Şimdi Ara

kolay vatandaşlık alınan ülkeler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
934
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Türkiye
  • Republic of Banana

• "Nomad Capitalist"

Youtube'dan takip etmeni öneririm. Kitabı da çıktı. Danışmanlık da veriyor.

Benim gözlerimi açtı baya.

Öncelikle başka ülke vatandaşlığını neden istiyorsun ona göre çözümler var.

Mesela tax optimization veya banka hesaplari içinse çözümler farklı, pasaportun ile vizesiz maksimum ülkeye erişim istersen farklı, Türkiye'de durum çok kötüleşirse başka yerde yaşayayım dersen ayrı, sonsuz emeklilik istiyorsan ayrı vs.

Ayrıca bir ülkede iş kurup oradan hızlıca oturum (residency by investment) almak da mümkün (kendin ve ailen için). Her zaman vatandaşlık almana da gerek yok.

Benim gözüme çarpan ekonomik ve hızlı istiyorsan Karayiplerde St. Kitts, Nevis, Dominica, Avrupa'da Kosova Sırbistan, Makedonya. Bunlar harici Gürcistan.

Daha pahalı olarak Yunanistan, Portekiz.

En pahali ve hızlı Malta.

Burada tek tek yazamayacak kadar alternatif var.

• schavelle S kullanıcısına yanıt
    Ekonomi daha da batacak koca enkaz yığını kalacak 5-10sene düzelmez bu ülke gitmez farz oldu
  • Hiç düzeldi mi ki hep igrenc kosullarda yasadik

o adam kolombiyaya gitmiş ondan tavsiye alınmaz hocam.

bence gidilmesi gereken ülkede 1-ingilizce konuşulacak 2- işsizlik ve enflasyon yüzde 5 hatta yüzde 3lerde olacak 3- türkiyeye yakın olsa iyidir 4- gel evini al 5 yıl kal sana pasaport veriyim diycek. 5- bana geçici oturum veren ülkede işim olmaz bana pasaport vermeli.

bu şartlarda neresi uygundur?

• pakkaji P kullanıcısına yanıt

+1

takip

Uzun uzun yazacaktım çizdirmiş kendini

Ketçap mayonez de ister misin

Yazın biz faydalanalım hocam.

• Veronicaa kullanıcısına yanıt

Burada Pakaji konuları biraz karıştırmış görünüyor. Öncelikle bir ülke ancak vatandaşlarına (citizen) pasaport çıkartır.

Dolayısı ile bana oturum izni ver hemen pasaport alayım vatandaşlığı 5 yılda verirsin diye bir beklenti doğru değil.

Eger pasaport istiyorsan vatandaşlık almalısın ve bunu da kısa sürede almak istiyorsan "citizenship by investment" programlarından biri ile yapabilirsin:

Yaklaşık 1 yılda alınabilen en güçlü pasaportlardan biri (en çok ve önemli ülkeye vizesiz veya kolay vize ile giriş sağlayan) bildiğim Malta var (1M euro +). Bundan başka EU'da Portekiz, İspanya, Güney Kıbrıs ve Yunanistan var ama hem pahalı hem uzun sürüyor.

Hem ekonomik hem hızlı olsun diyorsan Karayipler'de 5'li seçenek olarak Antigua & Barbuda, Dominica, Grenada, St Kitts& Nevis ve St Lucia var. 100-250k usd civarı ve yaklaşık 3 ayda alabildiğin pasaportlar. Bu ülkelerde kalman da gerekmiyor (yada yılda sadece birkaç gün kalman yetiyor). Bu seçeneklerden bazıları aile bireylerin için de alacaksan avantajlı. Bazıları bireysel başvurular için avantajlı. Ödeme bağış veya devlet tahvili şeklinde oluyor genelde. Veya gayrimenkul alıyorsun ama şişik fiyatlardan satılıyor.

Bu ülkelerin ekonomik durumları Türkiye'den daha iyi (st. Kitts'in GSMH kişi başına 20k dolar civarıydı yanlış hatırlamıyorsam). Birçoğu eski Britanya kolonisi olduğundan ana dil İngilizce. Schengen ülkelerine vizesiz giriş ve UK'de yılda180 güne kadar kalma hakkın oluyor bazılarında. Ayrıca ABD'ye vize TR'deki kadar zor değil.

