Şimdi Ara

Molexden guc alinca LED lamba bozuluyor .

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
1
Favori
1.324
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar ben led isik icin molexden guc almak istiyorum 10 defa denedim ve 10 led lamba bozuldu. Ve birdaha calismiyor. Sizce neden kaynaklaniyor bu sorun ?
    Molexe birlestirince 1 saniyelik yanip sonra bir daha yanmamak uzre sonuyor Led isik.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Akım fazla geliyor ve ledleri yakıyorsun.. Diren. koyarak gelen akımı led e uygun hale getirmen gerekiyor..
  • 4.7k lık bir direnç koyman işini görebilir
  • VOLTA DİKKAT ETMELESİN KAFANA GORE LED TAKMA YAKARSIN HER SEFERİNDE BAK İŞTE YAKMIŞSSIN
  • Cok yardimci olmus yukardaki arkadaslar... Belki onlarin cevaplarindan cozemessen diye ben de cevap vereyim dedim.

1 - Kullandigin led'in voltajini bilmiyorsan, standard ledler 0.5 volt da isimaya baslarlar. fakat tam verilmi olarak 1.5~2.1 volt arasinda yanarlar. Bu led'in turune ve rengine! gore degisir..

2 - Molex'in iki voltaji vardir. Biri 5Volt (kirmizi kablo) digeri 12 Volt (Sari kablo)

Senin bu islemleri 5V altinda yapacagaini, ve 1.5V altinda kullanacagin standard led'in aksi belirtilmedigi suerece 30miliamper (0.03 amper) yuk cekecegini dusunursek, standard direnc hesaplama formulu R = (Vs - Vl) / I ye gore 5 Volt - 1.5Volt /0.03 Amper = 116ohm bulacaksin. yani arkadasim, 5 Volt ile besleyecegin led icin 120ohm luk bir direnci leding bacaklarindan birine ordan da molexine baglarsan ledlerin kizarmaz...
    Ayrica eger 120 ohm bulamassan 100ohm baglama. 150ohm bagla. En azindan led'in kizarmaz..

Bu hesapa gore cikan deger ayni anda sadece 1 led bagladigin zaman gecerli. Ledleri pararel baglama.. Her led icin ayri direnc kullan.

Yukaridaki veriler SMD led'ler icin gecerli degildir...

Hadi kolay gele...

• akımı fazla geliyor
  • Eğer Dengesiz Akım veya Volt verirseniz Ledlere Ya bir anda kızarır yanar veya bir süre çok ısınır ve yanar..Ledler 12v mu 24 voltlamı çalışıyor belirtmemişsin..tavsiyem Şerit led in metre başına çektiği akımı üretciden öğrenmen veya ölçmen..Ona görede Düzgün bir adaptör almandır..Adaptörlerinde ya akımı sabit olur ya da voltajı serileri ona göre belirlenir..Elindeki Led in ne kadar güç harcayacığını Tespit edip adaptör alırsan sorun kalmaz..biz Türkiyede Led Lamba üreticisi olarak Sana uygun adaptörde verebiliriz..Şerit Led lerinin getirir burda ölçeriz..İstersen Ledlerini içine döşemen için Led Profil-Kasada verebiliriz..Nitekim Belkide ledlerin çok ısınıyordur o yüzden yanıyorlardır..Tabi ne kadar sürede ledlerin kızarıp yanıyor onu belirtmemişsin..
    Biz Led Lamba Kullanarak Rüya gibi İç ve Dış Mekan Led Aydınlatmaları Yapıyoruz..Buna Kısaca Lineer Aydınlatma diyoruz Sanada yardımcı olabiliriz..Şu vereceğim adresten Yapmak istediğin Lineer Aydınlatma ile ilgili bilgi edinebilirsin...http://www.lineeraydinlatma.com

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lineer-aydinlatma -- 14 Mart 2013; 13:18:18 >

• Beyaz ledler bildiğim kadarıyla 3.3v idi molexde de 5v ve 12 v var tam olarak ohm olarak bilmiyorum ama sarı mor kahverengi direnç koyarsan 12v ye çalışır ayrıca ben dirençle falan uğraşmıyorum anakartın üzerindeki 24 pinden siyah ve turuncu kablolardan 1 kablo daha çekip ledlerimi yakıyorum ayrıca molex değil satadan da alırsan onda vardır turuncu 3.3 v
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.