Şimdi Ara

KİMYACILAR YARDIM! KALİTELİ BİR SORUM VAR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
1.503
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar dersanede hoca tuzlu suyun elektrik iletmesinin fiziksel oldugunu soyledi nasil diye sordugumda pek aciklayamadi. Ben bu zamana kadar cozeltilerin elektrik iletmesinin kimyasal oldugunu biliyordum. Siz ne dusunuyorsunuz bu konuda?

Bir diger sorum ise tuzlu suyun elektrik iletmesi olayı ile elektrolizin ne farkı var ikisindede tuzlu suya elektrik verilmiyor mu, ne farkı var ki?

Mumkunse hocalariniza sorabilir misiniz ben cevabini bulamadım ve kafam karıştı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AirDroid -- 1 Ekim 2013; 18:26:58 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Tuzlu Suyun Elektriği İletmesi: Fiziksel mi, Kimyasal mı?

Tuzlu suyun elektriği iletip iletmediği, fizik ve kimya alanında sıklıkla merak edilen bir konudur. Bu fenomenin altında yatan mekanizmayı anlamak, çeşitli uygulamalar için önemlidir.

Tuzlu su, sodyum (Na+) ve klor (Cl-) iyonlarını içerir. Elektrik akımı, yüklü parçacıkların hareketiyle oluşan bir akış türüdür. Tuzlu suyun elektriği iletmesinin nedeni, içindeki iyonların hareket edebilmesidir.

Tuzlu suda elektrik akımı geçtiğinde, pozitif yüklü Na+ iyonları anot yönüne, negatif yüklü Cl- iyonları ise katot yönüne hareket eder. Bu iyonların hareketi, elektrik akımının iletilmesini sağlar.

Tuzlu suyun elektriği iletme özelliği fiziksel bir süreçtir. Çünkü iyonların hareketi, kimyasal reaksiyonlar gerektirmez. Bununla birlikte, çözeltilerde elektrik akımının iletilmesi, çözünmüş maddenin türüne bağlı olarak kimyasal süreçler de içerebilir.

Örneğin, deniz suyu gibi tuzlu su çözeltilerinde, elektriğin iletilmesi hem fiziksel hem de kimyasal süreçleri içerir. Fiziksel süreç, yukarıda açıklanan iyon hareketini kapsar. Kimyasal süreç ise, suyun hidrojen (H+) ve hidroksit (OH-) iyonlarına ayrışmasını içerir.

Sonuç olarak, tuzlu suyun elektriği iletmesi fiziksel bir süreçtir. Ancak, çözeltilerde elektrik akımının iletilmesi, çözünmüş maddenin türüne bağlı olarak kimyasal süreçler de içerebilir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Çözeltilerin elektriği iletmesi kimyasal bir olaydır. Elementlerinki fiziksel oluyor sadece.

Elektroliz olayında farklı bileşikler de kullanılabiliyor sadece tuzlu suuya bağlı kalınmıyor ama tuzlu su ile de eloktroliz yapılabilir.
  • mX-L4S3R kullanıcısına yanıt
    Hocalara tekrar tekrar sordum hep fiziksel dediler ama nedenini bilmiyorlar.

Lutfen bilen varsa bizi aydinlatsin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AirDroid -- 1 Ekim 2013; 21:26:20 >
  • kimyasal olaylar maddenin yapısında değişikliğe uğramasıdır. tuzlu su elektriği iletirken yapısında herhangi bir değişiklik olmuyor.fiziksel olması bence bu yüzden.
  • dirtylonelycat kullanıcısına yanıt
    Yapisinda degisiklik olmadigini nereden biliyorsun ki?
    Ve elektroliz ile bu olayin farki ne iki olayda da suya elektrik veriliyor. Benim asil anlamadigim bu.

• elektroliz maddeyi elektrik vererek iyonlarına ayırmadır.maddenin tanecikli yapısı değişir,yeni madde oluşur bu yüzden kimyasaldır. ama elektrik iletkenliği fizikseldir. çünkü yeni madde oluşmaz ve tanecikli yapısı değişmez.kendimce cevabım bu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: core2_fatih

Hocalara tekrar tekrar sordum hep fiziksel dediler ama nedenini bilmiyorlar.

Lutfen bilen varsa bizi aydinlatsin..

Tuzlu su elektriği iletirken + ve - iyonlarına ayrışıyor ve içinde tanecik hareketiyle değil iyon hareketiyle elektiriği iletir. Bu yüzden de kimyasal bir olaydır. Emin olmak için kitaptan bir daha baktım fiziksel olaylar için bakırın elektriği iletmesi yazılmış. Kimyasal için ise Yemek tuzunun elektrolizi örnek verilmiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dirtylonelycat

elektroliz maddeyi elektrik vererek iyonlarına ayırmadır.maddenin tanecikli yapısı değişir,yeni madde oluşur bu yüzden kimyasaldır. ama elektrik iletkenliği fizikseldir. çünkü yeni madde oluşmaz ve tanecikli yapısı değişmez.kendimce cevabım bu.

