Şimdi Ara

Lanet Olası İkilem; Ryzen mi Intel mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.728
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

AMD FX-8320 İşlemci
    ASUS M5A97 R2.0 Anakart
    Samsung 850 Evo 250GB SSD
    Crucial Ballistix Tactical Tracer DDR4 1600Mhz CL8 2x8GB Ram
    Zotac GTX 760 AMP! Edition 256Bit 2GB Ekran Kartı
    Cooler Master TPC 612 İşlemci Soğutucu

Bilgisayarı %60 oyun ve %40 video ve fotoğraf programları şeklinde kullanıyorum.

Genelde video ve fotoğraf işleri üzerinden para kazanıyorum. Artık özellikle Premiere kullanırken sinir edici takılmalar yaşıyorum. Bir videoya birden fazla efekt attığım zaman 1/2 ölçekli önizlemede bile Timeline'ı doğru düzgün hareket ettiremediğim oluyor. Özellikle herhangi bir 1080P(4k bile değil) videoya renk attığımda ve sabitleme yaptığımda bilgisayar aşırı yavaşlıyor ve kullanmak iyice zorlaşıyor. Photoshop ve lightroom'da daha az olsa da aynı durum geçerli.

Oyun konusunda da şu ana kadar medium-high olarak güncel oyunları oynadım. Yeterince işimi gördü diyebilirim ama artık DX12 destekli oyunlar da ufukta gözüktüğü için sistemi yenileme zamanı geldi diye düşündüm. Özellikle şu anki ekran kartı alarm vermeye başladı.

Önümde 2 seçenek var, Intel sistem ve Ryzen sistem.

Her iki sistem için de Aerocool Project 7 kasa ve Silverstone Strider Gold S 750W 80+ Gold Güç kaynağı sabit.
    Artıları ve eksileri belirttim.

INTEL

+ 7700K'lı bir sistem toplarsam eğer yeni nesil M.2 SSD ve GTX1080 için para ayırabilme ihtimalim var.
    + Eski işlemci soğutucumu kullanmaya devam edebiliyorum.
    + Neredeyse tüm DDR4 ramlerle uyumlu bir anakartım oluyor.
    + Ekstra olarak anakartın Steelseries Siberia V2 kulaklık hediyesi var.
    - 7700K bahsettiğim programlarda Ryzen'e göre daha güçsüz kalıyor. (İnternetteki testlere göre)
    - Intel sürekli yeni soket ürettiği için anakartın geçerliliği zamanla azalıyor.

Sistem şu şekilde;

i7 7700k
    MSI Z270 Gaming Pro Carbon veya MSI Z270 Tomahawk Arctic
    Corsair 3000Mhz CL15 Beyaz Led Ram
    Samsung 960 Evo NVMe M.2 SSD
    MSI GTX 1080 Armor OC 8GB veya Zotac GTX 1070 Extreme Edition 8GB

RYZEN

+ Adobe programlarında Intel'e göre çok daha iyi performans veriyor.
    + Daha az güç harcıyor dolayısıyla ısınma sorunu daha az.
    + AM4 soket en az 4-5 sene daha ortalıkta olacağı için anakartı uzun süre değiştirmem gerekmeyecek.
    - Eğer 1700X'li bir sistem toplarsam, M.2 SSD alacak para kalmıyor, eski SSD ile devam ediyorum.
    - GTX 1080 yerine 1070 almam gerekiyor. (1080p kullanımda bir fark yaratmıyor denilebilir)
    - X370 chipsetli anakartların bazıları piyasada yok bu yüzden stoklara girmesini beklemem gerekebilir.
    - ASUS ROG Crosshair VI Hero anakart dışında diğer yeni AM4 anakartlarda eski işlemci soğutucumu kullanamıyorum, yeni bir tane almam gerekebilir.(150-300 TL ekstra masraf)
    - Anakartların ram uyumluluk sorunu çok fazla. AM4 soketin yeni olmasından kaynaklanıyor. Ama doğru ram'i bulup almak işkence olacak. Bu durum güncellemelerle düzeltilir mi bilmiyorum.

