Şimdi Ara

Maden Mühendisleri ve Adayları Odası (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
517
Cevap
8
Favori
25.306
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: 7nbitirdin

Hacettepe maden mühendisliği (ingilizce) yazacam.

hocam akreditasyon olayına dikkat et ingilizceyi illa öğrenirsin.madem maden müh seçtin;

Ankara Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi

Jeoloji Mühendisliği [2006-2013] ; {2009-2013}

Bülent Ecevit Üniversitesi*, Mühendislik Fakültesi

Maden Mühendisliği [2009-2014] ; {2009-2014}

Dokuz Eylül Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi

Jeoloji Mühendisliği [2005-2013] ; {2011-2013}
    Maden Mühendisliği [2007-2013] ; {2009-2013}

Fırat Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi

Jeoloji Mühendisliği [2006-2013] ; {2011-2013}

Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi

Jeoloji Mühendisliği (NÖ) [2010-2015]] ; {2010-2015}
    Maden Mühendisliği (NÖ) [2010-2015] ; {2010-2015}

Mersin Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi

Jeoloji Mühendisliği [2012-2014] ; {2012-2014}

Selçuk Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi

Jeoloji Mühendisliği (NÖ) [2008-2013] ; {2010-2013}
    Jeoloji Mühendisliği (İÖ) [2008-2013] ; {2010-2013}

bunların akreditasyonu vardır.içlerinde itü bile yok sen düşün.

• quote:

Orijinalden alıntı: b_L_o_K

quote:

hocam akreditasyon olayına dikkat et ingilizceyi illa öğrenirsin.madem maden müh seçtin;

Ankara Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi

Jeoloji Mühendisliği [2006-2013] ; {2009-2013}

Bülent Ecevit Üniversitesi*, Mühendislik Fakültesi

Maden Mühendisliği [2009-2014] ; {2009-2014}

Dokuz Eylül Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi

Jeoloji Mühendisliği [2005-2013] ; {2011-2013}
    Maden Mühendisliği [2007-2013] ; {2009-2013}

Fırat Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi

Jeoloji Mühendisliği [2006-2013] ; {2011-2013}

Karadeniz Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi

Jeoloji Mühendisliği (NÖ) [2010-2015]] ; {2010-2015}
    Maden Mühendisliği (NÖ) [2010-2015] ; {2010-2015}

Mersin Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi

Jeoloji Mühendisliği [2012-2014] ; {2012-2014}

Selçuk Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi

Jeoloji Mühendisliği (NÖ) [2008-2013] ; {2010-2013}
    Jeoloji Mühendisliği (İÖ) [2008-2013] ; {2010-2013}

bunların akreditasyonu vardır.içlerinde itü bile yok sen düşün.

bu akreditasyon ne oluyor ?

• fransızcada yetkinlik demek.(ingilizcesi accreditation) benim için anlamı üniversitenin o bölüm hakkında uluslararası alanda söz sahibi olması anlamına gelir.ama ben sana daha düzgün bi alıntı yapayım açık olsun.

''Eğitim kuruluşlarının akreditasyonu, eğitim ve öğretim kurum ve kuruluşlarının ilgili ulusal yeterlilikte tanımlanan eğitim programının ilgili yeterliliğin gerektirdiği bilgi, beceri ve yetkinliği kazandırmak üzere teorik ve uygulamalı yöntemlerle Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği ile tanımlanan şartlara uygun oluşturulmuş sistem dâhilinde verildiğinin tespiti ve belgelendirilmesidir.

Bu sistemde eğitim ve öğretim kurumları; meslekî yeterlilik kazandıran, orta ve yüksek öğretim dâhil, tüm meslekî ve teknik, örgün ve yaygın, kamu ve özel eğitim kurumları ile bunların izniyle muhtelif programlar uygulayan kurum/kuruluşlardır.''

yıldız teknik üni nin nerdeyse bütün bölümleri akredite olmuştur mesela.bölüm seçerken bu çok önemlidir.