Gelir vergisi, yatırım getirisi vergisi (capital gains tax) miras ve hediye vergisi yok (ülkede 180 günden uzun kalırsan olabilir)

Burada en önemli konu kariyerini ispatlamış şirketler ile çalışıp dolandırılmamak. Mesela internetten araştırınca Porto Riko'yu görüyorsunuz üstelik ABD'ye vizesiz giriş var diyorlar ama birçok mağdur var, dikkatli olmak lazım.

Yakın ülkelerden bakıyorsanız Sırbistan ve Gürcistan'ı öne çıkarıyorlar.

Şimdi yukarıdakiler vatandaşlık konusu.

Peki yaşamak için hangi ülkeyi seçeceksiniz? Unutmayın kaldığınız yer, pasaportunuz ve işinizi kaydettiğiniz yer (yani finansal kaydınızı/banka hesaplarınızı tuttuğunuz yer) farklı olabilir.

Mesela online bir işiniz var veya home office çalışıp fatura kesiyorsunuz. O zaman max vergi avantajı için işinizi başka bir ülkede kurduğunuz şirket üzerinden yürütebilirsiniz. Üstelik devlet destekleri ve krediye erişim de var Mesela Kosova, Karadağ, UAE (serbest bölgeler), Katar vs.

Kaldığınız ülke farklı olur. Pasaportunuz da başka bir ülkeden olur. Dilediğiniz an bu pasaportla TR'den çıkarsınız.

Dinlediğim kaynaklar 3 farklı yaşanacak ülke seçip hepsinden ev kiralayıp yılda 4'er ay her birinde kalmanızı öneriyor. Böylelikle hiçbir ülkede gelir vergisi mükellefi olmuyorsunuz. Gelir vergisi, bitcoin karı vs. Hiçbirşey.

Cevap için teşekkürler hocam. İyi geceler, iyi forumlar (:

min 250 bin doları olan adamın bu konuda ne işi var?

250 bin dolarım olsa. Giderim okuldu dil kursuydu falan kaydolur avrupaya amerikaya rahatça yerleşirim. türkiye gerçeklerinden kopuk şeyler anlatıyorsunuz. Dil okulu, yüksek lisnas, iki yıllık yüksek okul falan hadi bunları olmaz diyelim. Sizin lüksünüze yaklaşalım. bir çok ülke yıllık belli bir para karşılığı bir yıllık turist vizesi veriyor. 2 sene tam kalıp uzatmak isterseniz yine para gösterip kalıcı oturum ve çalışma izni alabilirsiniz.

Kim takar karayiplerdeki uyduruk ülkeleri. Sanki kripto borsa kurmaya gidecek insanlar.

250 bin doları olup bu ülkelerle uğraşan varsa net vizyonsuzdur. Bilgisizlik olabilir bilmemek değil öğrenmemek ayıp.

İrlanda

• @maşık senin okuman da zayıf galiba.
    Adam başlığa ne yazmış? Kolay vatandaşlık. Mesajında ne yazmış? Pasaport. Öyle oturum alayım 5 sene sonra pasaport ver istemiyorum diyor.
    Sen ne diyorsun? Yok dil okulu, yok master, yok 1 yıllık turist vizesi.
    Yahu ben zaten yurtdışında yıllarca yaşadım, çalıştım. Konuyu açan adam yurtdışında yaşıyor. Biz ne istiyor olabiliriz?
    1. Pasaport sayesinde işler karışırsa ülkeden ailenle kolayca çıkmak.
    2. TR pasaportu ile çile çekmek yerine gitmek isteyebileceğin ülkelere vizesiz giriş.
    3. İş sahibiysen veya birikimlerin varsa vergi avantajı, teşvik ve yurtdışında paranı tutma şansı. Bu ülkede yarın ne olacağı belli değil.
    Benim zaten 10 yıllık ABD ve 2 yıllık Schengen vizem var. Ama bunun gibi vizelerle o ülkelerde tek seferde 30 ila 90 günden fazla kalamıyorsun. (Ülkesine bağlı olarak değişiyor). O ülkelerde banka hesabı açamıyorsun. Çalışamıyorsun. Hatta araba bile kiralayamıyorsun pek çoğunda. Turist vizesi ile 15-30 gün sonra TR ehliyetin bile geçmiyor.
    Sen konuyu "yurtdışına nasıl yerleşirim" ile karıştırdın belli ki...
    Oldu olacak Erasmus deseydin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi schavelle -- 3 Ocak 2022; 23:0:43 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.