Şimdi Ara

Kavga Anında El Ayak Titremesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
9.092
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar küçüklükten beri birsürü kavga ettim ama hâlâ kavgaya girişte bi el ayak titremesi ve dizin boşalması durumu var. Hâl böyle olunca atılan yumrukta düzgün gitmiyor. Az önce yine kavga etme aşamasında ellerim buz kesti ve titremeye başladı. Bunun nedeni nedir ve bir çözümü var mı?

• Yapay Zekanın Yanıtı

Kavga Anında El Ayak Titremesi

Kavga veya tehdit altında hissettiğinde el ayaklarının titremesi yaygın bir tepkidir. Bu titreme, vücudunun "savaş ya da kaç" tepkisinin bir parçasıdır.

Titreme Nedenleri:

• Adrenalin Salınımı: Kavga anında, vücudun adrenalin hormonunu salar. Adrenalin, kalp atış hızını ve solunumu artırarak vücudu fiziksel aktiviteye hazırlar. Ancak, aşırı adrenalin salınımı el ayakların titremesine neden olabilir.
    • Kas Gerginliği: Kavga sırasında, vücudun tüm kasları gerilir ve sıkışır. Bu gerginlik, kasların titremesine ve kontrolünü kaybetmesine neden olabilir.
    • Kan Şekerinin Düşmesi: Adrenalin aynı zamanda kan şekerinin düşmesine neden olabilir. Düşük kan şekeri, kaslara enerji sağlamada yetersizliğe neden olarak titremeye yol açabilir.
    • Psikolojik Faktörler: Korku, endişe ve stres gibi psikolojik faktörler de el ayak titremesine katkıda bulunabilir.

Titremenin Etkileri:

• Denge Kaybı: El ayak titremesi, dengeyi bozabilir ve düşme riskini artırabilir.
    • Kas İşlev Bozukluğu: Titreme, kasların doğru şekilde çalışmasını engelleyebilir, bu da kavga sırasında dezavantaj yaratabilir.
    • Dikkat Dağınıklığı: Titreme, dikkat dağıtabilir ve duruma odaklanmayı zorlaştırabilir.

Titremi Azaltma İpuçları:

• Derin Nefes Egzersizleri: Derin nefes almak, vücudu sakinleştirebilir ve adrenalin seviyelerini düşürebilir.
    • Kas Gevşetme Teknikleri: Stresli olduğunda kaslarını gerip gevşetmek, gerginliği azaltabilir ve titremeyi kontrol etmeye yardımcı olabilir.
    • Yeterli Beslenme ve Hidrasyon: Sağlıklı beslenmek ve yeterince su içmek, kan şekeri seviyelerini stabilize etmeye ve kas fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.
    • Düzenli Egzersiz: Düzenli egzersiz, vücudun stresi yönetmesine ve adrenalin dengesini iyileştirmesine yardımcı olabilir.
    • Profesyonel Yardım: El ayak titremesi önemliyse veya günlük hayatı etkiliyorsa, profesyonel yardım almak faydalı olabilir.
    Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • nefes egzersizleri dene belki geçer
  • Vücutta salgılanan hormonlarla alakalı olduğunu düşünüyorum. Yani müdahale şansı pek yok.
  • Hayatında her gün birileriyle kavga etmiyorsan normaldir hocam adrenalin salgılanıyor muhtemelen boksör falan olsan o güne kadar defalarca kez dayak attığın için aynı zamanda kendinden emin olduğun için bu kadar yüksek titreme olmaz diye düşünüyorum.

• Sizde olmuyor mu beyler sadece bende mi oluyor anlamadım.
  • TheIOzI T kullanıcısına yanıt

Yok hocam her gün kavga etmiyorum da, lavuk dövebileceğim biri bilr olsa bi kollarda bacaklarda boşalma oluyor çözemedim. Sağolun

• Reflekslerin hızlıysa yerinde kal ve ilk yumruğu bekle sonra yumruk gelirken karşındaki kişinin omzuna
    Ve sırtına ellerini çember biçiminde yerleştir sonra yere çak
    Ben böyle yaptım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Başbilen -- 4 Nisan 2021; 18:14:9 >
  • Başbilen kullanıcısına yanıt

Hocam nasıl dövüşeceğimi sormuyorum ki

• kraldosy kullanıcısına yanıt
    Ben sana o haldeyken dayak yememenin yolunu anlatıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Başbilen -- 4 Nisan 2021; 18:38:22 >

Bende de oluyor kesinlikle fakat bendeki şu mesela trafikte kavga dövüş olacağı zaman olmuyor eğer planlı yani kavga belirli bir süre içersinde tartışmadan büyüye büyüye kavgaya dönüşeceği zaman oluyor ama direk mesela trafikte adamın biri hem arabama arkadan gömdü hem bana saldırdı bunda hiç titreme gibi olaylar yaşamadım.

• TheIOzI T kullanıcısına yanıt

Aynen öyle aniden gelişen kavga oldumu bişey olmuyo da kavga yakkaştıkça sanki kan ellerimden ayaklarımdan çekilip beynime toplanıyor

Olur herkese olur. Seste titreme ellerde terleme gibi ...
  • Yıllardır hep bundan şikayetçi oldum ama daha geçenlerde otogarda dayının biriyle kavga edecek gibi olduğumda gayet sakin hissettim ilk kez nefes boşalması titreme olmadı sanırım yavaş yavaş kendimi gerçekleştiriyorum korkum kaygım azalmaya başlıyor.

• aynı durum bir bagırtı gürültüde bende bile gerceklesiyor kavga durumunda dediklerin bendede oluyor endise edicek bir durum yok cok sık kavga el ense tutusmuyoruz

bu arada erkekligin %99.9 kacmaktır geri kalanların bazıları mezar icinde bile olabilir
  • Adrenalin den dolayı oluyor. Sadece sende değil. Sakin kalmaya calış. Derin nefes al yerinde kal. Fırsat bulunca da ilk yumruğu çak karşıdan hamle beklemeden.
  • Benimde nefesim titriyor ağlamaklı konuşuyorum. Cidden bundan nasıl kurtulacağım?
  • Nedeni adrenalin ve kontrol. Öncelikle dayak yemeye alışacaksınız. Bir süre kick boks eğitimi almıştım. Hocam çok fena döverdi beni, acımazdı. "Önce dayak yemeyi, vücudunu kontrol etmeyi öğreneceksin, sonra dayak atacaksın" derdi hep. Dediği de oldu, ilk başlarda bir yumruk yiyince nevrim dönerdi, elim ayağım titrerdi kendime gelemezdim. Ama dayak yiye yiye alıştım. Sonraları yediğim yumruklara rağmen bana mısın demiyordum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.