• İstanbul üniversitesinde okunur mu bu bölüm sizce? Bide zonguldakta okumak faydalı olabilir aslında + getirisi olabilir sonuçta maden şehri
  • Slm, hocam. Öncelikle rahatsiz ediyorum kusura bakmayın. Ben Hacettepe Maden mühendisliği yazacağım. Eğitim ingilizce benim ingilizcem çat pat, yani çok zorlanır mıyım merak ediyorum. 

Bir de ingilizce hazirlikta basarisiz olanlar turkce bir programa kayit edilir yaziyor, bu konuda da bilgin varsa yazar misin hocam. Simdiden cvp icin cok tesekkurler.

İyi aksamlar

Cevap:
    Mrb kardeşim, mezun olduktan snra bölüm hakkında bilgi vermk braz tuhaf bnm için :) hazırlık da öğrenirsn ingilizceyi o kdr sıkıntı olmaz, eer ki maden müh yazmaya kesin kararlıysan sadece burayı öneririm, takıldığın bi sey olursa cekinme istedğn zmn mail at :) hayırlı olsun şimdiden, bde bu hazırlıkda basarısız olursan türkce eğitim veren maden müh bölümüne sınavsız gecebiliosn, ki sanmıorm öyle bi durum olmuo genelde, sıkıntı yapma rahat ol :)

----
    Hacettepe maden i bu yil Bitiren birisine mail attim. Boyle cevap geldi.

Denemek istiyorum gectim gectim, gecemedim :) hayirlisi bakalim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: zykloncx

ki zaten proficiency gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor bir sınav değildir. telafi imkanları da vardır. yani düzenli derse gidip gelseniz bile çok çok rahat geçersiniz.
    tabi bunları söylerken boğaziçi ve odtüyü hariç tutuyorum, bunlar amerikan üniversiteleri, hazırlıkları oldukça zor. hazırlık görmediyseniz daha önce, iki seneyi göze alın. hocalar bunu söylüyor. son zamanlarda onlara itü de yetişti. zorlaştırdılar. son zamanlar dediğim aslında uzun zamandır, çaktırmayın

Hacettepe çok zorluyor mu peki hocam?

yeni gördüm özür diliyorum geç cevap için
    hacettepe ile ilgili bir bilgim yok ama hazırlığının ağır olduğunu sanmıyorum
    hem hazırlıktan niye bu kadar korkuyorsunuz ki, tek derdiniz o olsun ;)
    sıfır ingilizceyle gelen arkadaşlar ilk sınavlarında verdiler çıktılar, paşa paşa hallettiler hazırlığı
    rahat olun, sadece devamsızlık yapmayın pek, abartmadan yapın

• quote:

fransızcada yetkinlik demek.(ingilizcesi accreditation) benim için anlamı üniversitenin o bölüm hakkında uluslararası alanda söz sahibi olması anlamına gelir.ama ben sana daha düzgün bi alıntı yapayım açık olsun.

''Eğitim kuruluşlarının akreditasyonu, eğitim ve öğretim kurum ve kuruluşlarının ilgili ulusal yeterlilikte tanımlanan eğitim programının ilgili yeterliliğin gerektirdiği bilgi, beceri ve yetkinliği kazandırmak üzere teorik ve uygulamalı yöntemlerle Mesleki Yeterlilik, Sınav ve Belgelendirme Yönetmeliği ile tanımlanan şartlara uygun oluşturulmuş sistem dâhilinde verildiğinin tespiti ve belgelendirilmesidir.

Bu sistemde eğitim ve öğretim kurumları; meslekî yeterlilik kazandıran, orta ve yüksek öğretim dâhil, tüm meslekî ve teknik, örgün ve yaygın, kamu ve özel eğitim kurumları ile bunların izniyle muhtelif programlar uygulayan kurum/kuruluşlardır.''

yıldız teknik üni nin nerdeyse bütün bölümleri akredite olmuştur mesela.bölüm seçerken bu çok önemlidir.

