Şimdi Ara

LG HT-503TH DivX görüntü oranı sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
1
Favori
9.883
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar, dün LG HT-503TH ev sinema sistemi aldım. DVD 1080p upscaling olayında sorun ve çizgilenme vs olmadı ancak DivX filmlerin hepsini bozuk görüntü oranı ile üstten ve alttan basık olarak oynatıyor. Ankaradaki Digicom servisi bu yeni model olduğundan bakamıyormuş İstanbul u aradım öğleden sonra arayın dediler. Firmware güncellemesi var mıdır acaba bu modelin bilgisi olan yazarsa sevinirim.

• Herkesin bilgilenmesi ve ev sineması alırken yanlış tercih yapmaması için deneyimlerimi aktarmak istiyorum. Geçen gün aceleyle deneyemeden aldığım LG HT-503TH ev sinema sistemini Teknosa'ya iade edip yerine uzun denemelerden sonra Philips HTS3357 ev sinema sistemini aldım. Benim gibi çoğunlukla DivX film oynatmak amacıyla ev sinema sistemi alacaksanız kesinlikle LG ve Sony tercih etmeyin. Yaptığım denemelerde DivX filmleri her ikisi de aspect ratio(görüntü oranı) bozuk olarak oynatıyor. Sen hangi çözünürlükte divx film koyarsan koy ben buna alttan ve üstten geniş siyah bant koyarım ve elletmem diyor.(Sony'nin en pahalı modeli olan DAV-DZ830 dahil). Yani 16:9 bir filmi 16:9 ekranda 21:9 olarak oynatıyor ve ne bazı kullanıcılar, ne servis elemanları, ne de teknosa çalışanları(sanırım fazla divx deneyemediklerinden) bunun farkında değiller ve benim uyarılarımdan sonra olayı anladılar. Bu üreticiler de cihazların kutusuna DivX oynatır ibaresi koyarak müşterileri yanıltıyorlar, görüntü oranını bozuk oynattıktan sonra ne işe yarar. Sonuçta , ev sinema sistemi olarak bütün divxleri gerçek boyut ve orantısı ile kaliteli olarak oynatabilmesi ve uygun altyazı boyutu nedeniyle Philips HTS3357' yi herkese tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zagor Tenay -- 23 Mayıs 2008; 12:23:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Zagor Tenay

Herkesin bilgilenmesi ve ev sineması alırken yanlış tercih yapmaması için deneyimlerimi aktarmak istiyorum. Geçen gün aceleyle deneyemeden aldığım LG HT-503TH ev sinema sistemini Teknosa'ya iade edip yerine uzun denemelerden sonra Philips HTS3357 ev sinema sistemini aldım. Benim gibi çoğunlukla DivX film oynatmak amacıyla ev sinema sistemi alacaksanız kesinlikle LG ve Sony tercih etmeyin. Yaptığım denemelerde DivX filmleri her ikisi de aspect ratio(görüntü oranı) bozuk olarak oynatıyor. Sen hangi çözünürlükte divx film koyarsan koy ben buna alttan ve üstten geniş siyah bant koyarım ve elletmem diyor.(Sony'nin en pahalı modeli olan DAV-DZ830 dahil). Yani 16:9 bir filmi 16:9 ekranda 21:9 olarak oynatıyor ve ne bazı kullanıcılar, ne servis elemanları, ne de teknosa çalışanları(sanırım fazla divx deneyemediklerinden) bunun farkında değiller ve benim uyarılarımdan sonra olayı anladılar. Bu üreticiler de cihazların kutusuna DivX oynatır ibaresi koyarak müşterileri yanıltıyorlar, görüntü oranını bozuk oynattıktan sonra ne işe yarar. Sonuçta , ev sinema sistemi olarak bütün divxleri gerçek boyut ve orantısı ile kaliteli olarak oynatabilmesi ve uygun altyazı boyutu nedeniyle Philips HTS3357' yi herkese tavsiye ederim.
    hocam bu aletin aynısını bende aldım fakat dedigin gibi bi sorunla karsılasmadım. Bir kac gundur surekli divx izliyorum senin dedigin gibi bi bozulma mevcut değil gayet guzel bi sekilde DivX filmleri izleyebiliyorum. Senin makinadan kaynaklanan bi sorun olabilir

