Şimdi Ara

LG HT-503TH DivX görüntü oranı sorunu (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
1
Favori
9.883
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bence lg'nin hoparlörleri daha iyi çift yollu. Hemde divx oynatmayı düşünüyorsan Lg düşünmelisin ama dediğim gibi görüntü oranında sorun var. Sonyler divxte sorunlu ve usb'den divx oynatmıyor bildiğim kadarı ile.
  • Arkadaşlar aynı sorunu ben de Sony DAV-DZ660 için dile getirmek istiyorum..

Yeni konu açmadım ama konu başlığındaki modeli kaldırıp
    Ev Sinema Sistemlerinde Görüntü En/Boy Oranı (Aspect Ratio) Sorunu
    şeklinde değiştirebilir miyiz?..

Böylece üretici firmalara da buradaki bilgilerden hareketle bilgi gönderip yazılım güncelelmesi talep edebiliriz belki..

Ben sorunu tekrar anlatmayıp sadece daha önce diğer konularda gündeme gelen yerlerden alıntılar yapayım:

http://forum.donanimhaber.com/m_29811024/tm.htm#30311751
    linkindeki mesajdan alıntı:
    quote:

...

Yalnız divx filmlerde aspect ratio ile ilgili küçük bir sorun beni rahatsız etti ama bu benim televizyonumun özelliklerinin yetersiz olmasından da kaynaklanabilir, şöyle ki:

HDMI çıkış çözünürlüğünü "Auto/1080p" yapınca (tv 1080i'ye kadar destekliyor) ve de 16:9 seçince bazı divx filmleri biraz üstten alttan basık gösteriyor, bazılarını da tam tersi.
    Ancak çıkış ayarını 576i yaparsam (upscale özelliğini kullanmamış oluyorum bu durumda) ve tv'de görüntü formatını "Auto" veya başka uygun bişey seçersem düzgün gösteriyor.
    Upacale özelliğini kullanmaya devam edip 1080i görüntü verirsem tv'ye gelen görüntü ekranı tam olarak doldurduğu için tv'de "16:9 Geniş Ekran" seçeneğinden başka görüntü formatı seçemiyorum. Belki sizin tvnizde bu oranı her zaman değiştirmeye izin veriyor olabilir mesela 14:9 oranı var, o uygun oluyor..
    Bu sorun divx dosyasından da kaynaklanıyor olabilir.. çünkü en/boy oranı bozuk görünen divx dosyasını dvd formatına çevirdiğimde 720x576'ya tamamlamak için altına üstüne siyah bant atıp (oran 16:9'dan küçük 4:3'e yakınsa yanlara da atabilir) düzgün görüntü veriyor.. onu incelemek için vakit bulamadım henüz..

Bahsettiğim bu görüntüdeki basıklık için aşağıda linki bulunan ve devamındaki mesajlarda bulunan resimlere bakabilirsiniz:

http://forum.donanimhaber.com/m_24960764/mpage_2/tm.htm#26386043

Yukarıdakilere ek olarak şunu söylemeliyim:

Benim televizyonumda 1080i veya 1080p çözünürlükte görüntü geldiğinde 14:9 veya başka bi oranı kabul etmiyor, yalnızca "16:9 wide screen" seçilebiliyor.

Uygun oranı seçebilmek için Upscale özelliğini kapatmam ve tv'ye 576i çözünürlük göndermem gerekiyor. Bu durumda bile sadece standart oranlardaki görüntülerde doğru sonuç alabiliyorum. Ayrıca bu şekilde de, mesela 14:9 oranına getirirsem, alt yazılar ekranın dışında kalıyor. "Auto" seçersem de tüm siyahlıkları atıp ekrana yayıyor ki o zaman da 16:9 oranında gelmeyen hiçbir görüntü doğru oranda olmuyor..

Bilgisayarda sorunsuz izleyebildiğim 688x288 pixel boyutlarındaki Xvid filmi ise insanları sırık gibi uzatarak veriyor (olması gereken normal ayarlarda). Yani görüntü oranı 2.39:1 olmasına rağmen sanki 1.78:1 veya 1.85:1 oranındaymış gibi düşünüp 1920x1080'e tamamlamak için altına üstüne ona göre siyah satır atıyor, halbuki daha fazla sayıda siyah satır atması gerekirdi..

• Bu konu üzerine LG teknik servis asistanı Alen bey ile görüştüm. Adamların sorundan haberi bile yokmuş. Bugüne kadar kimse adamları aramamış demek ki . Yada üzerine gitmemiş. Baya bir konuşup sorunu anlatmaya çalıştım, resim çekip gönderdim. Sorun sizden olabilir dediler ayarları doğru yapmamış olabilirsin dediler. Bende başka divx playerde sorun yok sizinkinde var dedim. Sonunda sorunu kabul etti. (modeller 1 yıllık model ama kimse aramayınca tabi adam direk suçu bende arıyor) Öğrendiğime göre şuanda bu sorun LG'nin 5 farklı modelinde var. ( 503TH , 503SH , 963SA , 903TA , 903WA ). Alen bey bana yeni firmware temin edip göndereceğini söyledi. Eğer yine olmaz ise bu olayı sonuçlandırmak istediği söyledi. Muhakkak bir sorun var ise buna çözüm bulmalıyız dedi bana. Şimdi kısaca yeni göndereceği yazılımı bekliyorum. Bakalım derdimize derman olacak mı?
  • Bana kalırsa Sony bunun farkında ve destek vermeyeceğini bi şekilde ima etmiş kılavuzlarda..

