Şimdi Ara

Kedimin yoğun salyası akıyor, burun akıntısı var

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
3
Cevap
0
Favori
8.672
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Kedim iran cinsi 3 yaşında.

Sabah 7:30 gibi çok az kustu. Sonra yoğun bir salya akıntısı başladı.
    Sonrasında burun akıntısı başladı. Yeşilimsi sarımsı ve yoğun nefes alıp vermesini zorlaştırıyor. Burnundan rahat rahat nefes alıp veremediği için ağzı açık o saatten beri.

Şu anda salya akıntısı oldukça azaldı.
    Başlarda sadece arka ayaklarının üzerinde oturup uyumaya çalışıyordu. Şimdi biraz daha rahat oturup gözlerini kapatabiliyor.
    Oldukça hareketsiz.
    Ağız ve burun akıntısı yüzünden henüz bir şey yemedi. 2-3 kere tuvaletini yapmayı denedi ama sanırım salyasından rahatsız olup yapamadı.

En son yavruyken ilk aşılarını yaptırmaya götürdüğüm için dışarıya çıkmayı istemiyor. Kafesine koyup götürmek istedim ancak çok panikledi. Bu haldeyken bir de strese sokmak istemediğim için evde baş başa kaldık.

Kuru mamasını yiyemeyeceği için süt içirmeyi veya yoğurt yedirmeyi düşünüyorum. Telefonda veterinerden doğru düzgün bilgi alamadım. Akıntının pek çok sebebi olabilir görmem lazım gibisinden telefonu kapattık.

Ben sabunlu su yüzünden veya dün yediği güve yüzünden bu halde olduğunu düşünüyorum. Salyalarını yerden sildiğimde sabun gibi köpürdüğü için sabunlu su olduğuna emin gibiyim.

Özetle kusması yok, salya akıntısı azaldı ancak hala burnu akıyor ve ağzı açık nefes alıp veriyor. Sizce biraz süt ve yoğurtla bu günü atlatmaya çalışmalı mıyım? Veteriner stresine sokmak istemiyorum, evden yaklaşık 3 senedir çıkmadığı için çok panikliyor.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

• Hocam bence dediğiniz gibi veteriner stresine sokmayın, sıcak tutun kedinizi, ceyranda kalmış olabilir. bence bol protein yedirin, vitamin de verebilirsiniz veterinerden edinip. bol bol sevin, kediler hastayken çok sevgi istiyorlar. Benim kedilerimin başına böyle bir olay gelmedi o yuzden daha verimli tavsiyelerde bulunamıcam
  • cevabın için çok teşekkür ederim. kusura bakma vakit bulamadım.

kedim üşütmüş akşam veterinere yetiştirdim. 40-41 derece ateşi olduğunu söyledi. bol bol iğne ve serum yedi. antibiyotik aldı. 3-4 gün içerisinde kendisini ancak toparlayabildi.

benzer belirtileri gösteren kediler için de buraya yazmak istedim.

yoğun salya akıntısı, iltihaplı ( sarımsı yeşilimsi ) burun akıntısı, ateş. eğer benim kedim gibi çok ağırsa bu belirtiler daha fazla can çekişmesine müsade etmeden veterinere götürmenizi tavsiye ederim. en azından hemen burunları açılıyor ateş düşürmek için gereken şeyler yapılıyor hastalığı daha hafif atlatıyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.