• quote:

Orijinalden alıntı: kucukkuray

hocam bu aletin aynısını bende aldım fakat dedigin gibi bi sorunla karsılasmadım. Bir kac gundur surekli divx izliyorum senin dedigin gibi bi bozulma mevcut değil gayet guzel bi sekilde DivX filmleri izleyebiliyorum. Senin makinadan kaynaklanan bi sorun olabilir

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: kucukkuray

Görüntüye gözün alışmış olabilir. Görüntü oranına dikkat edersen anlaşılıyor çok bariz şekilde. Ama birçok kişi, servis elemanları ve teknosadaki elemanlar dahil izledikleri görüntüyü normal sanıyorlar! Sırf bu iş için arşivimdeki filmlerle teknosaya gidip değişik markalarla deneme yapmak zorunda kaldım ve LG yi geri verip mesajımda yazdığım gibi görüntü oranını en doğru ve tam olarak oynatabilen Philips HTS3357 aldım. Zaten yabancı forumlarda da LG nin bu orantısız oynatma sorunu olduğu yazılmış ve çözümü yok maalesef. Ama ben bu sistemi sadece ses sistemi olarak kullanmayı tercih ediyorum çünkü yakın bir zamanda Pioneer DV400 almıştım DivX ve DVD izlemek için Pioneer ı kullanıyorum. Pioneer DV400 'ün Divx görüntü kalitesi mükemmel.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zagor Tenay -- 11 Haziran 2008; 14:18:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Zagor Tenay

quote:

Orjinalden alıntı: kucukkuray

Görüntüye gözün alışmış olabilir. Görüntü oranına dikkat edersen anlaşılıyor çok bariz şekilde. Ama birçok kişi, servis elemanları ve teknosadaki elemanlar dahil izledikleri görüntüyü normal sanıyorlar! Sırf bu iş için arşivimdeki filmlerle teknosaya gidip değişik markalarla deneme yapmak zorunda kaldım ve LG yi geri verip mesajımda yazdığım gibi görüntü oranını en doğru ve tam olarak oynatabilen Philips HTS3357 aldım. Zaten yabancı forumlarda da LG nin bu orantısız oynatma sorunu olduğu yazılmış ve çözümü yok maalesef. Ama ben bu sistemi sadece ses sistemi olarak kullanmayı tercih ediyorum çünkü yakın bir zamanda Pioneer DV400 almıştım DivX ve DVD izlemek için Pioneer ı kullanıyorum. Pioneer DV400 'ün Divx görüntü kalitesi mükemmel.

Alıntıları Göster
    Görüntü sorunuyla ilgili, eger varsa tv nizin orantı ayarlarını degistirin. bende ilk dönem vestel dixx player var. av 3000. dediğiniz gibi alttan üstten bantlı oynatıyor. sanki 4/3 tv de görüntüyü uzatımş gibi.

Tv'm de görüntü oranları var (16/9,subtitle,sinema,panoranik gibi....). ben 16/9 dan baska secenege (sinema) gecerek dogru ratio yu buldum.

• quote:

Orijinalden alıntı: charmacomma

Görüntü sorunuyla ilgili, eger varsa tv nizin orantı ayarlarını degistirin. bende ilk dönem vestel dixx player var. av 3000. dediğiniz gibi alttan üstten bantlı oynatıyor. sanki 4/3 tv de görüntüyü uzatımş gibi.

Tv'm de görüntü oranları var (16/9,subtitle,sinema,panoranik gibi....). ben 16/9 dan baska secenege (sinema) gecerek dogru ratio yu buldum.

Alıntıları Göster
    Bu yazdıklarınızdan sonra vestel le devam etmeye karar verdim. 6700 alıp yeni sessistemini eklersem oldu sana ev sineması, av 3000 biraz eskidi artık.

lg ht503th almama en yakın sistemdi, bu şikayetlerinizden sonra boş verdim

• quote:

Bu yazdıklarınızdan sonra vestel le devam etmeye karar verdim. 6700 alıp yeni sessistemini eklersem oldu sana ev sineması, av 3000 biraz eskidi artık.