Dediklerine aynen katiliyorum ama dedigim gibi elektroliz ile tuzlu suyun iletkenligi deney duzeneklerinin farkini anlamis degilim. Kafami en cok kurcalayan bu.

• mX-L4S3R kullanıcısına yanıt
    Hocam hangi kitap o yeni mufredata uygun mu guvenebilir miyiz? Benim bildigim de oydu ama hocalar cok israrci fiziksel oldugu konusunda...

• deney düzeneği farkını bende çok bilmiyorum açıkçası. birisinde iyonlara ayrışırken ötekinde nasıl ayrışmıyor bilmiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dirtylonelycat -- 1 Ekim 2013; 22:18:51 >
  • Up arkadaslar bilen varsa lutfen yardım etsin.

• burda elektron ile iletildiği için kimyasal bir değişme olmaz.
  • quote:

Up arkadaslar bilen varsa lutfen yardım etsin.

Tuzu suda çözersen NaCl ikiye bölünür Na+ Cl- şeklinde bu KİMYASALdır.
    Elektriği iletme işlemi ise aynen bakırdaki gibi serbest elektron geçişleri yüzünden olur Na Cl li sulu çözeltiden akım geçirirseniz geri tuza çevirmek fiziksel işlemlerle mümkündür
  • Tuzlu suyun elektrigi iletmesi kimyasaldir.bunun nedeni iyonlarin hareketidir.metallerde fiziksel olmasini nedeni ise elektron bulutundaki elektronlarin hareketidir.

Tuzlu suya gelirsek.
    Zaten tuzlu suyun elektrik iletimi elektrolizdir bi manada.nedeni ise elektrolizde duzenege elektrik akimi verilir ve iyonlastirilir.bu sayede elektrik akimi kimyasal enerjiye donusturulur.bu iyonlar sayesinde elektrik akimi olusur duzenekte.

Tuzlu suyun elektrigi iletmesi ise ise elektrolizin bir ornegidir.

Tuzlu suyun elektrigi iletmesi iyonik yapili olmasindan elektrolizde de ayni sekilde yani hemen hemen ayni sey gibi gorunuyor.

• sofra tuzu notr tuzdur tuzun suda iyonlarına ayrısması notr tuz oldugu icin fizikseldi eliktirik iletilirken elektronlar iyonlardan iletilir maddenin molekul yapısı degismez fizikseldir ama yemek tuzu degilse bazik veya asidik tuz ise kimyasal olur

• quote:

Orijinalden alıntı: 11numara

Tuzlu suyun elektrigi iletmesi kimyasaldir.bunun nedeni iyonlarin hareketidir.metallerde fiziksel olmasini nedeni ise elektron bulutundaki elektronlarin hareketidir.

Tuzlu suya gelirsek.
    Zaten tuzlu suyun elektrik iletimi elektrolizdir bi manada.nedeni ise elektrolizde duzenege elektrik akimi verilir ve iyonlastirilir.bu sayede elektrik akimi kimyasal enerjiye donusturulur.bu iyonlar sayesinde elektrik akimi olusur duzenekte.

Tuzlu suyun elektrigi iletmesi iyonik yapili olmasindan elektrolizde de ayni sekilde yani hemen hemen ayni sey gibi gorunuyor.

Arkadaslar hepinize cevaplariniz icin tesekkurler.

Hocamla bu konu yuzunden kotu olduk adama konuyu aciklamasini istedigimde beceremeyip bana kizdi napacaksin sen kimyaci mi olacan diye.

11numara aynen benim gibi dusunuyorsun. Bu olayin kimyasal oldugu hakkinda bilgiye herhangi bir kaynakta rastladin mi?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: 11numara

Tuzlu suyun elektrigi iletmesi kimyasaldir.bunun nedeni iyonlarin hareketidir.metallerde fiziksel olmasini nedeni ise elektron bulutundaki elektronlarin hareketidir.

Tuzlu suya gelirsek.

Arkadaslar hepinize cevaplariniz icin tesekkurler.

Hocamla bu konu yuzunden kotu olduk adama konuyu aciklamasini istedigimde beceremeyip bana kizdi napacaksin sen kimyaci mi olacan diye.

11numara aynen benim gibi dusunuyorsun. Bu olayin kimyasal oldugu hakkinda bilgiye herhangi bir kaynakta rastladin mi?

Bu her kaynakta bulunur.lise yardimci kaynaklarini arastir hepsinde bulunur.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.