Hocam o tarihler felan neydi?

Hocbirsey anlamadim yazdigindan. Simdi dedigini duydum tam neyle ilgili anlamadim. Fransizca da yetkinlik.

Ne isimize yarayacak ? Anlamadim valla. Hacettepe nasildir sence ?

• quote:

quote:

quote:

ki zaten proficiency gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor bir sınav değildir. telafi imkanları da vardır. yani düzenli derse gidip gelseniz bile çok çok rahat geçersiniz.
    tabi bunları söylerken boğaziçi ve odtüyü hariç tutuyorum, bunlar amerikan üniversiteleri, hazırlıkları oldukça zor. hazırlık görmediyseniz daha önce, iki seneyi göze alın. hocalar bunu söylüyor. son zamanlarda onlara itü de yetişti. zorlaştırdılar. son zamanlar dediğim aslında uzun zamandır, çaktırmayın

Hacettepe çok zorluyor mu peki hocam?

yeni gördüm özür diliyorum geç cevap için
    hacettepe ile ilgili bir bilgim yok ama hazırlığının ağır olduğunu sanmıyorum
    hem hazırlıktan niye bu kadar korkuyorsunuz ki, tek derdiniz o olsun ;)
    sıfır ingilizceyle gelen arkadaşlar ilk sınavlarında verdiler çıktılar, paşa paşa hallettiler hazırlığı
    rahat olun, sadece devamsızlık yapmayın pek, abartmadan yapın

Hocam siz nerde okudunuz ? Hacettepeye baktim da laboratuvarlari delan cok guzel.

Bircok tanidigim aletler-ekipmanlar var laboratuvarda.

• quote:

Hocbirsey anlamadim yazdigindan. Simdi dedigini duydum tam neyle ilgili anlamadim. Fransizca da yetkinlik.

tarihler akreditasyonun geçerlilik süresi oluyo.akreditasyon aslında türkiyede türkak,müdek gibi kurumların belirli standartlara göre bilirkişilerin raporuyla üniversiteye verdiği ünvan belgedir.ne işe yarar dersen.avrupada ilgili meslek hakkında yeterli eğitim/laboratuar/etüt/araştırma gibi programlarını tam teşekküllü uygulamasıyla alakalı.yani bu üniversitelerden mezun olduğunda diğer üniversitelere göre avantajın olur çünkü sen ona göre daha donanımlı olursun.aslında bu da çok göreceli ama neyse.yurt dışında dengi olan üniversitede yüksek lisansa çok rahat kabul olabilirsin.gibi gibi avantajları var.düzenli olarak denetlenir bu bölümler.

ankarayı gezme fırsatı bulmuştum.gayet beğenmiştim güzel yer ama hacettepe hakkında fikrim yok yanlış bilgilendirme yapmayayım.tek bildiğim 2012 sıralamasında türkiyede ilk 3 te olduğu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi b_L_o_K -- 1 Ağustos 2012; 0:42:20 >

• beyler büyük ihtimal ilk tercihim kocaeli makina olacak fakat tutma ihtimali düşük. 2 side odtü maden olacak ondan sonrada çukurova ,sakarya . akdeniz buralarda makinayı yazıcam öyle gözüküyor hadi hayırlısı
  • quote:

quote:

tarihler akreditasyonun geçerlilik süresi oluyo.akreditasyon aslında türkiyede türkak,müdek gibi kurumların belirli standartlara göre bilirkişilerin raporuyla üniversiteye verdiği ünvan belgedir.ne işe yarar dersen.avrupada ilgili meslek hakkında yeterli eğitim/laboratuar/etüt/araştırma gibi programlarını tam teşekküllü uygulamasıyla alakalı.yani bu üniversitelerden mezun olduğunda diğer üniversitelere göre avantajın olur çünkü sen ona göre daha donanımlı olursun.aslında bu da çok göreceli ama neyse.yurt dışında dengi olan üniversitede yüksek lisansa çok rahat kabul olabilirsin.gibi gibi avantajları var.düzenli olarak denetlenir bu bölümler.

ankarayı gezme fırsatı bulmuştum.gayet beğenmiştim güzel yer ama hacettepe hakkında fikrim yok yanlış bilgilendirme yapmayayım.tek bildiğim 2012 sıralamasında türkiyede ilk 3 te olduğu.