lg ht503th almama en yakın sistemdi, bu şikayetlerinizden sonra boş verdim

Alıntıları Göster
    arkadaşlar banada bu fiyat civarlarında optik girişli paket sinema sistemi lazım. ses yüksekliği ise önemli değil, en azından uydu yayınlarını 4+1 gibi ve müzikleride aynı şekilde dinleyebilirsem ne mutlu bana, hangi markayı modeli tercih etmeliyim ne olursunuz bi yardımcı olun kafayı sıyıracam yoksa 106 ekran 1024X768 çözünürlükte plazmam var. buna uygun bir dvd li ses sistemi arıyorum...

iyi forumlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: McManamann

arkadaşlar banada bu fiyat civarlarında optik girişli paket sinema sistemi lazım. ses yüksekliği ise önemli değil, en azından uydu yayınlarını 4+1 gibi ve müzikleride aynı şekilde dinleyebilirsem ne mutlu bana, hangi markayı modeli tercih etmeliyim ne olursunuz bi yardımcı olun kafayı sıyıracam yoksa 106 ekran 1024X768 çözünürlükte plazmam var. buna uygun bir dvd li ses sistemi arıyorum...

iyi forumlar.

Alıntıları Göster
    Bu gün ilk kez, bir teknosa da LG 503 deneme fırsatım oldu. Evet ratio yu bozuk veriyor. Yıllardırn vestel kullandığım için aynı sorundan muzdaripdim. Uzun zaman da bunu divxlerin hatası zannettim. 16/9 tv aldığımda ekranı dolduracak sanıyordum, uğradığım dumuru varın siz hesaplayın.
    Bir de divx oynarken altyazı seçemedim. Acaba LG de de vestel gibi filmden önce ni işaretlemek gerekiyordu?
    Her neyse LG lerde gerçekten ratio sorunu var neticede.

• quote:

Bu gün ilk kez, bir teknosa da LG 503 deneme fırsatım oldu. Evet ratio yu bozuk veriyor. Yıllardırn vestel kullandığım için aynı sorundan muzdaripdim. Uzun zaman da bunu divxlerin hatası zannettim. 16/9 tv aldığımda ekranı dolduracak sanıyordum, uğradığım dumuru varın siz hesaplayın.
    Bir de divx oynarken altyazı seçemedim. Acaba LG de de vestel gibi filmden önce ni işaretlemek gerekiyordu?
    Her neyse LG lerde gerçekten ratio sorunu var neticede.

Alıntıları Göster
    LG TH503 gerciqekten çok basarili ev sinemasi, biraz kurcaladiktan sonra altyazi problemini de çözdüm (tekno sa sağolsun) yalnız b ratio problemi gerekten kabul edilemez, lg tv ye baktim bunu düzeltecek bir tv orani yok, (vestelde tv oranlariendan sinema secenegi).

Uzun sözün kısası modern batı ilminin buna bulduğu bir çare yok mu acaba?

• quote:

LG TH503 gerciqekten çok basarili ev sinemasi, biraz kurcaladiktan sonra altyazi problemini de çözdüm (tekno sa sağolsun) yalnız b ratio problemi gerekten kabul edilemez, lg tv ye baktim bunu düzeltecek bir tv orani yok, (vestelde tv oranlariendan sinema secenegi).

Uzun sözün kısası modern batı ilminin buna bulduğu bir çare yok mu acaba?

Alıntıları Göster
    altyazı konusunda nasıl bi cozum buldunuz...

menüden altyazıyı türkçe seçmeme rağmen, bazı türkçe karakterle duzgun gorunuyor. bazıları gorunmuyor. guncel firmware'ini nerden bulabilirim bu aletin?

• quote:

Orijinalden alıntı: BuRaK@758

menüden altyazıyı türkçe seçmeme rağmen, bazı türkçe karakterle duzgun gorunuyor. bazıları gorunmuyor. guncel firmware'ini nerden bulabilirim bu aletin?