DZ560 >http://pdf.crse.com/manuals/3283040111.pdf
    DZ660 >http://pdf.crse.com/manuals/3285995111.pdf

Kılavuzların sayfa 27 sonu ve s.28 başı aynı şekilde:
    s.28 başında “When HDMI lights up in the front panel display, images other than 720x480p or 720x576p are stretched vertically .” diye bi ifade var. Yani “HDMI ışığı yanıyorsa bu iki mode dışındaki görüntüler dikey olarak uzatılır” diyor..

DZ530/630 >http://pdf.crse.com/manuals/2895971121.pdf

27. sayfanın başından itibaren bakınca aynı ifade var. Ek olarak 4:3 tv’de resim ekrana tam oturmuyorsa 77. sayfadaki açıklamaya bakın demiş. Orda da değişik seçenekler belirtmiş.. 16:9 tv seçildiğinde “4:3 OUTPUT” diye bi menü çıkıyor ve 16:9 tvde yanlara bant atarak veya pan/scan yaparak izlemeyi sağlıyormuş.. bu menü bendeki cihazda (dz660) yok.

Bütün dokümanlarda s.5’te oynatılabilecek diskler (playable discs) bölümünde DATA CD/DVD olarak Divx dosyaları oynatılabileceğini belirtmiş ve “Enjoying DivX Videos (560/660: s.46, 530/630: s.57)”bölümünde de bu dosyalar için kısıtlamaları saymış..

"DivX videoyu destekliyorum" diyip de bu şekilde sadece 1 tane aspect ratio desteklemek bence kabul edilemez. Diğer oranlar da standart olduğuna göre (hatta 1.78:1’den daha yaygın olarak 1.85:1, 2:1 ve 2.39:1 oranlarının kullanıldığı bir dünyada) onları da rahatlıkla yönetebilmeli..

Forum üyeleri arasında Sony servislerinde çalışan var mı, bu konuyu kime iletelim?

• Arkadaşlar merhaba, cevap yazan herkese öncelikle çok teşekkür ediyorum, sadece tecrübelerle edinilecek süper bilgileri paylaşmışlar.

42LG5000 ve yanında 503TH almayı düşünüyordum. görüntü oran problemi benim için pek sorun olmayacak gibi. Laptopu divx player olarak kullanmayı düşünüyorum. GOM playerdan HDMI çıkışından 42LG5000 'e ordanda HDMI dan sesi 503TH de almayı düşünüyorum umarım iyi performans elde ederim. Aslında bunu yapmamdaki asıl amaç Çoğu DVD DivX playerlerin *.avi formatından baçka dvix diye tabir ettiğimiz encodlu filmleri oynatamaması bu demek oluyorki mkv uzantılı 720p ve 1080p leri seyredemeyeceksiniz. benim gibi yapıp bilgisayardan aktarmak doğru bir çözüm olacakmış gibi geliyor, ucuz ve farklı önerileri olan arkadaşlar eminim vardır. Laptop tan görüntü ve ses aktaran arkadaşlar tecrübelerini yazarsa çok sevinirim.

Ayrıca GOM BS player gibi programlarla kullanmanın diğer avantaşları:
    -alt yazı boyutu, konumu ve renginin değiştirilebilmesi,
    -görüntü en-boy oranlarının istenildiği gibi ayarlanması,
    -yakınlaştırarak 16:9 oranda olmayan filmlerin ekranı tam kaplaması,
    -sinamada fragman seyretmeye bayılanlar için (yani ben ) film öncesi fragman arşivinizden bir iki filmi oynatma listesinin başına ekleyerek sinema keyfi yapmak hem çok kolay hemde çok eğlenceli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eareseeyou -- 18 Mart 2009; 16:54:25 >

• quote:

DivX filmlerin hepsini bozuk görüntü oranı ile üstten ve alttan basık olarak oynatıyor.

Pause tuşuna basılı tutarak görüntü standardını AUTO olarak ayarlarsan düzelir. Ayrıca bu sadece playerla değil senin televizyonunlada alakalı birşey.
  • quote:

Orjinalden alıntı: JakX

quote:

DivX filmlerin hepsini bozuk görüntü oranı ile üstten ve alttan basık olarak oynatıyor.

Pause tuşuna basılı tutarak görüntü standardını AUTO olarak ayarlarsan düzelir. Ayrıca bu sadece playerla değil senin televizyonunlada alakalı birşey.

