyorum... Önce tozları üfle kalan tozları da diş fırçasıyla temizlee
  • kasa temizliginin tabi ki yorumu olur. mos, kasa temizligine kalkistiginda neler yapilmali neler yapilmamali. her isin bir raconu var. kasa icerisine oldugu gibi tozlari gonderen bir alet var adini biliyorsundur herhalde. dolayisi ile hic kasayi acmazsan eger ne hale gelecegini gormek senin elinde. ben su kullanmam :-) ama saf alkol kullanirim. dis fircasi da fena bir fikir degil ama yumusak olmasi tercih sebebidir.
  • soru: sevgili ustam kasaniz temiz mi?
    cevap: evet cocugum temizlerim hep ozen gostererek

temiz adamsiniz ne diyim :) kasa temizligi hakkinda bir de kitap yazalim da racon ogrensin millet :)
  • abi cidden avrmı aksa temizliği ben yapmadım ne oldu
  • ben şöle bişey öneririm denedim ve başarılı oldum
    1*kasayı kesinlikle yere değil yerden 5-6cm yukarda tutun,
    2*CPU üzerine min.4000dv kasa üzerine en az 10000dv bir fan koyun ve bunlar tabiki ters yöne çalışcak

bu kadar sorun çözülmüştür.Ben bi kaparım parça takıcağım zaman açarım ne toz ne pislik çiçek gibi.)
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by MOS</i>
    <br />soru: sevgili ustam kasaniz temiz mi?
    cevap: evet cocugum temizlerim hep ozen gostererek

temiz adamsiniz ne diyim :) kasa temizligi hakkinda bir de kitap yazalim da racon ogrensin millet :)
    <hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>

• ehehe
    bize gundelikci hulya abla geliyo
    ona temizletiyom ben
  • ben ilk bilgisayarımı aldıktan 4 yıl sonra açmıştım içi o kadar da kirli değildi bence kasa temizliği ancak yeni 1 işlemci anakart ekürisi takılacaksa yapılmalı hani yeni anakart hemen kirlenmesin
  • ha gayret klasor alevlenicek 1 mesaj daha gelirse:p
  • bazaende kasayı temizledikten sonra bilgisayar açılmamazlık yapar???

allah neden acaba???

parçaların montajını tekrardan yapmak zorunda kalırız.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.