Hocam bence bu belgelere fazla guvenmeyin. Firat uni mesela ben orda okudum.

Laboratuvar olarak diger uni. Lerden farki yok. Taşlara bakiyorsunuz felan :)

Oyle ahim sahim binasi da yok. Ama fazla zorlanmadan gecilir.

Ben laboratuvar ı hacettepe de gördüm. Ve bir kac üni. De var.

Not: Bi üni. Ne kadar iyi olursa olsun, sizin okudugunuz bolumle o uni. İlgilenmiyorsa. Destek vermiyorsa, laboratuvarları açmıyorsa es geçin.

• quote:

Not: Bi üni. Ne kadar iyi olursa olsun, sizin okudugunuz bolumle o uni. İlgilenmiyorsa. Destek vermiyorsa, laboratuvarları açmıyorsa es geçin.

zaten güvensem istanbul jeolojiyi yazmazdım benim yurt dışına çıkışımı hiçbir kuvvet engelleyemez zaten akreditasyonu boşverdim amacım yurt dışı stajı ayarlayabilmek.ingilizceyi büyütme sen de gözünde hocam ya en basit dillerden biridir illa geçersin.her üniversitede piskopat aşırı idealist proflar olur.onlarla da iyi geçinmeye çalışçan o adamların dersinde göze batmıycan.fazla devamsızlık yapmıycan geçersin her türlü.ne kazmaların hazırlıkları geçtiğini gördüm herif daha ingilizcenin i sinden anlamazdı.korkma bu kadar.bahsettiğin üniversite koç üni gibi bi şey olsaydı toefl dan aşşası kurtarmaz diyebilirdim ama sıkıntı yapma.olmadı türkçesini okursun sen yeter ki hacettepeye ayak bas.

• quote:

quote:

zaten güvensem istanbul jeolojiyi yazmazdım benim yurt dışına çıkışımı hiçbir kuvvet engelleyemez zaten akreditasyonu boşverdim amacım yurt dışı stajı ayarlayabilmek.ingilizceyi büyütme sen de gözünde hocam ya en basit dillerden biridir illa geçersin.her üniversitede piskopat aşırı idealist proflar olur.onlarla da iyi geçinmeye çalışçan o adamların dersinde göze batmıycan.fazla devamsızlık yapmıycan geçersin her türlü.ne kazmaların hazırlıkları geçtiğini gördüm herif daha ingilizcenin i sinden anlamazdı.korkma bu kadar.bahsettiğin üniversite koç üni gibi bi şey olsaydı toefl dan aşşası kurtarmaz diyebilirdim ama sıkıntı yapma.olmadı türkçesini okursun sen yeter ki hacettepeye ayak bas.

Ben istanbulda okuyamam yoksa yazardim :) cok para gider orada.

Ankara da tas catlasa 500 gider heralde :))

Aklima bu konu getirdi madeni. Benim icin sorun yok netcad felan da var. İste dersler cok zorlayabilir :)

Bakalim gorecegiz. Ne olur ne biter. Hayirlisi olsun, tesekkurler hocam destek ve bilgilerin icin. İnşallah senin ve diger arkadaslarinda istedigi yer gelir.

• inşallah hocam.gerçi kaç kişi mühendisliklere gözü kapalı istekle gidiyor orası belli değil ama umarım herkes istediği yeri kazanır.seneye istanbul jeolojideyim büyük ihtimal gelenlerle orda görüşürüz...
  • ITU mezunu ODTÜ'de yüksek lisans yapan birinden duyduğum kadarıyla üniversite karşılaştırması yaparsak:

İTÜ'nün artıları: Laboratuvarının daha iyi olması. Türkiyenin en eski maden bölümü olması. Eğitiminin teorikten çok pratiğe dayalı olması.

