Şimdi Ara

MSÜ Kara Subaylık mı? Deniz/Hava Astsubaylık mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
10.141
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

biliyorum subaylık diyeceksiniz ama ailem çok endişeli,
    kara subayı olup doğuda görevlendireleceğim diye annem istemiyor.

Hatta ömür boyu pişman olacağım bunuda biliyorum.
    subay ve astsubayların arasında çok fark olduğunu da biliyorum.

ama ailem deniz olmayan yerde görev yapacağım için deniz astsubaylığını
    tercih etmemi istiyor. Havada olabilir. karar senin diyorlar.

Her şey para değil diyorlar,
    ömür boyu emir almak var o kadar kararsızım ki..
    subaylığı okumakta zor (1 yıl hazırlık + 4 yıl okul)

siz olsanız ne yapardınız?

• ben subaylığı tercih ederdim ama gözüm parada rütbede değil rahat olmak istiyorum(askersin ne kadar rahat olabilirsin ki ) diyorsan deniz astsubaylığını tercih edebilirsin.
  • hocam subay ol pişman olmazsın .
  • Doğuya gideceğim diye korkuyorsanız biz zaten oraları çoktan kaybetmişiz demektir
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dişhekimiolurmu

hocam subay ol pişman olmazsın .
    okumak nasıl zormudur?
    normal üniversite ile kıyaslarsak neye denk gelir?
  • Mihmander kullanıcısına yanıt
    bir tanıdıgım okuyor eğtim kolay ama spor eğtimlerinde zorluyorlar demişti
  • quote:

Orijinalden alıntı: Areyouradyo

ben subaylığı tercih ederdim ama gözüm parada rütbede değil rahat olmak istiyorum(askersin ne kadar rahat olabilirsin ki ) diyorsan deniz astsubaylığını tercih edebilirsin.
    Alıntı, Gerçek bir hayat tecrübesi;

ben denizci uzman çavuşum, askerliğimi jandarma olarak doğuda riskli bir bölgede yaptım, askerliğimde jandarma ortamını er olarak ta olsa gördüm, mesleki olarak deniz kuvvetlerindeki ortamında halen içindeyim,

ilk günden beri hep dikkatimi çeken bir durum var, jandarma olarak askerliğimi yaparken bizzat şahit olduğum bir çok olay ve jandarmadaki arkadaşlarımdan edindiğim bilgilerle şunu söyleyeyim ki jandarma da astsubay olmakla deniz kuvvetlerinde astsubay olmak çok farklı,

şöyleki jandarmada bir astsubay kıdemli başçavuş amirine karşı keskin bir askeri disiplinle yaklaşma mecburiyetini hisseder ve bunu gerçekleştirir, denizcilerde ise başçavuş rütbesine gelmiş bir astsubay abartısızdırki birlik komutanı kadar forslu sayılır, amiri dahi siz diye hitap edenleri, şef diyenleri bizzat gördüm, adam üstsubay üstelik sicil amiri, disiplin amiri ama kendi personeline siz diye hitap ediyor,

aynı durumu jandarmadan hatırlıyorum, adam kıdemli başçavuş, sicil amiri üstteğmen yada yüzbaşı, üstelik disiplin amiri, ama karşısında emrinde personel var isteyebileceği her şeyi isteme hakkını görüyor kendinde,

şimdi yanlış anlaşılmasın ki denizci astsubaylar çok rahat diyorum hayır asla, özellikle gemide görev yapan astsubaylarımızın çektiği sıkıntılar gerçekten söze sığmaz, elbet askeri birçok sıkıntıya da tabiler, ama özellikle kıdemli astsubaylar deniz kuvvetlerinde illaki bi saygıyla karşılanıyor, bunun nedenini çok düşündüm, bunu dikkatle irdeledim, şu an aklıma gelen tek sebep, gemicilerin çoğu derki ''astsubaylar istemese gemi yürümez'' hatta birde söylenti var belkide gerçek, bir denetlemede denetleme heyet başkanı gemi denetlemesini bitirir ve derki gemideki tüm astsubaylar gemiyi boşaltsın, sona subaylara denir ki gemiyi hareket ettirin, sonuç olarak gemi hareket etmez, ettirilemez...

bu durumun gemilerdeki astsubaya olan muhtaçlıktan kaynaklandığını düşünmeye başladım, ha bide şöle bi durum var, denizcilerde branşlar esas, bazı branşlar var ki örn:obi (bilgisayar teknikeri) her birlik muhtaçtır onlara, rütbesi ne olursa olsun karşıdaki insan suyuna gitmeye çalışır ki işi prosedüre dökülüp uzamadan hallolsun,

şunu da söylemeden edemiycem, ben demiyorum ki bu olanlar yanlış, elbetteki rütbeden önce insani saygı çok daha önemlidir, bence her kuvvette bu durum böyle olmalı,

kısadan hisse
    denizde ve havada astsubay sayısı az olunca
    subaylarla arandaki bağ daha kuvvetli oluyor.

karada bu daha keskin. emir komuta zinciri işliyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.