Şimdi Ara

Kota aşımında tarayıcı farkı ve önemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
1
Cevap
0
Favori
654
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar saçma mıdır, mantıklı mıdır bilemedim ama bir şeyi farkettim...

Farklı tarayıcılara göre farklı kota harcandığını sanmaya başladım.

Son aylarda, alışkanlıklarım aynı kalmasına rağmen su gibi kotalar tükenmeye başladı bende. (Güncelleme, arkaplan, virüs gibi sorunum yok. Hepsi dört dörtlük. Ctrl+alt+delete ile çalışan programlarda sorun yok. Bu tip şeylere aklınız gitmesin, başka bir şey söylemek istiyorum çünkü.)

Tarıyıcımın biri firefox, diğeri chrome... Chrome ile bir sayfaya bağlandığımda Gelen-giden paket verisi daha AZ oluyor....

Firefox'da ise daha FAZLA paket alışverişi oluyor...

Mesela, sağ alttan bilgisayar ikonunu tıklayıp, gelen-giden paket verisinin o anki halini yazdım. Sonra Google'ı başlattım. Bu işlemi her iki tarayıcı ile yaptım.

Google'ı, Firefox ile açarsam gelen paket verisi bir anda 250-300 birim artıyor. (Buna byte'mı diyoruz bu arada, bilmiyorum...)

Chrome ile açarsam sadece 50 birim artıyor.

Aynı işlemleri hurriyet.com.tr ile yapayım dedim;

Hürriyet'in sitesini;

Chrome ile açtığımda, Gelen paket verisi 7737 iken, yüklendiğinde 8380 oldu. Fark 643...
    -----------------------------------------------------------------------------------------
    Firefox ile açtığımda ise gelen paket verisi 8397'den 9627'ye çıktı. Fark 1230...

Yani iki kat fark oluştu veri akışında...

Bu durumda Chrome ile sayfaları açarsak daha az paket verisi olduğunu gördüm...

Bir kaç farklı site ile de denedim. Hep aynı. Yani Chrome daha az veri tüketiyor sanki.

Var mı mantıklı bir açıklaması olan acaba? Bundan sonra kota sorunu olanlar chrome kullansalar daha mı iyi acaba?

Bu arada firefox'da flash, java gibi eklentilerimi de kapalı tutuyorum. Yani, hürriyet gibi sitelere girince yan taraflarda bir ton reklam var. Onlar yüklenmediği halde yine de fazla veri akışı yarattı bana..

Explorer ile de denemek istedim ama şu an kotamı aşmış durumda olduğum için, fazla denemek istemiyorum...

Sizler de deneyip, fikir alışverişinde bulunabiliriz...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.