Bu söylediğiniz pause tuşu ile ayarlama konu başlığındaki LG için geçerli heralde?
    Ben Sony (DAV DZ-660) cihazda da aynı sorunu yaşıyorum..

TV'nin gelen görüntüyü düzeltme zorunluluğu var mı acaba standartlarda?

Yani yine de belli bikaç ayar yapıyor ama 16:9 değil mi piyasadaki LCD/Plazma tvler?

Bu durumda bir DVD/Divx player üzerinde görüntü çıkışı 16:9 tv'ye göre ayarlandığında artık okuduğu görüntü dosyasının kaça kaç pixel olduğuna bakıp gerekli en boy oranını sağlamak için uygun miktarda siyahlık veya o oranda görüntüde kırpma gibi bir işlemi yapabilmesi gerekir diye düşünüyorum..
    Bunu sağladığı takdirde 16:9 tv'lerde herhangi bir ayar değiştirmeye ihtiyaç olacağını sanmıyorum..

NOT: Sayın JakX,
    yazdıklarım sizin cümlenizden dolayı size cevap olarak değil,
    sizin cümleniz üzerine bunu yapmayan üreticilere gönderme olarak yazılmıştır.

• Western digital hd player bağlarsak optik giriş çıkış herneyse, dts ses alabilir miyiz mkv filmlerde? Optik giriş veya çıkış olması neyi değiştirir? Pek anlamadım da.
  • Evet optik giriş ile wd tv'de DTS ses alabiliyorsun. Aynı şekilde bende kullanıyorum.

quote:

Orjinalden alıntı: van_hoijdonk

Western digital hd player bağlarsak optik giriş çıkış herneyse, dts ses alabilir miyiz mkv filmlerde? Optik giriş veya çıkış olması neyi değiştirir? Pek anlamadım da.
  • Peki kaç adet optik çıkışı var?

Kullandığım LG6000 tv'de de optik mevcut dolayısıyla ikisini de optik bağlamak istiyorum. 1 adet mi yoksa 2 adet mi optik bağlantı mevcut.
  • 1 adet optik giriş mevcuttur. Tv'yi AUX girişten stereo olarak bağalabilirsin istersin.
  • Hdmi bağlamaya gerek var mı peki aux yerine? Çok farkeder mi? Tv'deki hdmi girişler askı aparatından ötürü kullanılamıyor da.

Bir de simplink var değl mi? 32LG6000 kullanıyorum, tek kumandadan kontrol edilebilme özelliği yani.
  • Duvar askı aparatından dolayı kullanamıyorum diyorsun galiba, ama hdmi ile cihazını tv ye bağlamanda fayda var , dvd'de görüntüde fark var. Ama dvd izlemiyorum diyorsan AUX'dan bağyabilirsin.
  • Arkadaşlar başlığı hortlatmış olacağım ama ben de aynı sinema sistemi ve divxlerde aynı sorun var. Bunun nihayi ve kalıcı çözümü varmıdır acaba? Firmware yükleyerek bu sorunu çözen arkadaşlar var mı? TV im LG LH4010. Konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlardan acil cevap bekliyorum arkadaşlar.
  • Arkadaşlar yok mu hiç cevap verebilecek birileri? Acil yardım bekliyorum. Film izleyemez oldum tv de.
  • Bende 503sh modelini almak istiyorum acaba aynıs sorunlar bu modeldede var mı?
  • Hafta sunu 503sh ve 503th ı da denedim usb den divx izlemek isteyenler başka modellere baksın.
    Bide bitane bu işlerden anlayan adama denk gelmedim...adamlar anlamıyo yok tv nin ayarı yok kıl tüy...divx tam ekran yapmıyo işte...zoom yapıyo aha bak oldu diye...Sinir harbi yaşattılar bana...
  • ACİİLLL, arkadaşlar ben sunny 14005 model uydu alıcısını ile TH 503 e scart ile bağladım, 503 de, lcd tv (lg lh4020) ile hdmı kablo ile bağladım,
    Şimdi burada sorunum şu; tv görüntüyü göstermiyor, fakat sesi veriyor, bağlantıları nasıl yapmam lazım, bu arada 503 ve tv 4020 nin optik kablo jakları var ancak uydu alıcısının yalnız scart jak çıkışı var, tv ile 5.1 keyfini (sanal da olsa, ya da matrix mod ile) nasıl sürmeliyim acil yardım istiyorum, birde optik kablo alacaksam, ne marka ve hangi fiyatlarda bir kablo almalıyım ? teşekkür ederim...
  • konu hortlamışken merak ettim.en boy oranı sorunu firmware'le düzeltildi mi yoksa aynı şekilde devam mı ediyor.kullanan arkadaşlar bilgilendirirse alacak olanlar ona göre seçim yaparlar.
  • Bende de 503sh ve lg lh4020 lcd var. En-boy sınırlaması oluyor ama tv nin aspect ratio ayarlarındaki yakınlaştırma ile tam ekran yapabiliyorum. Görüntü kalitesinde hiç bir farklılık hissetmiyorum. Gayet memnunum arkadaşlar.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.