Şimdi Ara

KORONA zamanında DOLAR neden yükseldi (5 yaşındaki çocuğa anlatır gibi)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.711
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Şimdiye kadarki eniyi anlatan video bence.. Dolar neden kriz zamanlarında yükseliyor ve dolar neden bu kadar güçlü bir para birimi.

• Euro, Pound, Riyal, Rupee, Papua Yeni Gine Kinası neden yükseldi bunlarla ilgili de bizi aydınlatıcı bir video paylaşır mısın?
  • Dolar = Petrol ise

Peki Petrol Fiyatı Düştü Dolar Niye Yükseldi

1930 Rus Kitaplarını Okuyarak Ekonomi Öğrenemezsiniz

Hocalarınıza ve Ekonomi Proflarınıza Ders Verilir

Aynı Mantıkla Dakikası 1000 Dolar = Ödeme 7000 TL alayım Türk Parası Değer Kazansın

Tez Çürüdü

5 Yaşındaki Çocuk 2. Dünya Savaşını Nereden Bilsin

O zaman ben Eşşeğe bile anlatırım

Arap Kültürü Maske Takmayı Bile Beceremiyor Eşşeğe Anlatmaktan Zor Olur Ama Anlatırım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjkyener -- 16 Mayıs 2020; 0:38:52 >
  • bjkyener kullanıcısına yanıt
    Forumun çok zeki ekonomistleri size hayranım. Petrol düştü dolar neden düşmedi kadar sığ yorum olabilir mi. Petrol sadece dolar karşılığı alınıp satıldığı için dolar her zaman güvenli yatırım aracı görülüyor ve kriz zamanında oraya yönelindiğinden değeri artıyor. Orada sadece teknik bir bilgi verilmiş ama siz siyasi nefret gözüyle bakmaktan kurtulamadığınız için gereksiz muhalefet yapmışsınız.
  • Dünyanın ikinci süper gücü Rusya dan paramız 10 kat daha değerli eee bu mantıkla nereye varacaz şimdi.
  • dolar neden yükseldi derken doların tl karşısındaki değerinin artışı mı yoksa doların indexinin kendi değeri mi kastedilmiş onu tam anlamadım. Kastedilen usd/try ise bunun doların artması ile ilgisi yok, tamamen TL nin tüm dünyadaki para birimlerine karşı değer kaybetmesi ile ilgili. suriye para biriminden iran para birimine papua yeni gine para birimine kadar değer kaybediyor.
  • 01/02/2017

Dolar/Bulgaristan Levası = 1.81
    Dolar/Gürcistan Larisi = 2.70
    Dolar/Nijerya Nairası = 304.750
    Dolar/Güney Afrika Rand'ı = 13.5
    Dolar/Japon Yeni = 112.82
    Dolar/Azerbaycan Manatı = 1.94
    Dolar/Türk Lirası = 3.77

Bugün

Dolar/Bulgaristan Levası = 1.80 (-%0.5)
    Dolar/Gürcistan Larisi = 3.20 (+%18.5)
    Dolar/Nijerya Nairası = 360.500 (+%18)
    Dolar/Güney Afrika Rand'ı = 18.56 (+%37.5)
    Dolar/Japon Yeni = 107 (-%5.2)
    Dolar/Azerbaycan Manatı = 1.70 (-%12)
    Dolar/Türk Lirası = 6.90 (+%83)

Bizim paramız gibi bu kadar fazla değer kaybeden bir para birimi ise iflas eden Arjantin'in Peso'su; 01.02.2017 tarihinde USD/Arjantin Pesosu 15.89 iken bugün 67.67

Bütün verileri investing.com'dan aldım.
  • Dolarin yukselmesinin en buyuk sebebi ithalatimizin ihracatimizdan fazla olmasi. Uretimimizin saglam olmamasi. Dunya geneli guclu markalarimizin olmamasi. Para kagittan ibarettir arkadaslar hic bir degeri yoktur. Paranin ortadan kalktigini hayal edin o durumda neyiniz varsa o kadar guclusunuzdur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ta4cmj

Dünyanın ikinci süper gücü Rusya dan paramız 10 kat daha değerli eee bu mantıkla nereye varacaz şimdi.
    Şu yazdığın şeye bak gelmiş bir de ekonomi dersi veriyorsun.
  • Fast Rise kullanıcısına yanıt
    Başlık Korona zamanında dolar niye yükseldi olduğu için mantık hatasını belirtmek için yazdım. Dolar şimdi düşüyor noldu ihracat mı yapmaya başladık. Siyasi nefret gözlüğünü çıkarın biraz.
  • Tamam anladık.Çok iyi video imiş..Çok aydınlandım.Bir anda bilgili oldum.
  • eyoruk E kullanıcısına yanıt
    Seviyeni belli ettiğin için saol
  • Şu akpli kafası yemin ediyorum araştırma konusu. Dolar düşüyor demiş utanmadan. 5.5'dan 7.2'ye çıktıktan sonra 6.9'a inmiş, düşüyor diyor adam.

Gerçi başlarındaki adam da aynı, %40 zam yapıyor, sonra zammı %20 yaptık diyip alkış bekliyor, bunlar da hemen şak şaklıyor.
  • Corona olmasa bu bozuk ekonomik düzende dolar yükselmeyecekti sanki.. Çocuğa anlatır gibi demiş ama daha kendisi anlamamış...
  • Max 5 yaşa anlatılır zaten. Diğerleri yutmaz.
  • ta4cmj T kullanıcısına yanıt
    Benım seviyem cok düşük zaten.ancak böyle yeni yeni bilgileniyorum sizler sayesinde.
  • Blok
  • Bilale anlatır gibi versiyonu var mı?
  • nefretten gözünüz dönmüş bir de bir araya gelince lut kavmi gibi kikirdiyorsunuz. Videonun kendi kanalında yazan 5 yaşındaymışım gibi anlat zaten.
  • her 1 kuruşa başlık açıp çıktı diyen zihniyet 10 kuruş düşünce belirtince zoruna gidiyor. Bence bu kafa daha güzel.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.