Ryzen sistem de böyle;

Ryzen 7 1700X

Anakart seçenekleri;
    MSI X370 Gaming Pro Carbon(Stok Yok)
    Asus ROG Crosshair VI Hero(Stok Yok)
    ASRock Fatal1ty X370 Gaming K4(Stok Var, Uygun hızlı ram yok)
    MSI X370 XPower Gaming Titanium (Stok var, soğutucu hediyeli ancak çok pahalı)

Corsair Vengeance LPX DDR4 3000Mhz CL5 2x8GB Ram
    Gigabyte GTX 1070 Windforce OC 8GB

Siz olsanız bahsettiğim koşullarda hangi sistemi toplardınız?
    Ekran kartını 1070 alıp, M.2 SSD'den vazgeçerek Ryzen sistem kurmak mı yoksa 1080'li ve M.2 SSD'li Intel sistem kurmak mı mantıklı sizce?

• Ryzen serisinden 1700x ve 1800x alınmaz. 1700 le aynılar neredeyse, 1700 ve gtx1080 al derim madem render performansı lazım, bu arada amd daha çok ısınıyor haberin olsun, konuda tam tersini yazmışsın 😁

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Limit belirtmediğin için farazi konuşarak yazıyorum.Anlattığın durumda bence kesinlikle ryzen işlemci almalısın.Özelikle çoklu işlemci desteği render ve edit işlerinde çok ihtiyaç duyulan bir şey.bence r7 1700 bile gayet yeterli daha üste gitmeye gerek yok.İşlemciyle gelen wraith soğutucu çok başarılı belki ilerde takviye yapılabilir.Kesinlikle anakarta çok para harcamayın ekstra ram portları ve gereksiz bağlantılara yüksek ücretler ödemeyin. b350 serisi bir anakart işinizi fazlasıyla görecektir.
    Ekran kartı için monitörde önemli şu aralar hepsiburada güzel kampanyalar yapıyor.1800tl'ye 1080 sattılar geçenlerde.En kötü bir 1070 alın ama tabi ki 1080p monitörde gereksiz kaçabilir.Limit verirsen daha kolay olur bence.
  • Ikisi de pişman etmez diye düşünüyorum. Ama ben olsam Intel'li sisteme yönelirdim hem 1080 alırsın kartı hem de yeni nesil SSD kullanırsın. Her bileşen önemli renderda 1700X yüzde 20'ye kadar daha hızlı olabilir ama 7700K'da hafife alınmayacak ciddi güçlü işlemci zaten.

Senin -eğer yoksa- kaliteli bir ips monitöre ihtiyacın var uğraştığın işler bakımından. Ekran kartını 1070 alıp şu an kullandığın monitörü satıp ips monitör almanı öneririm. Diger bütün bileşenlere göre daha faydalı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi F355 Challenge -- 28 Mart 2017; 19:12:55 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Monitör 144hz oldugu surece 1080p de 1080ti bile gereksiz değildir. 1080 bu fiyatlardayken 1070 almayin. İlla 1070 alacaksaniz 2. El alin bari fiyat farkina değsin. Onun disinda r7 1700 alin ve butce cikana kadar stok sogutucusuyla kullanin. Hatta isterseniz hep oyle kullanin. 200 mhz yukari çekecem diye yuzlerce lira vermeye gerek yok. Zaten canavar gibi işlemci.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 28 Mart 2017; 18:20:37 >
  • kampanyayı ryzen 1700 al, geçenlerde 1280tl den satıldı güzelim işlemci kredi taksitlerim olmasa vallaha kaçılmazdım.
  • @metaxa171
    Hocam ben daha az güç kullandığı için ısınma sorunu da az olur gibi bir tahmin yürüttüm aslında :) Neden daha çok ısındığı hakkında bir bilgin var mı? Ya da test falan mı var bununla ilgili?

@sheare78
    Topladığım sistemi çok uzun süre kullanacağım için X370 anakart tercih edeyim diyorum. Şimdiye kadar hep anakartta ucuza kaçtım ve pişman oldum. En azından ileriye dönük bir hareket olur. İşin içine 2k monitör de girebilir eğer alırsam.

@F355 Challenge
    Benim de tam takıldığım yer burası işte, Ryzen ve 7700k arasındaki fark şu an %20'lerde ama aylar geçtikçe optimizasyon sorunları giderilirse, bu fark artabilir. Uzun vadede Ryzen almakla ne iyi ettim diyebilme ihtimalim var. Ama bu risk almak oluyor işte.
    Monitörüm zaten IPS panelli AOC 2352Vh.
    Asus PB277Q 27" TN panelli monitör şu sıralar 1900 lira civarında. 75hz 1ms 2K özelliklerindeki en uygun monitör bu sanırım. Eski monitörün renkleri konusunda çok şikayetçi değilim, Asus'u alıp source monitor olarak AOC'yi kullanmaya devam edebilirim diye düşünüyorum video düzenleme için.

