Şimdi Ara

Kaza Sonrası Karşı Taraftan İstenen Para- Ne yapmalı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
1
Favori
782
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir tanıdığım bir kaç hafta önce arkadan bir ticari araca çarpıyor. Kendisi Yüzde 100 kusurlu çıkıyor haliyle. Karşı tarafta 5-6 bin liralık bir hasar çıkıyor. Olaydan yaklaşık iki hafta sonra karşı taraf arıyor ve diyor ki servis aracı 17 günde yapacağını söyledi. Sigorta kaskodan 7 gün araç veriyor. Değer kaybımı da karşılıyor. 5 gün de ben bir yerden araç işini halletim. Ama 5 gün araçsız kalıyorum. Bunun için araç kiralayacağım. Bu 5 günün parasını tanıdığım kişiden istiyor. Yok eğer vermezsen sana dava açacağım diyor.

Bu durumda araba kiralama masrafını da tanıdığımın sigortası karşılamaz mı? Yok karşılamazsa karşı tarafın dava açıp tanıdığımdan alma şansı var mı?

• tanıdığınızın bir şey vermesine gerek yok.

Karşı taraf tanıdığınızın sigortası ile muhatap olacak, dava açacaksa da sigortaya...

deli gibi zam yaptılar zorunlu trafik sigortasına, ödeyecekler paşa paşa. ha bir sonraki sigortayı yüksek meblağa yaparlar orası ayrı konu.
  • Çakal taksici aklı sıra ne kırparsam kardır diyor hiçbir şekilde para vermesin.Gitsin dava etsin bakayım be alabiliyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dava açsa , sonuçlanması en az 2 sene
    İstediği gibi açabilir
  • Dava açarsa kazanır.Ama uğraşırmı bilmiyorum.
    Yanlız kaskoda 1 haftalık süre bitmeden haber verilirse süre uzar diye biliyorum.
    Bence karşıdaki kişiye kaç günde o gün kadar araç kirasını vereyim şeklinde teklif yapıp bunu kabul etmeme durumuna karşın resmileştirsin.
    Araca adamın gerçekten ihtiyacı vardır yada direk parasını aracı üzerinden kazanıyordur.Buna hakkı var.
    Ama ihtiyacı olmayıp çakallık yapıyorsa o ayrı iş tabiki

• Ben olsam istemeye utanırım.
  • Sigorta ne diye var? Zırnık alamaz. Sigortadan talep etsin ne isteyecekse. Para mara vermeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi batarya zayıf -- 1 Ekim 2015; 19:40:10 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ****76

Bir tanıdığım bir kaç hafta önce arkadan bir ticari araca çarpıyor. Kendisi Yüzde 100 kusurlu çıkıyor haliyle. Karşı tarafta 5-6 bin liralık bir hasar çıkıyor. Olaydan yaklaşık iki hafta sonra karşı taraf arıyor ve diyor ki servis aracı 17 günde yapacağını söyledi. Sigorta kaskodan 7 gün araç veriyor. Değer kaybımı da karşılıyor. 5 gün de ben bir yerden araç işini halletim. Ama 5 gün araçsız kalıyorum. Bunun için araç kiralayacağım. Bu 5 günün parasını tanıdığım kişiden istiyor. Yok eğer vermezsen sana dava açacağım diyor.

Bu durumda araba kiralama masrafını da tanıdığımın sigortası karşılamaz mı? Yok karşılamazsa karşı tarafın dava açıp tanıdığımdan alma şansı var mı?

karşı taraf araçsız kaldığı süre içerisinde ona bir yerden fatura karşılığında yapacağı işe elverişli araç kiralayıp versin. yoksa adam aldığı tüm müşterilerin fişlerini kesiyorsa ortalama gelir beyanı üzerinden adama tazminat öder. baktım gelen cevaplara herkes sallamış tutmuş. ilk girişim şurdan başlar uzlaştırıcı görevi yapan avukatlar var onlardan olayı resmi boyuta taşısın. kişi ile anlaşsınlar. araç kiralasın adama teslim etsin kira parasını ödesin bu şekilde olay çözülür. yoksa adam maliye kayıtlarına göre faiziyle birlikte kazancının hepsini tahsil eder birde işin kötü yanı o aylarda işleri iyi gitmiştir :S sakın okuduğum cevaplara göre iş yapmaya kalkmasın.

not: ortalama kazanç en son bildiğim kadarıyla yıl bazında alınıyordu

• Arkadaşım vasıtasıyla az biraz benzer bir durumdan haberdarım. Değer kaybı ile ilgili dava 15 ay kadar sürdü. Sonuçta değer kaybı mahkeme masrafları ve avukatlık ücreti ni karşı taraf ödedi. Arkadaşım burada mağdurdu. Sonradan öğrendiğimiz sigortada bu parayı şahıstan talep etmiş. Ama şu durumda var o parayı verse bile dava açmayacağını nasıl garanti altına alabilir. Sirf bu davalara bakan avukatlar var artık. Onlara danışmak en iyisi.

• Karşı taraf taksici değil ticari transporter türü bir aracı var ve arka bagaj kapağı hasar görmüş. Farklı cevaplardan anladığım bu konuda net bir durum söz konusu değil sanırım. Sigortacı bir tanıdığımı aradım o alamaz dedi.. Burada tanıdığımın sigorta firmasının eksperi hasarın kaç günde tamir edilebileceğini belirleyip ona göre kiralık araç tahsis ediyormuş. Yani exper bu hasar bir haftada tamir olur derse isterse yapan firma 17 günde yapsın(yok parça yurt dışından geldi, yok servis yoğun gibi..) onu bağlamaz ve kiralık araç tahsis etmezmiş. Tanıdığımın söylediği karşı taraf tehditvari istememiş, böyle bir kaybım var diye 400-500 civarı bir para istemiş..

Kararsız kaldım ben de bu konu yazılanları görünce.. Eğer böyle paralar verilcekse niye sigorta var zorunlu, yok verilmese de karşı tarafa yüzde yüz kusurlu bir kazada zarar verilmiş oluyor..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.