Alıntıları Göster
    konuyu tekrar canldiriyorum yeni baslik istemedim kullanan arkadaslar varsa bir iki sorum vardi. genel olarak cok memnunum bunlarin disinda;
    bu ses sisteminde alirken optik ses girisi var biliyorumdum fakat arka tarfinda yazmasina rahmen tamamen kapali yok yani sadece yazisi duruyor. ve sadece bazi muzik ve filmlerde 5.1 dinleyebeliyorum, filmin ozelliklerinde 5.1 yazmasina ragmen.. sorunu anladim. ayarlardan test ettigimde de hepsinden ses geliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: MyWoRlD

konuyu tekrar canldiriyorum yeni baslik istemedim kullanan arkadaslar varsa bir iki sorum vardi. genel olarak cok memnunum bunlarin disinda;
    bu ses sisteminde alirken optik ses girisi var biliyorumdum fakat arka tarfinda yazmasina rahmen tamamen kapali yok yani sadece yazisi duruyor. ve sadece bazi muzik ve filmlerde 5.1 dinleyebeliyorum, filmin ozelliklerinde 5.1 yazmasina ragmen.. sorunu anladim. ayarlardan test ettigimde de hepsinden ses geliyor.

Alıntıları Göster
    Zagor Tenay ın anlattığı sorunla karşılaşınca yeni başlık atmak istemedim. Philips HTS 6510 ev sinema sistemi almak istedim. Bunun için gittiğim mağaza da teşhir ürünü üzerinde deneme yaptık. DVD medya ve flash belleğe kaydederek götürdüğüm divx filmleri oynattık. Cihaz Sony Bravia 32" LCD idi. Götürdüğüm filmlerinde hepsi tam 16:9 ölçekliydi. (buna eminim çünkü pixel sayıları 16:9 a denk geliyordu). TVve Player 16:9 ayarlarında olduğu halde filmlerin hiçbirisi ekrana oturmadı ve ekranın altında ve üstünde yaklaşık 4er cm siyah bant oluştu. Görüntünün de biraz basıldığını hissettim.
    Dolayısıyla bunun dışıda herşeyini beğendiğim cihazı alamadan döndüm
    Eve gelince merak edip cetvelle ölçtüm.Benim LCD monitorde bütün filmler 16:9 ölçüleri ile oynadı.
    Peki monitörün normal gösterdiği bu filmler 32" ekranda neden bozuldu. Playerde veya ekranda hatalı bir ayar söz konusu olamazmı.
    Yardımcı olusanız sevinirim. Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emre I -- 19 Ekim 2008; 18:33:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: BuRaK@758

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: BuRaK@758

Subtitle tuşuna film sırasında sürekli basılı tutunca codepage çıkması lazım. 1254 türkçe olanı. Denedin mi?
    Bir de pause tuşuna basılı tutun. DVD menusunde. Ekran NTSC olacaktır. Filmlerde aspect oranı daha güzel görünüyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sidekick -- 21 Ekim 2008; 10:00:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Emre I

Zagor Tenay ın anlattığı sorunla karşılaşınca yeni başlık atmak istemedim. Philips HTS 6510 ev sinema sistemi almak istedim. Bunun için gittiğim mağaza da teşhir ürünü üzerinde deneme yaptık. DVD medya ve flash belleğe kaydederek götürdüğüm divx filmleri oynattık. Cihaz Sony Bravia 32" LCD idi. Götürdüğüm filmlerinde hepsi tam 16:9 ölçekliydi. (buna eminim çünkü pixel sayıları 16:9 a denk geliyordu). TVve Player 16:9 ayarlarında olduğu halde filmlerin hiçbirisi ekrana oturmadı ve ekranın altında ve üstünde yaklaşık 4er cm siyah bant oluştu. Görüntünün de biraz basıldığını hissettim.
    Eve gelince merak edip cetvelle ölçtüm.Benim LCD monitorde bütün filmler 16:9 ölçüleri ile oynadı.
    Peki monitörün normal gösterdiği bu filmler 32" ekranda neden bozuldu. Playerde veya ekranda hatalı bir ayar söz konusu olamazmı.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: Emre I

Playerdan kaynaklanan bir durum söz konusu, vestelim vardi ve ayni durum sözkonusu idi. ama televizyonunuzun (eger lcd ve ya plazma ise) görüntü oranları ayarı ya da zoom ayarri olması gerekmektedir, buradan ideal boyutlara getirebilirsiniz. zira ben de baslikta adı gecen ürünü alip böyle seyretmeyi düsünüyorum.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Emre I

Playerdan kaynaklanan bir durum söz konusu, vestelim vardi ve ayni durum sözkonusu idi. ama televizyonunuzun (eger lcd ve ya plazma ise) görüntü oranları ayarı ya da zoom ayarri olması gerekmektedir, buradan ideal boyutlara getirebilirsiniz. zira ben de baslikta adı gecen ürünü alip böyle seyretmeyi düsünüyorum.