@kaganiskowf42
    Monitöre bütçe ayırmaya çalışıyorum. Diğer arkadaşa bahsettiğim Asus PB277Q için bir fikrin var mıdır? Ya da 1900 lira civarı önerebileceğin başka 2K monitör var mıdır?

@ozbey08
    1700X-1700 gelgitini sürekli yaşıyorum zaten :) Ama şu ram destekleme sıkıntıları beni Ryzen'den çok soğutuyor.

• Render ve edit işlemler için ryzen 1700 al geç
  • kutay0 kullanıcısına yanıt
    Adobe Premier Pro konusunda şu teste bakıp kararınızı verebilirsiniz. R7 2700x'i teste koymamış kanal sahibi ama o da 1800x'e yakın değerler sunuyordur muhtemelen. Oyun kanadında zaten i7 7700K daha iyi. Ama para kazandığınız bir işte her dakîka ve saniye önemlidir. O yüzden bu konuda Ryzen tercihi daha mantıklı. Çoğunluk ile oyun olsaydı, o zaman i7 7700K düşünürdünüz. Çünkü arada en fazla 1080p renderlamada 1 dk. oynar. 4K renderlamada ise 4dk falan oynar. Ama profesyonel anlamda yapılan bir iş için dediğim gibi yeri geliyor ve zamanlama çok öenmli bir noktada oluyor. Kendim önceden web sitesi tasarlama işi ile uğraşıyordum. Onda bile vakît nakitti :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu teste göre Intel benim için daha mantıklı duruyor. Şu ana kadar envai çeşit video işi yaptım ve hepsinde en fazla 1080p çözünürlükte video teslim ettim. Arada 2k veya 4k görüntü kullandığım oluyor tabiki ama onu da aynı şekilde export ediyorum.

Sanırım yarın gidip intel sistemi toplayacağım.
  • Son gece yine karar değiştirip Ryzen 1700X + MSI X370 Gaming Pro Carbon aldım. İdareten kullanmak için de Xigmatek'in yeni TYR-SD1264B soğutucusunu aldım. İlerleyen günlerde bir durum değerlendirmesi yapıp bu konuyu hortlatırım, belki aynı ikileme düşenlere yardımı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kutay0 -- 31 Mart 2017; 3:37:41 >
  • Yanlis hareket. Butcenizin cogu komponent icin uygun esneklikte olmadiginj belirtip 1700X ve sogutucu almaniz absurd olmus. 1700 aradaki fiyat farkina ragmen stok sogutucusu ile bile 1700X, 1800X ayarina dahi hizasirtilabiliyor. Sparisi degistirme durumunuz varsa siddetle oneririm.

• Ben öyle düşünmüyorum. Yabancı forumları da takip ediyorum bir yandan overclock yapanları falan. Yazılımsal OC bariyerinden bahsediyor insanlar. O bariyeri 0.025 voltaj geçmek bile imkansız şu an. Bu baraj zaman geçtikçe bios updateleriyle artacaktır. OC konusunda 1700 ile böylece ayrışacaklar. Aynı şeyleri anakartı almaya gittiğimde Inventus'taki çalışanlar da söyledi. Ryzen geldiğinden beri gönüllü olarak testler yaptıklarını ve gelen her bios update'i ile daha yukarı bir grafik çizdiğini söylüyorlar. Zaten 65W kullanan 1700 ile 95W kullanan 1700X arasında hiçbir fark olmaması imkansız OC konusunda. Bırakın AMD'yi piyasadaki hiçbir OEM üreticisi böyle bir marketing hatası yapmaz. Yani bu üçünün birbirlerinden tek farkları base clock'ları olamaz sadece. Durum bahsettiğiniz gibi olsa 1700'den pahalı 1700X ve 1800X'in satışlarını uzun vadede resmen durdurur. Bunu görebilmek çok kolay yani böyle bir hata yapmaz hiçbir büyük şirket.

Bios updateleri sonrasında ve Ryzen için optimize edilmiş benchmark'lar hazırlandıkça farkları göreceğiz diye düşünüyorum. Aradaki 300 liraya değecek bir fark yarattığını da haliyle.

Yanlış veya doğru hareket demek için daha çok erken.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kutay0 -- 31 Mart 2017; 17:44:25 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.