Şimdi Ara

Lazer Yazıcı Alıp Evde PCB Yapmak Mantıklı mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
2.943
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Çeşitli Projeler için ara sıra PCB yapıp deneme yapmam gerekiyor.Deneme sürecim bittikten sonra da yüksek adetli PCB yaptıracağım.

Sizce 200 TL gibi bir masrafla Lazer Yazıcı alıp kendi elektronik kartımı kendim yapıp PCB derdinden kurtulmalı mıyım?Yoksa bir kaç kez firmaya yaptırıp 200 TL masrafı kendi projemde mi kullanayım.

İki seçeneğinde artıları eksileri var.Bu yüzden kararsız kaldım.

Not: Deneme için PCB'yi bir firmaya yaptığımda örneğin 10x10cm'lik bir pcb'yi 10-15 TL gibi bir fiyata yaptırabiliyorum.(Yeşil PCB değil)

Siz olsaydınız ne yapardınız?

• quote:

Orijinalden alıntı: kenakord08

Bu fikre yorumum şöyle olacaktır...
    Ben yıllardır Baskı devrelerimi hep Laser Printerden alıyor ve kuşe kağıda basıyorum ve üyü yöntemiyle çıkartıyorum bunun nasıl yapıldığı daha evvel forumlarda detaylı olarak anlatılmaktadır daha ucuz ve daha kısa sürede baskımı elde ediyorum
    Hatta küçük olan baskıları PDF dosya olarak hazırlarken gerektiğinde 10- 20 adede kadar A4 kağıda sığacak kadar yapıyorum ve bir seferde birçok baskı devre elde ediyorum ..
    Kullanılacak kuşe kağıt çok önemli matbaalarda olan ve üzeri resim kağıdı naylonu ile kaplı olmayan parlak kuşe kağıdı kullanıyorum ve sıfır hata ile çıkartıyorum...
    Bu doğrultuda çok adetli olmadığı sürece bu yöntem çok daha ekonomik olacaktır...
    Diğer türlü sadece film hazırlamak sadece 70 tl tutuyor

Hocam kuşe kağıdını alırken tam olarak ne diyoruz matbaacıya ? (Adı özellikleri vs..)

• Dergilerin sayfalarına çıktı alsak olur mu? Onlar da kuşe kağıt
  • daha önceden forumda bahsetmiştim en temelden başlayarak püf noktalarıyla tüm detaylarıyla yazmıştım isterseniz buraya yazayım yada
    http://forum.donanimhaber.com/m_35943726/mpage_1/f_/key_baski//tm.htm#35973280 linkinde geçmişti ortalarda yazıyor lazer çıktı ile
  • quote:

Orijinalden alıntı: akak93

daha önceden forumda bahsetmiştim en temelden başlayarak püf noktalarıyla tüm detaylarıyla yazmıştım isterseniz buraya yazayım yada
    http://forum.donanimhaber.com/m_35943726/mpage_1/f_/key_baski//tm.htm#35973280 linkinde geçmişti ortalarda yazıyor lazer çıktı ile

Sadece ufak tefek püf noktalarını öğrenmek istedim.Pcb bir çok kez çıkardım.

Nasıl yazılıyor bilmiyorum ama Edinger kağıdı kullanmıstım.
  • Evde kendimiz pcb yaparken.Orjinal Toner kullanmak şart mıdır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: lufthan

Evde kendimiz pcb yaparken.Orjinal Toner kullanmak şart mıdır?

Orjinale gerke yok doldurulmuşta olabilir ama düzgün şekilde çıkması lazım yolların
  • quote:

Orijinalden alıntı: Arcatera

quote:

Orjinale gerke yok doldurulmuşta olabilir ama düzgün şekilde çıkması lazım yolların

Dolumlarda düzgün çıkıyor mu ki?
  • quote:

quote:

quote:

çok kez dolum yaptıktan sonra dikey çizgiler oluşabiliyor.sanırım oda 10-15 dolumda oluşuyordur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: burak_gsk

quote:

quote:

quote:

çok kez dolum yaptıktan sonra dikey çizgiler oluşabiliyor.sanırım oda 10-15 dolumda oluşuyordur.

Bu da sanırım drum ünitesi ile alakalı bir soruna tekabül ediyor.

Peki toner alırken neye dikkat etmeliyiz?

• toneri takarken homojenize takmıyorsunuzdur hafifçe yatay konumda sallayıp yavaşça sarsmadan takın içinde toz var toz bir tarafta birikiyor az olan yerde kalmıyor ve çizgiler oluşuyor takarken dikkat edin içindeki mürekkep yada tam sıvı değil bende bilmiyordum ama baktım bendede olmaya başladım daha sonra dedim içindeki toz bu homojen dağılmazsa içinde böyle olur dedim yaptım ve düzelmişti
  • Lazer yazıcı ile pcb için genelde hp 1018 yada ml1016 tavsiye edilmiş forumda ama güncel modeller ile ilgili hiç bilgi yok. Uygun fiyatlı toner dolumu ucuz bir model var mı bildiğiniz? Bir de gittigidiyor üzerinde 40-50 tl gibi rakamlarla satılan yazıcılar uygun olur mu?
  • @graphpix
    bazı konularda fazla ucuza kaçmamak gerekiyor neden diye sorarsanız ucuz bir laserjet aldığınızda yaklaşık 300 ila 600 dpi kalitesinde basar güzel bir pcb baskı istrseniz ve erimemesin diye 1000 dpi üstü bir laserjet almanızı tavsiye ederim bende 1200 dpi laserjet vardı 1200 de bir kere geçtiğimde çok sağlam bir şekilde yapışıyordu pcbye ama 600de basınca kağıdı 2kere basıyordum gereksiz yani
  • sadece lazer printer kullanmak zorunda değilsin. mürekkep püskürtmeli yazıcıdan çıkartıp, fotokopi ile kuşe kağıda kopyalayabilirsin. fotokopiden a3 baskı alabileceğin için en az seferden en çok kopyayı elde edebilirsin.
  • @dergul o çok uğraştırır bence çıktını al ütüye bas en temizi
  • Tek bir cümle yazayım;

Sadece benim imzamdaki resimli anltımı incele.
  • dostum brother hl 2040 aldım . 145 lira 3 taksit. 12000 baskı drum süresi var . 3000 baskı sıfır tonerle geliyor.
    dergiden kestigim a4 resimli kuşe kagıda 600 dpi baskı alıyorum. ütüledikten sonra mükemmel sonuç

prototip aşamasında mükemmel ekonomik ve hızlı çözüm. diger yöntemler zaman ve ekonomi yönünden vasat.

35bin € ya lazer kazıma ile prototip pcb cıkaran aletlerde var
  • açıkça söylemek gerekirse yüksek adetli işler için ütüyle baskı yöntemi zahmetli olacaktır. bence pozitif 20 metodu daha iyi olur. pozlandırma için özel masa aramana gerek yok. 320 volt.com sitesi aşağıda bir düzenek şekli vermiş. ama istanbulda oturuyorsan, eminönü hasırcılar çarşısında(eski ticaret odası karşısı) camlı işporta tezgahları satılıyor. birisinin içine froresan lamba düzeneği kurarsın. bankacılar caddesini dolaşırsan 8 w'lık uv lambalar var. kurutma işlemini için ister 1 gün beklersi, yada mini fırın kullanabilirsin.

http://320volt.com/bilgisayar-uygulamalari-masm-tasm-pcb-baski-devre/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dergul -- 30 Mayıs 2010; 7:11:18 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.