Alıntıları Göster
    Plazma TV nin full ekran modu sorunu çözdü teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Emre I

Plazma TV nin full ekran modu sorunu çözdü teşekkürler.

Alıntıları Göster
    arkadaşlar ben bu sistemi almak istiyorum. önceliğim ses kalitesi
    ses kalitesi nasıl
    2.sorum dijital giriş varmı bu sistemde
    3.sorum 502th ile ses kalitesi aynımıdır. çünkü 502 çok övülen bir sistem
  • quote:

Orijinalden alıntı: phoenix

arkadaşlar ben bu sistemi almak istiyorum. önceliğim ses kalitesi
    ses kalitesi nasıl
    2.sorum dijital giriş varmı bu sistemde
    3.sorum 502th ile ses kalitesi aynımıdır. çünkü 502 çok övülen bir sistem

Alıntıları Göster
    arkadaşlar yardımcı olacak yokmu. nasıl bir sistemdir. 450ytl ye sıfır buldum
  • quote:

arkadaşlar yardımcı olacak yokmu. nasıl bir sistemdir. 450ytl ye sıfır buldum

Alıntıları Göster
    arkadaşlar merhaba bende bu 503 th kullanıcısıyım ve..

Daha öncesinden lg298 modelini kullanıyordum ve ne gariptir bu cihaz hangi filmi koyarsan koy ekranı tam olarak dolduruyordu (sony 82 lc var), neyse konuya gelelim bu 503 th cihazı aldım, evet gerçekten alttaki boşlukları doldurmuyor yanlız şöyle bir çözüm var;

şayet hdmi bağlantısını kullanmıyorsanız tv nizden zoom ya da ekran oranlarını değiştirirsen sorun ortadan kalkıyor ancak full hd özelliğine sahip bir cihaza bu ayıp olur

yani kısaca eğer scart kullanacaksanız bu iş çözlülür ya da lg ye biri mail atıp durumu anlatacak ve onlarda yazılım çıkaracaklar,

benim yapmayı düşündüğüm çözüme gelince ise;
    daha önce aldığım ve sorunsuz tam ekran gösteren lg 298'i bağlayıp optik çıkışını ses sistemine vermeyi düşünüyorum, bu akşam dener bilgi veririm foruma, tabi bu sefer de optik çıkışda 5+1 ne kadar başarılı olur bilemiyorum..

• quote:

Orijinalden alıntı: ayzek11

arkadaşlar merhaba bende bu 503 th kullanıcısıyım ve..

Daha öncesinden lg298 modelini kullanıyordum ve ne gariptir bu cihaz hangi filmi koyarsan koy ekranı tam olarak dolduruyordu (sony 82 lc var), neyse konuya gelelim bu 503 th cihazı aldım, evet gerçekten alttaki boşlukları doldurmuyor yanlız şöyle bir çözüm var;

şayet hdmi bağlantısını kullanmıyorsanız tv nizden zoom ya da ekran oranlarını değiştirirsen sorun ortadan kalkıyor ancak full hd özelliğine sahip bir cihaza bu ayıp olur

yani kısaca eğer scart kullanacaksanız bu iş çözlülür ya da lg ye biri mail atıp durumu anlatacak ve onlarda yazılım çıkaracaklar,

benim yapmayı düşündüğüm çözüme gelince ise;
    daha önce aldığım ve sorunsuz tam ekran gösteren lg 298'i bağlayıp optik çıkışını ses sistemine vermeyi düşünüyorum, bu akşam dener bilgi veririm foruma, tabi bu sefer de optik çıkışda 5+1 ne kadar başarılı olur bilemiyorum..

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: ayzek11

arkadaşlar merhaba bende bu 503 th kullanıcısıyım

AYZEK11 503TH NİN SES KALİTESİ NASIL.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: ayzek11

arkadaşlar merhaba bende bu 503 th kullanıcısıyım

AYZEK11 503TH NİN SES KALİTESİ NASIL.

Alıntıları Göster
    abi ses ve görüntü güzel, cihazda zaten bi problem yok şu siyah şeritler hariç...
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.