Şimdi Ara

Klima dış ünite fan çalışmıyor acil yardım lütfen

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
8
Cevap
0
Favori
34.754
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Malumunuz inanılmaz sicak hava dalgasindayiz ve benim lg beko 12000 btu klimam kumandadan aciyorum normal calisiyor ne sicak ne soguk hava geliyor dış ünite calisiyor fakat pervane dönmüyor ne olabilir yardim lutfen

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Klima Dış Ünite Fanı Çalışmıyor: Nedenleri ve Çözümleri

Klima dış ünite fanı, klimanın düzgün çalışması için hayati önem taşır. Dış ünite fanının çalışmaması, klimanın verimli çalışmasını engelleyebilir ve hatta hasara yol açabilir.

Klimanın Dış Ünite Fanının Çalışmamasının Nedenleri:

• Arızalı Motor: Dış ünite fanının motoru arızalıysa, fan çalışmayacaktır.
    • Elektrik Kesintisi: Dış üniteye elektrik gitmiyorsa, fan çalışmayacaktır.
    • Arızalı Kondansatör: Kondansatör, dış ünite fanının motoruna güç sağlamaktan sorumludur. Arızalı bir kondansatör, fanın çalışmasını engelleyebilir.
    • Kablolama Sorunları: Dış ünite fanına giden kablolar gevşek veya hasar görmüşse, fan çalışmayabilir.
    • Pis Fan Bıçakları veya Motor: Pis fan bıçakları veya motor, fanın dönmesini engelleyebilir.
    • Arızalı Ana Kart: Ana kart, klimanın tüm işlevlerini kontrol eder. Arızalı bir ana kart, dış ünite fanının da dahil olmak üzere klimanın çeşitli bileşenlerinin çalışmamasına neden olabilir.
    • Soğutucu Akışkan Kaçağı: Soğutucu akışkan kaçağı, klimanın kompresörüne ve diğer bileşenlerine zarar verebilir ve dış ünite fanının çalışmasını engelleyebilir.

• Motoru Değiştirin: Arızalı bir motor değiştirilmelidir.
    • Elektrik Kesintisini Giderin: Elektrik kesintisi varsa, gücü geri kazanın.
    • Kondansatörü Değiştirin: Arızalı bir kondansatör değiştirilmelidir.
    • Kablolarda Sorun Giderin: Gevşek veya hasarlı kabloları onarın veya değiştirin.
    • Fanı ve Motoru Temizleyin: Fan bıçaklarını ve motoru, pislik veya birikintilerden temizleyin.
    • Ana Kartı Değiştirin: Arızalı bir ana kart değiştirilmelidir.
    • Soğutucu Akışkan Kaçağını Onarın: Soğutucu akışkan kaçakları, kalifiye bir teknisyen tarafından onarılmalıdır.

Klima dış ünite fanının çalışmaması sorunu, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu nedenle, sorunun kaynağını doğru bir şekilde tespit etmek ve uygun çözümü uygulamak önemlidir. Kendiniz onarım yapma konusunda rahat değilseniz, kalifiye bir HVAC teknisyenine danışmanız önerilir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Fanin calismasi icin kondanserde basinc olmasi lazim. Kompresor calisiyor ic unite fan donuyor ama sogutma yapmiyorsa sistemde gaz yok olarak dusunebiliriz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Unite calisiyor fakat fan dönmüyor

• jorci35 kullanıcısına yanıt
    verdiğiniz bilgiler doğrultusunda kullanıcı düzeyinde müdahale edebileceğiniz bir nokta görünmüyor maalesef.
  • Tesekkur ederim. Yarin servis cagiriyorum

• geçen senede benim başıma gelmişti bu sene klimayı açma şansım olmadı ...
    dış ünitedeki pervane dönmüyor hatta su bile gelmiyordu sonraki günlerde pervane dönüp su gelmeye başlamıştı
    konu hakkında bilgim yok neden olduğunuda hiç araştırmadım sadece başımdan geçeni yazdım tavsiyem yarında çalıştırıp test edin sonra servisi çağırın
    ama bence klima uzun süre çalışmadığı için olmuş olabilir
  • Merhabalar
    aynı sorun bendede var
    sebebini bulabildiniz mi?
    birde serviz geldiyse işlemin maliyeti nedir?

• BU SORUN BENDE DE TESADÜFEN BAŞIMA GELDİ.

BELKİ BUNDAN DIR:

FARKINDA OLMADAN KLİMAYI YAZIN SICAK MODUNDA KIŞIN SOĞUK MODUNDA ÇALIŞTIRIRSANIZ İÇ ÜNİTE HAFİF SICAK YA DA SOĞUK HAVA ÜFLER ANCAK DIŞ ÜNİTE DEVREYE GİRMEZ.

VEYA HAVALARIN GEÇİŞ DÖNEMİNDE ( YAZDAN KIŞA / KIŞDAN YAZA ) KLİMA ÇALIŞMAYA BAŞLADIĞINDA DIŞ ÜNİTE İLK 5-10 DK KENDİNİ AYARLAR VE GEÇ DEVREYE GİRER.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.