İTÜ'nün eksileri: Şehrin çok pahalı ve yaşamanın zor olması.

ODTÜ'nün artıları: En büyük artısı "ODTÜ" olması, İngilizce eğitiminin çok iyi olması, laboratuvarı İTÜ kadar olmasa da iyiymiş ve anadoluda olduğu için staj imkanı daha iyiymiş.

ODTÜ'nün eksileri: Zor olması, eğitimin teorik ağırlıklı olması.

Ve ODTÜ ile ilgili bir şey daha duydum. Genelde ODTÜ mezunlarında "Ben ODTÜ mezunuyum maden ocağında işçilik mi yapacam yeaa" diye bir hava varmış. Sırf bu yüzden bazı işletmeciler doğu taraflarından öğrencileri çalıştırıyorlarmış. Hem burunları havada değil hem de hayat koşullarına daha dirençliler.

Bu kişi bana ODTÜ'yü önerdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi harold -- 1 Ağustos 2012; 10:14:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: harold

ITU mezunu ODTÜ'de yüksek lisans yapan birinden duyduğum kadarıyla üniversite karşılaştırması yaparsak:

İTÜ'nün artıları: Laboratuvarının daha iyi olması. Türkiyenin en eski maden bölümü olması. Eğitiminin teorikten çok pratiğe dayalı olması.

ODTÜ'nün artıları: En büyük artısı "ODTÜ" olması, İngilizce eğitiminin çok iyi olması, laboratuvarı İTÜ kadar olmasa da iyiymiş ve anadoluda olduğu için staj imkanı daha iyiymiş.

Ve ODTÜ ile ilgili bir şey daha duydum. Genelde ODTÜ mezunlarında "Ben ODTÜ mezunuyum maden ocağında işçilik mi yapacam yeaa" diye bir hava varmış. Sırf bu yüzden bazı işletmeciler doğu taraflarından öğrencileri çalıştırıyorlarmış. Hem burunları havada değil hem de hayat koşullarına daha dirençliler.

hocam o hava genellikle bütün maden mühendislerinde varmış ben inönü üni mezunu birisiyle konuştum kimse yeraltında çalışmak istemiyor demişti.

zaten mezun olduktan 2-3 sene birşeylerden fedakarlık yapmak lazım

• quote:

Orijinalden alıntı: burk06

quote:

Orijinalden alıntı: harold

ITU mezunu ODTÜ'de yüksek lisans yapan birinden duyduğum kadarıyla üniversite karşılaştırması yaparsak:

hocam o hava genellikle bütün maden mühendislerinde varmış ben inönü üni mezunu birisiyle konuştum kimse yeraltında çalışmak istemiyor demişti.

zaten mezun olduktan 2-3 sene birşeylerden fedakarlık yapmak lazım

Aynen, zaten maden mühendisi olunca yeraltının da tadına bakmak gerek. Sonra aşçı olmuşsun makarna yapmayı bilmiyorsun demezler mi adama

• http://www.youtube.com/watch?v=lvcEHSxgC_M

baba bu meslek sevilmez mi?
  • Hazırlığı kötüyle geçen adam eğitim dili %100 İngilizce olan bölümü nasıl bitirmeyi hedefliyor acaba?

Siz zannediyorsunuzki 2-3 yıl sonra kebap iş olacak, aldığınız refaranslar hep iyi olan... hiç sordun mu maden mühendisliği bitirip, x markette kasiyerlik adama. yok biri demiş ki şöyle böyle... ben sana her bölüm hakkında o yorumları bulurum. su ürünleri mühendisliğinde bile bulurum..
  • An itibari ile tercihimi yapmış bulunmaktayım, itü maden ingilizce gelecek gibi duruyor (kesin gibi).
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.